Kim abartıyorsun diyorsa…

Her şeyden soyutlanıp bir kenardan, çok sevdiğim ülkemi ve insanlarımı seyrediyorum:

Gördüğüm şey; tam bir mutsuzluk tablosu.

Dünyaya yaşamak için gelmiş bir insanın, savaş dışında, çekebileceği her türlü acıyı burada görebilirsiniz…

Biz bağışlanan bir ömür içinde, Tanrı’nın verdiği tüm nimetlerden yararlanması gereken insanlardanız. Bu gözlükle baktığımızda, son yıllarda halkımızın her bölümünün   acı, tükenmişlik, kandırılmışlık, dışlanmışlık içinde olduğunu, üzüntüyle görüyoruz.

Bu durumu yaratan, dünyayı zengin - fakir, güçlü-güçsüz ülkeler olarak ayırmadan vuran pandemi değil yalnızca. Halkımızın içinde bulunduğu acı veren durumun, köklü başka nedenleri de var. Hem de şimdiye dek yaşadığımız çağın olanakları ile aşılması gereken, bırakın aşmayı, yıllar öncesine döndüğümüz, maliyetli tecrübelerini bile unuttuğumuz noktaları yeniden yaşıyoruz.

Kim derse ki; “abartıyorsun, ülke senin söylediğin bu karartıcı, kahredici durumda değil”, o emek vermeden, hak etmediği olanaklar içinde yaşıyor demektir. İnsanların dramlarını görmemek için gözlerini kapatmakta, kahredici acıları duymuyor demektir. Geleceğin ne getireceğini düşünmeden, gününü yaşamak çabasındadır. Kulakları çevresindekilerin insanca yaşayamama çığlığını duymuyor demektir.

Bakın bu hüzün tablosu içinde yaşayanlarımıza.

Duyarlı okurlarımızın hüzünlerine hüzün katmamak için çok fazla ayrıntıya girmek istemiyorum ama…

Yukardan aşağıya doğru sıralayalım:

Emeklilerimiz:

 Onca yıl çalışıp çabaladıktan sonra, torunlarıyla mutluluk içinde yaşamak olanaklarına, anasının ak sütü gibi hakkı olan insanlarımızın, tablo içindeki durumları yürek yakıyor. Karın doyuramama, dışlanma, horlanma, aklınıza gelecek her türlü mutsuzluk içinde ölümü bekleme sahnesi... Başını dışarıya çevirip uygar ülkelere bakıyor emekli. Oralarda bu yaşlılık döneminde mutlu yaşamaya odaklanan ikinci baharlar var.

Çalışanlarımız:

Buraya gelmeden önce işsizlik ve işsizliğin getirdiği sıkıntılar… Aşını sağlayabilmek için iş bulamayan milyonlar. İş aramaktan tükenerek, artık hayatın akışını bilinmez mutsuz bir sona doğru serbest bırakanlar… Ya çalışanlarımız? İşe sahip olmanın sevinci ile her türlü yasal olmayan insanlık dışı çalışma koşullarına mecbur olanlar. Kapı dışarı edildikten sonra, hakları olan tazminatları almak için direnirken, devletten dayak yiyenler.  Sarı sendika ağalarının elinde oyuncak olanlar…

Gençlerimiz:

Durumlarını anlatmak için şu iki kelime yeterli. “Hayallerini kaybeden” gençlerimiz.

Diplomalı, diplomasız… Her türlüsü.

Yaşam umudunu, tüm güzel hedeflerini, hayallerini, rüyalarını kaybeden ve de üç kuruşla geçinen anne babalarının nafakalarından pay almanın ezikliği içindeki gençlerimiz…

Esnafımız:

İnşaatçı ağaların çıkarları için bir sosyal geleneğin, esnaflığın, orta sınıf ana direğinin yıkıldığı esnafımız. AVMlerin  yok ettiği sosyal ve ticari kaleler. Onlar yine bunca sıkıntı içinde veresiye defterleri ile insanlara nefes aldırmaya çalışıyorlar. Onların kapalı kepenklerini gördükçe, eskinin cıvıl cıvıl çarşılarında, bir besteyi anımsatan konuşmaları, şakalaşmaları, keyifli söyleşileri çınlıyor kulaklarımda.

