İzmit aşığı İzmitli oyuncu Ragıp Savaş

İzmit Sanat Akademisi’nin kurucusu, Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın eski Genel Sanat Yönetmenlerinden olan İzmitli oyuncu Ragıp Savaş; İzmit ile ilgili çocukluk ve gençlik anılarını gazetemizle paylaştı. Başarılı oyuncu Savaş, “Beni en mutlu eden şeylerden biri de yıllar sonra şehre dönüp, Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nda Sanat Yönetmenliği yapıp, beni büyüten bu şehrin insanına kültür ve sanat hizmeti vermek oldu” dedi

İzmitli tiyatro sanatçısı Ragıp Savaş (56), 2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmenliği’ne atandı. Savaş, Kocaeli Şehir Tiyatroları’ndaki görevini 2007 yılında bırakarak İzmit Sanat Merkezi'ni kurdu. Adeta bir İzmit aşığı olan başarılı oyuncu Ragıp Savaş, İzmit ile ilgili çocukluk ve gençlik anılarını gazetemizle paylaştı. 

“ANA YARISI BİR ÖĞRETMEN SEVGİ TAMER”

İlk olarak İzmit’e olan tutkusundan bahseden Ragıp Savaş, “İzmit çocukluğum, İzmit gençliğim. İzmit’te doğdum, İzmit’te büyüdüm. İlkokulum İsmet İnönü, ana yarısı bir öğretmen Sevgi Tamer… Neredeyse bütün temelim onun tarafından oluşturuldu, ilkokulda spor hayatım ve sanat hayatım başladı, çünkü ilk başrolüm, tiyatro kulübünde Nasrettin Hoca rolüdür. İşte bunlar hep o ilkokul öğretmenim sayesinde oldu, ‘İyi bir eğitim yetmez oğlum, spor da yapacaksın, sanat da’ derdi hep ve öyle de oldu. Bir ilkokul talebesine, hayata yeni başlayan bir çocuğa verilebilecek en kıymetli şeyleri vermiş bana” dedi.

“BİRÇOK ROMAN ARKADAŞIM OLDU”

İzmit’te hala devam eden çok güzel arkadaşlıkları olduğunu ifade eden sevilen oyuncu Savaş, “Bizim okul köprü mahallesinde olduğu için Roman mahallesi Kozluk’a da yakındır, birçok da Roman arkadaşım oldu. Hala görüştüklerim var, Yenidoğan’daki pazarda pazarcılık yapıyorlar. Arada bir giderim, yanlarına otururum bana balık pişirirler, meyve ikram ederler, sohbet ederiz, çok Roman düğününe gittim, onlardan çok şey öğrendim. En büyük öğretim de anı yaşamak oldu, çünkü bilirsiniz Romanlar kazandıklarının tamamını neredeyse o gün harcarlar ve o günü en iyi şekilde yaşamaya çalışırlar” ifadelerinde bulundu.

“1982’DE İZMİT LİSESİ’NDEN MEZUN OLDUM”

Ardından merkez ortaokulu, hızla ve başarıyla devam eden spor hayatı, okul voleybol takımının kaptanlığı güzel bir 3 yıl. Ardından merkez ortaokulunun hemen karşısında olan İzmit Lisesi. Tabi artık ergenlik bitmiş, gençlik dönemi başlamıştı. Kanımız deli gibi akıyor, yerimizde duramıyoruz. Aynı şekilde lisede de çok güzel arkadaşlıklarım oldu, çoğuyla hala görüşüyorum. Buluşuruz, yemek yeriz, sohbet ederiz, o günleri yâd ederiz. Ortaokul ve lisede de çok kıymetli öğretmenlerim oldu, bana çok şey kattılar. Lisede voleybol hayatım devam etti, 82 yılında İzmit Lisesi’nden mezun oldum” diye konuştu.

“İZMİT, ESKİ RUHUNU KAYBETTİ BENCE”

“Bana göre İzmit’in en güzel zamanlarıydı o zamanlar, çünkü İzmit bu kadar kalabalık değildi, İzmit bu kadar kozmopolit değildi, neredeyse bütün aileler birbirini tanırdı, tabii ki bütün şehirler gibi İzmit de artık bize çok yabancı. Çok göç aldı, normal olarak da çok büyüdü, başka bir şehir oldu İzmit. Eski sıcaklığını, eski ruhunu da kaybetti bence” sözlerini kullandı.

