Reklamı Kapat

Lozan Antlaşmasının 97’nci yıldönümü-1

24 Temmuz 1923’de imzalanan ve Türkiye Cumhuriyetinin “Tapu Senedi” olan Lozan Antlaşmasının üzerinden bir asıra yakın bir zaman geçti. 1’nci Dünya Harbinin sonunda imzalanan hiçbir antlaşma Lozan Antlaşması kadar uzun ömürlü olamamıştır. Bu Lozan Antlaşmasının gücünü ve temellerinin ne kadar sağlam olduğunu gösterir. Lozan Antlaşmasını anlayabilmek için Sevr Antlaşmasını bilmek gerekir.

**

Tarihi olaylar gözden geçirilirse; Almanların Harp ve Harekât planlarına uyan Osmanlı Devleti 1’ nci Dünya Harbinden yenik çıkmış ve 10 Ağustos 1920’de Türk Tarihinin en kötü antlaşması olan Sevr Antlaşması İstanbul Hükümeti tarafından imzalanmış ve Osmanlı Devleti fiilen tarih sahnesinden silinmişti. Ancak 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkarak Kurtuluş Savaşını başlatan dahi komutan ve TBMM’nin Başkanı olan Mustafa Kemal Paşa, Sevr’i tanımadığını dünyaya ilan etmişti. İstanbul Hükümeti tam bir teslimiyet içinde Sevr Antlaşmasını imzalamış, Anadolu’da Ankara civarı Türklere bırakılmış ve bütün vatan toprakları terkedilmişti.

**

Sevr Antlaşması kelimenin tam anlamı ile bir “Teslimiyet ve Yok oluştur.” 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruzla üç yıldır Batı Anadolu’yu işgal eden zalim düşmanın 220 bin kişilik ordusu tamamen imha edilmiş, Yunan’ı İzmir’ çıkaran ve İstanbul’u işgal eden İngiliz kuvvetleri de yurttan atılmıştı. İngilizler Sevr Antlaşmasının bazı maddelerini yumuşatarak gene Sevr’i Türklere kabul ettireceklerini planlıyorlardı.

**

İngiltere Ankara Hükümetini muhatap almadan İstanbul Hükümetine; “Yeni bir Antlaşma için heyetinizi gönderin, Ankara’dan da bir temsilci alabilirsiniz” diyorlardı. Sadrazam Tevfik Paşanın gönderdiği telgrafı TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşa mecliste okutunca adeta kıyamet koptu. Milletvekilleri; “İngilizlerle işbirliği yapan ve bizleri idama mahkûm eden İstanbul Hükümeti ve Padişah Vahdettin ne hakla bizim kazandığımız zaferin barış antlaşmasını yapar. Bu antlaşmayı da Sevr gibi ihanetle sonuçlandırırlar. Saltanatı aradan çıkarmalıyız” demişlerdir. Kazım Karabekir Paşa “Vahdettin ve Hükümetinin İstiklal Mahkemelerinde yargılanma-sını istemiştir” Çoğunlukla saltanatın kalkmasını istemişler ve Saltanat, 1Kasım 1922’de TBMM’de oy birliği ile kaldırılmıştır. İngiltere yeni barış görüşmelerinin Londra’da yapılmasını istemiş, Mustafa Kemal Paşa Yunan Ordusunun denize döküldüğü “İzmir’de yapalım” demiştir.

**

Sonuçta tarafsız bir ülke olan İsviçre’nin Lozan şehrinde yapılmasına karar verilmiştir. Lozan’a gidecek heyetin başkanının seçimi de önem taşımaktadır. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesini (Ateş-Kesini) imzalayan Bahriye Nazırı Hüseyin Rauf Orbay Lozan’a heyet başkanı olarak gitmek istemiştir. Bu kez zafer kazanan ordunun temsilcisi olarak, taşıdığı Mondros’un ezikliğinden kurtulmayı arzulamıştır. O dönemde Dışişleri Bakanı Yusuf Kemal Tengirşek idi. Lozan’a gidecek heyetin başkanı normal olarak heyet başkanı Yusuf Kemal Tengirşek olmalıydı. Ancak Mustafa Kemal Paşa İsmet Paşa’nın Lozan Heyet Başkanı olarak gitmesini istedi. Çünkü Lozan’da büyük kavgaların olacağını ve altı yüzyıllık Osmanlı Devletinin hesabının Lozan’da bu heyetten sorulacağını değerlendiriyordu. Cepheden ayağının tozu ile gelen, milli menfaatler için yapılan fedakârlıkları ve verilen şehitleri bizzat gören bir kişinin olmasına ihtiyaç vardı. İnatçı ve tuttuğunu koparan kişiliği ile hem de, iyi bir kurmay ve Batı Cephesi Komutanı olan İsmet Paşanın, daha iyi sonuç alacağını değerlendiriyordu.

Dışişleri Bakanı Yusuf Kemal (Tengirşek), Atatürk’ün isteğine olumlu cevap vererek “İsmet Paşa, Bu işi benden daha iyi yapar” diye istifasını vermiştir.

Lozan Antlaşması Mondros Mütarekesinden ve İstanbul Hükümetinin kabul ettiği Sevr Antlaşmasından sonra, hayal bile edilemeyecek kadar milli menfaatlerimize uygun bir antlaşma olmuştur.

LOZAN’DAKİ KAZANÇLARIMIZ ÖZETLENİRSE;

1-Anadolu bütün işgal kuvvetlerinden temizlenmiş,

2-Türk Ordularına konan sınırlamalar kaldırılmış, Türk Ordusu yeniden teşkilatlanarak, eski gücüne kavuşturulmuştur.

3-Anadolu’da kurulacak Kürt ve Ermeni Devletleri ortadan kalkmıştır.

