Reklamı Kapat

2050 yılında çölleşme ve kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz!

Dün… 17 Haziran’dı… Yani Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü… İzmit Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına (İKK) Başkanı Hüseyin Erol, çölleşme ve kuraklıkla ilgili bir açıklama yaptı… Açıklama dikkat çekici. Bu açıklamayı sizinle paylaşmak istiyorum.

“17 Haziran, tüm dünyada “Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü” olarak kabul ediliyor ve her yıl farklı bir ülkede farkındalık oluşturacak etkinlikler düzenleniyor.

Geçen yıl Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin kabulünün 25. Yıl dönümü idi ve bu etkinliklere ülkemiz ev sahipliği yaptı.

**

Başkent Ankara’da yapılan etkinliklerde, çölleşme ve arazi tahribatıyla mücadele ve toplumun değişik kesimlerinde görülen etkileri ile ilgili neler yapılabileceği konuları ele alındı.

Çölleşme ve kuraklığın olumsuz etkileri ve doğuracağı sonuçlar hakkında toplumun bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması hedeflendi.

Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünün web sayfasından gördüğümüz kadarıyla geçen yıldan bu yana 1-2 eğitimin dışında, farkındalık yaratacak ve halkın katılımının olduğu bir çalışma göremedik.

Aksine içinde bulunduğumuz dünyayı kasıp kavuran bu zor pandemi günlerinde bile yeşil alanların yok edildiği, betonlaşmanın olduğu plan ve projelere devam edildiğini gördük.

Yasalarla ormanlarımızın, su havzalarının, kıyılarımıza ölüm emrinin verildiğine tanık olduk.

Yapılan ya da yapılması planlanan HES’ler, otoyol projeleri, havaalanı, termik santraller, nükleer santraller, sanayiye açılan tarım toprakları tam bir doğa katliamına neden oluyor.

Doğa katliamı ise Küresel ısınmaya…

**

Dünyamızı tehdit eden küresel ısınma ve iklim felaketleri, acımasızca kirlettiğimiz, rant uğruna katledilen ülkemizi ve kentimizi de yakından ilgilendiriyor.

Üç tarafı denizlerle çevrili, gölleri, akarsuları ile cennet ülkemiz; yanlış tarım politikaları, nüfus artışı, yağışın azalması, vahşi sulama, erozyonla yeterince mücadele edilmemesi gibi sebeplerle ne yazık ki iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkelerden biri…

**

Uzmanlar, 2050 yılına kadar yağış miktarının yüzde 25 azalacağını öngörüyor ve ülkemizin çölleşme ve kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu, eğer acilen önlemler alınmaz ise geleceğimiz çok büyük bir tehdit altında olduğunu ifade ediyor, önlemlerin başında uzun vadeli arazi planlamasının olduğunu söylüyor.

Su kaynaklarımızın korunması ve suyu çok tasarruflu kullanmamız, tarım alanlarının korunması, imara açılmaması, erozyona yatkın arazilerde teraslama, ağaçlandırma, rüzgar bariyerleri kurma gibi ıslah çalışmalarının yapılmasının diğer önlemler olduğuna dikkat çekiyor.

**

Tüm dünyanın geleceğini etkileyecek olan küresel ısınma ülkemizde ve kentimizde de tarımsal arazilerde önemli değişiklikler oluşturacaktır.

 Bu nedenle; 17 Haziranları sadece yılda bir kere anıp, panel ve yarışmalar düzenlemekle geçirmek yerine, kaynaklarımızın sınırlı olduğunun bilinci ile hareket ederek ivedilikle hangi bölgelerin tarıma daha uygun olacağına, hangi bölgelerin tarım alanı olmaktan çıkacağını yönelik öngörü ve planlamaların hayata geçirilmesi, erozyonla mücadele ve su kaynaklarını verimli kullanacak tedbirlerin alınması dileği ile 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü Kutlu olsun.”

**

İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol’un açıklamasını yukarıda yayınladım…

Açıklamanın en önemli paragrafı şu; “Uzmanlar, 2050 yılına kadar yağış miktarının yüzde 25 azalacağını öngörüyor ve ülkemizin çölleşme ve kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söylüyor”…

Yani anlayacağınız önlem alınmazsa, ilerde bizi zor günler bekleyecek…

Bizi yönetenler uzmanların uyarılarına uyarıları dikkate alırsa iyi olur…

*************************************************************************

Jeoloji Mühendisleri Odası yine deprem uyarısı yaptı

Bingöl-Karlıova’da; 14.06.2020 tarihinde Saat: 17.24 civarında yerin yaklaşık 8 km derinliğinde Mw:5.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Depremin hemen ardından dün büyüklükleri 4.6 ve 4.7’e, bugün ise 5.6 büyüklüğüne varan 200’ün üzerinde sarsıntı oldu. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilciliği Yönetim Kurulu, depremle ilgili uyarıda bulundu… Jeoloji Mühendisleri Odası’nın yaptığı açıklamanın son paragrafı şöyle;

**

2020 yılından başından bu yana ülkemizde görülen sismik hareketlilik dikkate alındığında, 1939-1945 yılları arasında olduğu gibi ülkemizin bir deprem fırtınasına yakalanabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda; Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) ve Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) üzerinde “sismik boşluk” olarak değerlendirilen alanlar başta olmak üzere büyük depremlerin meydana gelmesine neden olabilecek alanların belirlenmesi ve fay hatları ile fay zonları üzerinde yer alan yerleşim birimlerinden başlamak üzere gerekli kentsel yenileme/dönüşüm çalışmalarının başlatılması gerekmektedir.

