Reklamı Kapat

Kocaeli’nin ikinci bir Yuvacık Barajı’na ihtiyacı var!

Su hayattır…

Su gibi aziz ol… deriz…

Peki ama suyun kıymetini biliyor muyuz?

Yok, dediğinizi duyar gibiyim…

Önceki gün gazetemize bir mail geldi…

Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacı ile ilgili bir yazı vardı…

Altında Jeofizik Yüksek Mühendisi Ömer Sayar’ın imzası vardı…

Sayar’ın “Kocaeli’nin İÇME SUYU ihtiyacı” başlıklı yazısı şöyle;

SU KAYNAKLARI

 Anadolu’yu batıya, Avrupa’ya, Trakya bölgesine ve İstanbul’a bağlayan bir kavşak noktasındaki sanayi kenti Kocaeli vilayeti, eski adıyla İzmit, coğrafi konumu nedeniyle su kaynaklarının verimliliği bakımından nispeten fakir konumda bulunmaktadır. Türkiye’nin yoğun ve büyük kentleri arasında yer alan Kocaeli’nin kuzeyinde, Karadeniz’e kadar uzanan nispeten hafif yükseltilerden oluşan bir coğrafyaya sahiptir ve verimli su kaynakları bulunmamaktadır. Bu bölge ayrıca, İstanbul’un su ihtiyacını gideren Melen projesi su iletim hatlarının geçtiği koruma kuşakları içinde yer almaktadır.

İÇME SUYU İHTİYACI

Sakarya sınırından başlayarak İstanbul sınırına kadar su kaynaklarının değerlendirildiği irili ufaklı göletler olmasına rağmen, göletler genellikle tarım ve sulama amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yuvacık barajının haricinde ilimizde içme suyu ihtiyacını gideren ve yerel düzeyde kullanılan diğer bölgesel kaynaklardan biri, Gebze bölgesindeki Gebze sanayi ve kırsal alanlara cevap veren Denizli Göleti, Kartepe-Başiskele-Gölcük-Karamürsel kırsal bölgelerine cevap veren yerel kaynaklar ile Kandıra Sahili-İzmit-Derince-Körfez kırsal alanlarının bir bölümünün içme suyu ihtiyacını karşılayan Kandıra Namazgah barajı bulunmaktadır.

SAMANLI DAĞLARI

Kocaeli’de yeterince su kaynakları olmamasına rağmen, ilimizin güneyinde bulunan Kartepe ve diğer dağ silsilelerinden oluşan Samanlı dağlarındaki su kaynaklarının yeterince değerlendirildiği söylenemez. Bölgede yıllık mevsimsel yağan kar ve yağmur sularının değerlendirilmeden denizle buluştuğu gözlemlenmektedir.

KIRSAL KAYNAKLAR

Yuvacık içme suyu barajının faydalı su kapasitesi 50 milyon metreküp civarındadır. Namazgah barajının faydalı su kapasitesi ise 20 milyon metreküp düzeyindedir. Diğer yerel ve kırsal kaynaklar hariç tutulduğunda Kocaeli ve İzmit bölgesinin içme suyu ihtiyacı bu iki barajdan sağlanmaktadır.

NAMAZGAH BARAJI

Yuvacık ve Namazgah barajlarının faydalı su hacimleri depolama miktarı toplamı 70 milyon metreküptür. Türkiye’deki resmi istatistiklere ve gerçeklere bakıldığında en iyimser tabloya göre kayıp kaçak oranı yüzde 35 civarındadır. Bu durumda Kocaeli’de yaklaşık 25 milyon metreküp su kayıp kaçak miktarı var demektir. Bu miktar da Namazgah Barajı ile diğer yerel kaynakların toplamına karşılık gelmektedir. Yani yılda bir Namazgah Barajı ve diğer yerel kaynakların toplamı kadar içme suyu miktarı eskiyen, çürüyen, tahrip edilen ve yenilenmeyen altyapı ve diğer nedenlerle heba edilmektedir.

