Reklamı Kapat

Sevr Antlaşmasının 100. yıldönümü

10 Ağustos 1920 Osmanlı Hükümetinin Sevr Antlaşmasını imzaladığı ve Osmanlı Devletinin kendisini tarihten fiilen sildiği gündür. 10 Ağustos 2020 bu Tü...

10 Ağustos 1920 Osmanlı Hükümetinin Sevr Antlaşmasını imzaladığı ve Osmanlı Devletinin kendisini tarihten fiilen sildiği gündür. 10 Ağustos 2020 bu Türk tarihinin en kötü antlaşmasının 100. Yıldönümüdür. Bu antlaşma iyi bilinmelidir ki; Türkiye Cumhuriyetinin ne fedakârlıklarla kurulduğu ve Lozan Antlaşmasının ne kazanımlar getirdiği anlaşılsın.

1’nci Dünya Harbinden Alman harp ve harekât planları yüzünden yenik çıkan Osmanlı Devleti, Türkün idam fermanı mahiyetini taşıyan Sevr Antlaşmasını büyük bir teslimiyet içinde imzalamış ve Anadolu’daki en az bin yıllık Türk ve Müslüman varlığını kendi eliyle yok etmişti. Sevr Antlaşması ile Anadolu toprakları tamamen parçalanıyor ve paylaşılıyordu.

SEVR ANTLAŞMASINA GÖRE;

1.YUNANİSTAN’A; Bütün Trakya, İstanbul’a kadar, Bozcaada ve Gökçeada İzmir ve civarı veriliyordu.
2. İTALYA’YA; Ege Denizi Adaları, Muğla’dan-Adana’ya ve Konya’ya kadar olan topraklar veriliyordu.
3. FRANSA’YA; Adana, Maraş, Antep, Urfa, Sivas’a kadar olan yerler ve Suriye eyaleti bırakılıyordu.
4. İNGİLTERE’YE; Hakkâri, Şırnak, Musul, Kerkük (petrol kaynakları) Irak ve Arabistan veriliyordu.
5. ERMENİSTAN’A; Erzurum, Trabzon, Van ve Bitlis verilecek ve Ermenistan Devleti tanınacaktı.
6. KÜRDİSTAN’A;
Doğu Vilayetlerinde Bağımsız bir Kürt Devleti kurulacaktı.
7. İSTANBUL VE ÇANAKKALE BOĞAZLARI;
    Türklerden alınacak; İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan’ın dâhil olduğu Boğazlar Komisyonu’na verilecekti.
8. TÜRK ORDUSU DAĞITILACAK;
      Asayişi sağlamak için sadece 50 Bin Jandarma bulunacaktı.  Türklüğün yok edilişi olan Sevr Antlaşmasını Osmanlı Hükümeti tam bir teslimiyet içinde kabul etti. Sevr’i kabul etmeyen Ankara Hükümetini de hain ilan etti

**
Sevr Anlaşmasında Türklere Ankara ve civarı veriliyordu. Aslında bu da bir aldatma idi. İngiliz Başbakanı Lloyd George, Türkler mücadelecidirler yeniden silaha sarılmasınlar, şimdilik Ankara civarını onlara vermiş olalım. Anadolu işgali tamamlanınca Türkler
geldikleri yere Asya içine sürüleceklerdir. Demiştir. Mustafa Kemal Paşa, Türk Milleti adına Sevr’i tanımadığını bütün Dünyaya ilan etti. Türk Milleti esaret altında yaşamaktansa ölmesi
evladır, dedi ve “Ya İstiklal,Ya Ölüm” parolasını haykırdı.

**
 Ankara'daki Büyük Millet Meclisi antlaşmayı sert bir bildiri ile kınadı ve Antlaşmayı imzalayanlar; Sadrazam Damat Ferit (Padişah Vahdettin’in kız kardeşi ile evli) Paşayı, Maarif nazırı (MEB) Bağdatlı Mehmet Hadi Paşayı, Bern Elçisi Reşat Halis’i ve Şurayı Devlet Reisi Rıza Tevfik’i vatan haini ilan etti. Ayrıca, Saltanat Şurası'nda olumlu oy kullananları 19 Ağustos 1920 tarihinde vatan haini ilan etti.

