Reklamı Kapat

Zulüm ile âbâd olunmaz

Kur’an-ı Kerimin en çok üzerinde durduğu kötülüklerden biri zulümdür. Zulüm haddi aşmaktır, hak- hukuk tanımamaktır, adaletsizliktir, haksızlıktır. İnsanı insan yerine koymamaktır. En büyük kul hakkıdır. Bu sebeple hem dünyada hem de ahirette cezası şiddetli olacak büyük bir günahtır. Zalimler, dünyada zulmettikleri masumların hayatlarını karartmışlar, onlara dünyayı zindan etmişler, mazlumların beddualarını almışlardır. Hesap gününde karşılaşacakları çetin manzara, mazlumlara yaptıklarının kendi başlarına gelmesinden başka bir şey değildir. Kur’an-ı Kerimde “Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah onları cezalandırmayı, korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.” (İbrahim, 14/42. ) buyurularak zalimler uyarılır ama, onlar kalpleri karardığı hatta mühürlendiği için anlamazlar, hakkı göremezler ve işitemezler. Onlar için dünyada rezillik, ahirette ise büyük bir azap vardır. Hz. Muhammed “Zulüm, zalim için kıyamet gününde zifiri karanlık olacaktır.” Diyerek insanlığı uyarmıştır ama nafile.

Kur’an-ı Kerim’de zalimler lanetlenmiştir. Yüce Allah buyuruyor ki: “Biliniz ki, Allah’ın laneti zalimler üzerinedir.” (Hud, 11/18) Bir başka ayeti kerimede de şöyle buyruluyor: “Şüphesiz Allah zalimleri sevmez.” (Şura, 42/40) Yaradan’a karşı en büyük zulüm O’nu inkâr etmek ve O’na ortak koşmaktır. Allah’ın hakkını Allah’tan başkasına vermek, yeryüzündeki en büyük zalimliktir.

“Zulüm ile âbâd olanın sonu berbat olur” sözü tam da bunu ifade etmektedir. Âbâd; bayındır, rahat, şen ve mamur demektir. Zulme yardımcı olanlar da sevgili Peygamberimizin ifadesiyle, Allah’ın gazabına uğrayacaklardır. Onlar, yardım ettikleri zalimlerle beraberdirler. Zulme sessiz kalanlara, zulmü görmezden gelenlere de merhamet edilmeyecektir. Çünkü merhamet etmeyene merhamet edilmez.

İnsaf, vicdan ve merhamet duygularının yitirildiği, zulmün sıradanlaştığı ve zalimin destek bulduğu bir çağda yaşıyoruz. Gözü dönmüş caniler, dünyanın gözleri önünde Filistinli masum kardeşlerimizi katlediyorlar, sözüm ona hak ve hukuk savunucusu medeni dünya duymamazlıktan, görmemezlikten geliyor. Kan ve gözyaşından beslenenler, Kudüs ve çevresindeki Müslümanların yaşama haklarını ellerinden alıyor mabet dokunulmazlığını hiçe sayıp Mescid-i Aksâ’nın maneviyatını çiğniyor dünya sus-pus üç maymunu oynuyor. Ancak biz inanıyoruz yaptıkları yanlarına kâr kalmayacaktır. Mazlumun âhı, titretir arş-ı Rahman’ı.

İnancımıza göre zalimler karşısında hakkı söylemek, en büyük cihattır. Şunu çok iyi biliyoruz ki, mazlumların âhı büyüktür ve masumların kanları üzerine kurulu hiçbir hükümranlık uzun süre ayakta duramaz. İnsanlık tarihinin şahit olduğu zalimlerin sonları hep hüsran olmuştur. İsrail’in de sonunun böyle olacağı muhakkaktır.

Peygamberlerine zulmetmekle açtıkları amel defterlerini, yüzyıllar içinde günah ve zulüm ile oldukça kabartan İsraillilerin sabıka kayıtlarına her geçen gün yenisi ekleniyor. Bir devletin temellerinin sağlam olabilmesi ancak adalete dayalı bir sistem üzerine bina edilmesiyle mümkün olabilir. İsrail ise servetini ve devletini hırsızlık ve zulüm üzerinde yükseltmiştir. Bu durum çöküşün kaçınılmaz olacağının en büyük delilidir.

Evet, sevgili dostlar, şartlar ne olursa olsun, kimden gelirse gelsin, dünyanın neresinde olursa olsun, hangi gerekçe ile yapılırsa yapılsın, dini, ırkı, rengi ve coğrafyası ne olursa olsun Müslüman, her zaman zulmün ve zalimin karşısında, mazlumun ise yanında yer almalıdır. Zulme şahit olan herkes, en az zulme uğrayan kadar zulme karşı durmalıdır. Kur’an-ı Kerim, değil zulme razı olmayı, zulmedenlere sempati duyulmasını bile yasaklamıştır. O halde Müslüman, zulmü alkışlayamaz, zalimi asla sevemez. Zulme göz yumamaz. Kanayan bir yara gördü mü ciğeri yanar. O yarayı iyileştirmek için her türlü sıkıntıya göğüs gerer. Her zaman hakkı tutar ayağa kaldırır. Zalimin hasmı olur, mazlumun dostu. Hiçbir zaman “adam aldırma da geç git” diyemez. Müslümanlar olarak bizim zulme olan hasımlığımız, imanımızın gereği ve sonucudur.

