Reklamı Kapat

Korkuyorlar

AKP iktidarı yaptıkları yanlışların sonuçlarını görebildiğimiz kadar uzun oldu. Temel politikalarda yapılan kötü tercihlerin bedelini çoğunlukişsiz kalarakve yoksullaşarak ödemekte.

Buna karşılık azınlıkbir kesimdevlet imkânlarıyla, yolsuzluklarla ve adam kayırmalarla zenginleşti, gücü kullanmanın kibri ile halktan koptu. Bu mağrur muktedirler kendisine hesap sorabilecek devlet mekanizmalarını da çökerttiler.

Maddi ve manevi araçlarla iradelerini teslim aldıkları kemikleşmiş bir oy tabanına kavuştular. Bazı siyasi parti liderlerini asimile ettiler. Yasama ve yürütme erkini tam olarak ele geçirdiler.

Yargıyı önce FETÖ’ye teslim ettiler. Daha sonra“iktidarla uyumlu hale getirdiler.”

“Vesayet” makamı dedikleri kurumları etkisizleştirdiler. Bunu halka dayanarak değil, “iti ite kırdırma politikası izleyerek” FETÖ ile birlikte yaptıklarını itiraf ettiler.

İş dünyasını vergi müfettişleri ve yargıyla etkisizleştirdiler veya teslim aldılar. Medyanın yüzde 90’ı son on senede el değiştirmek suretiyle yandaş hale getirildi.

Sendikaların rengi iyice sarıya döndü. Sivil Toplum Kuruluşları, hükümet dışı organizasyonlar (NGO) değil, Hükümetçe Yönlendirilen Hükümet Dışı Organizasyonlar (GONGO) haline getirildi.

Bütün bunlara rağmen korkuyorlar.

“Birkaç sivil toplum kuruluşu, birkaç meslek kuruluşu bağımsız kalsa ne olur” diyemiyorlar.

Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olan baroları da ele geçirmek istiyorlar. Böl- parçala- yönettaktiği ileavukatları da susturmak istiyorlar.

Her gün daha otoriterleşen bir yönetim, her gün yeni yasaklar, yeni korku salma maksatlı beyan ve eylemler sergiliyorlar. Çünkü korkuyorlar.

*******************************

HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNDEN KORKUYORLAR

Türkiye ekonomisi izlenen bu politikalarla duvara toslamaya çok yaklaştı. Bu feci sondan kurtuluş için hukuk lazım, şeffaflık lazım, yolsuzlukların sona ermesi lazım.

Bunu yapamıyorlar. Çünkü foyalarının ortaya çıkacağından korkuyorlar.

Halkın gerçekleri öğrenmesinden korkuyorlar.

Yüzde 90’ını kontrol ettikleri ve her birini “yarı resmi El Ahram” veya “Rockefeller” için özel çıkarılan Pembe Gazeteye dönüştürdükleri TV ve gazeteler etkili olamıyor. Kendi seçmenleri bile, gerçekleri, sayıları yüzde 10 civarında olan, muhalif medyadan öğrenmeye çalışıyor.

Bu yüzden muhalif birkaç kanaldan en güçlü ikisine Halk TV ve TELE-1’e beşer gün ekran karartma cezası verdiler. “Benzer bir yayın yaparsanız kanallarınızın ruhsatını iptal eder, kapatırız” dediler.

Sosyal medya yaygın medyada göremediğimiz haberler ve yorumlara erişebildiğimiz bir mecra olarak, alternatif değil, asıl bilgi kaynağına dönüştü.

Sosyal medyada bazı bireysel kötüye kullanımlar ve örgütlü trol hesaplarıyla manipülasyonlar olması sıkıntı veriyor. Ancakonların derdi bu değil. Bu mecraların bilgiye erişimi ne kadar kolaylaştırdığını ve kitlelerin kolayca iletişimi ile örgütlü veya örgütsüz tepkilerin olabileceğini görüyorlar. Korkuyorlar.

Cumhurbaşkanına,gençlerle yaptığı Youtube programında, “beğenmeme” tercihi ile dünya rekoru kırdıran “Z kuşağının” tepkisi bu korkularını büyüttü.

O kadar korkuyorlar ki her gün “artık bu kadar da yapmazlar canım” dediğimiz işler yapıyorlar.

