Cumhurbaşkanı padişah gibi konuşamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19 Eylül’de yaptığı öğrenci burslarına dair açıklamasındaki üslup haklı olarak tartışma konusu oldu.

“Biz göreve başladığımızda üniversite öğrencilerinin bursları 45 liracıktı. Ya elinize dilinize dursun ya. Şu anda bunlar 650 liraya çıktı. Nereden nereye geldi?”

Bu bir demokratik devletin başkanının söyleyeceği söz değil. Ülkeyi şahsi mülkü, halkını da vatandaş değil “kul” sayan kralların, padişahların söyleyebileceği sözlerdendir bunlar.

Demokratik ülkelerde anayasa ve yasalarda belirlenmiş kamu hizmetlerininyürütülmesi için Başbakan veya Cumhurbaşkanlarına belirli süre ile görev ve yetki verilir. Yöneticiye verilen yetki kamu kaynaklarını yani milletin parasını harcayarak güvenlik, sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçları karşılamak içindir.

Kamu görevlilerinin ve Devlet Başkanlarının yaptıkları kamu hizmetleri bir ihsan veya lütuf değildir.

Görevini iyi yapmış yani milletin parasını çarçur etmeden verimli bir şekilde kullanmış ise bunun takdirini millet yapar. 

Milletin parasını harcayan makamlar (kamu hizmetlerinin adil, nitelikli ve ihtiyaca göre yeterli şekilde yapılmasını talep edenlere) “elinize, gözünüze, dizinize dursun” diyemez.

R. T. Erdoğan benzeri lafları bir kere söylese “dili sürçtü” der geçebiliriz. Fakat bu sözlerin benzerlerini defalarca söylemesi tesadüf olamaz.

Google’dan bir araştırınca aşağıdakine benzer sözlerini bulabilirsiniz:

2017’de “Şimdi asgari ücreti 14,3 artışla 1603 liraya çıkardık. Beyefendiler beğenmiyor. Ya eline diline dursun, nereden nereye?”

2018’de “Üreten ekonomi yok diyenler gözünüze, dizinize dursun. Üreten ekonomi olmasa sen IMF’ye borcu ödeyebilir miydin?”

Bağımsız ve özgür bir medyamız olsa Erdoğan zamanında uyarılır ve bir daha böyle demokratik nezaketsizlikler yapmazdı.

Anlaşılan Cumhurbaşkanlığı danışmanları ve konuşmalarının metin yazarları pek çalışkan değil. Daha önce iki başbakana aynı konuşma metnini değiştirmeden verip okutan bir ekip söz konusu. Muhtemelen Erdoğan’ın eski konuşmalarının metinlerinden kopyala/yapıştır cümleler veya ifadeler yeni konuşmalara monte ediliyor.

Eğer böyleyse, bizim de bu danışmanlara aldığınız paralar “elinize, gözünüze, dizinize dursun”deme hakkımız doğar.

Tabii ki yöneticiler “danışmanların hatası” diye sorumluluktan sıyrılamazlar.

Demokratik ülkelerde patron halktır, millettir. Patron kendisine hakaret eden çalışanlarına, bir Ajda Pekkan şarkısının nakaratı ile tepki verir:

“Eline, gözüne, dizine dursun / Buraya kadar, sana uğurlar olsun.”

******************************

VERİLEN KAMU HİZMETİ YETERSİZ

Erdoğan’ın “elinize, gözünüze, dizinize dursun”diye başımıza kaktığı kamu hizmetlerinde aslında hiç de övünülecek bir başarı göstermediğini rakamlarla ortaya koyanlar oldu:

“45 liracık ile o zaman bir buçuk çeyrek altın alındığını, bugün 650 lira ile bir çeyrek altın alınamadığı” gerçeğini hatırlattılar.

Ama burada asıl olan 650 TL burs ile üniversitede okumaya çalışan gencin derdine derman olup olamadığımız değil midir? Kaldı ki bu burs hibe/ yardım değil, öğrenciyi daha hayata atılmadan borç ödemeye mahkûm eden bir kredidir.

20 senede “Bir milyon yatak kapasiteli lüks yurtlar yaptık” diye övünmenin de anlamı yok. Yurt yapmak, fakir öğrencinin de okumasını sağlamak devletin görevidir. Bu bir lütuf veya ihsan değil, görevdir.

Daha da önemli olan gerçek, bu görev gerektiği kadar iyi yapılmamıştır.

****

Halen üniversite öğrencileri devlet yurtlarında yer bulma sorunu yaşamaktadır.

Türkiye’de 8 milyon 241 bin üniversite öğrencisi var. Kredi Yurtlar Kurumunun yatak kapasitesi698 bindir. İstanbul’da ise durum daha vahim, “bir KYK yurdunun tek bir yatağına yaklaşık 44 öğrenci düşmektedir.”

Öğrencilerin bir kısmı yurt istememekte, bir kısmı “nasıl olsa bana çıkmaz” diye başvurmamaktadır. Başvuranların da önemli bir kısmı yurda yerleştirilememiştir.

******************************

JÖLELİ BAŞDANIŞMAN

Cumhurbaşkanının Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Yiğit Bulut’un“1 dolar 1 TL olacak” demesinin üzerinden 11 yıl geçti.

"Dolar 3 TL'yi geçerse yüzüme tükürün" dediğinin üzerinden ise 5 yıl geçti.

