Güzeller güzeli güreşçimiz Sude Olimpiyat madalyası istiyor

“Kadından güreşçi olur muymuş?” diyenleri mahcup etmek için mindere çıkan taçsız kraliçe 18 yaşındaki Kartepeli kızımız Sude Berdan, Kırkpınar’ın efsane pehlivanlarından Sarımeşeli babası Erkan Berdan’ın izinde yürüyor, minderde önüne gelenin sırtını yere yapıştırıyor, milli takımın değişmezi oluyor, çalışmak için rakip bulamıyor

HEM ÇOK GÜZEL, HEM ÇOK GÜÇLÜ…

Sarımeşe’nin güzel kızlarından Sude Berdan, güzelliğinde olduğu kadar, minderde de rakip tanımıyor. Dizi oyuncuları kadar güzel olan hanımefendi kız, minderde fırtına gibi esiyor. Melek yüzlü taçsız kraliçe, güreşirken tam bir canavar kesiliyor. Kartepe ve Kocaeli’nin gurur olan ve şimdi de ülkesini en iyi şekilde temsil etmek için milli takıma davet edilen Sude, lise mezunu ve üniversiteye hazırlanıyor.

SAMİMİ BİR SOHBET…

Ben de eski bir futbol hakemi ve gözlemci olarak, eski klasman hakemlerimizden Sarımeşe Belediye başkanlığı yapmış olan Ergün Berdan vasıtasıyla tanıştığım hanımefendi sporcumuzla, güzel bir sohbet gerçekleştirdim. Sporcu ciddiyetiyle sorularımı yanıtlayan kızımız. Babası Kırkpınar’ın efsane isimlerinden Erkan Berdan’ın teşvikiyle, kardeşi gibi mindere çıkmış ve önüne geleni devirmeye başlamış.  Yüzü güzel olduğu kadar yüreği de güzel olan sporcumuz, ilk etapta şu bilgileri verdi.

ÇALIŞACAK RAKİP BULAMIYORUM…

12 Nisan Antalya' da yapılmış olan genç bayanlar Türkiye Şampiyonası'nda 65 kiloda Türkiye 2’ncisi oldum ve Milli Takıma tekrar seçildim. Önümüzdeki aylarda Avrupa Şampiyonası seçmelerine katılmaya hak kazandım. Kocaeli' de tek bayan güreşçiyim, partner eksikliğim var. Bana antrenman verecek bir partnerim yok. Yalnız antrenman yaparak bu kısa sürede büyük başarılar elde ettim.

 A MİLLİLERLE FİNALE ÇIKTI, GÖZÜNÜ OLİMPİYATLARA DİKTİ...

Geçtiğimiz ay İstanbul 'da yapılan (23-35yaş) Büyük Bayanlar Avrupa Dünya Olimpiyat seçmelerine 18 yaşımda olmama rağmen, doktor raporuyla katıldım, bu önemli müsabakada A milli takımının başarılı sporcularıyla mücadele edip, finale çıktım, Türkiye 2’ncisi oldum. Hedefim, Avrupa, Dünya ve Olimpiyatlarda Ülkemi en iyi şekilde temsil ederek şampiyon olup, Altın madalya kazanmak. Bunun için savaşıyorum.

TARLADA ÇALIŞIYOR, DAĞ BAYIR KOŞUYOR, KÜTÜK TAŞIYOR…

-Buse sözlerini ardı ardına devam ettirirken, ben de araya girmek istemiyorum. Çünkü çok hırslı ve zamana karşı yarışan bir efsane olmaya hazır… Sözcükler şöyle dökülüyor Sude’den…

-Aerobik antrenmanlara interval ve tepe koşularına doğal ortamlarda farklı idmanlarla yılmadan çalışmaya devam ediyorum. Doğal koşullarda çalışmaya devam ediyor, dağda, tarlada kütük kaldırarak taşlarla ağırlık çalışarak, çamurda bayır koşarak kondisyon depoluyorum. Şampiyon olmak için mücadele ediyor ve ter döküyorum. Toplumumuzda zihin olarak güreşi erkek sporu olarak görüyorlar. Kadınlar, canım acıyacak, yüzüm gözüm moraracak gibi şeyleri düşündükleri için kaba sporları tercih etmiyorlar. Ama aksine sporun her türlüsü hem fiziken hem de zihnen dinç tutuyor.

KADIN İSTESİN, HER TÜRLÜ SPORU YAPAR…

Her türlü sporu yapabiliriz, kadın yeter ki istesin. Bana kadından güreşçi olmaz Ata sporumuz kadınlara yakışmıyor, sen güreşçi değilsin gibi şeyler söylüyorlar. Ama ben bunlara inat devam ediyorum. Özgürüm sonuçta, istediğim branşta, istediğim şeyi yapabilirim. Dalgalandıracağım ve temsil edeceğim bayrak da aynı bayrak sonuçta. Güreş benim için tamamen bayrak mücadelesi, milli mücadele. Ben resmen savaşıyorum, sadece spor olarak değil, artık benim için bir nevi savaşmak zorunda olduğum bir şey gibi... Ben başarılı olursam toplumumuz kadın güreşini benimseyecek ve onlara kadın güreşini ispatlayacağım.

DESTEKLEYENLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM…

Her daim destek olan kulübüm Kartepe Belediyespor Kulübü, sporun ve sporcunun dostu olan Kartepe Belediye Başkanı sayın Avukat  Mustafa Kocaman’a ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın’a teşekkürlerimi sunarım.  Her zaman arkamda duran, Tarihi Kırkpınar Güreşleri' nde adını tarihe yazdıran babam Erkan Berdan’a, hayatını sporcu yetiştirmeye adayan değerli amcam Ergün Berdan’a ve kıymetli ustam Bülent Gürbüz’e minnettarım.

HİSLERİM YANILTMIYORSA…

Ve, hislerim beni yanıltmıyorsa, geleceğin Dünya şampiyonu ve olimpiyat şampiyonu olacak pırıl pırıl bir Türk genci ile sohbet ettiğimi hissediyorum… Haldun Alagaş, Ahmet Taşçı gibi Dünya efsaneleriyle ilk röportajı yapmış bir gazeteci olarak, tam 34 yıl sonra, yine böyle bir şampiyonun ilk adımlarını yansıtmak bana nasip oldu… Mutluyum… Sude kızımdan söz aldım…

O OLİMPİYAT MADALYASI BURAYA GE-LE-CEK…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj GönderAnket Kandıra Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?