Eğlence sektörü:

Yaşam için yemek içmek neyse, ruh için eğlenmek o denli gerekli.  Müziksiz, eğlencesiz bir yaşam nedir ki. Gazinolar, tavernalar, meyhaneler olmadan bir hayatın tadı nasıl çıkar?

Müzik dinlemeden, dans etmeden, o güzelim çiftetelliyi, zeybeği, Ankara havasını coşkuyla oynamadan yaşamak nedir ki?

Bunlardan uzaklaştırılarak, başka bir yaşam biçiminin dayatılmasına yönelik girişimler, kutsal yaşam hakkına tecavüzdür. Buna kimsenin hakkı yoktur.

Çiftçilerimiz:

Yaşam kaynağımız, gıdamız varlığımız onların elinde. Ama hepsi dertli, hepsi sıkıntıda. Tarlasında üretip geçinmek, geçindirmek için çalışan çiftçi, bu babadan oğula geçen mutluluk ve özgürlük dolu yaşamdan kopup, bir fabrikada düz işçi olmayı tercih ediyor. Neden? Nedenleri belli.

Daha sayacağım çok gurup var. Ama hepsinin durumu birbirinden farksız.

Toplumun her katmanının sorunlarını burada sıralamaya kalksam sonu gelmez.

En önemlisini yazmadan geçemeyeceğim.

Parlamenterler:

Bizim haklarımızı gözetmek için şeklen de olsa seçtiğimiz, vekalet verdiğimiz vekillerimiz. Özellikle iktidar ortağı olanlar. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılara sırt çevirmiş gibi görünmüyorlar mı? Ekonomik sıkıntıların, sağlıkta, eğitimde, ülkenin temel sorunlarıyla boğulup gittiğimiz bu günlerde, ne kadar rahat, ne kadar kaygısızlar. Sanki cennet bir ülke yaratmanın mutluluğu içindeler. En önemli sorunlarımızın oylanmasında, sanki kol indirip kaldırmaktan başka bir işlevi olmayan robotlar. Liderlerimiz hakkında tek söz söylemeyeceğim. Onları değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Filiz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Tayfun Akar - Abartan siziniz, Türkiye hiç bir zaman bu kadar müreffeh olmamıştı ama sırf Tayyip Erdoğan Müslüman bir insan diye atatürkçüler gitsin diye elinden geleni yapıyor. Atatürkçüler bu ülkenin kaymağını yiyen takımı sanıyorlar ki Tayyip Erdoğan giderse ekonomi bozularsa bu ülkenin kaymağını Tayyip Erdoğan döneminde olduğu gibi yemeğe devam edecekler, Allah belalarını o zaman verecek Ecevit zamanında halkın çektiklerini unuttular, Amerika'dan Kemal Dervişin "aman yandık battık" diye çağrıldığı günleri unuttular, kuyruklar, batık banklara hazinden kaptıran 64 Milyar dollar!, ama CHP o zaman 64 Milyar dolar ne oldu pankartı açmıyordu bu gün olduğu gibi yalandan değil gerçekten bu para çalındıydı. Sizin Tayyip Erdoğan düşmanlığınız sırf adan namaz kıldığı Allah kitap dediği için , Atatürkçüler nedir bu sizin Allah din imanına düşmanlığınız?. İsterse benzin dolar 100 TL olsun yine inadına sırf size inat Tayyip Erdoğan. Atatürkçüler halktan kopuk sosyetik kesim bu yüzden halkı ve dini duyarlılığını bilmiyorlar ama bu halk adam dindar diye siz Atatürkçülerin ona düşmanlık yaptığınızın çok iyi farkında benim gibi inadına Tayyip Erdoğan'a oy veriyor. Siz Atatürkçüler bu din iman düşmanlığınızın bu müslüman halk çok iyi farkında. Seçim zamanı Cuma namazıma gitme şov ile halkın gözünü boyayamazsınız, sonra HDP ye kadar düşersiniz. Her gün asker polis şehid cenazesi gelen bu ülkede HDP iş birlikçilliği Atatürkçüleri ve ideolojilerini nereye götürür, aklı başında olan herkes bunu takdir eder ama gözlerini Müslüman Tayyip Erdoğan gitsin düşmanlığı bürüyen Atatürkçüler takdir edemez. Onların tek derdi vardır Joe Beaden ile beraber muhalefet olarak Tayyip Erdoğanı devirmek. Bu HDP iş birlikçlliğinin nelere mal olacağını HDİP ve İYİ Parti sonra görecek, zaten patır patır dökülüyorlar, Muharrem İnce HDP iş birlikçliği yüzünden CHP den istifa etti, Ümit Özdağ HDP ile anayasa çalışması yüzündne istifa etti. HDP iş birlikçilerinin nasıl bittiğini hep beraber göreceğiz.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 15 Haziran 09:41
01

