Reklamı Kapat

Almanya’da ev nasıl aranır?

İlkbahar Mevsiminin ilk gününden merhaba;

Başka bir şehre veya başka bir ülkeye taşındığınızda insan, doğası gereği ilk olarak kendini güvende hissedeceği ve başını sokacağı bir yer arar. Doğada hayatta kalmanın da ilk maddesi, sığınak bulmak değil midir? Her bölgenin, her şehrin, her ülkenin kendine özgü farklı yaşam koşulları ve yerleşim kuralları bulunmaktadır. Bu yerleşim kurallarına örnek verecek olursak Almanya’da çöplerin evlerde zorunlu olarak ayrıştırılması, kar yağdığında ve yapraklar döküldüğünde evin önündeki kaldırımın temizlenmesi, haftaiçi akşam saat 20:00’den sonra ve Pazar günleri gün boyu çamaşır makinesinin çalıştırılmaması ve diğer komşuları rahatsız edecek şekilde gürültü yapılmaması gibi sıralanabilir. Bunlar, ilk aklıma gelen örnekler....

Polonya’da bu durumlar farklı olduğu gibi Almanya’da da ev bulma ve taşınma süreci, Türkiye’de ve Polonya’da olduğundan farklı. Daha önce “Polonya’da Yaşam Maliyetleri” ile ilgili yazımı okumuşsanız, Türkiye ile arasındaki farklar hemen gözünüze çarpmıştır. Bu yazımda ise Almanya’da ev bulma sürecini sizlerle paylaşmak istiyorum. Frankfurt’ta yaşadığımız için Almanya’nın diğer eyaletlerinde veya şehirlerinde biraz farklılık olsa da üç aşağı, beş yukarı aynı. O halde hemen başlayalım!

Almanya’da Emlak Siteleri

Almanya’da ev, daire, iş yeri kiralamak veya satın almak ve her türlü emlak işleri için birden fazla web sitesi var; ama ben en sık kullanılan iki siteden ve detaylarından bahsedeceğim. Bir tanesi immowelt.de, diğeri ise immobilienscout24.de ’dir. Türkiye’deki gibi oturmak istediğiniz semte gidip camlarda Kiralık yazısı aramak Almanya’da çok etkili değildir. Bu nedenle emlak siteleri üzerinden arama yapmalısınız. Peki, bu sayfalarda ev nasıl aranır? Bu, ilk aşama! Almanca bilmeseniz bile korkmayın; çünkü Chrome’un içindeki veya Google’ın kendine ait translate özelliğini kullanarak kolaylıkla arama yapabilir ve ilanları inceleyebilirsiniz.

Immowelt.de sayfasına girdiğinizde aşağıdaki gibi arama kriterlerinin bulunduğu bir sayfayla karşılaşırsınız. Aşağıda görüldüğü üzere 1 no’lu alandan ne kiraladığınızı veya satın aldığınızı seçiyorsunuz; yani daire mi, ev mi... Kiralıyor musunuz, yoksa satın alıyor musunuz? Bu alanda bunu seçiyorsunuz. “Wohnung”, daire; “mieten” ise kiralamak demektir; “Wohnung mieten” de haliyle “daire kiralamak” anlamına gelmektedir. 2 no’lu alanda kiralamak istediğiniz lokasyonu seçiyorsunuz. 3 no’lu alanda yazan “Mietpreis”, kiralama fiyatı anlamına gelmektedir; yani bu alanda aylık toplam kira için ayırdığınız bütçeyi seçiyorsunuz. “Toplam kira” diyorum; çünkü Almanya’da bir “Kaltmiete (Soğuk Kira)”, bir de “Warmmiete (ısıtma dahil kira)” olmak üzere iki ayrı terim bulunmaktadır. Bunun detayı bir sonraki alt başlıkta belirteceğim. 4 no’lu alanda yazan “Wohnfläche”, yaşam alanı demektir ve burada kaç metrekarelik ev kiralamak istediğinizi seçiyorsunuz. 5 no’lu alanda görünen “Zimmer”, oda demektir ve bu alandan da kaç odalı evde yaşamak istediğinizi seçip “Suchen (Arama)” butonuna basıp girilen özelliklerdeki ilanlar listelenmiş oluyor.