MEVSİMLER YAĞIŞLAR

Kurak olarak geçirdiğimiz 2019 yılında ise, ilk mevsimsel yağışlar karla birlikte 22 Aralık 2019 tarihinde başladı ve bu tarihte Yuvacık Barajının doluluk oranı yüzde 17 düzeyine kadar düşmüştü. Aralıklara yağan kar ve yağmurların ardından baraj seviyesi sekiz hafta içinde yüzde 95 seviyesine ulaşarak, 28 Şubat 2020 tarihi itibarıyla baraj suyunun dolu savaklardan tahliyesine başlanmıştır.

DOLULUK ORANI

İki aylık süre zarfında barajın doluluk oranlarına bakıldığında 39 milyon metreküp su depolanmıştır ve günlük 650 bin metreküp içme suyu rezervine karşılık gelmektedir. İlimizde tüketilen içme suyu miktarının ise 250 bin metreküp civarında olduğu dikkate alınırsa Yuvacık barajında geçtiğimiz sekiz haftada günlük 900 bin metreküp su depolandığı anlamına gelmektedir. Başka bir ifadeyle baraja günde 900 bin metreküp su girişi gerçekleşmiştir.

80 GÜNLÜK İÇME SUYU

28 Mart 2020 tarihinden sonra Nisan ayı boyunca baraj havzasındaki kaynak sularının boşa aktığı, heba edildiği ve bu miktarın da otuz günlük süre için de bir Namazgah Barajı kadar 20 milyon metreküp su miktarına karşılık geldiği unutulmamalıdır. Başka bir deyimle, yalnızca Yuvacık Baraj havzasında Mart ayı boyunca Kocaeli’nin 80 günlük içme suyu ihtiyacı depolanmadan boşa akmak suretiyle heba edilmiştir. 01 Mart 2020 tarihi itibariyle Kartepe ve civarındaki kar kütlelerinin ve yaza kadar sürecek mevsimsel yağmur sularının boşa akması üzülerek izlenmektedir.

İÇME SUYU KRİZİ

Yuvacık Baraj suyunun içme suyu olarak tüketilmesinden vatandaşlarımız nezdinde büyük bir memnuniyet bulunmaktadır. Ancak, her yıl için içme suyu krizleri yaşanarak Sapanca göl suyunun içme suyu olarak şebekeye bağlanması ve musluklardan akması sağlık gerekçesiyle uygun bulunmamakta ve tercih edilmemektedir. Bu maksatla ilin içme suyu ihtiyacının bütünüyle akar sulardan temin edilmesi talep edilmektedir.

İKİNCİ BİR BARAJ

Kocaeli’de kayıp kaçak miktarları çıktıktan sonra gerçekte mevcutta kullanılabilir içme suyu miktarı net olarak 50 milyon metreküptür. Günlük 250 bin metre küp civarında olan ve resmi istatistiklerdeki yaklaşık 2 milyon nüfus barındıran ilimizin 2019 yılı içme suyu ihtiyacı ise yaklaşık 92 milyon metreküptür. Bu durumda önümüzdeki beş yılı da öngörerek 2025 yılına kadar ilimizin içme suyu ihtiyacının karşılanabilmesi için Yuvacık barajının yılda iki sefer dolması anlamına gelmektedir ya da Yuvacık barajı kapasitesi kadar ikinci bir baraja ihtiyaç duyulmaktadır.

SAPANCA GÖLÜ

Geçmiş yıllardan edinilen tecrübeye göre içme suyu ihtiyacı öngörülerinin, bir yılın tamamen kurak geçmesi halinde oluşabilecek senaryoya göre yapılması gerektiği yaşanılanlardan sonra bir kez daha anlaşılmıştır. Bu durumda iki Yuvacık baraj suyu miktarının temin edilebileceği miktar ile ancak 2025 yılına kadar su kesintisi veya su sorunu yaşanmadan veya başka bir deyimle Sapanca göl suyu kullanılmadan geçirilebileceği öngörülmektedir.