**

Yapılan araştırmalar ülkemizde, Mw.6.0 ve üzeri büyüklükte deprem üretecek 500’ü aşkın fay hattı ve zonu tespit edilmiş olup, çok sayıda yerleşim birimin bu fay hatlarının üstüne veya hemen yakınına kurulmuş olması nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisinin acilen 7269 sayılı yasada gerekli “fay yasası” düzenlemesini yaparak, aktif fay hatları veya zonları üzerine yapı yapılmasını engellemelidir. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bölgede ayrıntılı inceleme çalışmaları yapıldıktan sonra hazırlanacak rapor kamuoyu ile paylaşılacak.”

**

Daha önceki yıllarda Bingöl’e gitmiştim…

Depremden çok çekti…

Depremden dolayı Bingöl’ün şehir merkezi değiştirilmişti…

Jeoloji Mühendisleri Odası’nın yukarıdaki uyarıları dikkate alınmalı.

 Zira Türkiye, deprem kuşağında…

Neyin ne zaman olacağı belli değil…

*****************************************************************************************

”Vatandaşın sicil affı talebi dikkate alınmalı “

Bu sözler;  Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir’e ait… Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir, ceza infaz kurumlarından cezasını tamamlayan ve yeni bir hayat kurmak isteyen vatandaşın çektiği sıkıntıların çözümüne yönelik öneri ve değerlendirmelerde bulundu  Demir,’ “Altı aydan daha uzun süreli hürriyeti bağlayıcı bir suçtan,  hüküm giymiş ve cezalarını, infaz kurumlarında tamamlamış kişilerin cezaevlerinden sonra toplumsal hayata adaptasyonu önümdeki en büyük engel adli sicil’dir.. Adli sicil kaydı bulunan kişilerin yeni bir iş bulma arayışında sürekli önüne çıkan en büyük engel nedir?, diye sorulduğunda şüphesiz sabıkalıya iş yok sözü gelmektedir. Böyle olumsuzlukların sonucu olarak  ekonomik olarak hayatını idame edemeyen, yeni, temiz bir hayata başlama arzusunda olan eski hükümlülerin umutları bir süre sonra tükenmekte ve bunun sonucunda suç ortamına geri dönme eğilim başladığını yapılan araştırmalardan görmekteyiz. Cezasını tamamlamış kişilerin tekrar toplumla bütünleşmesi için topluma uyum yasayı çıkarılmalı ”dedi.

"ADLİ SİCİL 1 YIL, ARŞİV KAYDININ SİLİNMESİ 2 YIL OLMALI"

Demir, sözlerini şöyle tamamladı: "Cezasını tamamlamış kişilerin adli sicil saklanma koşulları ,15 yıl olan adli sicil kaydı 1 yıla, 30 yıl olan arşiv kaydı silinmesi 2 yıl gibi makul seviyelere çekilmesi ve önerdiğimiz topluma uyum yasası çerçevesinde saklanma ve silinme koşullarının her cezasını tamlamış kişinin gözetim, denedim ve destek hizmetleri sunulmasıyla yeni bir hayat kurması desteklenmeli ve yakından takip edilerek uzman kişiler tarafından suç işleme meylini tamamen terk ettiği tespiti ile adli sicilinin tamamen temizlenmesinin suçu önlemede etkin bir başarı getirmesinin  toplumun huzuru ve refahı için önem arz ettiğinin altını çizdi.

*******************************************************************************************

Kocaeli’de Hayvansal Üretim İstatistikleri; 2018

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre, Büyükbaş hayvan sayısı 2018 yılında bir önceki yıla göre % 6,9 artarak 17 milyon 221 bin baş olarak gerçekleşti. Küçükbaş hayvan sayısı 46,1 milyon baş oldu. Kocaeli ilinde Büyükbaş hayvan sayısı 2018 yılında 116 bin 211 baş olarak gerçekleşti. Kocaeli ilinde Küçükbaş hayvan sayısı 98 bin 680 baş oldu. Yani anlayacağınız ülkemizde hem büyükbaş, hem de küçükbaş hayvanların sayısında büyük bir azalma var… Azalma var ki zaten sürekli canlı hayvan ithal ediyoruz.

TARİH 19 HAZİRAN 2012

Türkiye’de Kürtaj Yasaklanamaz kampanyası için 55 bin imza toplayan kadınlar metni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e gönderdi

GÜNÜN SÖZÜ

Kadın kocasını daha az sevmeli, fakat daha çok anlamalı, erkek, karısını daha çok sevmeli, fakat anlamaya çalışmamalıdır. (Oscar Wilde)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?