Gıdada milli güvenlik

Koronavirüs salgını sonrasında tüm dünyada en öne çıkan konular arasında gıda güvenliğinin bir devlet için ne kadar hayati bir mesele olduğu gündemlerin başında geldi. Bu konuda uzun bir süredir ciddi bir farkındalık başlamış olmakla beraber, salgın süresince küresel dünya ticaretinin adeta durma noktasına gelmesi; serbest piyasa kurallarının allak bullak olarak bu akut durumda önceliklerin bir anda yer değiştirmesi sebebiyle farkındalık daha da yükseldi.

Ülkemiz, potansiyel olarak her türlü gıda ihtiyacını temin edebilme noktasında dünya üzerinde en yüksek potansiyele sahip sayılı ülkelerden birisi. Ancak ne yazık ki çok uzun yıllardır bu konuda atılan hemen hiçbir adım ciddi anlamda uzun vadeli projeksiyonlar çizecek çerçevede değil. Konuyu sadece devletin üreticiye mali destek sağlaması ve fiyatları kontrol etmesi üzerinden değerlendiren her yorum ve atılan her adım, günü kurtaran ancak geleceğe katkı koymayan yaklaşımlar olarak günlük gündem içerisinde eriyip gidiyor.

Merhum 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel bu konu üzerine ülkemizde en büyük çalışmaları yapan, köyde üretimin en temel unsuru olan su meselesini çözmeye ömrünü adamış bir yüksek mühendis ve devlet adamı olarak zamanında hatırladığım kadarıyla (kelime ve cümle farkları olabilir) şu cümleleri kurmuştu. “Bizim köylümüzü çiftçiye dönüştürmemiz lazım. Amerika’da tarım üretimi yapanlar çiftçi, kendi çerçevelerinde birer iş insanı. Makineleşme, teknoloji gibi faktörler ve serbest piyasanın doğru uygulanmasıyla iyi gelire sahip. Ancak bizim köylümüz ne yazık ki iklim şartlarına mahkum. Su yoksa tarlada kuruyan başak yüzünden bir sene aç yaşıyor. Bir dönümden aldığı verim, bir hayvandan aldığı süt Amerikan çiftçisiyle kıyaslanmayacak düzeyde. Bizim değiştirmemiz gereken tarım politikaları esasen Anadolu’daki köylünün talihidir”

Dijital Dönüşüm ve Tarım

Dünyamız çok büyük bir teknolojik devrim yaşıyor. Bu dijital dönüşüm süreci maalesef ülkemizde çok kısıtlı bir alana odaklanmış durumda. İletişim süreçleri ve fabrikaların üretim süreçleri dışında konuyu ele alan neredeyse yok gibi. Oysa bugün dünyanın dört bir yanında gelişen dijital teknolojiler tarım alanında uzun süredir öyle efektif bir şekilde kullanılıyor ki insan okurken izlerken hayret ediyor.

Seraların iklimlendirmesi, bitkilerin sağlık durumları, potansiyel hasat miktarını kurulan dijital sistemler daha tohum toprağa girdiği andan itibaren izliyor, ileriye dönük projeksiyonlar çıkartıyor ve üreticiyi yönlendiriyor. En yüksek verimi almak için insan artık büyük veriyi tarım alanında da kullanabiliyor. Bir hayvanın bileğindeki adımsayarla o gün ne kadar adım attığı üzerinden hayvanın sağlık durumunu ve süt kalitesini öngörüyor; o sütü sağan otomasyon sistemi ana depoya bu sağlıksız olduğu anlaşılmış sütü aktarmıyor.

Tarım binlerce yıldır doğayla bir mücadele çerçevesinde yürütüldü. Su kaynağında bir sorun varsa köylü aç kaldı. Mevsim şartları normal dışında gittiği zaman köylü aç kaldı. Ancak günümüzde teknolojinin sunduğu imkanları kullanmayıp da sonunda köylünün aç kalmasını seyretmek hepimiz için bir vebal, hepimiz için de bir milli güvenlik meselesidir.

Potansiyeli Kullanmak Zorundayız

Bugün ülkemiz tarımsal üretimde birçok açıdan geri kalmış ve çağı henüz yakalayamamış olsa da mevcut şartlarda bile bulunduğumuz sıralama; elimizdeki potansiyeli çağın nimetleriyle harmanlamamız durumunda nerelere ulaşabileceğimiz konusunda nerelere varabileceğimizi gösterir nitelikte. Mevcut üretimlerimiz ve planlı bir atılımla kolaylıkla ulaşabileceğimiz sıralamalar şu şekilde.

