Reklamı Kapat

Karabağ-Azerbeycan

Kişilerin ve Devletlerin yalan ve yanlışlarla dolu karanlık emelleri koronavirüs falan dinlemeden devam ediyor.
Ermeniler ve destekçileri Azerbaycan topraklarını Azerbaycanın en zayıf anında işgal ettiler. Önce Karabağ üzerinde 21 Mayıs da Şuşa'da yaratmaya çalıştıkları oyun için Federasyonumuz adına yayınladığımız itiraz yazımızı arzediyorum.

Karabağ Azerbaycan ‘dır!

Tüm dünya korona virüs salgını nedeniyle zor bir dönemden geçerken pandemiyayı fırsatçılığa dönüştüren Ermenistan Dağlık Karabağ’da sözde Cumhurbaşkanı seçimi yaparak uluslarası bir skandala imza attı.
Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisini işgal eden Ermenistan’ın Karabağ’ın incisi ,Azerbaycan medeniyetinin beşiyi tarihi Türk yurdu Şuşa’da 21 Mayıs’ta sözde cumhurbaşkanlığı töreni yapılacağını ilan etmesi ,bölgede şimdiye kadar Azerbaycan ‘la Ermenistan arasındaki sorunun barışçıl yolla çözümlenmesi için devrede olan tüm uluslarası teşkilatlara rest çekmektir.
BM, 822;853;874 ve 884 sayılı kararları ile AGİT'in 27 Şubat 1993 tarihli Prag toplantısında Karabağ ın Azerbaycan toprağı olduğuna dair kesin karara, ayrıca AB, İslam Teşkilatı, TürkPa gibi onlarca milletlerarası teşkilat tarafından Karabağ topraklarının Azerbaycan ‘a ait olduğuna dair hukuki belgelerle desteklenen açıklamalara rağmen Ermenistan bölgede yeni bir provakasyon türetmekte neyi amaçlıyor acaba?
Sözde Ermeni Soykırımı edebiyatıyla yıllarca Ermeni diasporasının yürüttüğü Türk Düşmanlığı yetersiz gelmiş olacak ki Ermenistan yapay Karabağ devleti ve onun uydurma Cumhurbaşkanı ile Güney Kafkasya bölgesinde yeni nifak tohumu ekerek farklı senaryoları gündeme taşımanın peşinde .
Dünyada, hiç bir Uluslararası kurum ve devletin tanımadığı ,ki buna Ermenistan da dahildir ,bir İşgalcı yönetimin kendisini
devlet olarak ilan etmesi ve sanki gerçek devletmiş gibi Cumhurbaşkanı seçimi yapması uluslarası hukuka zıt olan, sırtını Amerika başta olmakla Batı dünyasında ve Rusya’da etkili olan Ermeni lobisine dayayan zorba yönetimin hatsizliğidir.
Hukuki olarak geçerliliği olmayan sözde Karabağ parlamentosunun almış olduğu kararla gerçekleştirilen sözde Cumhurbaşkanı seçimi Ermenistan ‘ın dünya kamuoyu nezdinde güya bölge barışını arzuladığına yönelik söylemlerinin riyadan ibaret olduğu hakikatını ortaya koymaktadır. Ermenistan,konuşmalarında mazlum ve mağdur edebiyatını aslında işgalcı kimliğini kamufle etmek amaçıyla kullandığını bu son ve hukuk tanımaz tavrı ile çok net şekilde belirmiş oldu.
Ermenistan, Karabağ’da sahte Cumhurbaşkanı seçimi ile sadece Azerbaycan’ı değil tüm bölgenin geleceğini zor duruma düşürmeyi hedeflemektedir.
Batı ile Rusya arasındaki ülke yönetimi ile ilgili çekişmeli durum , özellikle son açıklamaları ile Rusya’ya rest çekerek Amerika’ya yeşil ışık yakan Paşinyan aracığıyla Güney Kafkasya’ya “ davet edilmeyi bekleyen “ güçlerin iştahını kabartmaktadır .
Bölgeye Orta Doğu ve Doğu Akdeniz senaryolarıyla müdahile etmeyi planlayan ama Türkiye ‘nin hamlesiyle planları şimdilik suya düşen devletlerin Güney Kafkasya üzerinden yeni ve faklı hamle ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyor.
Tüm yaşananlardan hareketle, Türkiye devlet ve millet olarak Can Azerbaycan ‘la her türlü kardeşlik ve bir millet iki devlet olmanın ötesinde ,bölgede barışın sağlanması ve uluslarası hukukun çiğnenmemesi için Azerbaycan topraklarını işgal ederek burada sahte bir devlet yaratmanın hesaplarını yapan sahte Karabağ yönetimi ve onun gerçekleştirdiği sözde Cumhurbaşkanı seçimini şiddetle kınamakla kalmamalı, dünyanın tüm ilgili teşkilatlarından Ermenistan devletinin hukuksuz eylemine karşı ciddi önlem almasını talep etmelidir.
Bölgede , separatizmin yaygınlaşmasını önlemek için sahte reşimin sahte başkanını destekleyen Ermenistan ciddi şekilde ve en sert biçimde uyarılmalıdır .
Sahte Karabağ cumhuriyetinin başkanlık seçimi Hocalı Soykırımı başta olmakla Ermenistan’ın işgal ettiği topraklarda hayatlarını kaybeden Azerbaycan Türklerinin ruhlarını , hazırda işgal nedeniyle doğma topraklarına gidemeyen insanların vicdanlarını çok derinden yaralamakla birlikte bölgede telafisi imkansız çetrefilli problemleri doğuracaktır.
Türk kamuoyu olarak bölge barışını baltalayan Ermenistan’ı uyarıyor, ayağını denk alarak uluslarası hukuka riayet etmesini talep ediyoruz.
Ayrıca, Türk milleti olarak Türkiye ‘de yaşayan altı milyona yakın Azerbaycan Türkü adından
ülkemizin tüm STK ve duyarlı vatan evladlarına çağrış ediyoruz :
Ermenistan’ı sosyal medya ; Twitter İnstagram Facebook üzerinden protesto edelim, uluslararası kuruluşların sosyal medya hesaplarına protesto mesajları atalım..
#KarabakhizAzerbaycan
#Stoparmenianaccupation

