Koronanın toplumsal felaket etkileri esas şimdi başlıyor!

11 Mart’tan beri koronavirüs belasıyla yaşıyoruz…

22 Mart’tan beri 65 yaş üstü vatandaşlar evlerinde…

Sonrasında tedbirler gereği 20 yaş altı da eve kapatıldı,,,

Türkiye’de normalleşme süreci bugün başlıyor…

Kısmen de olsa normal hayata döneceğiz…

**

LÖSEV Başkanı Ezer: Corona virüsünün toplumsal felaket etkileri esas şimdi başlıyor diyerek yeni bir tartışma başlattı…

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın "Evde oturmak tatile gitmekten sağlıklıdır" görüşlerine Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Başkanı Uz. Dr. Üstün Ezer’den itiraz geldi. Ezer, "Coronanın toplumsal felaket etkileri esas şimdi başlıyor" diyerek "Yürümeyi unutan yaşlılar, sokak fobisi oluşan çocuklara tatil iyi gelir" uyarısında bulundu.

Twitter üzerinden açıklama yapan LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer, tatil fikrine, sadece virüs bulaşımı açısından bakmanın yanlış olduğunu söyledi.

“Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın ”Evde oturmak tatile gitmekten sağlıklıdır” görüşlerine katılmadığını belirten Ezer, “Çok yönlü bilim insanı olarak buna katılamayacağım. Olaya yalnızca virüs bulaşımı açısından bakmak yanlıştır. Özellikle çocuklar ve 65 yaş üstünün  tatile çok ihtiyacı var. Elbette herkes farklı düşünebilir, ama ben olaya bilimsel açıdan bakıyorum” dedi.

TOPLUMSAL ETKİLERİ 

Toplumu ciddi bir tehlikenin beklediğini dile getiren Ezer şunları kaydetti

* Corona virüsünün toplumsal felaket etkileri esas şimdi başlıyor.

* Yürümeyi unutan yaşlılar, sokak fobisi oluşan çocuklar, araba sürerken yoldan çıkan, kas ve eklem zafiyeti kronikleşelen, koroner damarları yüzde 90'lara varan oranda tıkanan, diyabetleri derinleşen, kalp ve akciğer yetmezliği ciddi safhalara gelen, yürüyüş, spor yapmayan, evde sağlıksız gıdalarla beslenerek obez olan, psikolojileri bozulan, depresyona giren, evde betona kök salmaya başaranlara tatil iyi gelir.

“TEMİZ HAVA VE  GÜNEŞE ENGEL OLUNMAMALI”

Bayram süresince uygulanan seyahat engelini de yanlış bulan Ezer, “Deniz kenarında yerel ve kalıcı yaşayanlara denize girme yasağı uygulanması bence son derece yanlış oldu. O temiz hava ve güneşte, tedbir altında denizde yüzerek immunoterapi almak isteyenlere engel olunmamalıydı. Tatil köylerini kastetmiyorum” dedi.

TEDBİRLER ALINMALI”

Bilimsel tespit ve önerilere yanlış tezlerle yaklaşıldığını öne süren Ezer, “Bilimsel tespit ve önerilere ‘bizim millet sokağa toplu halde çıkarsa corona yayılır. İkinci dalga gelir' gibi bir tezle yaklaşmak yanlıştır. Trafikte bir sürü acemi, dengesiz sürücü var. O zaman hiç trafiğe çıkmayalım. Tatilin de,sokağa çıkmanın da koruyucu tedbirleri alınmalıdır” şeklinde konuştu.

**

Başkan Ezer’in "Coronanın toplumsal felaket etkileri esas şimdi başlıyor" açıklaması dikkat edilmesi gereken bir açıklama…

Normalleşme süreci bugün başlıyor…

Ama her şeye dikkat etmeliyiz…

Alacağımız önlemlerle ikinci dalgaya sebebiyet vermemeliyiz…

Altına hücuuum!

Karantina dönemini kapsayan 6 Mart ile 15 Mayıs tarihleri arasında vatandaşın altın mevduatı miktar olarak yüzde 15 artışla 48,3 ton arttı. Altının bu dönemde hem dolar hem de TL cinsinden değerlenmesiyle vatandaşın altın mevduatlarında artış, dolar cinsinden yüzde 20, TL cinsinden yüzde 35 oldu. Dövizdeki dalgalanma altının tercih edilmesinde etkili oldu. Vatandaş, sahip olduğu altınların önemli bir bölümünü, banka hesaplarının yanı sıra yastık altında da bulunduruyor. Altın, en garantili yatırım aracı… Yıllardır bu böyle, sanırım böyle de devam edecek.

