Reklamı Kapat

Tülay Pişkin ile korona günlerinde öğretmen olmak üzerine…

Ben bu dönemde bizlere yansıyan çalışmalarını gördükçe Tülay Hanımı daha çok takdir ettim. Kendisi yirmi iki yıllık ilköğretim öğretmeni ama aynı zamanda Sanat Tarihçisi ve bu iki özel mesleğini çok iyi bir şekilde sürdürdüğünü düşünüyorum. Tülay Hanım,  sınıf öğretmenliği yaptığı dönemde de, internet ortamında da öğrencilerine verdikleriyle sanatı birleştiren bir öğretmen.

Tülay Hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1975 İzmit Kocaeli doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi İzmit’te bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde lisans, Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde misafir yüksek lisans öğrencisi oldum.1998 yılında Mersin’de sınıf öğretmenliği görevime başladım. Öğretmenliğim sırasında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Sanat Tarihi dersleri verdim. Sekiz yıl Mersin’de yaşadıktan sonra evlenip memleketime geri döndüm. Sınıf öğretmeliği görevimde yirmi iki yıldır çalışıyorum. Türkan Dereli İlköğretim okulundayım. Bir yandan da Sanat Tarihi alanında çalışmalarıma hem çocuklara hem yetişkinlere yönelik devam ediyorum. Pelin adında on yaşında bir kızım var.

Sanat Tarihi dersi deyince akla lise öğrencileri geliyor, siz normal eğitim döneminde de, yaşadığımız bu zorlu günlerde de öğrencilerinize sanat tarihini çok güzel aktaran bir öğretmensiniz. Peki, ilköğretim ikinci sınıf öğrencilerine bunu sevdirmenin yolu nedir, siz bunu nasıl başardınız?

Sanırım ilköğretim 2. sınıf, sekiz yaş düzeyinde çocuklara bunu sevdirmenin yolu öncelikle tutkuyla bu işi yapıyor olmanız. Sanat Tarihi branşımı severek okudum. Sınıf öğretmenliğinde geçen yıllarım, çocukların nabzını tutabilmem, dillerini anlayabilmem, seviyelerine inebilmemde, içimdeki bu sevgiyi ve tutkuyu onlara aktarabilmemde etkili oldu.

Çoğu insan, özellikle büyükler daha hala bu olayın ( korona ) farkında değil, peki çocukların tepkisi nasıl ve siz çocuklarla nasıl geçirdiniz bu dönemi?

İnanın çocuklar, büyüklere göre daha farkındalar. Bilinçli aileler, kaygılarını çocuklarına yansıttıkça ve sosyal medyada bu süreci an be an takip ettikçe onlarda etkileniyor ve bilinçleniyorlar. Her çocuk gibi kızım da, öğrencilerim de, pandemi döneminde çok sıkıldılar ve bunaldılar. Ama onları hiç bırakmadım. Kendi motivasyonumu ve onlarınkini yüksek tutmak adına sanata sarıldım.

Zoom’da süreç nasıl işliyor, siz öğrencilerle bu süreyi nasıl değerlendirdiniz?

2.sınıf, küçük bir sınıf. Zoom’ u, ders anlatma aracı olarak kullanmak yerine eğitsel ve eğlenceli aktiviteler yapmayı tercih ettim. Yan flüt ve şiir dinletileri, zumba ve egzersiz aktiviteleri, kukla ve oyun atölyeleri düzenledik. Hepsinde, alanına hakim genç arkadaşlardan destek aldım. Şeker Ahmet Paşa ve Osman Hamdi Bey ile ilgili sunum ve atölyeler gerçekleştirdim. Sınıfça, değerlerimizi ve güzel alışkanlıkları kazandıran "virüsler" ürettiler. Tasarımlarına online sergi açtık. Virüslerinin hikaye kitaplarını ve maskotlarını yaptılar. Taş Devrine giderek o dönemin mağara duvar resimlerini röprodüksiyon yaptılar ve bu çalışmalarından 3d sergi açtık.”Evde Kal Türkiye” ve “23 Nisan” konulu iki adet sosyal mesaj içerikli klip çektik. Anneler Gününde Dereli-C isimli online bir dergi çıkardık.2-C instagram hesabımızdan canlı yayınlar gerçekleştirdik. Bu süreçte bana destek olan kıymetli velilerime, öğrencilerime, sergi, dergi ve afiş aşamasında teknik destek veren Burcu Bekil Akkaya ve Osman Sarıkaya’ya ayrıca sizin vesilenizle teşekkür etmek istiyorum. Yaptığımız her şey benim facebook ve instagram hesaplarımda yer alıyor. Okuyucularımız takip edebilirler.