Immobilienscout24.de sayfasına girdiğinizde ise karşınıza çıkan arama sayfası, aşağıdaki gibidir. Bu sayfada da numaralandırdığım kısımlar ise şöyledir:

1 no’lu yere tıkladığınız zaman üç tane seçenek çıkar; “Mieten (Kiralamak)”, “Kaufen (Satın almak)”, ve “Bauen (İnşa etmek)”. Bunlardan size uygun olanı seçiyorsunuz. 2 no’lu alan, yine bir üst seçenekteki gibi lokasyonu seçtiğiniz alandır. 3 no’lu alandan ise kiralamak veya satın almak istediğiniz türü seçiyorsunuz; yani daire, müstakil ev, paylaşımlı oda, arsa, oteller, depo gibi... 4 no’lu alana kira için ayırdığınız bütçeyi yazıyorsunuz. 5 no’lu alandan odayı seçiyorsunuz. Bu alana tıkladığınızda “ab 1.5, ab 2, ab 2.5, ab 3” gibi seçenekler çıkar karşınıza. Bu, kaç odadan itibaren daire; yani “en az 2 odadan itibaren başlayan arama sonuçlarını bana göster”demektir. 6 no’lu alana istediğiniz metrekareyi yazıyorsunuz. 7 no’lu alan ise seçtiğiniz lokasyondan (2 no’lu alandan) kaç kilometre uzaklığa kadar gitmek istediğinizi seçiyorsunuz. Seçtiğiniz kriterlere de göre de sonuçlar listelemek için sağ taraftaki yeşil renkli kutucuğa tıklıyorsunuz.

Evet, ilk aşama böylelikle tamamlanmış oluyor. Çünkü binlerce ilanı incelemek yerine, aranılan kriterleri girerek vakit kaybının önüne geçmiş oluyorsunuz.

Ev İlanlarını Değerlendirmek

İlk aşamadan sonra gelelim ikinci aşamaya. Yukarıda ev ilanlarını listelemiştik. Şimdi ise bu ilanlardan birini incelemeye geldi sıra. İlanı açtığınızda evin lokasyonunu, kaç odası olduğunu, kaçıncı katta olduğunu, kaç metrekare olduğunu, daireye taşınma tarihi, evcil hayvanın kabul edilip edilmediği, kredi notunun (Schufa) gerekli olup olmadığı, daireye ait depolama alanı ve bisikletleri koymak için yer olup olmadığı, dairenin içinde nelerin olup olmadığı, hangi ulaşım araçlarına yakın olduğu, garaj sayısı, dairenin nihai enerji tüketimini, binanın kaç yılında inşa edildiği, kaç yılında yenilendiği, bina tipini, iletişim bilgileri gibi aklınıza gelebilecek her türlü detayı bu ilanlarda görmeniz mümkün.

Bu ilanlarda ise bilmeniz ve ayırt etmeniz gereken en önemli şey ise yukarıda da bahsetmiş olduğum “Kaltmiete” ile “Warmmiete” kavramının ne olduğunu bilmek. Çünkü ilanlarda bu da var ve ilk zamanlarda aklınızı karıştırabilir. “Kaltmiete” denilen soğuk kira daireye ödenen paradır. Bu paraya ek maliyetler dahil değildir. “Warmmiete” denilen sıcak kira ise aslında “Nebenkosten” denilen ek maliyetlerin toplamından oluşan kira bedelidir. Bu ek maliyetler; ısıtma maliyeti, sıcak su maliyeti ve apartman giderleri gibi maliyetlerden oluşmaktadır. Bir ev kiraladığınızda aylık ödedeğiniz kira bedeli, “Kaltmiete” değil; “Warmmiete”dir. Depozito olarak da çoğunlukla 3 soğuk kira bedeli istenmektedir. Arabanız varsa ve arabanızın da kapalı bir alanda durmasını istiyorsanız eğer garajı ayrıca kiralamanız gerekiyor. Toplam kira bedeline garaj dahil değildir. Bunu da ek olarak belirtmek isterim.

