Son Dakika Kocaeli Haberleri

Reklamı Kapat

Pekin: Projelerimizle farkındalık yaratacağız

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın yeni başkanı Süleyman Pekin, yeni dönemdeki hedeflerini ve projelerini gazetemize anlattı. Farkındalık eylemleri yapacaklarını söyleyen Pekin, “Sağlık, hukuk gibi birçok alanda elimizdeki potansiyeli değerlendirip halkla birebir temas kuracağız” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nda 2011 yılından bu yana başkanlık görevini yürüten Av. Ruhittin Sönmez’in geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kongrede aday olmamasının ardından, eğitimci ve yazar Süleyman Pekin, Aydınlar Ocağı’nın yeni başkanı seçilmişti. Çiçeği burnunda başkan, görevde olduğu dönem boyunca yapacağı faaliyetleri anlatarak, projeleri hakkında gazetemize bilgi verdi.

Kendinizi tanıtır mısınız?

1970 Bahçecik doğumluyum. İlkokul ve ortaokulu Bahçecik’te bitirdim. Daha sonra İzmit Lisesi’nde okudum. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldum. Yüksek lisansımı Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü’nde, doktoramı da Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin aynı bölümlerinde tamamladım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın üye yapılanmasını nasıl anlatabilirsiniz?

Aydınlar Ocağı’nda 106 üye bulunuyor. Tabi tüzüğümüzün kriterlerine uygun olmak koşuluyla üye sayısını yükseltmeyi, toplumun değişik kesimlerindeki insanlara ulaşmayı düşünüyoruz. Bunların illaki milli muhafazakâr kimlikleri olmak zorunda değil.

Türk toplumuna değer üreten, yerli ve özgün tüm şahsiyetlere ulaşmayı hedefliyoruz.

Aydınlar Ocağı’nda sizinle birlikte yeni bir dönem başladı. Bu dönemde hedefleriniz neler?

Kocaeli Aydınlar Ocağı, 1985 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Hedefimiz milli varlığı bilinçlendirmek, Türk milliyetçiliği fikrini yaymak ve milli kültürü kuvvetlendirici çalışmalar yapmak. Bu klasik faaliyetlerin haricinde ciddi bir toplumsal kutuplaşmanın yaşandığı derin fay hatlarının toplumumuzu böldüğü ve milli-manevi değerlerimizin yozlaştığı bir hengâmede yeni yollar, yeni sistemler üretmekle alakalı bir misyonu kendimize rehber edindik. Bu hafta içi kurullarımızda görev dağılımlarını yapacağız, daha sonrasında yeni projeler ortaya koyacağız.

Yapmak istediklerinizden biraz bahseder misiniz?

Aydınlar Ocağı’nın ‘Söz Sırası Gençlerde’ adlı bir programı var ve bu programı geliştirmeyi düşünüyoruz. Mesela programda bir kişi yerine daha fazla gencin alanlarıyla alakalı toplumun karşısına çıkmasını istiyoruz. Lise, üniversite ve çeşitli meslek gruplarına yönelik faaliyetler yapılacak. Hatta farklı sivil toplum örgütlerini ve siyasi gelenekleri de kapsayacak.

FARKINDALIK YARATMA EYLEMLERİ

Yönetimim ve ekibim ile birlikte fikir alışverişinde bulunduktan sonra farkındalık yaratma eylemleri de yapacağız. Farkındalık yaratma eylemlerinde sağlık, hukuk gibi birçok alanda elimizdeki potansiyeli değerlendirip halkla birebir temas kuracağız. Türkiye’nin gündemiyle alakalı önemli şahsiyetlerle paneller ve söyleşiler gerçekleştireceğiz. Ayrıca “kocaeliaydinlarocagi.org” sitesinde birçok yazarın makaleleri bulunuyor. Bu siteyi daha da geliştirmek istiyoruz. Siteyi daha aktif kullanıp farklı kesimlere de ulaşmayı hedefliyoruz.

Çalışmalardaki temel ilkeniz neler olacak?

Üye çalışmaları ve sahadaki çalışmalar ile ortaya koyacağımız temel ilke; ideolojilerin değil, ilkelerin öne çekilmesi olacak. İdeolojilerin artık anlamsızlaştığı bir hengâmede eşitlik, özgürlük, adalet gibi ilkelerin öne çıkması için faaliyetler yöneteceğiz. Aynı zamanda Türkiye’nin coğrafyası ve coğrafyanın çeperleri ile ilgili problemlerin yüzleşmesi söz konusu. Suriye iç savaşından, Cemal Kaşıkçı olayına kadar yaşanan her şey piyasa kültürünün yansımaları. Kapitalizm ve onu yönlendiren şirketler hesap kitap yapıyorlar ve çilesini bu coğrafyanın insanı çekiyor. İçeriği tükenen ideolojileri de tekrar keşfetmiş olacağız.

ORTAK AKILLA ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ

Diğer sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmayı, ortak akılla ortak çözümler üretmeyi deneyeceğiz. Kocaelili kimliği ve kente aidiyetle alakalı hususlarda da aktif olarak yer alacağız. 1 milyon 860 bin kişilik bir şehrin hem kent kimliğini hem de kültürel işlerliğini daha da geliştirilmesi lazım. Bu birlikteliği 82 milyonluk Türk toplumu için de fikri anlamda diğer şubeler ve genel merkez üzerinden de paydaşlar üretmeyi düşünüyoruz.

Sizin son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Aydınlar Ocakları senede 2 defa çalıştay yapıyor. Bu yıl çalıştayımız Malatya’da gerçekleştirilecek. Türkiye’deki tüm şubeler katılarak ülke gündemiyle alakalı fikirlerini beyan edecekler. En son ortak bir karar alınıp kamuoyuna duyurulacak. Biz de Kocaeli Aydınlar Ocağı olarak oraya katkı sunmaya gideceğiz. Oradan döndüğümüzde ise kasım ayı itibariyle ilk organizasyonlarımız başlayacak.

24 Ekim 2018 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

kocaelili - ah ahhhhhhhhhh. kimlere kaldı

Yanıtla . 0Beğen 25 Ekim 09:06

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 323 39 17
Reklam bilgi

Anket Kocaelispor bu sene şampiyon olur mu?