Köy yemekleriyle fenomen oldu

Hatay’da, yaşadığı köy evindeki mutfağında yaptığı yemek ve tatlı çeşitlerini videoya alarak sosyal medyada yayınlayan Taha Duymaz, 1 milyonu geçen takipçi sayısıyla son günlerin sosyal medya fenomeni haline geldi. 17 yaşındaki Taha'ya Gülben Ergen'den de destek geldi. Demek ki köyden şehre göç edenler veya köy özlemi çekenler, Taha’nın köy yemekleri tarifiyle özlemlerini gideriyorlar… Köy yemekleri hem organik, hem lezzetli, hem de besin değeri çok yüksektir.

 

Ferhat Göçer’den tarihi operasyon

İzmit Lisesi mezunu ünlü şarkıcı Ferhat Göçer, bir süredir Twitter’dan kendisini takip edenleri takip ediyor. Göçer, yeni bir açıklama yaptı ve iddialı cümleler sarf etti: “Abuk subuk kuru kafalar alıp hesabınızı yalandan şişirmeyin… Takibe takip ayıp bir şey değil… Twitter’in doğasına uygun… Bu iletiyi RT’leyin duymayan kalmasın… Herkesin organik takipçi kazandığı Twitter tarihinin en büyük takibe takip operasyonunu başlatıyorum…” Bence sosyal medya ile çok fazla içli dışlı olmak iyi değil… Zira sosyal medyada üzerinden yaptığı paylaşımlarla birçok kişinin gözaltına alındığını biliyor, duyuyor ve görüyoruz…

20 bin sözleşmeli öğretmen başvurusu ne zaman başlıyor?

 

Sözleşmeli öğretmenlik için bekleyen binlerce adayı ilgilendiren atama takvimi tarihleri geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Adayların gözü artık 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin tercihlerin gerçekleştirileceği ve ardından merakla beklenen atamaların yapılacağı tarihler için geri sayım başladı. Sözleşmeli öğretmenlik atamaları için ön başvurular 1 Haziran'da başlayacak ve 12 Haziran'a kadar sürecek. Atama sonuçlarının ise 8 Eylül'de açıklanacağını duyuruldu.

Tüketiciler ne istiyor?

Sosyal medya ağlarının ve çevrim içi hizmetlerin popülerliğinin artması, sosyal puanlama sistemlerinin de yaygınlaşmasına yol açtı. Kaspersky, insanların sosyal puanlama sistemlerine ve bu sistemlerin bir parçası olmaya bakış açılarını ele aldığı “Sosyal kredi ve güvenlik: Puanlama dünyasını kucaklama” başlıklı raporunu yayınladı. Bu rapora göre, Türkiye’de tüketicilerin % 38’i, vatandaşların güvenliği için devletin sosyal medya faaliyetlerini denetlemesine sıcak bakıyor.

**

Araştırmaya Türkiye’den katılanların % 68’i bir çevrim içi mağazadan özel bir teklif alabilmek için özel verilerini paylaşabileceğini söyledi. Ancak Türkiye’den ankete katılanların %44’ü, veri odaklı otomatik sistemlerin nasıl çalıştığını bilmediğini dile getirdi. Mevcut dijital dünyada kişisel bilgilerin internet ortamında paylaşılmasından kaçınmak imkânsız gibi görünse de hem sanal hem de gerçek dünyada özel hayatı korumak halen mümkün.

Kaspersky, kendini korumak isteyen kullanıcılara şunları tavsiye ediyor:

·İnternette hangi kişisel bilgilerinizi paylaştığınızı takip edin. Sosyal medya siteleri bilgilerimizi diğerleriyle paylaşmamızı teşvik etse de yayınlanan her bilginin yanlış kişilerin eline geçme ihtimali var. Bir uygulamayı veya internet hizmetini kullanmayı bıraktığınızda hesabınızı ve kullanım geçmişinizi silmeyi unutmayın. Kişisel hesaplarınıza erişebilen hizmetleri kontrol edin.

·Dünya değişiyor ve bu değişim sürecinde hayatımızın her parçası ölçülüp değerlendirilebiliyor. Daha önceki davranışlarınız için bir hizmetten mahrum kalmamak için kişisel bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olun.

·Davranışları paylaşmak ancak doğru hizmetler için faydalı olabilir. Bir çevrim içi anket size en sevdiğiniz markadan indirim kazandırabilir fakat sonunda şirketin sizin hakkınızda istediğinizden daha fazla bilgi edinmesine neden olabilir. Çevrim içi faaliyetlerinize dikkat edin.

