Reklamı Kapat

Osmanlı’yı bitiren olay; SEVR ANTLAŞMASI…

Tarihsel olaylar, geçmişte yaşananların bir masalı değil, geleceğe yönelik “yaşam dersleri” dir. Tarihi olaylar, farklı yorumlar ve kimi yalanlarla “d...

Tarihsel olaylar, geçmişte yaşananların bir masalı değil, geleceğe yönelik “yaşam dersleri” dir.

Tarihi olaylar, farklı yorumlar ve kimi yalanlarla “ders” olmaktan çıkarılır ve birer “masal” haline dönüşebilir!

“Osmanlı Devleti’ni Mustafa Kemal yıktı” yalanına inananlar, Osmanlı Devleti’nin gerçek çöküş nedenlerini algılayamazlar!

Osmanlı Devleti’nin gerçek çöküş nedenlerini anlamak istiyorsanız, Osmanlı’da “bilim ve bilim adamlarının başına gelenleri” incelemelisiniz! Piri Reis’in idam edilerek öldürüldüğünü, 15. Yüzyılda Takuyiddin’in kurduğu modern Rasathane’nin yobaz takımının yalanları ile nasıl top ateşi ile yıkıldığını kaç kişi bilir?

Osmanlı’nın önce Fransızlara, daha sonra pek çok Avrupa ülkesine “ekonomik ayrıcalıklar” yani “KAPİTÜLASYONLAR” verdiğini, 1854 Kırım Savaşı ile birlikte yabancılardan sürekli borç aldığını ve bu nedenle borçlarını ödeyemeyince, yabancı alacaklıların İstanbul’da 1881 yılında “Duyun-u Umumiye İdaresi’ni” kurarak, Osmanlı’nın tüm işletmelerini yabancı şirketlere paylaştırdığını bilenler, Osmanlı’nın çöküş nedenini görür!

Bu da yetmezmiş gibi, kimi İngiliz hayranı, kimi Alman hayranı “Saray Paşaları’nın” Osmanlı’yı nasıl çökerttiğini öğrenmek için, tarihi “gerçek belgelerinden” incelemelisiniz!

Osmanlı, çağın bilim ve tekniğine ayak uyduramadığı, Saray safahatına para yetiştiremediği ve yanlış ittifaklar kurduğu için battı!

 Alman emperyalizmi ile işbirliği yaparak, Birinci Dünya Savaşı’na katıldı ve müttefikleriyle birlikte yenik düştü.

15 Mayıs 1919’da Yunan ordusu İzmir’i işgal etti…

Osmanlı Devleti, Padişah ve Halife hazretleri, 10 Ağustos 1920’de kalan son topraklarının paylaşıldığı SEVR ANTLAŞMASI’na boyun eğdi. 433 maddeden oluşan antlaşmayı Osmanlı adına Hadi Paşa, Reşat Halis Bey ve Rıza Tevfik Bey imzaladılar.

Büyük Britanya ( İngiltere) Yunanlıları kışkırtarak, Anadolu içlerine girmelerini sağladı. Yunanlılar Bursa, Balıkesir, İzmit, Uşak ve Trakya’yı işgal ettiler. İngilizler de İstanbul, Mudanya ve Bandırma’ya asker çıkarttı.

SEVR Antlaşmasına göre;

·       Anadolu toprakları İtalyanlar ve Fransızlar tarafından paylaşıldı.

·       Irak, Musul ve Arabistan İngiltere’ye verilecekti.

·       Doğu Anadolu’da bir Ermeni Devleti ve Güneyinde ise Kürdistan kurulacaktı.

·       Boğazlar, 10 ülkeden oluşan bir Avrupa Komisyonu tarafından yönetilecekti.

·       Kapitülasyonlar; İngiliz, Japon, Fransız ve İtalyanlardan bir komisyonun düzenlemesiyle genişletilecek, bütün azınlıklar da bu ayrıcalıktan yararlanacaklardı.

·       Osmanlı Devleti’nin mali durumu ve bütçesi İngiliz, Fransız ve İtalyanlardan oluşan komisyon ile Duyun-u Umumiye İdaresi tarafından yönetilecekti.

Ezcümle, Osmanlı Devleti fiilen yok ediliyordu.

