Reklamı Kapat

İstifayı saklayanları eleştiren, ama kendi ismini de saklayan kişi…

Neden korkarlar, niçin korkarlar bilmiyorum… Bu meslekte en çok başıma gelen şeydir… İsmini saklar. Atar mesajı ‘İsimsiz yalınlarsanız sevinirim’ der…

Sonra da gizemli konuları yayınlamamızı ister…

İşte bunlardan biri daha…

Benim içinde büyüdüğüm hakem camiasıyla ilgili…

Haber değeri olmadığı için köşemde yorum olarak yayınlıyorum…

Buyurun okuyun…

‘İl Hakem Kurulu istifa etti, ama bunu tüm camiadan saklıyorlar’ diyen, kendisi de ismini saklayan kişinin açıklaması…

***

Ben Kocaeli bölgesi hakemlerindenim, şu an seçim var, lakin Kocaeli bölgesinde bulunan 'il hakem kurulu' istifa etmiş durumda ve bunu tüm camiadan saklıyor. Bununla beraber telefon ile arayıp kendi çıkardıkları adama oy vermelerini istiyorlar. Şimdi soruyorum, hangi yüzle isteniyor bu oy. Dernek hakemlerine istifa etmediler diye 2,5 ay maç vermeyenler bunlar, derneğin düzenliği organizasyonlara katılmadıkları gibi katılanları içlerine adam yollayıp tek tek isim aldırıp, bir sonraki hafta maç vermeyen bunlar şimdi hangi yüzle arayıp oy istiyorlar. Kocaeli' de belli başlı kişiler kendilerini hükümdar ilan edip ne yapıp edilmesine karar veriyorsa bunun sonucunda insanların emeklerini, çalışmalarını, alın terlerini görmezden geliyorlar.  Sorum şu istifa etmiş bir 'il hakem kurulu' yapılması gerek bir seçim adalet nerede ?.. 

****

Not: Adım yukarıdaki sebeplerden ötürü yazılmaz ise sevinirim…

Sporcu ve tarihçi Rıdvan Şükür, üzümlerimizi anlattı

 Kentimizin en aktif spor insanlarından biri olan maratoncu dağcı ve tarihçi Rıdvan Şükür,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Tahir Büyükakın’ı makamında ziyareti sırasında son yayınlanan iki kitabını imzaladı. Gebze çevresinde kırsal yerleşim ve Kocaeli üzüm bayramları ve Bağcılık” adlarını taşıyan iki kitabı hakkında başkanı bilgilendirdi. 

***

Tarihçi Rıdvan Şükür, ziyareti sırasında imzaladığı ilk kitabı İstanbul piyasasına en iyi sofralık üzüm çeşitlerini sunan Kocaeli bağcılarının çalışmalarını ve Kocaeli üzüm bayramları ele alıyor. İkinci kitabı ise 1987 yılına kadar Gebze’nin mülki sınırları içinde kalan köyleri inceliyor.

 Her iki kitabını başkana tanıtan Şükür, içerikleri hakkında Başkan Dr. Tahir Büyükakın’ı bilgilendirdi.

Şükür’ün 2020 son günleri yayınlanan Kitabı; Kocaeli üzüm bayramları dışında Kocaeli bölge bağcılığını da detaylı olarak ele alıyor, üzüm çeşitleri hakkında bilgiler veriyor. Gebze çevresinde kırsal yerleşim kitabı daha çok Gebze köylerinin Cumhuriyet dönemi yaşantısını ele alıyor çevre hakkında istatistiki bilgiler sunuyor. 

***

İlk üzüm bayramı o yıllarda Gebze Kazasının bir köyü durumunda olan Hereke’de 1938 yılında kutlanmıştı.  Daha sonraki yıllarda bu durum bir gelenek haline gelmişti. 

Bayramlarını düzenleyen Kocaeli Valiliğinin üzümün iktisadi ve sosyal hayat içinde önemini bilerek bu üzüm bayramları kutlama geleneği yıllarca canlı tuttuğunu söyledi.      

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj GönderAnket Gölcük Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?