İslam dini insanın onur, izzet, şeref ve haysiyetini ayaklar altına alan her türlü baskı ve zulmü yasaklamıştır. Zulüm, haksızlık yapmaktır. Zulüm, hak ve hukuk tanımazlıktır. Zulüm, haddi aşmaktır. Zulüm, adaletin zıddıdır. Zulümle adalet bir arada bağdaşamaz. Zulmün olduğu yerde adaletten bahsedilemez. Adaleti ve adil olmayı emreden yüce dinimiz, zulmü ve zulmetmeyi yasaklamıştır. Zulüm büyük günahlardandır.

Şu mazlum İslâm âleminin haline bakın. Hem yerli zalimlerin zulmü altında inliyor, hem de yabancı zalimlerin zulmü altında. Hem içerden ihanete uğruyor, hem dışardan. Şu anda “İslâm âlemi” denilen coğrafya paramparça. Aslında ortada “İslâm âlemi ” denilecek bir yapı da yok. Halklarının çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin pek çoğunun yöneticilerinin zalimlerle kol kola oldukları sır değil. Bunlar halklarından çekindikleri için zalimlerin karşılarında imiş gibi gözüküyorlar ama zalimlere karşı yaptıkları hiçbir icraatları yoktur.

Filistin’de bulunan Kudüs Müslümanların mukaddeslerindendir. Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesidir, Peygamberimizin İsra ve Mirac mucizesinin gerçekleştiği yerdir. Bugün bu değerlerimizi Filistinli kardeşlerimiz korumaya çalışırken kendi vatanlarında zulme maruz kalmaktadırlar. Bu zulmü yapan İsrail Devleti’dir. Destekleyen sözüm ona hür dünya. Güya demokrat ve özgürlük havarileri bu zulme sessiz kalmaktadır. Dünyanın sessizliğine rağmen, bütün zalimlere karşı koyan, mazlumlara kucak açıp destekleyen milletimiz olmuştur, olmaya devam etmektedir.

Her zalime, hukuk çerçevesinde hak ettiği ceza mutlaka verilmeli, cezalar uygulanırken bile adaletten vazgeçilmemelidir. Zulüm kimden gelirse gelsin, gücüne ve konumuna bakılmaksızın karşı konulmalıdır. Kur’an-ı Kerim zalimlerin tümüne ilahi yasayı hatırlatır: “ Zulmedenler hangi akıbete uğrayacaklarını göreceklerdir.” (Şuara, 26/ 227)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Sağlık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


2-ELEKTRİK TEKNİKERİ

- Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili MYO bölümlerinden mezun, - İşini dikkatli ve titizlikle yapan, - Askerlik görevini tamamlamış...

0262 335 63 66  HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ 

ELEMAN ARANIYOR

KULLAR’DA KURULACAK  OLAN  FABRİKAMIZA  ELEMANLAR ALINACAKTIR. 1- MONTAJ ELEMANI - Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili  MYO böl...

0262 335 63 66 HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ

ELEMAN ARANIYOR

- SERVİSİMİZİN MEKANİK BÖLÜMÜ USTALIĞINI YÜRÜTECEK, KONUSUNDA DENEYİMLİ PERSONEL ARANIYOR. - İŞ YERİMİZDE ÇALIŞACAK GENÇ, DİNAMİK, EMEKLİ VE TECRÜB...

0262 335 50 03 AUTO KİNG

ÜRETİM ELEMANI 

- ENGELLİ KADROMUZ İÇİN  EMEKLİ OLMAYAN BAY ELEMAN (Temizlik işlerini yapabilecek fiziki şartlarda) -  TEMİZLİK PERSONELİ - BAY (Daha önce özellikle...

ELEMAN ARANIYOR

 ELEMAN ARANIYOR AÇIKLAMA :  - ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ OLMAYAN, - 18 - 40 YAŞ ARASI,  -  EMEKLİ OLMAYAN  - FORKLİFT OPERATÖRÜ  (Kamyon ehliyetli t...

Satılık dubleks daire

Derince Sırrı Paşa Mahallesi Öğretmenler Caddesi İrfan Sokak'ta, 5 yaşındaki binanın 3. katındaki çatı dubleks satılıktır. Krediye uygun 3+1, brüt 17...

0538 094 41 95

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63

HURDA GAZETE SATILIR

Hurda (eski gazete) gazete satılır

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA

Anket Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?