Almanya’da Ev Kiralarken İstenen Evraklar

Beğendiğiniz evden sorumlu ilgili kişiyle iletişime geçip evi gördükten ve beğendikten sonraki sürece gelelim. Bu aşama, ev sahiplerinin kiracılardan istediği evrak aşaması! Daha önce “Almanya’da Yeni Bir Başlangıç” isimli yazımda kısaca bahsetmiştim; fakat yinelemekte fayda var. Bu evraklar olmadan ve ev sahibine bu evrakları sağlamadan ev kiralamanız zor. Biz, Polonya’dan Almanya’ya gelmeden önce ev kiralamak için gereken tüm evrakları hazırlayıp gelmiş, bu evraklar sayesinde ilk beğendiğimiz evi tutmuş ve ev kiralama sürecimiz de acısız olmuştu. Siz de ev kiralamadan önce buna dikkat ederseniz siz de acısız bir şekilde ev kiralama sürecini tamamlarsınız. Bu evrakları şöyle sıralayabiliriz:

Kredi notunuzu gösteren belge - Almanya’da bu belgenin adı, “Schufa”dır - ve Almanya’ya gelmeden önce kredi notumuzu gösteren belgeyi biz, Polonya’dan almıştık. Diğer belgeler ise 3 aylık maaş bordronuz, pasaport ile birlikte geçerli vizenizin veya varsa oturum izninizin taranmış halleri. Eğer Almanya’da yeni işe başlayacaksanız iş sözleşmeniz, şirketin çalışanı olduğunuza dair şirketten bir mektup ile birlikte bir önceki işinize ait 3 aylık maaş beyanı.

Önceki ev sahibinizden herhangi bir borcu olmadığına ve kalınan süre boyunca kiranın düzenli ödendiğine dair referans mektubu alındığında sizin için bir artı olacaktır. Bu diğer belgeler gibi zorunlu değildir; fakat olmasında yarar var. Bunun haricinde çoğunlukla emlakçıdan kiraladığınız için emlakçı, ev sahiplerinin doldurmanızı istediği formu ve Avrupa Birliği Yasalarına göre bu bilgilerinizi ev sahibiyle paylaşmak için izin belgesini size yollanıyor. Formda istenen bilgiler; evde kaç kişinin yaşayacağı, her birinin isimleri, doğum tarihleri, telefon numaraları, e-posta adresi, kimlik bilgileri, uyruk, meslek, iş yeri adresi ve telefon numarası, eve giren net maaş, evcil hayvan sayısı ve cinsi gibi bilgileri doldurup imzalayıp gönderiyorsunuz. Bir de bu bilgileri paylaşmaya izin verdiğinize dair belgeyi de imzalayıp gönderiyorsunuz.

***

Bu evrakları da gönderdiniz. Şimdi, eve talip olan diğer adaylarla birlikte elemeye girmiş oluyorsunuz. Çünkü; Almanya’da kiracı evi değil, ev sahibi kiracıyı seçiyor. Dolayısıyla profilinize göre sizi değerlendiriyor. Bu eleme sürecinde geri dönüş olumlu da olabilir, olumsuz da... Olumlu olduğu takdirde artık evi kiralama sürecine geçmiş oluyorsunuz. Hayırlı olsun! Bir sonraki yazımda ise kontratı imzalama ve evi kiralama aşamasındaki karşılaşılabilen diğer süreçleri sizlerle paylaşacağım. O zamana dek sağlıkla kalın...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Pınar Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Murat - bu ülkeden kaç kişi Almanya'ya ev almaya gidiyor. insanlar aç karnını doyuramıyor. insanlar işsiz bunları yazın lütfen .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Mart 12:18


Anket Hükümetin aldığı Covid-19 tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?