En çok Ege ve Akdeniz ziyaret etmeyi özledik

Türkiye’nin seyahat sitesi Enuygun.com, salgın sonrası yavaş yavaş normalleşmeye başladığımız şu günlerde tüketicilerin seyahat tercihlerine yönelik bir anket düzenledi. Ankete katılanların yüzde 62’si önümüzdeki haziran, temmuz ve ağustos aylarında seyahate çıkmak isterken, yüzde 15’lik kesim ise 3-6 ay arasında seyahat etmeyi planlıyor. Ankete göre; yurt dışında tatil yapmak isteyenlerin yüzde 73’ü ise bu planlarını önümüzdeki 6 ay ve sonrası için yapıyor.

**

Enuygun Seyahat Tercihleri Anketi’ne katılanların en çok özlem duyduğu tatil bölgesi Ege ve Akdeniz kıyıları oldu. Tatil anketine katılanların yüzde 44’ü, Ege ve Akdeniz kıyılarında yeniden tatil yapmanın hayalini kurarken, yüzde 24’lük kesim memleketine gitmeyi arzu ediyor. Katılımcıların yüzde 16’sı Avrupa tatili yapmayı isterken, yüzde 14’lük kesim ise Karadeniz ve yayla turizmine çıkmayı düşünüyor. Anketteki sonuçlara katılıyorum.

Dünya artık güvenilir ürünleri tercih ediyor

Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, 1 Haziran Dünya Süt Günü’nü kutladı. Pınar Süt Mamülleri Sanayii A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Kurulduğumuz günden bu yana insanları sağlıklı süt ile buluşturmayı hedefliyor, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 28 ülkesinde tüketicilerle buluşuyoruz. Son dönemde dünyadaki tüketim alışkanlıklarını incelediğimizde insanların el değmeden üretilen hijyenik ambalajlı ürünlere yöneldiğini ve güvenilir ürünlerin tercih edildiğini görüyoruz. Tüketicilerimizin ambalajlı süt ürünlerine gösterdiği talep 2020 yılı Mart-Nisan aylarında yüzde 16,8 arttı” dedi.

TARİH 1 HAZİRAN 1978

Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri müftülerin de nikah kıyması için yasa teklifi verdi.

Günün sözü

Bencil insan, tek başına kalmış meyvesiz bir ağaç gibi kurur gider. (Turgenyev)

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ELEMAN ARANIYOR

YAFA İnşaat A.Ş. olarak İzmit projemizde değerlendirmek üzere; - Mobil Vinç, Greyder, Silindir, Beko-Loder ve - Lastikli Loder operatörleri, - Bet...

0533 382 15 64

KİRALIK OFİS

İzmit Belediye İşhanı 7. kat, eşyalı Deniz manzaralı, 28 m2 kiralık ofis

0 532 344 19 97

HİDROS GRUP BÜNYEMİZDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE ARKADAŞLAR ARIYORUZ

Yurtiçi Satış bölümüne; * Teknik okul veya Ön lisans mezunu * Askerlik vazifesini yerine getirmiş 28 yaşını geçmemiş * Ehliyetli ,araç kullanabil...

0262 335 63 66 /67/68/69

SEVKİYAT ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

- 20- 40 Yaş aralığında - İstanbul ilinde tüm semtleri bilen - B Sınıfı Sürücü ehliyetine ve SRC belgesine sahip - İzmit-Başiskele-Kullar çevresin...

0 262 349 50 81-83-84

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

ELEMAN ARANIYOR

- İş yerimizde - İmalatçı, mekanik bakımcı ve montaj yapacak, - 20 ila 45 yaş arası, - Askerliğini yapmış, - MYK belgeleri ve eğitim sertifikal...

0262 335 51 15 OLCAY ÇELİK YAPI VE MAKİNE İMALAT BAKIM ONARIM A.Ş.

ACİL ELEMAN ARANIYOR

İddAa bayiine ­­­- İzmit merkezde ikamet eden, ­­­- Haftada 4/5 gün ve ­­­- Saat 14:00-22/23:00 arasında çalışacak - Emekli bay eleman aranıyo...

SATILIK DUBLEX DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde dış cepheleriyle toplam 500 m2, iç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63 NİHAT BAKLACI

İKİZLER KURBANLIK

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satım ve kesimi yapılır. Büyükbaş hayvanda hisse verilir.

0533 214 85 04 İKİZLER KURBANLIK

Anket Fethiye Caddesi için hangi projeyi beğendiniz?