1 Mayıs İşçi Bayramında sendikaların sorumluluğu!

Bayram kelimesi vikipidiye göre “neşe, huzur, mutluluk” anlamına geliyor.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 1 Mayıs işçi bayramı olarak kutlanır.

Sendikalar, işçilerin ya da işverenlerin ayrı ayrı olmak üzere iş, kazanç, toplumsal ve kültürel konular yönünden çıkarlarını korumak, yeni haklar sağlamak ve geliştirmek için  kurdukları yasal birliklerdir.

Sendikaların yaptığı toplu iş sözleşmeleri ile emekçilerin  ekonomik, sosyal ve kültürel haklarının temini ve geliştirilmesi ile iş barışının bu şekilde tesis edilmesi amaçlanır.

Amaç çalışanların mutluluğu ve çalışma barışının temidir.

Sendikalaşması artan ülkeler bu nedenle gelişmiş ülkeler sınıfında kabul edilirler.

**

DİSK’in Nisan 2020 tarihli  sendikalaşma araştırmasına göre ; Türkiye’de toplam 15 milyon 799 bin işçinin 14 milyon 104 bini herhangi bir sendikaya üye değildir.

Kayıt dışı işçiler dahil edildiğinde ise fiili sendikalaşma oranı ancak yüzde 12,14’tür.

Bunların toplu sözleşme yapabilenlerin oranı ise sadece  yüzde 7,8’dir.

Yani çalışanların yaklaşık % 90’ı sendikal haklardan istifade edememektedir.

Yani çalışanlar mutsuz.

**

Cuma günü  Tanzer Ünal Bey köşesinde açıkladı.

Ülkemizde sendikalaşma oranları 1984’ te % 55,1994’ te % 69 ,2001 yılında % 56 iken AKP iktidarında bu oran % 12.14’ e gerilemiş durumda.

Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD verilerine göre Türkiye’de 2017 yılı için sendikalaşma oranı %  8,6’ dır.

2016 yılı için toplu iş sözleşmesi kapsamı ise yüzde 7’dir.

Türkiye bu oranlarla veri elde edilebilen 36 OECD ülkesi içinde son sıralardadır.

**

Pandemi nedeniyle Dünya’da ve ülkemizde sokağa çıkma sınırlamaları ,olağan üstü durum var.Ama emekçilerin gücü ile fabrikalarda çarklar dönüyor.Köylü üretmeye,sağlık emekçileri ölüm tehlikesine rağmen tedaviye,fırıncısı ekmek üretmeye,adliye çalışanı nöbete devam ediyor.Bu çoğunluğun çalışmıyorum dediğini bir düşünün bakalım.Ülkede hayat felç olur.

**

Toplumda emekçiler çoğunlukta olmasına rağmen,her nasılsa emekçilerin haklarını geriye götüren bir siyasal yapı iktidarda. Çünkü ,onların örgütlenmelerine izin verilmiyor.

Sendikalar yasası  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) normlarına uygun değil, toplu iş sözleşmesi yetki sistemi sakat, seçim barajları gibi sendikalara da işkolu, işyeri ve işletme barajları konmuş durumda, hala kamu kurumlarında işçiler emir ile sendika değiştirmeye mecbur bırakılıyor,yandaş sendika oluşturuluyor.

Yıllardır hiç değişmeyen bu işte bir terslik yok mu ?

Emeğin hakkını koruması gereken sendika hiç ikidar yanlısı olabilir mi?

İktidara teslim olur mu ?

Bir tarafta lüks arabalarda dolaşan,uçuk maaşlar alan sendika yöneticileri, diğer tarafta iş güvenliği, sendika ve örgütlenme özgürlüğü bulunmayan,siyasal temsilde yeterli güce ulaşamayan  emekçiler. İşverenle anlaşan sendikalar emekçilerden aidatları kaynağından alıyor.

Ama  sendikalar hakların geriye gitmesine engel olmuyor,olamıyor.

Emek eziliyor.

Taksimde yapılan 1 Mayıs etkinliklerinde 47 kişi otellerden açılan ateş sonucu katledilmişti.

Bu cinayetler için açılan göstermelik dava zamanaşımına uğratıldı.

Yani işçi sınıfı bu cinayetlerin faillerinin bulunmasını sağlayamadı.

Ayrıca bu  kadar tarihi ve önemli yeri olan Taksim’de  anma yapma olanağınını da son dönemde elinden kaçırdı.

Emekçinin hakları sürekli ustaca geriye götürüldü.

Bunda sendikaların sorumluluğu yok mu ?

**

1 Mayıs,   çağdaş ülkelerde olduğu gibi emeğin örgütmenme hakkı ve diğer haklarında gelişme olduğunda ancak bayram olur.

Göstermelik sloganvari basın açıklamaları ile 1 Mayıs bayram olarak kutlanamaz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fethiye Caddesi için hangi projeyi beğendiniz?