Gizle

“Ömrüm bitene kadar terzilik yapacağım”

Terzilikte 41 yılını dolduran Gönül Terzihanesi’nin sahibi Muzaffer Yazıcı, “Terzilik bir sanattır. Takım elbisede bana bir gelen bir daha gitmez. Ömrüm bitene kadar bu işi yapacağım” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Röportaj: Selin BECER

 

Terzilikte 41 yılını dolduran ve İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen Ahilik Haftası etkinliğinde ödüllendirilen Gönül Terzihanesi’nin sahibi Muzaffer Yazıcı, meslek hayatı boyunca yaşadıklarını gazetemizli paylaştı. Türkiye Terziler Federasyonu Balıkesir İli Sanat Yarışması’nda birincilik ödülü de bulunan Yazıcı, “Terzilik bir sanattır. Benim diktiğim elbiseyi İzmit’te başka bir yerde bulamazsın. Bana bir gelen bir daha gitmez. Kocaeli genelinde takım elbise yapan doğru düzgün yok çünkü hepsinde sevgi bitmiş. Ömrüm yettiği yere kadar bu işi yapacağım” dedi.

 

 

Mesleğe nasıl başladınız?

 

Mesleğe Trabzon’da çırak olarak başladım. 8 yaşından bu yana terzilik yapıyorum. Şimdi 76 yaşındayım. 1965’te terzi dükkanımı açtım.

 

 

İşlerinizin durumu geçmişe oranla nasıl?

 

Önceden işlerimiz çok güzeldi. Dükkanımda 5-6 tane çalışanım vardı. Şimdi ise bir tane çalışanım var. Kısaca işler geçmişe oranla kötüye gitti. Benim müşterilerim yıllardır hala bana gelir. Özellikle Ankara ’dan, İstanbul’dan bile takım elbise diktirmek için buraya gelen müşterilerim var. Benim diktiğim elbiseyi İzmit’te başka bir yerde bulamazsınız. Bana bir gelen bir daha gitmez. Ben paça yapıştırma işi yapmıyorum. Her şeyi elimle yapıyorum. Kocaeli genelinde takım elbise yapan yok. Onlarda sevgi bitmiş. Ben bu yaşımda 6 ayda 8 takım elbise diktim.

 

 

Meslek ile ilgili beklentileriniz neler?

 

Bundan sonra meslek ile ilgili bir beklentim yok. Ömrüm yettiği kadar dükkanımın başındayım. Severek işimi yapıyorum.

 

 

Mesleğiniz ile ilgili sıkıntılarınız neler?

 

Konfeksiyon mağazaları arttı, insanlar takım elbisenin kalitesini pek ayırt edemiyor. Ama benim çok fazla bir şikayetim yok.

 

 

Ahilik Haftası’nda 41’inci yılını dolduran esnaf olarak ödül aldınız. Ödül alırken neler hissettiniz?

 

Tabi ki çok mutlu oldum. Demek ki yaptığım işte başarılıyım ki beni ödüllendirdiler. Gurur verici bir durum.

 

 

Çevre esnafı ile ilişkileriniz nasıl?

 

Çevre esnaf ile ilişkilerim gayet güzel. Benim yıllardır dükkanım burada. Hepsiyle iyi anlaşıyorum. Yaş olarak çoğundan büyük olduğum için hepsine ağabeylik yapıyorum.

 

Muzaffer Yazıcı kimdir?

 

1942’de Trabzon’da doğdum. Lise mezunuyum. 1954 yılında akrabalarım burada olduğu için İzmit’e geldim. Kente geldiğimde daha sonrasında 1960 yılında evlendim. 6 çocuğum var, bir tanesi rahmetli oldu. Yazıcı’nın Türkiye Terziler Federasyonu tarafından düzenlenen Balıkesir İli Sanat Yarışması’nda birincilik ödülü de bulunuyor.

 

14 Kasım 2017 -

Muhabir Selin Becer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?