KOCAELİ NÜFUS ARTIŞI

2030 yılında Kocaeli’de öngörülen 2 milyon 585 bin nüfusla yıllık 120 milyon metreküp içme suyuna ve 2040 yılına varıldığında ise ilin son on iki yıllık nüfus artış hız oranlarına göre öngörülen 3 milyon 350 bin nüfusla toplam 153 milyon metreküple üç Yuvacık barajı rezerv miktarı kadar içme suyuna gereksinim duyulacağı öngörülmektedir. Bu maksatla içme suyu barajlarının ivedilikle projelendirilerek inşaatlarına başlanması ve yapımlarının tamamlanması gerekmektedir. İlgili, yetkili ve sorumlu gerçek ve tüzel kişilerin konuyla hassasiyetle ilgilenilmesi temennisiyle…

SAYAR’IN GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINMALI

Jeofizik Yüksek Mühendisi Ömer Sayar’ın içme suyuyla ilgili görüşlerine yukarıda sizinle paylaştım…

 Sayar, yazının sonundaki bir paragrafta, “… Önümüzdeki beş yılı da öngörerek 2025 yılına kadar ilimizin içme suyu ihtiyacının karşılanabilmesi için Yuvacık Barajı’nın yılda iki sefer dolması anlamına gelmektedir ya da Yuvacık barajı kapasitesi kadar ikinci bir baraja ihtiyaç duyulmaktadır” diyor… 

Kocaeli’yi yönetenler, Jeofizik Yüksek Mühendisi Ömer Sayar’ın açıklamalarını dikkate alırsa iyi olur…

 *************************************************************************

CHP’li Akar’a başarılar diliyoruz

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM Başkanvekilliği için yapılan seçimde CHP grubunda 83 oy alarak TBMM Başkanvekili seçildi. Diğer aday Sezgin Tanrıkulu ise 44 oyda kaldı. Büyük bir başarı… Akar, yaptığımız araştırmada, 1984 yılında ANAP’tan milletvekili seçilen Halim Aras ve 2007 yılında MHP’den İstanbul Milletvekili seçilen Meral Akşener’den sonra TBMM Başkanvekili seçilen ikinci Kocaelili siyasetçi oldu. Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz…

***************************************************************************

SİNEMA SALONLARI sayılarında düşüş yaşandı

Ajans Press’in, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, 2019 yılındaki Türkiye genelinde sinema salonu sayısı 2 bin 826 oldu. Uzun yıllardır artış gösteren sinema salonları sayısının 2019 yılında düşüş yaşadığı görülürken, 2018 yılında 2 bin 858 olduğu kaydedildi. Önceki yıllarla kıyaslandığında ise 2012 yılında bin 998 sinema salonu olduğu kaydedilirken,2005 yılında 987 adet olduğu saptandı. Güncel olarak Türkiye’deki en çok sinemayı bünyesinde barındıran il 894 ile İstanbul olurken, 228 ile Ankara, 182 ile İzmir, 118 Antalya, 93 adet ile de Bursa’da olduğu gözlendi.

***************************************************************************

Türkiye Avrupa'nın en obez toplumu!

Çocukluk çağı obezite sıklığı tüm dünyada artmakla birlikte özellikle Türkiye’de çok daha hızlı bir artış ivmesi gösterdiğine dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Belma Haliloğlu, “Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre Türkiye Avrupa’nın açık ara en obez toplumu olup sıklığı yüzde 32’dir. Yani ülkemizde her 3 kişiden biri obezdir. Yine çocuklardaki oran da diğer ülkelere göre oldukça yüksektir. Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre çocuklarda fazla kilolu veya obez olma oranı yüzde 24,5. Yani her 4 çocuktan birinin kilo sorunu yaşadığı görülüyor. Üstelik bu oran her geçen yıl daha da artıyor.”

TARİH 22 Haziran 1987

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, "NATO'nun gözden geçirilmesinde yarar var, böyle ittifak olmaz"dedi. Aynı gün Türkiye, işçi haklarındaki sınırlamalar nedeniyle Amerika'nın "Ekonomide en çok kayrılan ülkeler" listesinden çıkarıldı.

Günün sözü

Hayatı komedi sananlar, son espriyi iyi düşünsünler. (L. Annaeus Seneca)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Dilovası Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?