Mustafa Kemal ve arkadaşları, Anadolu halkı ile bütünleşerek, verdikleri kurtuluş mücadelesi sonunda bu utanç vesikasını tarihin çöplüğüne attı!

Bu onurlu mücadeleyi veren bir toplum, artık bir sülalenin egemenliğinde “Padişah’ın kulları” olarak yaşayamazdı.

Krallıklar, Şahlıklar ard arda yıkılıyor, “ULUS DEVLETLER ortaya çıkıyordu.

Mustafa Kemal, işte bu nedenlerle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.

LOZAN Antlaşması bu kuruluşun uluslar arası onayı idi.

Ne yazık ki, Mustafa Kemal ve kurduğu “Laik Cumhuriyet’e” karşı olanlar, SEVR utancını duymadan, Osmanlı’nın çöküşünü ve nedenlerini anlamadan Lozan Antlaşması üzerine yalanlar uydurdular, saf ve bilgisiz beyinleri kirlettiler!

Bugün, SEVR Antlaşması’nın imzalanmasının 100. Yıldönümü.

Lütfen, gerçek tarihsel belgelere bakarak her iki antlaşmayı da akıl, bilinç ve insafla inceleyin.

Tarihsel olaylara önyargılar ve yalanlarla bakmayın.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Gültepeli - Sevri çöpe attınız da Lozanda burnumuzun dibinde tükürme mesafesinde Meis, Kıbrıs ve 12 Adayı savaş galibi olarak Yunana vererek mı zafer kazandınız? . Bakın bu gün orada gemilerimiz problem yaşıyor, siz çocuk mu kandırıyorsunuz? güldürmeyin milleti kendinize. Bu milletin şansızlığı o gün Tayyip Erdoğan gibi bir liderin iş başında olmayışı..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 13:31
01

Adem Ellibeş - 1909 yılında askeri bir darbe ile yönetimi ele geçiren ve bugünkü CHP nin dedeleri İttihat ve Terakki Osmanlıyı bitirmiştir, yanlış söylemeyin. İttihat terakki gelene kadar Abdülhamit döneminde bir toprak kaybı yoktur. Darbeci CHP nin dedesi ittihat terekki Osmanlı hanedanı içinde en pasif kişileri padişah atamış ve 10 senden mirasyedi gibi 600 sende kazanılan toprakları savaşmadan düşmana bırakmıştır. Osmanlıyı bitiren de Sevr değil Lozandır. Siz kimi kandırmaya çalışıyorsunuz ?.. Sevr ile 1 karış Osmanlı toprağı verilmedi. İngilizler ile iş birliği içindeki yönetim Lozanda Mısırdan Sudan Trablusgalpe, savaş kazanıldı iddialarına rağmen 12 adadan Kıbrısa bütün Osmanlı topraklarını İngiliz ve Yunana imza mukabilinde hediye etti. Burnumuzun dibindeki 12 ada Kıbrıs İngiliz ve Yunana Sevr de mi anlaşma ile verildi yoksa Lozanda mı ihanetle verildi . İngilziler ile iş birliği içinde olan yapı vasıtası ile bu iş oldu bittiye getirilmeseydi Türk halkı yenden işgalcilere karşı ayaklanır ve buraları geri alırdı. İngilizler ile uyum içinde çalışan yönetim vatan topraklarını hediye etti altına imzayı bastı bu topraklar onlar sayesinde resmen İngilizin ve Yunanın oldu, siz halkı uyutmak için Sevr masalları anlatmaya devam. Madem savaş kazandın neden Lozanda buraların tapusunu dostun ingilize veriyorsun. Siz halkı hep uyutuyorsnuz, " İngiliz ben savaşın galibiyim hadi git işine 12 adadan ve işgal ettiğin vatan topraklarından sen mi çıkarsın yoksa seni ben mi kovalayayım.? vatan topraklarını sana vermiyorum" de !.Sana ne ingilizin hukuksuz işgal ettiği topraklardan bu ihanetin altına imza atma. Güçlendiği zaman tekrar o kadar kahramansan savaş açar ve İngilizin hukuksuz işgal ettiği toprakları geri alırsın ama burada perde arkası oyunlar başka. Türk halkı bunları er geç öğrenecek tarihte hiç bir şey gizli kalmaz. Bu masallara kimse inanmayacak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 19:05


Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?