Reklamı Kapat

Lozan yalanları. (1)

Osmanlı Devleti, bizim tarihi geçmişimizdir. Beylikten devlete, devletten imparatorluğa uzanan 622 yıllık bir geçmişe sahiptir. Şanlı, onurlu bir tari...

Osmanlı Devleti, bizim tarihi geçmişimizdir.

Beylikten devlete, devletten imparatorluğa uzanan 622 yıllık bir geçmişe sahiptir. Şanlı, onurlu bir tarihi vardır.

Ancak, yaklaşık son 200 yılında duraklama, gerileme ve çöküş dönemlerini yaşamıştır.

Ne yazık ki, Osmanlı Devleti, dünyadaki bilimsel, teknik gelişmelere ayak uyduramadı. Batılı devletler bilimde, teknolojide, ekonomide dev adımlar atarken, Osmanlı çok gerilerde kaldı.  

Fetih yoluyla kazandığı toprakları zaman içinde yitirmeye başladı.   Birinci Dünya Savaşı sonunda, SEVR Antlaşması ile Batılı devletlerin paylaşımına uğradı.

Bu karanlık dönemde bir Mustafa Kemal ve O’na inanan silah arkadaşları, Anadolu halkı ile birlikte, onurlu bir kurtuluş mücadelesi verdiler ve kazandılar.

Önce, MUDANYA Ateşkes Antlaşması ile bu zafer onaylandı.

Batılı devletler, ilk paylaşım savaşının yorgunuydular. Yeniden bir işgal ve savaşı göze alamadılar. Üstelik, Osmanlı bakiyesi üzerine kurulacak yeni bir devletin Osmanlı borçları altından kalkamayacağı ve yeniden batı emperyalizmine teslim olacağına inanıyorlardı!

Padişah ve Halife Vahdettin’in bir İngiliz gemisiyle yurdu terk etmesinden 3 gün sonra 20 Kasım 1922’de LOZAN’da barış masası kuruldu. Kurtuluş mücadelesini yöneten “Ankara Hükümeti”, Lozan’a İsmet Paşa başkanlığında bir müzakere heyeti gönderdi. Heyette, sonradan aldıkları soyadları ile;

 Dr.Rıza Nur, Reşit Saffet Atabilen, Zülfü Tigrel, Zekai Apaydın, Veli Saltık, Muhtar Çilli, Münir Ertegün, Atıf Esenbel, Yahya Kemal Beyatlı, Ruşen Eşref Ünaydın, Mustafa Şeref Özkan, Tahir Taner, Tevfik Bıyıklıoğlu, Seniyettin Başak, Zühtü İnhan, Hikmet Bayur, Fuat Ağralı, Hüseyin Pektaş, Cevat Açıkalın, Sabri Artuç, Mehmet Ali Balin, Şevket Doğruker, Süleyman Saip Kıran ve Celal Hazım Arar yer alıyordu.

Lozan’da Türk heyetinin rehberi, Misak-ı Milli Kararları oldu.

İngiltere ve Dışişleri Bakanı Lord Curzon başta olmak üzere, konferansa katılan Batılı devletler, Osmanlı döneminde elde ettikleri ekonomik ve siyasal imtiyazları (KAPİTÜLASYONLARI) sürdürmenin, özellikle ekonomik sıkıntılar içinde oluşacak yeni Türk Devleti’ni çok yönlü sömürebilecekleri inancındaydılar! Bu yüzden “dayatmacı” bir tavır içindeydiler. Öte yandan, yeni kurulacak devletin Sovyetler Birliği’ne yakınlaşmasını istemiyorlardı!

Ancak, karşılarında “ulusal hakların savunulmasında yüksek bilinç ve irade sağlamlığına sahip bir heyet buldular. İsmet Paşa ve heyetteki arkadaşları, hemen her konuda Ankara’nın görüş ve onayını alıyorlardı.

Bu koşullarda 4 Şubat 1923’de görüşmeler kesildi.

Lozan Barış Konferansı sürerken, Mustafa Kemal,  16 Ocak 1923 tarihli “İzmit Basın Toplantısı” ile dünyaya yeni kurulacak devletle ilgili önemli mesajlar veriyordu!

