AKP iktidarında basında sansür ve baskı hortladı!

Bugün 24 Temmuz…

Gazeteciler ve Basın Bayramı…

1946 yılından beri 24 Temmuz, Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanıyor…

Size Gazeteciler ve Basın Bayramı hakkında bilgi vermek istiyorum..

**

Gazeteciler ve Basın Bayramı her sene 24 Temmuzda, Türk basınından sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak kutlanıyor. Birçok çevreden basın emekçilerinin özel günü için kutlama mesajı yayınlanırken, sevdikleri bu sektörde çalışanlar en güzel kutlama mesajlarını araştırmaya başladı. İşte 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedir? En güzel kutlama mesajlarının detaylarını haberimizde bulabilirsiniz...

BASIN BAYRAMI TARİHİ

Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk basınında sansür ilk kez 10 Mayıs 1876 tarihinde uygulanmaya başladı. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verildi ve günümüzde bu olay "sansürün kaldırılması" olarak adlandırılıyor. Bunun üzerine, 10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturmayı planlayarak Türkiye''de ilk gazetenin çıkış tarihinin "Basın Bayramı" ilan edilmesine karar verildi. Ancak ilk gazete konusunda çeşitli görüşler bulunduğu için bir görüş birliği sağlanamadı, daha sonra Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri ortaya atılarak kabul edildi.

İLK GAZETE HANGİSİ VE NE ZAMAN ÇIKARILDI?

İlk gazetenin çıkışı konusundaki tartışmalarda bir kesim, Osmanlı İmparatorluğu sınırları dahilinde ilk Osmanlı Türk gazetesi olan Takvim-i Vekayi''nin yayınlandığı 1831 çıkış tarihini doğru olarak kabul etti. Ancak Takvim-i Vekayi''nin resmi gazete olmasından dolayı ilk çıkan Türkçe gazete olmadığını savunanlarda bulunuyordu. Bu öngörüyü savunanlar ise ilk Türkçe gazetenin 1861 yılında yayınlanmaya başlanan Tercüman-ı Hakikat olduğunu iddia ettiler.

BASIN BAYRAMI KUTLAMALARI

Türkiye''de Basın Bayramı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önderliğinde Bâb-ı Âli ile kutlanmasının yanı sıra her il ve bazı ilçelerde de Basın Bayramı ayrı ayrı kutlanıyor. Basın Bayramında siyaset adamları, rektörler ve bazı belediye başkanları Basın Bayramı''nın önemine değinen bildiri yayınlıyor.

PEKİ TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜR MÜ?

Bu sorunun cevabı CHP Niğde Milletvekili Gürer’in,  Basında Sansürün Kaldırılmasının 112’inci yıldönümü mesajında var… Gürer, basına dolaylı yönlerden uygulanan sansürün, basında sansürün kaldırıldığı 1908 yılından önceki sansür uygulamalarından bile daha fazla olduğunu söyledi.

Gürer, sadece yazdıklarından dolayı, yaratılan bahanelerle gazetecilerin hapse atıldığı, iktidara yakın olmayan her düşünce, görüş ve eleştirinin neredeyse ağır cezalık suç sayıldığı bir dönemde basın bayramından söz etmenin mümkün olmadığını ifade etti.

BASINDA SANSÜR VE BASKI HORTLADI

Gürer’in “Basında sansür ve baskı hortladı” başlıklı mesajını birlikte okuyalım; Bundan 112 yıl önce basında sansürün kaldırıldı…Basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz’un belirli dönemlerde Basın Bayramı olarak kutlanıyor… Ancak günümüzde gazetecilere uygulanan baskılar, ayrıştırmalar ve farklı bahanelerle gazetecilerin hapse atılmasının, 24 Temmuz’un bayram olarak kutlanacak bir tarafının kalmamasına neden oldu…

UYGULANAN SANSÜR

Türkiye’de onlarca gazeteci, sadece yazdıklarından dolayı cezaevinde… AKP iktidarı kendisine yakın olmayan hiçbir düşünceyi kabul edemiyor. En küçük bir eleştiriyi bile suç sayacak mekanizma geliştirdiği için eleştiri yapan gazetecilere çeşitli bahanelerde yüklenen farklı suçlar, onların hapse girmesine neden oluyor. Bu nedenle günümüzde sansürün kaldırıldığı 1908 yılından önce uygulanan sansürden bile daha fazla sansür uygulanıyor, baskı yapılıyor…

HAPSE ATILAN GAZETECİLER

Türkiye’de gazetecilere baskı ve yaptırımın en çok uygulandığı bir dönemden geçiliyor… Basında sansürün kaldırılışının 112’inci yıldönümü dolayısıyla, ülkemizin gazetecilerin yazdıklarından dolayı hapse atılma korkusu yaşamadığı günlere kavuşmasını diliyorum. Bu vesileyle sadece yazdıklarından dolayı hapse atılan gazetecilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını umut ediyorum. Her türlü baskıya rağmen, halkın doğru haber alma hakkını savunarak görevlerini yerine getirmeye çalışan tüm medya mensuplarını  özverili çabalarından kutluyorum

HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ

Ulusal ve yerel basın ile özgür yayın yapan televizyon kanalları sansür ve baskı altında olmadan öte yoğun bir ekonomik baskı altındadır. Sarı basın kartı dahi kontrollü verildiği bir süreçte sürekli basın mensuplarının hakları daraltılmaktadır. Halkın haber alma özgürlüğünü sahiplenen gazete, televizyon ile yazarlar ise kontrol ve denetim altına alınmak istenmektedir. Hâlihazırda basın ve televizyonların yaklaşık % 95 ini kontrol altında tutan iktidar denetim ve kontrol altına alamadığı kurum, yazar, muhabir ve diğer kesimler için en ağır yaptırımları uygulayabilmektedir. RTÜK ve Basın İlan Kurumu, iktidarın özgür basına karşı baskı uyguladığı bir yapıya dönüşmüştür. Basın özgür olması demokrasinin ülkemizdeki durumunun da göstergesidir “

**

CHP Niğde Milletvekili Gürer’in açıklamasını birlikte okudunuz… Sarı Basın Kartı sahibi bir gazeteci olarak, Gürer’in yukarıdaki açıklamalarına katılıyorum…

Türkiye basın özgürlüğü listesinde 154. sırada

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, dünyadaki 180 ülkede basın özgürlüğünün durumunu mercek altına aldığı 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ni kamuoyuna açıkladı. Türkiye listede 154’üncü sırada yer aldı. Geçen yıl 157'nci sırada yer alan Türkiye, bu yıl üç sıra yükselmiş oldu.

**

Raporda, Türkiye'de tutuklu gazeteci sayısında geçen yıl az bir gerileme kaydedilse de dünya genelinde hala en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülkelerden birinin Türkiye olduğu vurgulandı. Türkiye'de internet medyasına yönelik sansürün arttığı belirtilen raporda, RSF'in ortak kuruluşu Bianet'in verilerine göre 2019 yılında en az 586 haberin internette sansürlendiği vurgulandı.

**

RSF‘in listesinde basın özgürlüğü sıralamasında Norveç ise dördüncü kez yine başı çekti. Norveç’i Finlandiya ve Danimarka izledi. Sıralamanın sonunda, 180'inci sırada ise Kuzey Kore bulunuyor. Kuzey Kore son sırayı bu yıl geçen yılın sonuncusu Türkmenistan’dan devraldı. Listede Eritre 178 ve Çin de 177'inci sırada.

11 bin 157 gazeteci işsiz 91 gazeteci cezaevinde

2019 yılı verilerine göre 11 bin 157 gazeteci iş bulamıyor. 2003-2018 arasında 12 bin gazeteci yargılandı. Tutuklu gazeteci sayısı ise 91... Sadece 2019’da 59 gazeteciye 200 yıl ceza kesildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Temmuz 2019 istatistiklerine göre, 11 bin 157 gazeteci işsiz. Son beş yılda basın kartı iptal edilen gazeteci sayısı 3 bin 804. 15 Temmuz 2016'dan sonra 685 gazetecinin milli güvenlik nedeniyle basın kartı iptal edildi. Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2003-2018 arasında 12 bine yakın gazeteci hakim karşısına çıktı. Tutuklu gazeteci sayısı ise 91'e ulaştı. Sadece 2019 yılında 59 gazeteciye toplam 200 yıl ceza kesildi. 200'e yakın gazeteci hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Tutuklu gazeteci sayısında Türkiye DÜNYA İKİNCİ!

İngiltere merkezli ekonomi dergisi The Economist, 1 Aralık 2019 itibariyle cezaevlerinde en çok gazeteci bulunan ilk on ülkeyi sıraladı. Türkiye listede Çin’in arkasından cezaevlerinde en çok gazeteci bulunduran ikinci ülke oldu.  Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) verilerine göre 48 kişi ile Çin birinci sırada.  Türkiye’de birinci sıradaki Çin’den sadece bir kişi daha az tutuklu gazeteci bulunduğu belirtildi. Verilere göre, dünyanın en büyük ikinci gazeteci hapishanesi olan Türkiye’de, 47 gazeteci tutuklu bulunuyor. Üçüncü sıradaki Mısır’da ise 26 gazeteci tutuklu bulunuyor. Türkiye, Suudi Arabistan (26), Rusya (7) ve İran (11) gibi ülkelerden daha fazla gazeteci cezaevinde bulunuyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hakikat - Dis politikada ve ekonomide cok buyuk basarisizlik var. Ne yapilsa saklanmasi ortulmesi mumkun degil .bir sekilde yerel basinin bir kismi dahil tum medya devlete gecti. Bosuna para harcandi algi yonetimi hakikati farki gosteremez.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 20:56


Anket Kocaeli'de ulaşımı pahalı buluyor musunuz?