2. dalga gelirse yeni öğretim döneminde eğitim nasıl olacak, bu şekilde mi devam edecek yoksa başka bir oluşum olabilir mi?

2.dalga umarım gelmez ama gelirse de yeni öğretim döneminde eğitimin pandemi öncesi şekliyle devam edeceğini sanmıyorum. Sosyal mesafeli günler devam edecek. Belki mesafeyi korumak adına sınıflarda bir bölünme, zaman çizelgesinde bir değişiklik olabilir. Belki online ,zoom üzerinden ara ara dersler devam ettirilebilir. Başımıza ilk defa ve ansızın gelen bir durum olduğu için hep beraber bekleyelim görelim. İnşallah her şey onların iyiliği için olacak.

Örgün öğretimde olup, uzaktan öğretimde olamayan öğrenciler için neler yapılabilir?

Uzaktan eğitime zoom üzerinden aktif olarak katılamayan öğrenciler için internet erişim ağının yaygınlaştırılması, teknik donanım için destek verilmesi (tablet, bilgisayar gibi) gerekiyor. Görünen o ki bu şart oldu. Ya da Eba ( Eğitim Bilişim Ağı )geliştirilebilir belki zoom üzerinden ders yapılmasını gerektirmeyecek bir platforma dönüştürülebilir diye düşünüyorum ve diliyorum.

Görüntülü ders yaparak çocuklar arkadaşlarını görüyorlar ama sonuçta evden dışarıya çıkmıyorlar. Bu süreç çocukları psikolojik olarak nasıl etkiledi sizce?

Tabii ki olumsuz etkiledi. İnsan, sosyal ve aslında disipline olmayı da seven bir canlı... Okul, bu ihtiyaçları kapatıyordu. Sosyalleşen çocuk, arkadaşlık, dostluk, mutluluk, hüzün gibi insani duyguları doyasıya yaşıyor, zil sesi ile şartlanıyor ve sistematik olarak derslere girip çıkıyor, sosyalleşerek öğreniyordu. Bunlar olmayınca, ağlama nöbetleri, sinirli ve gergin ruh hali, derslere ilgisizlik ve isteksizlik çocuklarda yoğun... Onları baskı altına almadan -elbette bir okul gibi olamayız ama-bu süreçte destek olmalı ve maalesef online süren eğitim öğretim sürecinde anlayışlı davranmalıyız.

Bu süreçte velilerinizle de iş birliği yaptınız, bize biraz bahseder misiniz?

Elbette. Velilerimle watsapp grubumuz var. Sürekli irtibat halindeydik. Hala da öyle… Yaptığım tüm etkinliklerde çocukları oyalamak, kafalarını dağıtmak ve süreci ruhsal anlamda sağlıklı atlatabilmeleri konusunda bana ve yaptıklarıma destek olmaları konusunda velilerimi teşvik ettim. Web 2.0. araçlarını bu süreçte bolca kullandık. Sağ olsunlar. Hep arkamdaydılar.

Bu dönemle ilgili velilere söyleyeceğiniz bir şeyler var mı?

Bu dönemle ilgili olarak velilere motivasyonlarını bırakmamalarını, sanatı, iyileştirici bir güç olarak kullanmalarını, çocuklarıyla birlikte kitap okuma saatleri yaparak süreci daha verimli hale getirmelerini -ki unutmayalım kitap gerçekten iyi bir arkadaş-tablet telefon kullanımında örnek davranış sergilemelerini ve çocuklarının da bu kullanımlarını sınırlandırmalarını rica ediyorum.

Bu sürede, özellikle çocuklarla ilgili yaşadığınız bir anınız oldu mu?