Konferansa ara verildikten sonra 17 Şubat-4 Mart 1923 tarihleri arasında ve 1135 delege ile gerçekleşen “İzmir İktisat Kongresi” de, yeni devletin ekonomi politikaları ile nasıl bir kimliğe sahip olacağına dair ipuçlarını içeriyordu.

Batılı devletler Türk heyetini yeniden müzakere masasına davet ettiler ve 23 Nisan 1923’te Lozan Konferansı yeniden başladı.

Sonunda, 24 Temmuz 1923 günü Lozan Antlaşması imzalandı.

Lozan, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin uluslar arası onayı ve “kuruluş senedi” olarak tanımlanır.

Ancak, Mustafa Kemal’in “LAİK CUMHURİYETİ” ni içlerine sindiremeyenler, uzun yıllar sonrası “Zafer mi, hezimet mi?” tartışmasını ortaya çıkardılar!..

Lozan Antlaşması üzerine çeşitli yalanlar uyduruldu ve tarihi belgeleri inceleme yetisine sahip olmayan kimi kişi ve kitleler bu yalanlarla beslendi.

Lozan’ın orijinal metni Fransa Dışişleri Bakanlığı arşivinde bulunuyor. Bu antlaşmanın tüm ayrıntılarıyla Türkçe örneği ise, değerli hocam Seha l.Meray tarafından, 7 ciltlik bir çalışma olarak SBF-Siyasal Bilgiler Yayınları içinde yayımlandı ve ders konumuz oldu. Bu nedenle bu konu üzerinde söz hakkım olduğuna inanıyorum.

Yarın; Lozan üzerine yalanlar (2)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kadir Elitez - Lozan Anlaşmasının yapıldığı yıllarda daha laiklik yokken vekil Ali Şükrü bey TBMM Lozan ihanettir dedi ve suikastle susturuldu. Savaşı Yuna ile yapacaksın ama masaya tek kurşun atmadığın hiç bir cephede savaşılmayan İngiliz'in patronluğunda oturup, savaşı kazana devlet olmana rağmen !, 12 adalardan, Kıbrıs'a, Mısırdan, Sudana, Trablusgalpe 1926 da da Musul ve Kerküke kadar Osmanlı bakiyesi toprakların 3/4 tapusunu İngilize Lozan'da vereceksin!,sonra bunun adı Lozan zaferi olacak. Savaşı kaybetseydik masada ne verecektik? çok merak ettim. Mustafa bey artık internet var herkesin gözü açıldı bu demode sözlerle 50 sene evvel belki birlerini etkilerdiniz ama şimdi herkes internetten her şeye anında erişiyor, Lozan anlaşmasının maddelerini Kıbrısın, Sudanın , 1926 yılında Türk şehri Muslun İngilize galip taraf olmamıza rağmen !,nasıl verildiğini görüyor. Hem galip taraf olacaksın ! hemde toprak vereceksin. Mustafa bey lütfen halkı zekası kıt insanlar yerine koymayın, herkes her şeyin farkında, bu halk bu yaklaşımınızı hak etmiyor, biz zeki bir milletiz. . Siz Lozan anlaşmasının maddelerini hiç okumadınız sanırım ama halk internetten okuyor ve görüyor. Bence hiç kendiniz boşa yormayın bu anlattıklarınıza inanacak saf vatandaş kalmadı Türkiye'de.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 00:45
02

Kurmay41 - @Kadir Elitez 01 nolu yoruma cevabı: YAV HE SANA KİM İNANIR KADİR İNANIR! LOZAN ANTLAŞMASI HEZİMET SEVR ZAFER DEMEK HZ. GOGO NE YÜKLERSEN ONU GÖSTERİR SANKİ ŞİRKETİ HAYRİYEnin kurumu google! kıt aklın ile anca 1993 modelleri kandırırsın! gogo amcana yaz bakalım fransızca LOZAN ANTLAŞMASI sonra git tercüme ettir antlaşmay! ingiliz tabii masada olacak daha İTİLAF İLE MÜTTEFİK ÜLKELERİ BİLMİYORSUN FESLİ DELİNİN SAÇMALARINI SUNUYORSUN!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 04:57


Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?