**
Antlaşmada imzası bulunan Heyet üyeleri 23 Nisan 1924 tarihinde TBMM tarafından 150'likler listesine eklendi. 28 Mayıs 1927 tarihli yasayla da yurttaşlıktan çıkarıldılar. Sevr Antlaşmasının imzalandığı gün, aslında bütün tarihçilerin ittifakla değerlendirdiği gibi; Osmanlı Devletinin tarih sahnesinden silindiği gündür.
Son söz olarak; SEVR, TESLİMİYET VE YOK OLUŞ. LOZAN, MÜCADELE VE KURTULUŞTUR.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Kalelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Tarık - Bırakın bu İngilizlerin yazdırdığı tarihlerle halkı uyutmayı. Bu halk vatanı üzerinde oynana oyunları hala görmedi mi? uyanamadı mı sanıyorsunuz?. İlyas Salman, Şener Şen in oynadığı Banker Bilo filmi vardı. Banker Bilo, kurnaz İngiliz, Saf İlyas Salman ise Türk halkı rolünde.. İngiliz Türkün herşeyini, Osmanlıdan arta kalan vatanın büyük bir kısmını almış, sonra da saf İlyas Salmana , hadi bakalım sen Lozan'da çok iyi tcaret yaptın demiş. Lütfen Türk halkını bu filimde saf İlyas Salman yerine koyan İngilizle aynı ağız ile ihaneti sanki kazançmış gibi gösterip bunu meşrulaştırmayın. İngilize çalışıyor vatanınıza ihanet ediyorsunuz. Halka acı gerçekleri, nasıl saf yerine konulup kandırıldığını anlatın. Bu halk Kurtuluş Savaşı Destan ve masallarına rağmen 12 adanın, bu gün gündemdeki Meis'in, Musul ve Kerkük'ün İngiliz Yunan ve İtalyana hediye edilişin, anlamayacak kadar akılsız bir halk mı ?. Bu Sevr masalları ile vatanı İngilize verme ihanetini meşru ve zafer gibi göstermeye çalıma ile neyin peşindesiniz?.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ağustos 22:38
02

Kamil Işler - 24 Nisan 1919 da İngiltere avam kamarasında Anadoluda Türk ulusu üstünde bir devlet kurma kararı verdi. Youtubde videolarını bulabilirsiniz. İngiliz kurnazdır Fransız İtalyan ve Yunanı kullanıp kendi enerjisini fazla harcamadan Anadoluyu işgal ettirdi. Doğal olarak işgalci diğer devletlerde rant peşinde olacaktı ama İngilterenin amacı başkaydı Türkleri ve Müslümanları sıcak denize inme sevdasında olan Ruslara karşı tampon ve maşa olarak kullanacaktı. Yunanı kolluk kuvveti olarak Anadoluya çıkarttı ama Yunan kendine çalışınca, Anadoluda yeni kurulan hükümete destek verip Yunanı devre dışı bıraktı. 30 Ağustos savaş resimlerine balkın kafasında miğferi ile bombalanacak Yunan mevzilerini gösteren İngiliz subaylarını görürsünüz. Bu yüzden Sevr İngilizin kullandığı diğer işgalcileri geçiştirmek için yaptığı bir oyundur. Lozanda işi bitirmiş ve olayı kendine çıkarlarına çevirmiş, Osmanlı coğrafyasının her tarafında kendine uydu devletler kurmuştur. Kurtuluş savaşı denen savaşta İngiliz ile yapılan hiç bir savaş olmamıştır. İngilizin sözünü dinlemeyip planlarını bozan Yunan ile savaş demek daha uygun olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ağustos 11:41
01

Adem Ellibeş - Lozanda her yerin tapusunu İngiliz ve Yunana verdiniz bu masallarla halkı kandırmaya çalışyorsunuz. Sevri Türk halkı kabul etmedi böyle bir anlaşmada yok Sevr ile verilen 1 karış toprakta yok. Fakat Türk halkı oyuna getirildi ve Lozanda vatan toprakları burnumuzun dibindeki 12 ada meis kıbrıs hepsi Yunan ve İngilize verildi siz hala Sevr masalları ile Lozan ihanetinin üstünü örtmeye kalkıyorsunuz İngilizler ile iş birliği içinde olan yapı vasıtası ile bu iş oldu bittiye getirilmeseydi Türk halkı yenden işgalcilere karşı ayaklanır ve buraları geri alırdı. İngilizler ile uyum içinde çalışan yönetim vatan topraklarını hediye etti altına imzayı bastı bu topraklar onlar sayesinde Lozanda tapusunun altına imza atılmış şekilde hukuki olarak resmen İngilizin ve Yunanın oldu, siz halkı uyutmak için Sevr masalları anlatmaya devam. Madem savaş kazandın neden Lozanda buraların tapusunu dostun ingilize veriyorsun?. Sana ne İngilizlerin hukuksuz işgal ettiği topraklardan ? burada 1 tane İngiliz vatandaşı mı yaşıyor? Lozan'da bunların altına imza atma, emperyalist işgale meşruluk kazandırma. . Güçlendiği zaman tekrar o kadar kahramansan savaş açar ve İngilizin hukuksuz işgal ettiği toprakları geri alırsın ama burada perde arkası oyunlar başka. Türk halkı bunları er geç öğrenecek tarihte hiç bir şey gizli kalmaz. Bu masallara kimse inanmayacak.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 19:14


Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?