Reklamı Kapat

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Mezunları, Sağlık Bakanlığı’nda işe alınsın!

KOÜ, 132 personel alacak Kocaeli Üniversitesi önceki gün bir duyuru yaptı… Üniversite çalıştırılmak üzere 6 temizlik elemanı, 9 güvenlik görevlisi, 30...

KOÜ, 132 personel alacak

Kocaeli Üniversitesi önceki gün bir duyuru yaptı…

Üniversite çalıştırılmak üzere

6 temizlik elemanı,

9 güvenlik görevlisi,

30 hasta ve yaşlı bakım elemanı,

87 de klinik destek elemanı alınacak.

Başvurular 19 Haziran tarihine kadar Kocaeli İş–Kur İl Müdürlüğüne/hizmet merkezlerinden şahsen veya www.iskur.gov.tr internet adresinden yapılacak..

**

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Mezunları, Kocaeli Üniversitesi’nin eleman alım ihalesindeki şartları eleştirerek, “Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Mezunları, Sağlık Bakanlığı’nda işe alınsın!” başlıklı bir imza kampanyası başlattılar…

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Mezunları’nın imza kampanyası metni şöyle;

KUTSAL VE SAYGIDEĞER BİR İŞ

“Merhaba sayın ilgili

Yüksek öğrenime başlarken; binlerce kişi meslek/bölüm seçmeye karar verirken engelli bakımı ve rehabilitasyon ön lisans programı ile ilgili tanıtım yazısını okuyor.

Tanıtım yazısını okuduktan sonra; engelli insanların derdine çare bulabilmenin, engellileri tedavi ederek mutlu edebilmenin ve onların günlük hayatlarını kolaylaştırabilmenin kutsal ve saygıdeğer bir iş olabileceği izlenimine kapılıyor ve bu bölüme kaydını yaptırıyor.

Dersleri takip ediyor, sınavları geçiyor, ciddi bir kurumda staj yapıyor ve sonunda engelli bakımı ve rehabilitasyon ön lisans programını başarı ile bitiriyor.

KURUMLARDA İŞ BULAMADI

Geçen zaman içinde üzülerek öğrenilen şey; bu ön lisans programını ne Sağlık Bakanlığı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ne de Millî Eğitim Bakanlığı tanıyor.

Toplam on yedi üniversitedeki sağlık meslek yüksek okulu bünyesinde beş yıldan fazladır mezun veren engelli bakımı ve rehabilitasyon programını bitiren hiçbir kişi "sağlık teknikeri" sıfatıyla kamu kurumlarında iş bulabilmiş değil. Yani iş tanımları arasına henüz bu ve buna benzer yeni programlar (hasta bakımı, yaşlı bakımı, engelli bakımı, fizyoterapi vs.) dahil edilmemiş.

MUTLAKA ELEMAN AÇIĞI VAR

Sağlık Bakanlığı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı; Millî Eğitim Bakanlığı ve Belediyeler yaşlılar için ve engellilerin bakım, tedavi ve rehabilitasyonları için yaptıkları çalışmaları son yıllarda arttırdılar ve gerçekten engelli ve yaşlı vatandaşlarımız için olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Hasta/ Engelli/ Yaşlı bakımı, tedavisi, rehabilitasyonu ve eğitimi alanlarında ara kademe personel çalıştırma konusunda mutlaka eleman açığı var, bu açığı bu kurumlar halk eğitim merkezleri, özel eğitim kurumları ve üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri tarafından (bazılarında ilgili eğitim yerine dahi hiç uğramadan) sertifika temin eden personel yoluyla kapattılar. Kısacası devlet kurumlarından hiçbirinde mezunlarımız işe alınmış değil.

ÖĞRENCİLER VE MEZUNLAR

Sayın ilgili, on binden fazla "engelli bakımı ve rehabilitasyon ön lisans programı mezunu" var.

Sizin de bildiğiniz gibi sağlık alanında yüksek okul çeşitliliği çok fazla.

Muhtemelen sağlık, eğitim ve hizmet iş kollarında tanınmama ve iş bulamama sadece engelli bakımı ve rehabilitasyon programındakileri değil sağlıkla ilgili diğer ön lisans programlarındaki öğrencilerde de kalite ve motivasyon kaybına yol açıyor.

Öğrenciler ve mezunlar öyle yılgınlar ki, böyle bir çaba ile herhangi bir başarı elde edebileceklerine bile inanmıyorlar.

DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ

Sağlık meslek yüksek okulu mezunları bu duruma bakarak kamuoyunda bir farkındalık oluşturma ve imza kampanyası düzenlenmesine yardım etmek istiyorlar. Bu kampanya https://www.change.org/EBR-Mezunlari-Is-Istiyor adresinde halen yayınlanıyor ve biz de sizin desteğinizi bekliyoruz.

İSTİHDAM EDİLMELERİ

Mezun olmuş veya henüz öğrenci olan bu genç insanlara yardımcı olabileceğinize inanıyorum.

Sağlık ön lisans programı mezunlarının "sağlık teknikeri" unvanı ile başta kamu kurumlarında ve bunun yanında özel hastane, rehabilitasyon, tedavi, eğitim ve bakım merkezlerinde istihdam edilmeleri için göstereceğiniz çabalar için şimdiden çok teşekkür eder, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Selam ve saygılarımızla…”

İSTEKLERİ ÇOK MAKUL

“Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Mezunları, Sağlık Bakanlığı’nda işe alınsın!” başlıklı imza kampanyasının metnini yukarıda sizinle paylaştım…

İstekleri makul ve doğru istekler.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Mezunları’nın isteklerini sizinle paylaştım…

Umarım, Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu isteklere duyarlı olur ve Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Mezunları’nın  taleplerini yerine getirir…

*******************************************************

Bu kez Aileler Üniversitede!

Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi iş birliği ile hayata geçirilen Aileler Üniversitede projesinde eğitimler başlıyor. Koruyucu, önleyici ve rehabilite edici faaliyetleri kapsayan online eğitimler ile “Bilinçli Birey, Sağlıklı Aile, Güçlü Toplum” modelinin oluşturulması hedefleniyor. Pembe, Turuncu, Beyaz ve Kırmızı olarak adlandırılan kapalı gruplarda her oturum ortalama 2 saat sürecek. İlk oturum ‘Pozitif İletişim, Güçlü İlişki’ isimli eğitim programı ile Pembe Grup için 22 Haziran’da başlayacak. Burada amaç ilişkileri ve evlilikleri kurtarmak… Güzel bir proje, bunu Kocaeli Üniversitesi de uygulayabilir.

*****************************************************

İl Sağlık Müdürü uyardı

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, kontrollü sosyal hayatın yaşandığı normalleşme sürecinde vatandaşları sosyal mesafe ve maske konusunda uyardı. Ergüney şu ifadeleri kullandı: "Değerli vatandaşlarımız, Normalleşme sürecinin başarısı tamamen "SOSYAL MESAFE" ve "MASKE KULLANIMI" konularında toplumun başarısına bağlı. Ülkemizdeki tablonun iyi olması uygulanan tedbirlerden kaynaklanıyor. Virüsün bulaştırıcılık özelliğinde bir azalma yok. Konuyu ciddiye alalım." Ergüney haklı… Korana sürecinde herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmeli…

****************************************************

Türkiye’de 26 milyon ton gıda israf ediliyor

Ajans Press’in, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO 2019) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, dünyadaki gıda israfının her yıl arttığı saptandı. Böylelikle her yıl tüm dünyada insanların tüketmesi için üretilen gıdanın 3’te 1’inin israf edildiği kaydedildi. Gıda israfının en yüksek görüldüğü bölge ise Orta ve Güney Asya olurken, ikinci sırada Kuzey Amerika ve Avrupa’nın yerleştiği saptandı. En çok israf edilen gıdalar ise yüzde 25 ile kökler, yumrular ve sağlıklı yağ içeren bitkiler olurken, ikinci sıraya meyveler ve sebzelerin yerleştiği kaydedildi. Araştırma Türkiye’de yılda ortalama 26 milyon ton gıda israfı olduğunu ortaya koyarken, yıllar içinde israfının daha da artacağı söylendi. Türkiye’deki israfın bütçesi ise yıllık ortalama 500 milyar liraya denk gelirken bu da milli gelirin yüzde 15’ine tekabül ediyor. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de yılda ortalama 26 milyon ton gıda israf oluyor… Çok ama çok yüksek bir rakam…

*************************************************

Türkiye’de en çok kullanılan soyadı hangisi?

Çevrimiçi kredi firması NetCredit her ülkede en yaygın olarak kullanılan soyadlarının yer aldığı bir dünya haritası yayımladı. Dünyada en çok kullanılan soyadı Çin'deki 'Wang' ismi olurken, Türkiye'de ise birinciliği yine 'Yılmaz' aldı.

Soyadları genellikle şu 5 kategoriden birinde yer alıyor:

Toponimik (Konum ya da yer temelli)
Meslekle ilgili
Kişisel özellik
Baba ya da ata kökenli ad
Hamiliği belirten isimler
İlk kez Çin'de kullanıldı

Independent Türkçe'den Keremcan Karabatak'ın haberine göre, soyadları ilk kez nüfus sayımına yardımcı olması amacıyla M.Ö. 2582'de Çin'de kullanılmaya başlandı ve bu fikir kısa sürede dünya geneline yayıldı. Orta Çağ boyunca Batı Avrupa'da nüfus arttıkça soyadları insaları birbirinden ayırmak için kullanıldı. 

Günümüzde de birçok kişinin soyadı meslek ya da zanaatıyla ilgili olmayı sürdürüyor. NetCredit'in haritasına göre Almanya'da en yaygın soyadı olan "Müller" meslekle ilgili bir soyadı ve değirmenci anlamına geliyor.  ABD, Kanada, Avustralya ve Britanya gibi İngilizce konuşan ülkelerdeyse en yaygın soyadı "Smith". Bu kelime de demircilik (blacksmith) mesleğini icra edenler için ilk kez soyadı olarak kullanılmıştı. 

EN YAYGIN SOYADI

Haritaya göre Türkiye'de en çok kullanılan soyadıysa kişisel özellik kategorisine giren "Yılmaz". İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün 2019 verilerinde de Türkiye'de en çok kullanılan soyadı Yılmaz olarak belirlenmişti. En çok kullanılan ikinci soyadı Kaya olurken, üçüncü sıraya Demir soyadının yerleştiği görülmüştü. İlk 10'da yer alan diğer soyadları sırasıyla Çelik, Şahin, Yıldız, Yıldırım, Öztürk, Aydın ve Özdemir olarak sıralanmıştı.

**

Çin'de en sık kullanılan soyadıysa "Wang". Çince "Kral" anlamına gelen soyadına dünya genelinde yaklaşık 76 milyon kişinin sahip olduğu düşünülüyor. Bunu Hindistan'da en sık kullanılan soyadı "Devi" takip ediyor. Bu soyadını taşıyan 69 milyon kişi olduğu sanılıyor. Rusya'da en çok kullanılan soyadı "Ivanova", Suudi Arabistan'da "Han", İspanya'da "Garcia", Yunanistan'da "Papadapulos", Irak'taysa "Muhammed" olarak belirlendi. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?