4-Galip devletler tarafından paylaşılan Anadolu toprakları, Hatay hariç asıl sahipleri olan Türkler tarafından geri alınmıştır.

5-Dört asırdır devam eden ve Osmanlı Devletini çökerten kapitülasyonlar bütün alanlarda (Ticari-Hukuki-Eğitim ve Öğretim alanlarında) kaldırılmıştır.

Lozan’da, yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti için, bütün dünyada saygın yeri olan bir statü kazanıldı. Sevr Antlaşmasının aksine, Lozan Antlaşması esareti kırıyor; paylaşılan ülkenin tümünü kurtarıyordu.

1’nci Dünya Harbinden (1914-1918) mağlup çıkan Osmanlı Devletinin müttefikleri; Almanya Versay, Avusturya Saint Germain, Bulgaristan Neully, Macaristan Trianon ve Osmanlı Devleti Sevr Antlaşmasını galiplerin dayattığı şekilde teslimiyet içinde imzalamışlardır. Bir tek Mustafa Kemal Paşa, ülkesine bu inanılması imkânsız, siyasi ve askerî zaferi sağlamıştır.

**

Lozan Antlaşması bugünün şartlarında değerlendirilirse, bazı eksikler görülebilir, Lozan Antlaşması, O günün tükenmişlik şartları altında değerlendirilmelidir. Mondros Mütarekesini ve Sevr Antlaşmasını imzalayan ve Türklüğü Anadolu’da tamamen yok etmeyi kabul eden bir zihniyetin savunucularının Lozan Antlaşmasını tenkit etmeye hiç hakları olamaz. Lozan Antlaşması çöken ve hiç itibarı kalmamış bir imparatorluğun tasfiyesini yapmış, Tam Bağımsız, yeni bir Türk Devletini, itibarlı bir Türkiye Cumhuriyeti Devletini tarih sahnesine çıkarmıştır. Son Söz Olarak “Sevr; Teslimiyet ve Yok Oluştur. Lozan; Mücadele ve Kurtuluştur.

YARIN, LOZAN ANTLAŞMASININ İNGİLTERE’DEKİ ETKİSİ NE OLDU?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Kalelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dücane Gül - Tarihi bu kadar nasıl saptırtıyorsunuz anlayamıyorum. Lozan Türkiyenin değil masa başında İngilize bırakılan Osmanlı topraklarının, 3/4 nün tapu senedidir Lozan. Türkiye uluslararası mahkemelere baş burarak İngilizler tarafından oluşturulan yapının Lozanda bu toprakları İngiliz çıkarlarına uygun vermesini, hukuksuz olarak ilan etmelidir. Türk halkı bu göstermelik anlaşma olmasaydı İngilize karşı ayaklanıp Lozanda İngilize anlaşma içinde tapusu hediye edilen bu toprakları geri alırdı. Fakat Türk halkı kandırıldı. Türkiye bu hukuksuzluk için uluslar arası mahkemelerde haklarını aramalı tabi olumlu bir cevap almayacağı muhakkak, bunun üstüne hukuksuz Lozan anlaşmasını yok saymalıdır. Lozanda İngilizler anlaşmalı şekilde tapusu hediye edilen topraklar İngilizlerin gasp ettiği vatan toprağıdır. Siz hiç tarih okumadınız mı? halkı kandırmaya çalışıyorsunuz. 19 mayıs 1919 dan sonra Anadoluda İngiliz ile yapılan tek savaş !!, atılan tek kurşun ve Ankarada kurdurulan yönetim tarafından ingilizler aleyhine söylenmiş tek söz göstersenize. Halk internette kurtuluş savaşı olduğu iddia edilen fakat İngilizin sömürgelerindeki baş belası Osmanlı ve Hilafet dışında halkın neyden kurtarıldığı çokta bilinmeyen savaşta İngilizler ile tek bir muharebe olmadığını görmeyecek mi?. İngilizlerin 1936 da Boğazlar montrö anlaşması ile lütuf edip Boğazalarımızdaki işgale son verdiğini interenetten öğrenmeyecek mi?. Lütfen halkın zekası ile alay edip halkı kandırmaya son verin artık. Halkı afyonladığınız devirler mazide kaldı şimdi herkes internetten tüm belgeleri ve herşeyi öğreniyor. Bundan sonra misyonu halkı uyutmak olanların işi çok zor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 20:41

IZGARA USTASI ARANMAKTADIR

30 yaşını aşmamış ızgara ustası aranmaktadır.

0538 551 35 41 MİNİ KÖŞK

ELEMAN ARANIYOR

Köseköy'de Knauf Fabrikası’nda çalışacak ağır vasıta şoförü aranıyor.

0536 386 21 97

ELEMAN ARANIYOR

PVC - ALÜMİNYUM atölyesinde çalışacak, ehliyetli ve araç kullanma deneyimi olan Tecrübeli eleman aranıyor. Müracaatlar telefonla arayarak, şahsen y...

02623355003

USTA ARANIYOR

TESLA İNŞAAT'ta çalıştırılmak üzere Mesleki yeterlilik belgesine sahip, İnşaat Projesi okuyabilen KALIPÇI ustalar aranmaktadır. Maaş + Sigorta + Y...

0537 456 47 05

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA

ÜRETİM İŞÇİSİ ARANIYOR

Kocaeli/Kartepe’de Plastik Hammadde ve Geri Kazanım faaliyetlerinde bulunan Garantiplast Fabrikamızda görevlendirmek üzere "Üretim işçisi" arayışımız...

GARANTİPLAST

KİRALIK OFİS

İzmit Belediye İşhanı 7. kat, eşyalı Deniz manzaralı, 28 m2 kiralık ofis

0 532 344 19 97

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN KİRALIK ve SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63

Anket Muharrem İnce parti kursun mu?