Evet, komik olaylar yaşadık yaşıyoruz. Pandemi sürecinin başında Eba Tv ( Eğitim Bilişim Ağı )  ilk yayın yapacağı gün öğrencim, TV ye benim çıkıp ders anlatacağımı sanarak  bir heves oturmuş ama karşısında beni göremeyince müthiş bir hayal kırıklığı yaşamış. Annesi anlattı. Kıyamam. Diğer bir anımızda malum sokağa çıkışlarda yaş sınırlaması devam ediyor. O gün çocuk çıkış günü değildi. Çok bunaldığımız için on yaşındaki kızımızı hava almaya çıkardık. Birden arkamızda bir polis arabası belirdi. Hoparlörleriyle uyarı verdi. Aklım çıktı tabi ve koşarak evimize döndük. Pelin için ilerde çocuklarına anlatacağı komik bir anı oldu.

Peki, konumuz dışında son bir soru, daha önceden özellikle okullarda Sanat Tarihi ile ilgili sunumlarınız oldu, bu sunumlara normalleştiğimizde devam edecek misiniz?

Kendi okulumda sınıfıma ve velilerime yaptığım sanat tarihi sunumlarının dışında ilk olarak 2019 yılının Ekim ayında Art Nicomedia Derneği’nin "Geleneksel Kent Tarihi Sunumlarını" nın 10’sunu gerçekleştirdim."İzmit’teki Sivil Mimari Yapıların Duvar ve Tavan Resimleri" konulu yüksek lisans tezimin bir sunumuydu. Kasım ayında da Atafen Koleji’nde İngilizce Bölüm Başkanı Mürüvvet Tutkun Çelik’in davetlisi olarak ASEP projeleri kapsamında  "İzmit’in Tarihi Eserleri" ile ilgili lise öğrencilerine bir sunum yaptım. Şu an da İnstagram T&P Art Studio hesabımda canlı (online) Sanat Tarihi sunum atölyelerine hem çocuk hem de yetişkinlere yönelik olarak devam ediyorum. Pandemi sürecinde de yola devam. Ama süreç bittikten sonra da inşallah sunumlarıma yüz yüze devam edeceğim. Ayrıca 9 Haziran 2020 tarihinde saat 15:00 da Kocaeli Eğitim Platformunun, instagram hesaplarında “canlı sanat tarihi” sunumum olacak. 

Tülay Hanım, her şey için, bu süreçte hatırımı kırmayıp bizlere verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Bu röportajı benimle yaparak aktivitelerimizden herkesin haberdar olabilmesine zemin oluşturduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca sizi tanımama vesile olan Art Nicomedia Derneği’ne, birlikte çok şey ürettiğimiz ve üreteceğimiz “Gez Çiz Yaz – İzmit” ekibimize, sanatsever dostlarımıza, desteğini eksik etmeyen herkese teşekkür ediyorum.

Sanatla dolu nice güzel günlere tekrar buluşmak, görüşmek  dileğiyle...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gül Anasal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Seyfettin Tekçe STK üy - Bir eğitimci olarak, çocukların içeride ki hareketsiz hallerini düşündükçe uykularım kaçıyordu. Torunlarımız özlüyerek ders başı yapmaları beni rahatlatıyor. Ancak sizin hazırladığınız görseller çocuklarımızı mutlu etmiştir. Temennim bu eğitimi veren öğretmenlerimizin örgütlülük içinde yapmalarıdır. Gül Hanım sizinde tebrik ediyorum.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Haziran 17:34
03

Gül Anasal - @Seyfettin Tekçe STK üy 02 nolu yoruma cevabı: Çok teşekkür ederim Seyfettin Bey. Öğretmenlerimiz hakkında sizinle aynı düşüncedeyim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 12:43
01

Meltem Sanat Evi - Harika bir yazı, harika insanlar, tanımak ve beraber etkinliklerde yer almaktan keyif duyduğum. Sağolunuz varolunuz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Haziran 13:11
04

Gül Anasal - @Meltem Sanat Evi 01 nolu yoruma cevabı: Çok teşekkür ederim Meltem Hanım. Benim için de sizlerle aynı çalışmanın içinde olmak gurur verici.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 12:45


Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?