Belediye Başkanlarına açık mektup; BU KENTİN SANATÇILARI DA VAR!..

İkinci Dünya Savaşı sonunda, Almanya’da Berlin başta olmak üzere pek çok kent yakılıp yıkılmıştır. ABD’nin güdümünde yaşanan savaş sonrasının ilk yıllarında, öncelikle başkent Berlin’in yeniden inşası için hibe ve kredi yardımları sağlanır.

Almanlar, öncelikle Berlin Opera Binası’nın onarımına girişirler. ABD’li görevliler sorarlar;

“Bunca yıkılmış yapı varken, neden öncelikle opera binasını onarıyorsunuz?”

Aldıkları yanıt şudur;

“Yıkılan binaları er geç yeniden yaparız; Önce YIKILAN İNSANI ayağa kaldırmalıyız!”

Bir kentin, bir ülkenin “İNSANİ YÜCELİŞİNDE” bilim ve sanat lokomotif bir işleve sahiptir.

Yaşadığımız ve daha birkaç yıl yaşayacağımız Coronavirüs olayı, başta dar ve orta gelirli insanlarımız olmak üzere, ücretle çalışanları, tarımsal üretim yapanları, küçük esnafı ve emeklileri ağır ekonomik ve ruhsal çöküntülere sürükledi.

İnsanlarımızın “ruhsal terapi” için;  müzik dinlemeye, tiyatro izlemeye, sanatsal etkinliklerle buluşmaya ihtiyacı var.

Öte yandan, bu kentin bir de “SANAT İNSANLARI” var.

Bu insanların pek çoğu, günlük iş kovalayarak, günlük yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlardı. Uzun süredir işsiz, çaresiz ve susukunlar…

Müzisyenler örneğin;

Kimi, sahildeki balık lokantalarında çalıp söylüyor, müşterilerin bahşişleriyle çoluk çocuklarına ekmek götürüyordu.

Kimi, nişan, düğün, kına gecesi kovalıyordu.

Derneklerin, meslek odalarının gecelerinde mesleklerini icra ediyorlardı.

Bu insanların pek çoğu “SİGORTA” güvencesi bile olmayan insanlar.

Şimdi, İŞSİZLİK ve YOKSULLUK pençesinde, yine de isyan etmeden kaderlerine küsüyorlar.

Bir müzisyenin iş yapamaması, çoluk çocuğuna bakamaz hale gelmesi, birçoğunda “RUHSAL BUNALIM” yaratıyor.

Çöküyor, yıkılıyor bu insanlar.

Onlar da bu kentin insanları.

Yalnızca müzisyenler mi?

Tiyatro sanatı ile yaşamlarını sürdürmeye çalışanlar ve sanatın diğer alanlarında emekleriyle yaşamaya çalışanları da unutmayınız.

Bu kentin insanlarının vergileriyle, yine bu kent insanlarına hizmet etmek iddiasıyla, belediye yönetimlerine gelen Başkanlar, Meclis üyeleri;

 Bu kentin sanatçıları için bir şeyler yapmayı düşünmüyor musunuz?

Örneğin; öncelikle, bu insanları tespit edebilir, sonra yerel televizyonlarda program yapmalarını sağlayabilir. Ya da uygun mekanlarda, “maske-mesafe” kurallarına uygun konserler düzenlenebilir. Etkinlikler kaydedilerek internet ortamında yayımlanabilir.

 Sanat insanlarının bu emeklerinin karşılığı da “halk adına” belediyelerimiz tarafından karşılanabilir.

Ya da; bu insanlara, yeniden mesleklerini icra edene kadar belediyelerinizde görev verebilirsiniz.

Çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Kış geliyor, yakacak ihtiyaçları olabilir.

Gelin, bu insani olayda parti ayrımını, insan ayrımını bir kenara bırakarak, ortak projelerle bu kentin sanat insanlarına sahip çıkın.

Yıkılan insanı ayağa kaldırmadan ne yaparsanız yapın, boşunadır…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

FETHİ ÇAÇAN - Yaşamakta olduğumuz bu pandemi günleri elbet bir gün geçecek , bilim insanları , insanlığı mevcut Virüsten koruyacak , iyileştirecek bir ilaç bir aşı bulacaktır yada Virüs biz insnlarla tanıştığına pişman olup , insanlığı terk edecek .. Sevgili Mustafa küpçü ,; yazıların her zaman beni düşündürmüş ve etkilemiştir , Ancak yazma yetim sizinki gibi başarılı verimli ve etkileyici olmadığından yorum yapmamışımdır !. Bu günkü yazının " ONCA YIKILAN İNSANI AYAĞA KALDIRMALIYIZ " paragrafı çok etkiledi zira hepimizde bir "YIKILMIŞLIK " var !. hele birde sanatçıdaki yıkılmışlıktan yazınca daha derin etkiliyor .. Elbette her meslek gurubu güncel durumdan çok etkilendi çok yıkılanlar oldu ancak konu sanat icra etmek olunca sizin deyiminizle " Ruh halleri çöken bu gurup üretemez çünkü sanat direk ruh halinle ilişkilidir .. Bu bağlamda en çok da sigortası yada sosyal güvencesi olmayan günü birlik sanat icra edip gelir elde eden sanatçılar var ya..işte onlar.. Birde evlerine ekmek parası götüremeyip , eşlerinin çocuklarının yüzlerine bakamıyorlar ya!.. İşte en çok da önceliklede bu gurubun farkına varmak lazım!.. Onlara mesleklerini icra edecekleri alanları , olanakları sağlayarak" DEĞERLİSİN" duygusunu ruhlarına dokunacak şekilde hissettirmek lazım !.Saygılarımla..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 18:49
02

FETHİ ÇAÇAN - Yaşamakta olduğumuz bu pandemi günleri elbette bir gün geçecek , bilim insanları , insanlığı mevcut Virüsten koruyacak , iyileştirecek bir ilaç bir aşı bulacaktır ..yada Virüs biz insanlarla tanıştığına pişman olup, insanlığı terk edecek.. Sevgili Küpçü!. yazıların her zaman beni düşündürmüş ve etkilemiştir.. Ancak yazma yetim seninki gibi başarılı, verimli ve etkileyici olmadığından yorum yapmamışımdır.. Bu günkü yazının "ONCA YIKILAN İNSANI AYAĞA KALDIRMALIYIZ " paragrafı çok etkiledi zira hepimizde bir " YIKILMIŞLIK: var!. hele birde sanat ve sanatçıdaki yıkılmışlıktan yazınca daha derin etkiliyor.. elbette her meslek gurubu güncel durumdan çok etkilendi .. çok yıkılanlar oldu ancak konu sanat icra etmek olunca senin deyiminle " Ruh halleri çöken bu gurup üretmez çünkü sanat direk ruh halinle ilişkilidir!.." bu bağlamda en çok da sigortası yada sosyal güvencesi olmayan günü birlik sanat icra edip gelir elde eden sanatçılar var ya!. İşte onlar.. birde evlerine ekmek parası götüremeyip Eşlerinin, çocuklarının yüzlerine bakamıyorlar ya..İşte en çokta da önceliklede bu gurubun farkına varmak lazım!..onlara mesleklerini icra edecekleri alanları ,olanakları sağlayarak " DEĞERLİSİN "duygusunu rouhlarına dokuncak şekilde hissettirmek lazım !. Saygılarımla..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 17:53
01

FETHİ ÇAÇAN - Yaşamakta olduğumuz bu pandemi günleri elbette bir gün geçecek , bilim insanları , insanlığı mevcut Virüsten koruyacak , iyileştirecek bir ilaç bir aşı bulacaktır ..yada Virüs biz insanlarla tanıştığına pişman olup, insanlığı terk edecek.. Sevgili Küpçü!. yazıların her zaman beni düşündürmüş ve etkilemiştir.. Ancak yazma yetim sizinki gibi başarılı, verimli ve etkileyici olmadığından yorum yapmamışımdır.. Bu günkü yazının "ONCA YIKILAN İNSANI AYAĞA KALDIRMALIYIZ " paragrafı çok etkiledi zira hepimizde bir " YIKILMIŞLIK: var!. hele birde sanat ve sanatçıdaki yıkılmışlıktan yazınca daha derin etkiliyor.. elbette her meslek gurubu güncel durumdan çok etkilendi .. çok yıkılanlar oldu ancak konu sanat icra etmek olunca senin deyiminle " Ruh halleri çöken bu gurup üretmez çünkü sanat direk ruh halinle ilişkilidir!.." bu bağlamda en çok da sigortası yada sosyal güvencesi olmayan günü birlik sanat icra edip gelir elde eden sanatçılar var ya!. İşte onlar.. birde evlerine ekmek parası götüremeyip Eşlerinin, çocuklarının yüzlerine bakamıyorlar ya..İşte en çokta da önceliklede bu gurubun farkına varmak lazım!..onlara mesleklerini icra edecekleri alanları ,olanakları sağlayarak " DEĞERLİSİN "duygusunu ruhlarına dokuncak şekilde hissettirmek lazım !. Saygılarımla..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 17:18


Anket Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?