“BAZEN O KADAR BURNUMDA TÜTÜYOR Kİ”

Savaş devamında, “82 yılında voleybol hayatım Nasaş’tan Eczacıbaşı Spor Kulübü’ne geçişimle devam etti. Sonrasında MSÜ Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü ve ardından tiyatro hayatım profesyonel olarak başladı. Ama zaman buldukça İzmit’e geliyorum, arkadaşlarımla, dostlarımla, akrabalarımla birlikte yemekler yiyoruz, sohbet ediyoruz. Bazen de o kadar burnumda tütüyor ki İzmit, hiç kimseye haber vermeden İzmit’e gelip tek başıma, gece sokaklarda kimse yokken gençliğimde, çocukluğumda yürüdüğüm o yollarda yürüyorum, dolaşıyorum” dedi.

“İZMİT’TEKİ SİMİDİ HİÇBİR YERDE YİYEMEDİM”

İzmit’in simidine de değinen Savaş, “İzmit’in simidinin kokusu burnumda tüter. Simit aşığıyım, ama İzmit’teki simidi hiçbir yerde yiyemedim. Keza pişmaniyemiz de öyle. Lisede okurken babamın Hoşgör Pastanesi’nin yanında spor mağazası vardı. Hoşgör’ün dili olsa da konuşsa. Ne heyecanlar yaşadık orada, ilk flörtler, ilk buluşmalar, okuldan her çıkışta orada alırdık soluğu. Bir de Yıldız Pastanesi tabii ki” diye konuştu.

“BENİ EN MUTLU EDEN, BU ŞEHRE DÖNÜP HİZMET ETMEK”

Anılarını anlatmaya devam eden Savaş, “Lisenin tam karşısında, okula girmeden orada buluşup kahvaltı ederdik. Dedim ya delikanlılık da havalarındayız hepimiz. Bazen okul kırıp doğru Karaçetin’e bilardoya. Çok güzel bir çocukluk ve gençlik geçirdim İzmit’te. Beni en mutlu eden şeylerden biri de yıllar sonra şehre dönüp, Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nda Sanat Yönetmenliği yapıp, beni büyüten bu şehrin insanına kültür ve sanat hizmeti vermek oldu. Çok güzel işler yaptık 4 senede. İçtenlikle, samimiyetle, kibirsiz ve hesapsız… Sonra da ardından İzmit Sanat Merkezi’ni kurdum, bütün şehir aktı zaman içerisinde oraya. Arkadaşlarımın çocuklarına, hatta arkadaşlarıma sanat eğitimi vermek inanılmaz bir keyif oldu benim için” diye konuştu.

“İZMİT ‘BİRAZ BAKIMA İHTİYACIM VAR’ DİYOR”

Son olarak İzmitli oyuncu Ragıp Savaş, “Dedim ya bana çok şey kattı benim küçük İzmit’im. Her ne kadar deniziyle, gölüyle, doğasıyla turizm şehri olabilecekken dönemin siyasilerinin öngörüsüyle sanayi şehri de olmuş olsa hala güzel, ama yorgun İzmit. ‘Biraz enerjiye, biraz renovasyona, biraz bakıma ihtiyacım var’ diyor. Yapılıyor güzel şeyler eminim ki daha da yapılacaktır. Çünkü Türkiye’nin nadide şehirlerinden biridir, İzmit. En iyiyi hak eden bir şehirdir” ifadelerine yer verdi.

“Her ne kadar deniziyle, gölüyle, doğasıyla turizm şehri olabilecekken dönemin siyasilerinin öngörüsüyle sanayi şehri de olmuş olsa hala güzel, ama yorgun İzmit. Biraz enerjiye, biraz bakıma ihtiyacım var. Yapılıyor güzel şeyler eminim ki daha da yapılacaktır. Çünkü Türkiye’nin nadide şehirlerinden biridir, İzmit. En iyiyi hak eden bir şehirdir.”

RAGIP SAVAŞ KİMDİR?

1966 yılında İzmit’te doğdu. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1990 yılında yüksek dereceyle mezun oldu ve aynı yıl kurulan Türkiye’nin 3. Ödenekli Tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda profesyonel sanat yaşamına başlayarak genç yaşta bu tiyatronun kurucularından biri olma şansına sahip oldu. Sanatçının ilk oyunu 1990 yılında Aziz Nesin’in yazdığı Ahmet Gülhan’ın yönettiği “Demokrasi Gemisi”dir. Aynı sezon Nazım Hikmet’in yazıp Kenan Işık’ın yönettiği “İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu?” adlı oyunda başrol alarak Petrof’u oynamış ve oyun Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde 5 ödüle layık görüldü.

