Lozan Antlaşması'nın İngiltere'deki Etkileri - 2

Lozan Antlaşması, ülkemizde birçok yönleri ile tartışılmasına rağmen İngiltere’de nasıl bir etki yaptığı hakkında, yeterli bilgi ve çalışma yapılmamıştır. Önce, 20 nci Yüzyılda İngiltere ’nin dünya siyasetindeki gücünü özet olarak incelersek, konunun daha iyi anlaşılmasını sağla-yacaktır. İngiltere 19’ncu yüzyılda sanayide, siyasette ve askeri güç olarak rakipsiz bir konuma yükseldi. Ancak İngiltere’nin asıl gücü; deniz ticareti, köle ticareti ve Yeni Zelanda ’dan Kanada’ya kadar uzanan sömürgelerinden geliyordu.

**

1’nci Dünya Harbinden önce İngiltere, Rusya ve Fransa ile “Üçlü İtilaf’ı” imzalamıştı. İki Alman Harp gemisinin Osmanlı Devletine sığınarak, Rus limanlarını bombalaması üzerine harbe giren Osmanlı Devleti 10 Cephede savaştı. Çanakkale ve Irak’ta zaferler kazanmakla beraber, Müttefiki Almanya’nın yenilmesi ile 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşmasını imzalayarak I nci Dünya Harbinden mağlup olarak ayrıldı. Sevr Antlaşmasını, Osmanlı Devleti büyük bir teslimiyet içinde kabul etti. Ancak, Mustafa Kemal Paşa, Türk Milleti adına Sevr’i tanımadığını bütün dünyaya ilan etti. Türk Milleti ’de canını dişine takarak mücadeleye atıldı, zaferler kazanıldı. Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923’de imzalandı. Lozan’a göre; İngilizlerin Türkleri Anadolu’dan atma fikri iflas etmiş, vatan toprakları işgalcilerden kurtarıl-mış ve Osmanlı Devletini ekonomik yönden çökerten “Kapitülasyonlar” kaldırılmıştı.

İNGİLTERE’DE;

Lozan Antlaşması İngiliz İmparatorluğunun diplomasi alanındaki ilk ve en ağır yenilgisi idi. İngiltere Parlamentosunda Milletvekilleri; Başbakana, “İngiltere’nin itibarını yerle bir ettiniz. Bu antlaşmayı nasıl imzaladınız, Lozan İngiltere için hezimettir” demişlerdir.

İngiliz tarihçisi Prof Dr. Arnold Tynbee ; “Lozan’da Müttefikler Türk Milliyetçilerinin yakla- şık olarak tüm taleplerine boğun eğdiler. Dünya şaşılacak bir manzarayla karşılaştı” demiştir.

Lozan Antlaşması diğer Avrupa ülkelerinde ve ABD’de şok etkisi yapmıştır.

FRANSA’DA;

 25 Temmuz 1924 tarihli Fransız Eclair gazetesi, Lozan Antlaşması’nı “Hilal’in Haç’a büyük bir darbesi” olarak adlandırmıştır: “Hilal, Haç’a böylesine bir yenilgi darbesi indirmemiştir. Batı’nın saygınlığı toprak olmuştur ve uygarlık, barbarlığın önünde eğilmektedir…

 ABD BASININDA;

ABD’li James Gerard’a göre “Lozan’da Hıristiyan medeniyeti çarmıha gerilmiştir.”

14 Nisan 1924 tarihli Time dergisine göre “Lozan Antlaşması, yüz yıldan fazla süredir, İngiliz diplomasisinin ilk göze çarpan başarısızlığıdır”.

“Neticede Lozan Antlaşması, Türkiye’yi yaka paça Avrupa’dan atmak yerine Avrupa’yı Türkiye’den atmıştır”.

ABD’nin eski İstanbul Büyükelçisi Morgenthau Lozan’ın Avrupa için “Tam bir fiyasko” olduğunu belirtmiştir.

LOZAN ANTLAŞMASININ İNGİLTERE’DEKİ SİYASİ ETKİSİ;

1. Lozan Konferansı’na İngiliz sömürgelerinden temsilci çağrılmayarak İngiliz İmparatorluk

   gelenekleri çiğnenmiştir. Çünkü Lozan’da, yenilmez dedikleri İngiltere’nin diplomatik

   utanç ve yenilgisini göstermek istememişlerdir.

