Reklamı Kapat

Yeni anayasa. 

        Cumhurbaşkanı ve  Adalet ve  Kalkınma  Partisi’nin  genel Başkanı,  TBMM’nin  Yeni Yasama  döneminin açılışı  nedeniyle  yaptığı konuşmasında; yeni yasama  döneminde  Yeni bir Anayasa yapılmasından ve  bu yolda    çalışmalarının olduğundan söz etti. 

 

  Yürürlükte  olan   1982  Anayasasının; 

1.      Maddesinde,   “Türkiye   Devleti bir Cumhuriyettir .” diyor bunu mu değiştirmek veya istediğiniz biçimde  bir şekle  çevirmek mi  istiyorsunuz? 

 

2.      Maddesinde : “TOPLUM HUZURU” diyor.  Toplumsal huzur konusunda  bu gün için geldiğimiz durum  hiç de iyi  görüntü vermiyor. Temel haklar  ve  hürriyetler  konusunda daha  da  bozulması için  yeni   kısıtlamalar ve daraltmalar    yapılması  için tedbirler mi düşünülüyor? 

 “MİLLİ DAYANIŞMA ”  diyor. Bu anayasal ilkeye rağmen bu gün geldiğimiz  durumda,  Yetkili ağızların   dile  getirdiği, üstü örtülü olsa da;  ya  bizdensin ya  düşmansın  ayrımcılığını  hangi esaslara bağlamayı düşünüyorsunuz ? 
“ADALET ANLAYIŞI İÇİNDE ”  diyor. Kuvvetler  ayrılığı prensibi  çerçevesinde, Yargı’nın bağımsızlığı sağlanmadan   adalet  anlayışının varlığı kabul edilebilir mi? Adalete  olan güven konusunda   toplumda olduğu söylenen   güven kaybına dair  kuşkuları kaldıracak tedbirler mi olacak, yoksa  adaleti vesayet altına  alan  düzenlemeler mi? 

“İNSAN HAKLARINA  SAYGILI OLMAK “tan  bahsediyor. Kime  sorsan saygılıyım diyor ama  fiili durum  gerçekten öylemidir? 

 
Atatürk Milliyetçiliğinden,  demokratik  Laik ve sosyal hukuk  devleti olmasından   duyulan bir rahatsızlık mı var?  

 

3.      Madde :   “  TÜRKİYE DEVLETİ,ÜLKESİ VE MİLLETİYLE  BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR.” Eyaletlere bölmek gibi, yada  bölünmeye  razı olmak  gibi bir niyet  yoksa bunun  neresini  değiştireceksiniz? 

“DİLİ TÜRKÇEDİR “”.  Bu hükme  rağmen başka  dillerde yayın yapılmasına  izin vermekle  bu  anayasa hükmünü ihlal etmiş olmadınız  mı?  
 

4.       Maddede  ise  Anayasanın  1 inci maddesindeki  “ Devletin şeklinin   Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile,  2’nci maddesindeki “Cumhuriyetin  nitelikleri yani   toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına  saygılı, Atatürk milliyetçiliğine  bağlı, başlangıçta  belirtilen  temel ilkelere  dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir” ve 3 üncü   maddesindeki “Türkiye  Devleti, ülkesi ve milletiyle  bölünmez bir bütündür. Dili  Türkçedir. Bayrağı, şekil kanununda  belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşıdır.  Başkenti Ankara’dır “  hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif  edilemez” 


 Her ne kadar  adı 1982  Anayasası ise de, yapılan  sayısız  değişikliklerle     1982  Anayasası denilecek bir durumu kalmamıştır. Ama, bütün bu değişikliklere rağmen  4. Maddedeki bağlayıcı hüküm nedeniyle  ilk   4  maddeye  dokunulamamıştır, dokunulmamalıdır. 
Şayet  yeni Anayasa düşüncesinde,  ilk 4 Maddedeki  hükümlerin değiştirilmesini  teklif etmek, değiştirmeye  kalkışmak 4 üncü madde  hükmü karşısında   ANAYASAYI İHLAL SUÇUNU oluşturur. Karşılığı da  5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun  309 uncu   maddesinde yer alan  “Anayasayı ihlal “  suçudur ve karşılığı  “ müebbet hapis “ tir.   Her ne kadar orada  cebir şiddetle yapılması hali öngörülüyorsa da, Anayasanın 4 üncü  maddesindeki  “DEĞİŞTİRİLEMEZ VE DEĞİŞTİRİLMESİ TEKLİF EDİLEMEZ” hükmü  aykırılık nedeniyle de  aynı hüküm  çerçevesinde  düşünülmeli ve  cezalandırılmalıdır. 

 Herkes ne yapmak istediğini açıkça ortaya  koymalı, kim neye  destek  verdiğini oturup düşünmeli  ve  sonuçlarına katlanmayı da   gözüne  almalıdır! 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Raif Kandemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dalgaci - Anayasa değil seçim yapılmalı artık başkan istemiyirum

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 08 Ekim 00:07


Anket Sizce asgari ücrete ne kadar zam gelecek?