Erdoğan, Twitter, Facebook, Youtubegibi sosyal medya mecralarını (bir de nedense Netflix’i) kapatmak veya kendi kontrollerine almak istediğini açıkladı.

Hiçbir demokratik ülkenin liderinin telaffuz etmediği sözleri söyledi: “Parlamentomuzdan bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz" dedi. Yapılması planlanan hukuki düzenlemelerden sonra “erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dâhil her türlü yöntemin devreye sokulacağını” beyan etti.

Bunlar korkunun bacayı sardığının işareti değilse, nedir?

*******************************

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN SONUCU BU

AKP iktidara 3Y olarak formüle ettiği “Yasaklar, Yolsuzluk ve Yoksulluğu” kaldıracaklarını vaat ederek geldi.

Ancak “Yasaklar, Yolsuzluk ve Yoksulluğun” boyutlarını, Cumhuriyet tarihimiz boyunca hiç görmediğimiz kadar büyüttüler.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile kuvvetler ayrılığını kaldırıp, kuvvetlerin tek kişinin iradesinde birleştiren bir mekanizma oluşturdular.

Devlet Başkanını hesap sorulamaz ve hesap vermez la-yüs’el bir kimliğe kavuşturdular.

Bu yönetim tarzı hem yönetenleri ve hem de Türkiye’yi bozdu.

Bütün bunlara sebep olanlar,“Türkiye’ye özgü Başkanlık Sistemini” getirmeye katkı verenlerdir.

Bu acayip sisteme itiraz ederken hep hatırlattık, “güç insanı bozar, mutlak güç mutlak bozar” dedik.

Tarihte seçimle gelip diktatör olanLouis Napolyon, Mussolini, Hitler, Franco, Saddam’dan örnekler verenler oldu. Bu adamların ülkelerine, dünyaya ve kendilerine yaptıkları kötülükleri anlattılar.

“Hayır” dediler, “bizim siyasi kültürümüz tek adam yönetimine yatkındır. Padişah Efendilerimiz zamanında dünya lideriydik” dediler.

Sistem değiştirdik. TBMMde pasifleşti. Cumhurbaşkanı ülkeyi kararnameler ile yönetebilir, işaret ettiği kişilerin abat veya berbat olmasını sağlayabilir hale geldi.

Sonunda, bu kadar gücün kaybedilmesi korkusu ile kitlelerin özgürlük alanına müdahaleler gündeme geldi.

*******************************

OTORİTERLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ

Tarihte gördüğümüz otoritermuktedirler için kitaplarda yazanlara bakınız:

“Başlangıçta daha sosyal olmalarına karşın zaman içinde yalnızlaşırlar. Yalnızlaştıkça da güvensizlikleri artar, paranoyaları derinleşir.

Kendilerinin, insanların mutluluğu için yeryüzüne Tanrı tarafından gönderildiğine inanmaya başlarlar.

Ve öylesine ‘narsist’tirler ki, ne yasa, ne ahlak ve ne de uzlaşma tanırlar.Korku üzerine kurdukları yönetimlerinde tek karar verici kendileridir.

Toplumdaki her olaya karışırlar ve gözlerini kırpmadan, ülkenin geleceği üzerinde yıkıcı kararlar alabilirler. Yaptıkları her şeyin en doğru olduğuna inandıkları için asla pişmanlık duymazlar…”

****

Otoriter yönetimler korkarlar ve korku salarak ayakta durmaya çalışır. Fakat bu yönetimlerden kurtulmanın yolu cesaretten geçer.

“Cesaret hiç korkmamak değil, korkuya rağmen bir şeyler yapabilmektir.”

“Cesur olmak, korkusuzluk değildir, korkuya direnmek ve korkuyu yenmek demektir.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ruhittin Sönmez - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Cenk Cemil - Cesur görünümlü iki korkak kavga edecekleri adamları karşılarında görünce biri diğerine "bizden korkuyorlarlar" demiş ! Arkadaşı "Nerden-nasıl anladın?" diye sorunca ; "Çünkü, ben kendim korkuyorum." demiş !..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 17:54
02