 2. İngiliz Hükümeti, imzalamak zorunda kaldığı Lozan Antlaşmasının etkisin azaltmak ve

     İngiliz kamuoyunun tepkisini çekmemek için İngiliz basınına aleyhte yazmaması için bir

     nevi sansür konduğu gibi, «Lozan’da Türklere hiçbir şey vermedik» başlıklı yazılar çıkmış

     ve karikatürler yapılmıştır. Karikatürlerde; İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Curzon dev cüs-

     sesi ile çizilmiş İsmet Paşa bir cüce gibi gösterilmiştir.

 3. İngiliz Basını “Lozan Antlaşmasının Türkler için bir Zafer sayılamayacağın işlemiştir.”      

     Ülkemizde Lozan aleyhindeki mesajların kaynağı İngiltere’nin daha 1923’de ürettiği ve

     günümüze kadar kullandığı mesajlardır.

 Bu karikatürde ise; Eski Osmanlı İmparatorluğu yumurtasından Yeni Türkiye isimli bir hindi civcivi çıkıyor. Karikatürün altında, “Kötü bir yumurtadan iyi bir şey çıkabilir mi? Diye yazıyor.

SONUÇ OLARAK;

1. Lozan Antlaşması,  Anadolu’ da bin yıldır yaşayan Türk varlığını yok olmaktan kurtardığı gibi, başta İngiltere’nin sömürgesi olan bütün milletlere de Milli Şuur ve Mücadele Azmi vererek onların bağımsız birer devlet olmalarını sağlamıştır.

2. İngiltere Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e hem savaşta hem de siyaset alanında yenildiği için içindeki ezikliği atamamıştır. İngiliz Propaganda teşkilatı dünyanın en güçlü teşkilatı olup daima; «Laiklik dinsizliktir, Atatürk İslamiyet'i ortadan kaldırdı» temalarını işlemektedir.

3. Günümüzde İslam Dünyasında görülen ayrılık ve çatışmaların kaynağında dış merkezlerin yoğun faaliyetleri vardır.

4. Asıl hedef; İslam Dünyasının en güçlü ülkesi olan Laik ve Demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devletini Akılcı Görüşten uzaklaştırıp, nakilci görüşün kargaşasına sürüklemek ve onu kontrole almaktır.

 5. Lozan Antlaşmasının bir Zafer olmadığının işlenmesi İngiliz iç Kamu oyununu tatmin etmek için İngiltere propaganda Teşkilatının kullandığı bir mesajdır. Ancak ülkemizde de bilinçsizce bu konu işlenmektedir. Lozan’ın bir Siyasi Zafer olduğunu bütün Dünya kabul etmiştir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Kalelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dücane Gül - Tar,hi tatamen saptırmış ve İngilizlerin tezagahını yenilgi gibi göstermişsiniz ama gerçekler sizin saptırtdığınızdan çok farklı. Vatan kuratarıldı dediğiniz topraklar Osmanlı bakiyesi toprakların !/4 ü 3/4 ise İstanbuldaki mebusan meclisi kapattırıp Ankarada kurdurulan yönetim tarafından İngilizlere tapusu hediye edildi. Bu işte bir anormallik yok mu? kazanan taraf Türkiye İngilize toprak verip ihya eden 12 adayı Yunana bırakan yine Türkiye. 1926 da Musul ve Kerkükü İngilize bırakan yine Türkiye. Bu nasıl savaş kazanmak ??. Ankaradaki yönetim İngiliz vizesi İle Kardenizde tek İngiliz işgalinde olan liman Samsuna gönderilen ekip için İngiliz ve Fransızlar tarafından Ankara boşaltılıyor ve Fransız askeri karargahı ilk TBMM binası olarak işgalci devletler tarafından Ankarada kurdurulan yönetime bırakılıyor. Sizce bu işlerde bir anormallik yok mu?. İngilizin boğazları terk tarihi ise 1936 , sonra vatan düşmandan kurtarıldı yalanları. Bu yalanlar ile halkı uyutmaya lütfen son verin artık. Herkes herşeyi internetten öğreniyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 20:25


Anket Kocaeli'de su fiyatını pahalı buluyor musunuz?