Tahir Tekirova - Araba satıl acentelerinde 1 aylık kuyruk var, bayramlarda tatil erleri % 100 dolu 1 haftalık 25-30 bin TL tatil otellerinde boş yer yok, bayram üstü yollar kilitleniyor, yüz milyarlık arabalar, eski araba yok, eskiden araç almak hayal idi, şimdi park yeri bulmak hayal, bırakın bu komik millet perişan aç iddialarını, siz gerçeği söylesenize, i ş başındaki Atatürkçü, değil, bu rejimin 2.sınıf insan yerine koyduğu müslüman halkın içinden gelen bir imam hatipli, inançlı insan, Necdet Sezre gibi Atatürkçü değil, halkın önünde oruç yemez, alkol almaz, namaz kılan, Allah diyen, Kuran okuyan bir Müslüman eşinin başı örülü ben Atatürk Türkiye'sine böyle bir insanı tüm Atatürkçüler gibi uygun görmüyorum diye gerçeği söylesenize. Söylemesiniz ne olacak, halk bunu görmeyecek kadar akılsız değil. Erdoğanın Atatürkçülere attığı en büyük kazın, halka hizmet getirmesi, kasara Erdoğan giderde beceriksiz bir Atatürkçü iktidar gelirse şu ana kadar hizmet görmüş ve refah seviyesi yükselmiş halk eskiyi arayacak, bundan sonra 2 heykel dikmeyle halkı uyutamazsınız. Atatürkçü izmir kanalizasyon kokusuna rağmen Atatürkçü belediye başkanı ısrar ile seçer ve ciğerlerime kanalizasyon solumaya devam eder ama Türkiyenin tamamı Atatürkçü değil ve halk Erdoğan dönemi hizmeti göremeyeip aradaki farkı görünce bu Kemalist ideolojiyi bitrir. Hizmet alamayan eski yaşam standartlarını bulmayan halk, heykel vatan millet sakarya nutuklarını dinlemez. Erdoğanın halka getirdiği hizmet ortamı Atatürkçülere attığı en büyük kazık oldu ama bunu Erdoğan sonrası göreceğiz.

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 10 Haziran 09:16

2-ELEKTRİK TEKNİKERİ

- Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili MYO bölümlerinden mezun, - İşini dikkatli ve titizlikle yapan, - Askerlik görevini tamamlamış...

0262 335 63 66  HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ 

ELEMAN ARANIYOR

KULLAR’DA KURULACAK  OLAN  FABRİKAMIZA  ELEMANLAR ALINACAKTIR. 1- MONTAJ ELEMANI - Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili  MYO böl...

0262 335 63 66 HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ

ELEMAN ARANIYOR

- SERVİSİMİZİN MEKANİK BÖLÜMÜ USTALIĞINI YÜRÜTECEK, KONUSUNDA DENEYİMLİ PERSONEL ARANIYOR. - İŞ YERİMİZDE ÇALIŞACAK GENÇ, DİNAMİK, EMEKLİ VE TECRÜB...

0262 335 50 03 AUTO KİNG

ÜRETİM ELEMANI 

- ENGELLİ KADROMUZ İÇİN  EMEKLİ OLMAYAN BAY ELEMAN (Temizlik işlerini yapabilecek fiziki şartlarda) -  TEMİZLİK PERSONELİ - BAY (Daha önce özellikle...

ELEMAN ARANIYOR

 ELEMAN ARANIYOR AÇIKLAMA :  - ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ OLMAYAN, - 18 - 40 YAŞ ARASI,  -  EMEKLİ OLMAYAN  - FORKLİFT OPERATÖRÜ  (Kamyon ehliyetli t...

Satılık dubleks daire

Derince Sırrı Paşa Mahallesi Öğretmenler Caddesi İrfan Sokak'ta, 5 yaşındaki binanın 3. katındaki çatı dubleks satılıktır. Krediye uygun 3+1, brüt 17...

0538 094 41 95

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63

HURDA GAZETE SATILIR

Hurda (eski gazete) gazete satılır

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA

Anket Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?