Kadınlar neden beceremesin ki ?..

Herhalde elinizde tuttuğunuz gazete kadar 35 yıldır kadın sporlarına destek veren bir başka yayın organı bulamazsınız bu ülkede…

Büyük toplumsal hareketler, kendi bulunduğumuz yerlerde, halkayı genişletmekle başlar! Her zaman fırsat eşitliğini savunan yaklaşımımızla, kadın antrenörlerimizin artması konusuna dikkat çekmek istedim.

Antrenör kelimesinin arkasında derin bir bilgi birikimi bulunmaktadır. Antrenör bir kişiyi antrene edebilmenin yanı sıra antrenman bilgisi, anatomi bilgisi, spor fizyolojisi, psikoloji beraberinde teknik ve taktiğinde içinde bulunduğu sabır ile yapılan bir meslektir. İşin özünde çok büyük bir emek ve çok büyük bir sorumluluk vardır.

Dünyadan örnek verirsek; Hollanda’nın ekol takımlarından Ajax, koronavirüs nedeniyle Avrupa’da birçok futbol takımının zarar ettiği 2020 yılını 38.5 milyon Euro kar ile kapattıklarını açıklamıştı. Ajax’ın finans müdürü Susan Lenderink ise bu başarıda en büyük pay sahibi kişilerden birisi…

Kadınların spor dallarında yönetici olmaması ülkelerin spora olan bakış açısında “tekdüze”lik girdabına girmesine neden olabiliyor. Hollanda kadınların sporda antrenör ve yönetici olarak varlığını kanıtladığı bir ülke. Ülkemizde çağrılara kulak vermeliyiz. Türkiye’nin çeşitli kentlerindeki kadın futbol takımlarında forma giyen Nagihan Akar (22) ve Sinem Saygan (18), üniversite okumak için geldikleri Manisa’da, 1 yıldır erkek futbol takımına antrenörlük yaparak, tecrübelerini genç yeteneklerle paylaşıyor. Kadın antrenörler, hemcinslerine futbolun sadece erkek sporu olmadığı çağrısında bulunuyor.

Kadınlar her konuda destekleyen, yanında duran bir ülke olarak kadın antrenörlere fırsat tanınması, teşvik edilmesi ve onlara güvenilmesi çok önemli bir konu. Her zorlu işin altından başarıyla kalkan Türk kadınının, antrenörlük gibi önemli ve zorlu bir görevin altından da başarıyla kalkacağına güvenmeliyiz sporun her dalında.

Ülkemizde kadın antrenör sayısının artması ve Türk spor camiasına daha çok hizmet etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kadın antrenörlerimizin en ünlü örneklerinden biri sevgili Lale Orta. Türk futbol oyuncusu, antrenör ve teknik direktörü olarak tarihimize adını en güçlü spor kadınları arasına yazdırmıştır Lale Orta. Ayrıca Türkiye’de futbol üzerine doktora yapan tek kadındır kendisi. Avrupa’nın ilk FIFA kokartlı kadın hakemidir ve “Dünyada ve Türkiye’de futbol organizasyonları üzerine analitik bir yaklaşım” teziyle, ilk kadın futbol doktoru olma başarısı ile örnek bir kadındır. Her kadınımız örnek bir kadındır ona şüphemiz yok, sadece başarılar ve örnekler paylaşıldıkça gururumuz ve umudumuz artmaktadır.

İstanbul Moda’da, Dostlukspor Kız Futbol takımında başlayan kariyeri ile futbolu öğrenmek, oynamanın verdiği keyfi yaşamak ve görme imkânı bulan Lale Orta, her kadının “Dünyada örneği yok” diyerek engellenmeye çalışıldığı devirlerin nice örneklerle kapanması gerektiğine en güçlü dikkat çeken kadınlardan biri.

Kadınlar Günü dolayısıyla çokça kozmetik ve plastik paylaşım yapılacaktır. Öncelikle kadınların zevk aldığı alanları tanımalarına fırsat verilen bir Dünya’ya ulaşmayı diliyorum 8 Mart yaklaşırken… Ruhu her renk ile beslenen kadınların Dünya’yı nasıl bir yer haline getireceğini görmek için sabırsızlanıyorum. Destek olun, daha yakın bir tarihte değişsin tabular !..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj GönderAnket İzmit Yürüyüş Yolu yıl sonunda bitecek mi?