Reklamı Kapat

İşte inanılmaz araba tüyoları!

Arabası olanlar… Veya araba almaya niyetlenenler, aşağıdaki tüyoları iyi okusun. Zira her biri çok yararlı… http://topcarsmagazine.com/tr) sitesinden aldığım bu tüyoları sizlerle paylaşmak istiyorum. Okudum, açıkçası yeni şeyler öğrendim. 

Evet, aracınızı nasıl kullanacağınızı biliyor olabilirsiniz. Arabanızın kullanım kılavuzunu bile okumamış olabilirsiniz, ancak silecekleri, klimayı, radyoyu ve dörtlü flaşörleri nasıl çalıştıracağınızı biliyorsunuz! Umarım, aracınızın lastiklerini nasıl değiştireceğinizi de biliyorsunuzdur. Ancak, fark etmemiş gibi görünüyorsunuz, ihtiyacınız olan tek şey, herhangi bir araba kılavuzunda bulamayacağınızdan emin olduğumuz bu basit ama tamamen hayat değiştiren araba tüyoları. Her küçükten büyük sıkıntıya kadar sizin için ele aldık; Bu ipuçlarının hayatınızı kolaylaştıracağından emin olabilirsiniz. Bu listede daha önce herhangi bir şey yapıp yapmadığınızı görmeye çalışın.

Kirli farlar ve diş macunu

Farlarınız sisliyse, özel bir çözüm için en yakın otomobil mağazasına acele etmeyin! Sorununuzu çözmek için evde zaten bir şeyiniz olabilir. Görünüşe göre diş macunu, diş minesini temizleyen hafif aşındırıcılar içerdiğinden, dişlerde olduğu kadar farlarda da işe yarıyor. Biraz diş macunu ve ince işçilik ile farlarınız yeniden gün gibi net olabilir! (Yan not: Bu her zaman işe yaramaz. İçeriden sararıyorsa, yenilerini aramak isteyebilirsiniz.)

Tampon çıkartmalarına hava üfleyin

Bunu okumanızın büyük bir çoğunluğunun arabanızda en az bir tür tampon çıkartması olması için iyi bir şans var. Onları kaldırmanın aslında sanıldığından çok daha kolay olduğu ortaya çıktı. Bu numara için ihtiyacınız olan tek şey iyi çalışan bir saç kurutma makinesi. Çıkartmanın kenarlarını saç kurutma makinesiyle ısıtın ve birkaç dakika içinde yapıştırıcı kalkmaya başlayacak ve soyulmasını kolaylaştıracaktır. 2006\’daki tüm o tampon çıkartmalarına veda etme zamanı.

Bir çukuru sıcak su ve pompa ile düzeltme

Arabanızın yan tarafında hoş olmayan bir göçük mü var? Merak etme! Seni koruduk! Ezikler oldukça yaygındır ve ne düşündüğünüzden bağımsız olarak, düzeltmeleri oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken bir demlik veya tencerede suyu kaynatmak, sıcak suyu göçük üzerine dökmek, ardından pompayı alıp çekmek. Arabanın gövdesi ağır hasarlı değilse, o zaman göçük hemen dışarı çıkmalı, eskisi kadar mükemmel görünmeyebilir, ama en azından daha az belirgin olmasını sağlar.

Bagaja duş kabı koy

İleriyi düşünen biriyseniz, muhtemelen bagajda yağ, huni, bez parçası, el feneri vb. gibi bazı acil durum araç gereçleri bulundurursunuz. Tüm bu önemli eşyaları güvenli bir şekilde saklamak için bir duş kabı almayı düşünün, böylece ihtiyacınız olduğunda bagajınızın her tarafında yuvarlanmazlar – ve böylece bagajda başka hiçbir şey kirlenmez.

Araba vurmasını önlemek için havuz makarnası kullanın

Her çıktığınızda garajınızın yan tarafındaki kapınıza sık sık vuruyor musunuz? Basit bir çözüm, bir havuz eriştesini ikiye bölerek kapının açıldığı duvara bantlamaktır (sürtme izleri anlatmayı yeterince kolaylaştırmalıdır). Sabitlemek için cıvatalar veya basit komut şeritleri kullanabilirsiniz, ancak her iki durumda da arabanız ve duvarınız güvende olacak!

Çöp kutusuna mı ihtiyacınız var? Tahıl kapları kullanın

Arabalarımıza hiç düşünmeden çöp atıyoruz ama dikkatli olmazsan o çöpten gelen kokuların arabanın içinde uzun süre kalabileceğini biliyor muydun? Bir çöp tenekesi alırsan bu problemin olmaz. Tek ihtiyacınız olan, tahıl içeren küçük plastik kaplardan biri. Arabanızı temiz ve kokusuz tutan kompakt ve kolayca kapatılabilen bir çöp kutusu oluşturmak için sadece bir plastik torba ile kaplayın.