Buğday üretiminde 21 milyon tonla 11. sıradayız, 5. sıradaki Fransa 37 milyon ton üretiyor.

Arpa üretiminde 7 milyon tonla 8. sıradayız, 3. sıradaki Almanya 11 milyon ton üretiyor.

Ayçiçeği üretiminde 2 milyon tonla 7. sıradayız, 3. sıradaki Arjantin 3 buçuk milyon ton üretiyor.

Nohut üretiminde 470 bin tonla 5. sıradayız, 3. sıradaki Myanmar 536 bin ton üretiyor.

Kuru fasulye üretiminde 239 bin tonla 22. sıradayız, 9. sıradaki Kenya 846 bin ton üretiyor.

Domates üretiminde 13 milyon tonla 3. sıradayız, 2. sıradaki Hindistan 20 milyon ton üretiyor.

Patates üretiminde 5 milyon tonla 15. sıradayız, 9. sıradaki Hollanda 7 milyon ton üretiyor.

Soğan üretiminde 2 milyon tonla 6. sıradayız, 3. sıradaki ABD 4 milyon ton üretiyor.

Elma üretiminde 3 milyon tonla 3. sıradayız, 2. sıradaki ABD 5 milyon ton üretiyor.

Antep fıstığı üretiminde 78 bin tonla 4. sıradayız, 3. sıradaki Çin 100 bin ton üretiyor.

Ceviz üretiminde 210 bin tonla 4. sırayız, 2. sıradaki ABD 570 bin ton üretiyor.

Üzün üretiminde 4 milyon tonla 6. sıradayız, 2. sıradaki İtalya 7 milyon ton üretiyor.

Zeytin üretiminde 2 milyon tonla 4. sıradayız, 2. sıradaki Yunanistan 3 milyon ton üretiyor.

Öte yandan fındık, kiraz, incir ve kayısıda açık ara dünya lideri konumundayız. Ayva, haşhaş tohumu, kavun ve karpuz üretiminde ikinci; kestane, vişne ve salatalık üretiminde üçüncü; patlıcan, ıspanak ve biber üretiminde dördüncü sıradayız.

Bu tabloda elde ettiğimiz iyi ve başarılı konumların birinci sorumlusu ve bu başarının mimarı; bereketli Anadolu ve Trakya topraklarımız ve çalışkan köylümüzdür.Doğru toprak, doğru ürün ve doğru gübre konusunda köylülerimiz eğitilse; teknolojik yatırımlar zorunlu hale getirilse ve destekler sadece üretim kapasitesini katlayacak bu atılımlara yönelse, yeni bir hukuki altyapıyla hantal olmayan, sürekli denetlenen ve uzmanlar eliyle yönetilen kooperatifçilik modeline geçilse dünya üzerinde tarım ürünleri pazarında ülkemizin elde edeceği konum; hem ihracat hem de diplomaside yumuşak güç anlamında elimizi ciddi anlamda güçlendirecektir.

Domatesi değil de salçasını, fındığı tırlarla değil de küçük paketlerle ya da krema halinde satabilir duruma gelirsek; yani uçakla 3 saatlik, gemiyle 5 günlük mesafedeki ülkelerin perakende pazarlarına küçük küçük paketlenmiş, katma değerli şekilde ürünlerimizi satabilir duruma gelirsek; o zaman gerçek manada bölgesel bir güç olabiliriz.

Bugün nasıl ki Rusya doğalgaz vanasına koyduğu eliyle bizi, AB’yi ve birçok devleti, şirketi, kurumu yumuşak güçle istediği noktaya çekebiliyorsa; biz de tarımsal üretimde çağ atlayarak aynı konuma farklı bir noktadan erişebiliriz. Diplomasi halen daha günümüzde zorlayıcı unsurları olan ordu, asker, uydular üzerinden temel manada şekilleniyor olsa da; yumuşak güç nüansları ve kamu diplomasisi unsurlarıyla güçlendirilmedikçe ekonomik gerekçelerle bir noktada felç kalabilme riskine sahip.

Dünyanın hiçbir ekonomisi sonsuz bir askeri savaşı sürdürebilecek durumda değil; bundan sonra da asla olmayacak. İşte bu sebeple ekonomik diplomasi alanında güç kazanma potansiyelimiz atıl bir şekilde durmamalı. Harp olur darp olur açlık sonumuz olur. Hem ülkemizin gıda güvenliğini sağlamak, hem üreticiyi kendi ölçeğinde bir tarımsal iş insanı yapmak, hem de uluslararası gücümüzü ileri taşımak adına bu konuya eğilmek zorundayız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arda Süar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Kocaeli'de su fiyatını pahalı buluyor musunuz?