ŞEHİR TİYATROLARI’NIN YÖNETMENİYDİ

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda ve Özel Tiyatrolar’da birçok tiyatro oyunu ve müzikalde rol aldı, aynı zamanda 1998-2002 yılları arasında Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda Genel Sanat Yönetmeni (Müşfik Kenter) Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmenliği’ne atanarak 2007 yılına kadar bu kurumda çalıştı ve Kocaeli Şehir Tiyatroları ve Türk Tiyatrosu adına çok büyük ve radikal çalışmalara imza attı.

SANAT AKADEMİLERİ AÇTI

Sanatçı aynı yıl Kocaeli Şehir Tiyatroları’ndaki görevini bırakarak, İzmit Sanat Merkezi'ni kurdu ve genel sanat yönetmeni olarak İSM’de sanat eğitimlerine başladı. Sonra Sakarya, Bursa ve İstanbul’da da Sanat Akademileri açan Savaş, şimdilerde sadece İstanbul Ragıp Savaş Sanat Akademisi’nin kurucusu ve sanat yönetmeni olarak kurumda çalışmalarına devam ediyor. Sinema kariyerine 2004 yılında “Neredesin Firuze” adlı filmle adım atan sanatçı, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda tiyatro yaşantısına devam ediyor. Sinema filmleri ve dizilerde de rol alıyor.

 

15 May 2022 - 20:30 -

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.305.501 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


GARSON ARANIYOR

Merkez Lokantası’nda devamlı ve part time çalışacak bay / bayan garsonlar aranıyor. Görüşmeler yüz yüze yapılacaktır.

ACİL PERSONEL ARANIYOR

Hereke ve Gebze bölgesindeki firmamızda çalışacak personeller aranmaktadır. Aranan kriterler; - Meslek liselerinin elektrik, elektronik bölümlerin...

0530 076 37 74

ELEMANLAR ARANIYOR

Başiskele’de bulunan  FSM Boru Profil firmamıza eleman aranıyor. - 10-12 kişiye kadar yemek yapabilecek,  - Geri kalan vakitlerde ofis temizliği yap...

0532 501 10 32 

TIR ŞOFÖRÜ ARIYOR

Şirketimizin şehir içi veya dışındaki şantiyelerinde görevlendirmek üzere; - Tercihen İzmit ve çevresinde ikamet eden, - C D E Sınıfı Sürücü Belge...

0534 593 91 75 GÖK-YOL İNŞAAT 

Eleman aranıyor

Profil boru sac npı npu köşebent satışı yaptığımız firmamızda depo ve sevkiyat elemanı aranmaktadır.  Yol ve yemek ücreti verilmektedir.  

0552 596 10 41 CEYSEL MAKİNA ÇELİK

ELEMANLAR ARANIYOR

- Askerlik ile ilişiği olmayan; - 18-40 yaş arası, emekli olmayan, *ÜRETİM PERSONELİ *FORKLİFT OPERATÖRÜ *TEMİZLİK PERSONELİ-BAY (Daha önce özell...

AYSEL İNŞAAT TAAH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satım ve kesimi

İKİZLER KURBANLIK Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satım ve kesimi yapılır. Büyükbaş hayvanda hisse verilir. Satış 1 : Gündoğdu Mah. Zübeyde Hanım Ca...

0533 592 32 35 

ELEMANLAR ARANIYOR

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Şirketimiz Kocaeli Lastik San. A.Ş üretim bölümünde çalıştırılmak üzere aşağıda nitelikleri belirtilen üretim işçisi ad...

KOLSAN

DERİNCE’DE SATILIK DAİRE

Derince Sırrı Paşa Mahallesi Öğretmenler Caddesi İrfan Sokak’ta 5 yaşında binanın 3. katındaki  çatı dubleks, Krediye uygun 3+1, brüt 175 metrekare  K...

0537 297 46 20

HURDA GAZETE SATILIR

Hurda (eski gazete) gazete satılır. Kilo fiyatı : 8 TL

0262 323 39 17

Anket Bu yaz tatilinizi nerede yapacaksınız?