SÖZ BİR VE AZERBAYCAN GENÇLİĞİ

Ey büyük ulusun gençliği, siz 6.500 yıllık görkemli bir tarihe sahip bir ulusun çocuklarısınız, siz dünyadaki en çok devlet ve imparatorluk kuran bir ulusun çocuklarısınız. Siz her zaman dünyada adalet ve düzen yaratan bir ulusun çocuklarısınız, dünyada yeni çağlar her zaman Türklerle başlamış ve Türklerle son bulmuştur.
Attila, Cengiz Han, Sultan Mehmet Han, Atatürk ile dünyada yeni bir dönem başladı, dünyaya yeni bir düzen geldi.
Siz Mete Khan'ın torunlarısınız. Mete Han bir imparatorluk, kimsenin kullanmadığı küçük bir toprak için Çin imparatorluğu ile savaş başlattı ve kazandı.
Ey Azerbaycan Türk gençliği!
Topraklarını işgal ettiler.
Atalarınızın size emanet ettiği topraklar 5 eyalete bölünmüştür.
Topraklarınızda hakkı olmayan bir milleti yerleştiler ve sahte devlet yarattılar, devlet adamları seçtiler.
Geçmişiniz, tarihiniz ve onurunuz işgal altındaki bölgelerde mahv edildi.
Kız ve gelinlerimiz esir edildi ve köleleştirildi.
Ulusal olarak sahip olduğunuz hər şey,
Ulusal kimliğinizi aldılar.
Ahlakınızı yok etmek için her türlü aracı kullanıyorlar.
Ey gençlik, bu gen Azerbaycan'ın en eski şehirlerinden biri, kültür beşiği, şeref sembolü, Şuşa kentinde Ermeni işgali altında, düşmanlarımız yemin töreni geçiriyor, bu bizim için sahtekârlık ve utanç sayfasıdır.
Ey Azerbaycan'ın gençliği, 27 yıldır bizim olan her şey az az elimizden alındı.
Ve şimdi milli duygularla değil, sadece canlı duygularla, yani sadece günlük ihtiyaçlar için (yeme ve içme, araba sahibi olmak, vb.), yaşıyoruz.
Tüm bunları durdurmak size kalmış!
Gençler!
Toprağa, geçmişe, geleceğe, milli kimliğe, ahlaka sahip olma zamanıdır.
Yoksa yarın çok geç olacak.
Geleceğinizi kendi ellerinize alın, bu gelecek, bu vatan sizindir.
Siyasete atlayın, haklarınızı, toprağınızı, hükümetten, muhalefetten geleceğinizi talep edin. Bu ülke sizindir, geleceğiniz sizindir.
Dikkatli olun, sizi aldatmalarına izin vermeyin.
Sözlerime kulak verin, en zeki ve en becerikli sizlersiniz.
Seslerini bugün Şuşada yaşananlara çıkarmayanlar, yarın Gence ve Bakü'ye karşı yapılan haksızlıklara da seslerini yükseltmeyecek.
Ey Azerbaycan Türk gençliği, geçmişe, geleceğe, toprağa sahip çıkmalısınız. Buna mecbursunuz, bu sizin kanınızdan ve genlerinizden gelen bir görevidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


IZGARA USTASI ARANMAKTADIR

30 yaşını aşmamış ızgara ustası aranmaktadır.

0538 551 35 41 MİNİ KÖŞK

ELEMAN ARANIYOR

Köseköy'de Knauf Fabrikası’nda çalışacak ağır vasıta şoförü aranıyor.

0536 386 21 97

ELEMAN ARANIYOR

PVC - ALÜMİNYUM atölyesinde çalışacak, ehliyetli ve araç kullanma deneyimi olan Tecrübeli eleman aranıyor. Müracaatlar telefonla arayarak, şahsen y...

02623355003

USTA ARANIYOR

TESLA İNŞAAT'ta çalıştırılmak üzere Mesleki yeterlilik belgesine sahip, İnşaat Projesi okuyabilen KALIPÇI ustalar aranmaktadır. Maaş + Sigorta + Y...

0537 456 47 05

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA

ÜRETİM İŞÇİSİ ARANIYOR

Kocaeli/Kartepe’de Plastik Hammadde ve Geri Kazanım faaliyetlerinde bulunan Garantiplast Fabrikamızda görevlendirmek üzere "Üretim işçisi" arayışımız...

GARANTİPLAST

KİRALIK OFİS

İzmit Belediye İşhanı 7. kat, eşyalı Deniz manzaralı, 28 m2 kiralık ofis

0 532 344 19 97

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN KİRALIK ve SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63

Anket Muharrem İnce parti kursun mu?