Tarkan Eliaçık - Amiral gemisi Hürriyet " 440 el kaosa kalktı Atatürk inkılaplarına aykırı başörtüsü özgürlüğü TBMM den geçti" diye manşet atıp size yoldaş olduğu günler iyi idi demek, patron Aydın Doğan ticari dehası ile artık Atatürkçülüğün iyi para kazandırmadığını önceden sezip gazeteyi satınca, demek Hürriyet yandaş oldu. Her halde siz bu ülkenin dinine imanına düşman zihniyetin 440 el kaosa kalktı" manşetleri attığı medya istiyorsunuz. Görebildiğim kadarıyla da beyaz Türk kesiminin artık rant elde edemeyişinden çok muzdaripsiniz. Eskiden de yolsuzluk oluyordu Beyaz Türkler malı götürüyordu, şimdi olay el değiştirdi doğrudur. İlginç olan her devirde malı götüren bu ülke halkından birlerinin olması. Acaba bu malı götürenler, "Müslümanım Alalhtan korkarım Haram yemem" sözlerini her gün okuyan bir eğitim sisteminden mi geldi ?, yoksa dindar nesil yetiştirmeyeceğiz diye ,materyalist Darvinizim ilkelerini öğreten bir eğitimden mi geldi. Bence yolsuzlukları bir kesimin yapıp bir kesimin yapmayışından daha ziyade bu yolsuzlukları yapan TC vatandaşlarının hangi eğitim sisteminden yetiştiğine odaklanmalısınız. Eğitimde Allahın ilkeleri kuran meali cennet cehennem Ayetler her gün çocuklarımıza ders olarak okutulsa bu tip yolsuzluk yapan insanlar hangi kesimden olursa olsun yetişir miydi?. Siz biraz da bu konuyu inceleyin diyeceğim ama ucu sizin ideolojinize dokunacağı için işinize gelmez. Siz iyisi mi Beyaz Türkler yolsuzluk yapamıyor AKP liler yolsuzluk yapıyor edebiyatına devam.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 00:28
01

Derya Gül - Neyden korkuyorlar?? bugüne kadar akp'nin yaptıkları gündeme çıkmaz peki ya neden? çökertme çabasındasınız siz! o çok zor azizim Bir ailenin bir Ferdi olur bunları unutmayın unutturmayın Fetö soruşturması çıkıyor, Yetmedi Ayakkabı soruşturması ile suçlandırdınız hakaretler ettiniz vesvese verildi peki ya neden Siyasette kirli insanların işi yok.. Eğer yapamayacağınız iş ise gazatecilik kalkın ben geçeyim koltuğunuza..!!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Temmuz 21:50
04

Derya Gül - @Derya Gül 01 nolu yoruma cevabı: Bu arada imza olayını biliyor muyuz?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Temmuz 00:20

ELEMAN ARANIYOR

Köseköy'de Knauf Fabrikası’nda çalışacak ağır vasıta şoförü aranıyor.

0536 386 21 97

ELEMAN ARANIYOR

PVC - ALÜMİNYUM atölyesinde çalışacak, ehliyetli ve araç kullanma deneyimi olan Tecrübeli eleman aranıyor. Müracaatlar telefonla arayarak, şahsen y...

02623355003

USTA ARANIYOR

TESLA İNŞAAT'ta çalıştırılmak üzere Mesleki yeterlilik belgesine sahip, İnşaat Projesi okuyabilen KALIPÇI ustalar aranmaktadır. Maaş + Sigorta + Y...

0537 456 47 05

Hurda gazete satılır

Hurda gazete satılır

0532 643 01 81

KÖZDEN CAFE UNLU MAMÜLLERİ

İZMİT’TE İKAMET EDEN BAY - BAYAN, TECRÜBELİ GARSONLAR ARANMAKTADIR. Başvurular şahsen yapılacaktır.

0541 255 41 41

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA

ÜRETİM İŞÇİSİ ARANIYOR

Kocaeli/Kartepe’de Plastik Hammadde ve Geri Kazanım faaliyetlerinde bulunan Garantiplast Fabrikamızda görevlendirmek üzere "Üretim işçisi" arayışımız...

GARANTİPLAST

KİRALIK OFİS

İzmit Belediye İşhanı 7. kat, eşyalı Deniz manzaralı, 28 m2 kiralık ofis

0 532 344 19 97

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN KİRALIK ve SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63

Anket Devlet Bahçeli'den "Yuvana dön" daveti alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sizce ne yapmalı?