İzolasyon sinema ve tiyatroya engel olmasın

Kovid-19 salgını nedeniyle çoğumuz aylardır evlerimizdeyiz. Tedbirler kapsamında toplu halde bulunduğumuz mekanların kapatılmasıyla birlikte sinema ve tiyatro gibi faaliyetler de durmuştu. Ancak Kocaeli Büyükşehir ve İzmit Belediyeleri güzel bir hizmete öncülük ettiler; açık havada sinema keyfi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,Fuar alanında; İzmit Belediyesi ise Yahya Kaptan pazar alanında film gösterimlerini gerçekleştirdiler. İzleyiciler arabalarından inmeden ve fiziksel mesafeyi ihlal etmeden sinema keyfini yaşadılar. Her iki gösterime de yoğun bir katılım olduğu gözlendi. Uzun süredir bu tür etkinliklerden uzak kalan insanlar için bayram öncesinde iyi bir moral kaynağı olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan sokağa çıkma kısıtlaması olan çocuklar ve 20 yaş altı gençler için de buna benzer etkinliklere ihtiyaç olduğunu söylemeliyim. Kısıtlama nedeniyle küçük çocuğu olan aileler bu etkinliklere katılma şansı bulamadılar. Çocuklar ve gençlerin sokağa çıkma saatlerinde de buna benzer etkinlikler planlanmalı. Hatta yalnızca film gösterimi değil, müzik dinletileri ve kısa oyunların da gençlerle buluşturulması için organizasyonlar yapılabilir.

Sınırlı sayıda kişinin katılımına açık olacak şekilde birden fazla mekanda kısa çocuk oyunlarının sahnelenmesi düşünülebilir. Böylece çocuklar ve gençlerin bir süreliğine de olsa ekran başından uzaklaşmaları ve moral bulmaları sağlanır. Yerel yönetimlerin özellikle de LGS ve YGS stresi yaşayan gençleri düşünerek bazı etkinlikler düzenleyebileceğini düşüyorum.

POZİTİF DİJİTAL İSMİYLE PODCAST’TEYİM

Fiziksel mesafeyi koruduğumuz şu günlerde hayatımızı dijital platformlara taşıdığımızı hepimiz görüyoruz. Ben de çocukların bilinçli internet kullanımları, çevrimiçi riskler ve siber zorbalık gibi konulardaki paylaşımlarımı podcast’e taşımaya karar verdim. “Dijital dünyaya pozitif çözümler” mottosuyla yola çıkarak podcast yayınıma Pozitif Dijital adını verdim. İlk yayınımız “Göçmen Vs. Yerli” başlıklı bir seri ile başladı. İnternet teknolojileri ile yetişkinlik çağında tanışan bizim kuşağımız ve daha ileri yaşlardakiler “dijital göçmen” olarak adlandırılıyorlar. Yani bizler, geleneksel iletişim kalıplarından dijital dünyaya göç etmek zorunda kalanlarız.

2000’li yıllarda doğan ve doğdukları andan itibaren internetle iç içe olan kuşaklara ise “dijital yerli” diyoruz. Bu seride bir dijital göçmen olan ben ve dijital yerli olan kızım sosyal ağlar üzerine sohbet ediyoruz. İlk bölümde İnstagram’ı konuştuk. Gençlerin İnstagram’ı nasıl kullandıklarını, burada yapılan paylaşımların püf noktalarını ve temel güvenlik ayarlarını anlatmaya çalıştık. İkinci bölümümüzde ise Türkiye de dahilolmak üzere dünyanın pek çok yerinde büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan Tik Tok’u ele alacağız. Tik Tok üzerindeki akımları, challenge diye adlandırılan ve “meydan okuma” diye Türkçeleştirebileceğimiz paylaşımları, bunların çocuklar için ne gibi riskler taşıyabileceğini konuşacağız. Daha sonraki bölümlerde ise diğer sosyal ağları ele alarak çocuklarımızın bu mecralarda güvenli paylaşımlar yapabilmeleri için anne babalara tavsiyeler sunmaya çalışacağız.

Pozitif Dijital, Spotify ve Apple Podcast’te yerini aldı. Ayrıca bu platformlara erişemeyenler için Youtube’a da ses kayıtlarını yüklüyorum. Tik Tok bölümü bayram günlerinde yayında olacak. Bizi takibe almanızı öneririm. Dinleyenler için eğlenceli ve bilgilendirici olmasını umarım.

Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı bayramlar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emel Baştürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz