Reklamı Kapat

Can güvenliği yönünden riskli Fuar apartmanını kim yıkacak?

Sevgili okurlarım, elimde bir belge var, bu belge ülkemizde devlet işlerinin ne kadar “baştan savma” yapıldığının iyi bir kanıtı.

Belgenin üstündeki tarih, 25 Ağustos 2017.

Belgede adı geçen makam, İzmit Belediye Başkanlığı.

İzmit Belediye Başkanlığı Yapı Kontrol Müdürlüğü, Kocaeli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen 04.07.2017 tarih ve 7996 sayılı yazıyı ilgi tutarak bir firmaya tebligatta bulunuyor.

Diyor ki; sizin şu adresteki binanız şu kanuna göre değerlendirmeye tabi tutulmuş ve binanızın “can güvenliği” riski taşıdığı tespit edilmiştir, binanın ilgili kanun gereğince en fazla 60 gün içinde tahliye edilip yıktırılması gerekmektedir, eğer tahliye edilip yıktırılmazsa mülki amirce resen (kimseye danışmaksızın) yıktırılacaktır.

Belediyenin mülk sahiplerine gönderdiği yazı aynen şöyle

“T.C. IZMİT BELEDİYE BAŞKANLIĞI Yapı Kontrol Müdürlüğü

Sayı:  94942427 - 310.99 - 6987/E.18745                                                                       25.08.2017

Konu:  Bayındırlık-İmar İş ve İşlemleri Diğer konular

Sn: Kemak Otelcilik Trzm. İnş. Gıda San. ve Tic.Ltd.Şti Yenikent Mah, Mustafa Kemal Caddesi, Galaksi İş Merkezi No:15/1 ,D:25

İzmit/KOCAELİ

İlgi: Kocaeli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 04/07/2017 tarih ve 7996 sayılı yazısı

İzmit ilçesi, İzmit'in Karabaş Mahallesi, Köseoğlu Sokak, No:24, (668 Ada, 2 nolu Parsel) parseldeki binanız ile ilgili 6306 sayılı Afet Riski' altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanununa göre değerlendirmeye tabi tutulmuş ve bu kapsamda, Can Güvenliği Performans Düzeyi koşullarını karşılamadığından 'Riskli Yapı' olduğu tespit edilmiştir. Bu durum Çevre ve Şehircilik II Müdürlüğü'nce Tapunun beyanlar hanesine 'Riskli Yapı' Şerh olarak işlenmiştir.

6306 Sayılı Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunun 5. Maddesinin 3.Fıkrasında;'Riskli yapıların yıktırılması için bu yapıların maliklerine Altmış günden az olmamak üzere süre verilir hükümlerine yer verilmektedir. Yapılan tebligatta; 'riskli yapıyı' kiracı veya sınırlı aynı hak sahibi olarak kullananlara da tahliye için tebliğ edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu doğrultuda Binanızı 60 gün içerisinde yıkmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yıkım işlemi Mülki Amirce re'sen yapılacaktır. Gereğini bilgilerinize arz/rica ederim.

Serkan YEĞNİDEMİR

Başkan a Belediye Başkan Yardımcısı”

60 gün süre verilmiş, aradan 3.5 yıl geçmiş o riskli bina hâlâ orada duruyor

Sevgili okurlarım, benim üzerinde durmak istediğim konu bu.

Devlet, bir konuda karar vermişse gereğini yapar.

Öyle “laf olsun diye” yazı yazmaz.

Aldığı kararı, yazdığı yazıyı takip eder.

Sen 3.5 yıl önce bir tespit yapmışsın, bu bina “can güvenliği” yönünden riskli deyip “tahliye ve yıktırılma” kararı almışsın, bunu binadaki mülk sahiplerine tebliğ etmiş gereği için 60 gün süre vermişsin, yıkmazsanız ben yıkacağım demişsin, aradan yıllar geçmiş “hiçbir işlem” yok.

Apartmanda 30 daire var, 22’si riskli olduğundan binayı terk etmiş, 8’i can güvenliğini hiçe sayarak oturmaya devam ediyor.

İyi de devletin aldığı kararların hiç mi önemi yok?

Devlet, aldığı kararların arkasında böyle mi duruyor?

Bir deprem yaşandığında o bina yıkılsa, içinde oturanlar veya çevresinden geçenler hayatını kaybetse, bu can kayıplarının sorumlusu kim olacak?

Yazının sonunda, “Tahliye edip yıkmazsanız bina mülki amirce resen yıkılacaktır” deniliyor.

Bu “mülki amir” neresi?

İzmit Belediyesi mi?

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü mü?

Aradan 3.5 yıl geçmesine rağmen gereğini yapmayan, hangisi?

Çözüm bekleyen sorunu Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un dikkatine sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Hükümetin aldığı Covid-19 tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?