Arabanızı doğuya bakan yönde park ederek donmayı azaltın

Bu garip bir cadı hilesi gibi görünebilir, ancak aslında oldukça basit ve mantıklı. Sabahları aracınızı güneşe dönük olarak park ettiğinizde, güneş ışınları önce ön camınızın buzunu çözecektir. Güneş doğduktan sonra işe giderseniz, buz çözücünün tekrar ısınmasını beklemek zorunda kalmayacaksınız!

Anahtarınızın menzilini başınıza tutarak genişletin

Kulağa saçma geldiğini biliyoruz ama işe yaradığına yemin ederiz! Anahtarlarınızın menzili fazla değilse, onları çenenizin altına yerleştirin ve düğmeye tekrar basın; kafanızdaki sıvılar sinyalin menzilini biraz değiştirecektir. Bize inanmıyorsanız, kendiniz deneyin!

Külotlu çorabı fan kayışı olarak kullanabilirsiniz

Her şeyden önce, fan kayışınız koptuğunda (çekici çağırmak gibi) başka seçenekleriniz varsa bunları kullanmalısınız. Paradan tasarruf etmek, motorunuzu yakma riskine değmez. Gerçekten sıkışıp kalırsanız, sizi bir benzin istasyonuna veya yardım alabileceğiniz servisi olan bir bölgeye götürmek için bir külotlu çorap fan kayışı olarak kullanılabilir.

Küçük çiziklerde oje kullanın

Arabanızın boyasında küçük bir çizik veya iz oluştuğunda, onu profesyonelce tamir ettirmek genellikle verdiğiniz paraya değmez. Tabii ki dezavantajı, aracınızda hoş olmayan çiziklerle dolaşacaksınız. İddiaya gireriz, bunu kendin yapabileceğini fark etmemişsindir! Sadece bir parça oje gereklidir. Arabanızdaki boyayı oldukça yakın bir şekilde eşleştirebilirseniz, biraz oje çizikleri o kadar iyi gizler ki, aramadıkça kimse fark etmeyecektir.

Sıcak bir arabayı soğutmanın kolay yolu

Hiç yazın dışarıda durup, boğucu derecede sıcak arabanızı, içeri girdiğinizde NEFES ALABİLMENİZE yetecek kadar havalandırmak zorunda kaldınız mı? Süreci hızlandırmak için yolcu tarafı camını aşağı doğru yuvarlayın ve sürücü tarafı kapısını birkaç saniye hızlı bir şekilde açıp kapatın. Bu, bir fan etkisi yaratır, tüm sıcak, bayat havayı aracınızdan uzaklaştırır ve temiz havanın girmesine izin verir.

Araç parfümü olarak kokulu bal mumu küplerini kullanın

Kurutucu çarşafların yanı sıra burnunuzun keyfi için başka bir kendin yap araç spreyi tüyosu var. Sadece birkaç kokulu balmumu küpü alın ve kapağında delikler açılmış bir cam kavanoza koyun. Kavanozu arabanıza yerleştirin, araç ısındıkça mum eriyecek ve arabanızı hoş bir aroma ile dolduracaktır.

Bir penny ile lastiğinizin durumunu kontrol edin

Bu sonraki ipucu hayatınızı kurtarabilir. Bir penny i ters çevirin ve lastiklerinizin dişlerine yerleştirin. Başkan Lincoln\’ün kafası yarıya inerse iyisin. Sırtı başkanın kafasını kapatmıyorsa yeni lastiklere ihtiyacın olacak.

Karabina kancalarını kullanarak yerden tasarruf edin

Arka koltuğunuzda biraz yer açmanız gerekiyorsa, karabina kancalarını alın ve bunları koltuk başlıklarınıza takın. Çantalar, yiyecekler, şemsiyeler ve diğer eşyaların tümü bunların içinde saklanabilir. Bunu yapmak, düşündüğünüzden çok daha fazla alan boşaltmanıza yardımcı olacaktır

Ön cam sileceklerinizi ısıtın

Başka bir tüyoyla kendinizi kış aylarına hazırlayın. Sabahları cam sileceklerinizi çözmek için zaman kaybetmek zorunda değilsiniz. Tek ihtiyacınız olan eski bir çift çorap – akşamları her sileceğin üzerine koymanız yeterli. Böylece sabah gelip siz güne başlamaya hazır olduğunuzda, ön cam silecekleri artık buzla dolmayacak veya ön camınıza yapışmayacak.

Kullanışlı havluluk

Bize sorarsanız, bunun özellikle küçük çocukları olan insanlar için en parlak numaralardan biri olduğunu düşünüyoruz. Tek yapmanız gereken kısa bir bungee kablosuyla arabanıza bir rulo kağıt havlu takmak. Bu, rulo için tüm arabayı aramak zorunda kalmadan havluları hızlı bir şekilde almanızı sağlar. Arabamızda her zaman bir şey döken veya burnu akan en az bir yolcumuz var, değil mi?