“Jöleli” namıyla tanınan bu Başdanışman daha 31 Mayıs 2017 tarihinde ''Dolar 5 TL olacak diyenler... Adamsanız çıkın bu milletten özür dileyin..." demişti.

Başdanışmanı ve diğerdanışmanlarının verdiği bilgilere göre konuşan Cumhurbaşkanının döviz kurları üzerine yaptıkları hiçbir açıklaması doğru çıkmadı. Tavsiyesine uyarak,döviz bozdurup TL’ye yatıranlar zarar etti.

Bu yüzden artık kendi taraftarları dahil imkânı olan herkes dövize yatırım yapmakta.Dolarizasyon oranı yani bankalardaki yabancı para mevduatının toplam mevduat içindeki payı, TL oranını geçti. Devlet iç borçlanmayı bile dövizle yapar oldu.

Sonuç bu yazının yazıldığı gün dolar kuru 8,63 TLidi.

Sosyal medyada “Adamda yüz yok ki utansın” diye yorumlar yapılıyor.

Üç ayrı makamdan dolgun maaş alan başdanışman yerine, eleştirilerinbubaşdanışmana itibar eden Erdoğan’ayöneltilmesi gerekmez mi?

Faiz yüksek, kur yüksek, enflasyon yüksek… Böyle bir başarı(!) herkese nasip olmaz.

Erdoğan’ın asıl bu Başdanışman ve diğer başarısız danışmanlara “Eline, gözüne, dizine dursun / Buraya kadar, sana uğurlar olsun” demesi doğru olmaz mı?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ruhittin Sönmez - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Aklin Yolu - TÜRKİYEMIZIN EN BUYUK SORUNU MUHALEFETTIR MUHALEFET VATANDAŞ OLARAK YORULDUK ÖYLE BIR MUHALEFET VARKI DÜNYANIN EN IYI İŞINI YAPSA HUKUMET HAYIR DERIZ DIYOR YAHU BÖYLE MUHALEFET OLUR MU SEN BU ŞEKILDE NE YAPIYORSUN BEN SANA NIYE OY VEREYIM BÖYLE MUHALEFETE OY YOK NOKTA

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Eylül 22:33
03

İdris - İşiniz gücünüz fakirlik edebiyatı üstünden Tayyip Erdoğan' çakmak. Türkiye burjuvazisi idolleştirdiği islamdan uzak batılı yaşam tarzını benimsemeyen halkın seçtiği Tayyip Erdoğan'dan rahatsız. Her fırsatta toplumun en semiz kesimleri olmalarına rağmen fakirlik edebiyatı yapıp Tayyip Erdoğan'ı kötü göstermek. Onların derdi fakirlik değil Tayyip Erdoğan'ın kendileri gibi alkol alan eşini çıplak plajda denize sokan bir insan olmayışı. Bunun için öğrenci barınma talebi gibi masumane istekler ile gezi isyanı benzerini pazarlamak istiyorlar.650 TL dediğiniz burjuva Kemalist ailelerin çocukların kafe parasına yetmez. Siz bırakın bu işleri halkı akılsız yerine koymayı. Bu öğrenci sözde direnişi tezgahlayanların hesapları bunlar. yurt sorunu değil. Orada sözde direnen öğrencilerin yurt talepleri dahi olmamış.Emlak sitelerinde İzmit'te 500-700TL bir çok kiralık ev var,buna rağmen emperyalizmin iç isyan çıkartmak için böyle bir tiyatro

sahneye koyması anlamsız, Ruhi bey bırakın bunları bu halkın zekası ile alay etmeyi bu halk aptal değil. Padişahlık dediğiniz dönemde 1920 kadar Türk siyasi hayatında 32 tane değişik görüşte parti vardı. 1920-50 arası bu ülke seçimsiz tek partiye tek lidere biat etmeye mahkum oldu.Siz hangi padişahtan bahsediyorsunuz, halkın%52 demokratik oyu ile seçilen Cumhurbaşkanından mı? yoksa 30 sene tek parti tek lider döneminde alternatifsiz parti lider olmadan sizde cumhuriyet dönemimden mi?. İşiniz gücünüz bu çok basit gerçekleri dahi halkın akledemeyecek olduğu zannı ile toplumun zekası ile alay etmek. Padişahı eleştirmek suç değildi ama 5816 da sözde cumhuriyet olan kişilere ayrıcalık tanınmayan bir rejim ile, padişah gibi gayrihukuki kişilere özel statü tanınmıştır. ev ufak eleştiride 5816 dan hapsi boylarsınız. Lidere biat kesin farzdır yoksa ne vatan hainliğiniz kalır nede hapse düşmediğiniz. Siz asıl bu padişahlık rejiminde anlatın Ruhi bey 2000 li yılların insanına hala bu çok komik antidemokratik rejimi cumhuriyet diye yutturmaya kalkıyorsu

Yanıtla . 2Beğen . 5Beğenme 24 Eylül 14:50
05

murat - @İdris 03 nolu yoruma cevabı: gönlüne ve diline sağlık kardeşim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 11:45
02

Emeklii - Yaptığı söylediği herşey sıkıntı.abd gelirken inşallah yeni yaptırımlar getirmez.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 24 Eylül 07:15
01

Görünen Köy - Eline sağlık güzel bir yazı olmuş. Fatih kısaparmak da çok güzel bir şarkı söylüyor.

A R DAMARI A R DAMARI.

ŞİMDİ OLMUŞ KAR ZAMANI.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 23 Eylül 20:31


Anket İzmit Yürüyüş Yolu yıl sonunda bitecek mi?