Reklamı Kapat

Deprem sonrasında Kocaelispor ve Aziz Yıldırım-Saffet Sancaklı gerçekleri…

Maradona olayında olduğu gibi, Saffet Sancaklı ve o meşhur çek olayı konusunda da bizzat şahit gazetecilerden biriyim…

Depremde lige katılan Kocaelispor çok sıkışmış durumdaydı…

Sefa Sirmen yardım istedi, bunu bir emir telakki eden Saffet Sancaklı, Aziz Yıldırım'la görüşerek ondan çeki alıp hemen getirip Sefa Sirmen'in verdi. 

Olay tamamen basit ve bu kadar gerçektir…

Çetrefile gerek yoktur…

Olay tamamen budur, bunun dışında her şeyi yalan dolandır…

Saffet’in gizli ajandası olmaz, adamın yüzüne söyleyeceğini söyler…


***


Yıllardır bu konuyu yazdım. Yine yazıyorum…

O para Saffet Sancaklı'nın değildir…

 Aziz Yıldırım’ındır…

Pekala Yıldırım bunu ne için yaptı ?..

Kara kaşımıza kara gözümüze değil elbette…

Sefa Sirmen döneminde, kulübe fayda sağlayan tüm iş insanlarını (Aziz Yılmaz Belsa Sinemaları, Vefa Küçük BelsaPlaza örneği gibi) kulübe kazandırmıştır. Yıldırım da İzgaz’ın peşindeydi ve Fransızlar ihaleyi kazanınca Sirmen’i hedef aldı…

 Sefa Sirmen o dönemde Kocaelispor'a yardım edenlere çok mantıklı bir kararla çıkardı, kamuoyunda tanıtır, tamamen Kocaelispor'un menfaatleri için yapılan şeylerde çifte kazanç sağlardı. Bunlar Sirmen ne yaptıysa Kocaelispor için yaptı. Saffet Sancaklı da Kocaelispor için bir efsanedir Kocaelispor'a geldiği günden gittiği güne, her yaptığı çalışmaya şahidim. Bilen bilir yakın arkadaşımdır. Rahmetli eşini ve kız Duygu’yu da çok iyi tanırım. Hepimizin yüreği yandı. Bu kadar bu camiaya hizmet edip de eleştirilen bir başka insan yoktur. Kocaelispor 90'larda bir efsane olduysa bunda Saffet Sancaklı'nın payı %50’den fazladır. Ömeroviç, Mirkoviç, Kuzmanovski, eski Türkiye'ye getiren Saffet’tir. Güvenç Kurtar ile çok iyi bir ilişki kurmuş, beraber çok büyük işler yapmıştır. Kocaelispor'a ve bize büyük düşünmeye öğretmiştir. Saffet Sancaklı bir kaptandan öte bir liderdir. Gerek Sefa Sirmen gerekse Güvenç Kurtar’da onları çok iyi organize etmiştir. Takımın adeta yardımcı antrenörü gibiydi. Sefa Sirmen deprem sonrasında Sirmen’in kendisinden destek istemesinin ardından, Aziz Yıldırım’a gidip borç istemiş o da bu çeki vermiştir. O da çeki Sefa Sirmen’e teslim etmiştir. Aziz Yıldırım kendisine sürekli baskı yapıp, o parayı almaya çalışmıştır. Gerçekler bunlardan ibarettir. Kendisi hakkında yapılan açıklamalar geçmişi bilmemekten kaynaklanmaktadır.


***


Kocaelispor ve Saffet Sancaklı bütünleşmiş bir markadır. Daha sonraları da Saffet Sancaklı çok önemli futbolcuları Kocaelispor'a kazandırmıştır. Menajerlik yaptığı dönemde en basit örnek Uğur Boral’dır. Onu Kocaelispor'a kazandıran ve kimse tanımazken onu yıldız yapan Saffet Sancaklı’dır. Bunu bilmemizin çok önemli olduğunu söylüyorum. Geçen hafta yaşadığımız olayı, Kocaelispor yönetiminin bizzat Saffet Sancaklı’ya saldırması, tamamen ve tamamen geçmişi anlatmamak ve okumamaktan ibarettir. Senelerce rahmetli Nasut Kayalı’nın anlattığı şeyleri sıkılarak izleyen insanların Kocaelispor ile ilgisi olamaz. Kongrelerdeki bütün tarihi konuşmalarını bire bir dikkatle dinlemiş insanım. Onu dinlerken sıkılanların ise Kocaelispor ile ilgisi olmadığını buradan bir kez daha açık açık yazıyorum. Hatta ve hatta bir toplantıda taraftarın Nasut Kayalı’ya saldırılarda bulunması en üzüldüğüm günlerden biridir. Kocaelispor kurucusu bir insana bu yapılan tamamen ve tamamen saygısızlıktır.


***


Kocaelispor'un hafızası yok. Bir an önce bu hafızayı insanlara aktaracak organizasyonlar sürekli hale getirilerek düzenlenmelidir. Kocaelispor'un yaşadıklarını iki gazeteci arkadaştan başka kimsenin bilmemesi ilginçtir. Çünkü biz bu tarihin canlı tanıklarıyız. Yazdığımız olayları bire bir yaşadığımız için yazılarımız ilgi görüyor. Ama bu bize düşmez. Bu görev öncelikle Kocaelispor Kulübünündür. Yürüyüş yolundaki tarih koridoru sergisinin ne kadar önemli olduğunu şimdi sanıyorum herkes daha iyi anlıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj GönderAnket Çayırova Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?