Pencerelerinizi çözmek için sirke

Kışın aşırı soğuk olma eğiliminde olan bölgelerde yaşayan insanlar bu tüyoyu kesinlikle takdir edeceklerdir. Sabahları arabanızın buzunu çözmeye aşina olmak şaka değil. Neden bunu denemiyorsun? Bize güvenin işe yarıyor! Ön camınıza su dökmek yerine biraz sirke ile karıştırın. Ardından bir sprey şişesinde karıştırın ve camlarınıza püskürtün. Sirke buzu çok daha hızlı yakmaya yardımcı olur ve bir sprey şişesiyle, görüşünüzü engelleyen buzlu lekeleri önlemek için karışımı eşit şekilde uygulayabilirsiniz.

Lastikleriniz patlarsa fren yapmayın

Sıradaki bu bir tüyo değil, süper yararlı bir tavsiye. Açık bir yolda en az 65 km/s hızla gidiyorsanız ve lastiğiniz patlarsa – fren yapmayın. Bu içgüdüsel olsa da, dürtüye direnmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Neden diye sorabilirsin? Pekala, eğer frene basarsanız, balık kuyruğu yapacaksınız ve muhtemelen arabanızın kontrolünü kaybedeceksiniz ve kesinlikle herhangi bir şeye çarptığınızı görebilirsiniz. Bunun yerine ayağınızı gaz pedalında tutmalısınız. Garip geliyor mu? Biliyoruz ama bu, arabanızın kontrolünü yeniden kazanmanıza ve yola dümdüz gitmenize yardımcı olacaktır. Birkaç saniye hile yapmalı.

Kendi arabanızın sorunlarını teşhis edin

Bir tamirciyi ziyaret etmek zorunda kalmadan arabanızda neyin yanlış olduğunu sihirli bir şekilde çözebilmeyi dilediğiniz günler geride kaldı. Şimdi tek yapmanız gereken bir otomatik kod okuyucu satın almak. OBD fişi aracılığıyla arabanın bilgisayar sistemine takın ve motorunuzun arıza kodlarını anında okumanıza yardımcı olacaktır. Çok kısa sürede, kontrol motoru ışığının neyin yandığını, arızalı bir oksijen sensörünün yerinin tespit edildiğini, gelişmiş verileri okuduğunu ve hatta arabanızın VIN\’ini aldığını öğreneceksiniz.

Daima acil durum kiti bulundurun

Şüphesiz, her sürücünün aracında bir acil durum kiti olmalıdır. Bu, atlama kabloları, bir el feneri, ekstra piller, bir ilk yardım çantası ve hatta bazen bir pusula gibi şeyleri içermelidir. Bu kitteki temel öğelerden biri, temel bir araç kiti içermelidir. Ayrıca kalın giysiler, bir kürek ve yedek bir cep telefonu şarj cihazına sahip olmak isteyebilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin ne zaman işe yarayacağını asla bilemezsiniz!

Klima havalandırmalarınızı temizleyin

Arabanızdaki klima, dondurucu soğuk bir günde olduğu kadar bunaltıcı sıcak yaz günlerinde de büyük bir nimettir. Ancak çoğu insanın unutmaya meyilli olduğu şey, arabadaki havalandırma deliklerini temizlemenin ne kadar önemli olduğudur. Bunları (içeriden) temizlemenin en iyi yollarından biri köpük fırça almaktır, genellikle bunları yerel donanımınızda bulabilirsiniz. Ardından, her paneli nazikçe temizleyin. Bu sadece klimanızı taze ve kirden uzak tutmakla kalmaz, aynı zamanda arabadaki herkes için çok daha sağlıklı olur.

Vazelin ipucu

Nesiller boyunca vazelin en iyi hayat kurtarıcılardan biri olmuştur. Sadece soğuk algınlığı ve grip için değil, aslında her şey ve her şey için. Arabanızın iç kısmında kullanmayı hiç düşündünüz mü? Vinil veya deri bir iç mekan söz konusu olduğunda, bir bez veya pamuğa biraz Vazelin sürün ve araba üzerine sürün, böylece derinin çatlamasını önlemiş olursunuz. Kış aylarında donmalarını önlemek için kauçuk kapı contalarına vazelin de sürebilirsiniz.

Cam sileceği

Evcil hayvan sahipleri – sizin için en iyi çözüm bizde! Hepimiz kedi veya köpek tüylerinden kurtulmanın ne kadar sinir bozucu ve zor olduğunu biliyoruz. Genellikle en iyi seçenek, aracı profesyonelce temizletmektir, ancak bu gerçekten çok büyük bir masraf olabilir. Bunun yerine, satın almanız gereken tek şey bir silecek, bize güvenin, sonuçlar da aynı derecede iyi. Koltuklara su püskürtün, ardından tüm istenmeyen tüyleri sıyırmak için sileceği birkaç kez kullanın. Bize sonra teşekkür edin!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmit Yürüyüş Yolu yıl sonunda bitecek mi?