Reklamı Kapat

AK Parti Körfez Belediye Başkan Aday Adayı Şener Söğüt: Benim için adaylık değil parti başarısı önemlidir

İlçe başkanlığından istifa ederek AK Parti’den Körfez Belediye Başkanlığı’na aday adayı olan Şener Söğüt, “Bizde kimin aday olduğu önemli değil. Benim için öncelikli hedef aday olabilmek değil, partimin Körfez’de istenen başarıyı elde edebilmesidir” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Bülent EKİNCİ-Nurşah KÖSEOĞLU

AK Parti açısından 31 Mart seçim süreci biraz daha farklı bir şekilde geçiyor. Yerel seçimler öncesinde genel merkez tarafından daha önce hiç yapılmayan bir karar alındı, buna göre belirlenen bölgelerde ilçe başkanlarından istifa etmeleri ve belediye başkanlıklarına istifa etmeleri istendi. 2009 ve 2014 yıllarında da adı belediye başkanlığı için geçen ilçe başkanı Şener Söğüt de adaylığının önü açılan isimlerden biri oldu.

BAŞKAN YARDIMCILIĞI DA YAPTI

Teşkilatın tabanından gelen ve Körfez ilçedeki tüm konulara çok vakıf olan Söğüt’ü diğer adaylardan ayıran en farklı özelliklerinden biri de yerel yönetimlerdeki tecrübesi. Uzun süredir belediye meclis üyesi olan, Yunus Pehlivan döneminde kısa bir dönem de belediye başkan yardımcılığı yapan Söğüt, belki de en özel hedefi belediye başkan adaylığına bu süreçte göreve talip olarak biraz yaklaşmış görünüyor.

“BEN ÖNEMLİ DEĞİLİM”

Gazetemize yaptığı açıklamasında çok özel ifadeler kullanan ve teşkilatçı yönü ile öne çıkan AK Parti’nin Körfez Belediye Başkan aday adaylarından Şener Söğüt, “AK Parti’de içinde bulunduğumuz durum bir rekabet değil, yol arkadaşlığı ve hizmet yarışıdır. Bu görevi tüm aday adayı arkadaşlarımız ve hatta görev talebi olmayanlar da yapabilir. Fakat benim önceliğim aday olmak değil, partimin başarısıdır” dedi.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1975 Muş doğumluyum. 40 yıldır Körfez’de ikamet ediyorum. İlk, orta ve lise tahsilimi Körfez’de tamamladım. İlkokulu Yeniyalı İlkokulu’nda başladım, General Edip Bayoğlu İlkokulu’nda bitirdim. General Edip’in ilk mezunlarındanız. Daha sonra TÜPRAŞ 50. Yıl Lisesi’nden mezun oldum. 1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazandım. Düzce Üniversitesi’nde yüksek lisansımı tamamladım.

Mezun olduktan sonrada iş hayatına atıldık. 1996’da İGDAŞ’ta işe başladım, 8 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştım. 2004’te İZGAZ’da idareci olarak 5 yıl görev yaptım. Körfez ilçede de 1 yıl kadar belediye başkan yardımcılığı yaptım. Ardından kardeşlerimle birlikte bir inşaat firması kurduk ve bu şuanda da bu işle meşgulüz. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.

Siyasete nasıl başladınız?

Üniversite yıllarımızda zaten siyasetin içindeydik. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okurken bir taraftan, direkt olmasa da bir partinin gençlik teşkilatında yer aldım. O dönemlerde Refah Partisi’nin Milli Gençlik Vakıfları vardı. Ancak okuduğum yerde Milli Gençlik değil de Yavuz Selim Vakfı bulunuyordu. O vakıfta çalıştık.

İGDAŞ’ta çalışırken 2001 yılında AK Parti kuruldu. O dönem Selahattin Kabadayıoğlu, Körfez teşkilatının kurulması için görevlendirilmişti. Kendisi sağ olsun beni de kurucu ilçe yönetimine dahil etti. Böylece profesyonel siyasi hayata adım atmış oldum.

Daha sonra kurucu gençlik kolu başkanlığı görevi verildi. O arada bir tüzük değişikliği yapıldı ve gençlik kolları başkanlarının ana kademe yönetiminden çıkmaları gerekti. Ben de ana kademeden istifa ederek gençlik kolu başkanı olarak siyasete devam ettim.

“İLÇE BAŞKANI OLDUM”

Bir dönem bu görevi yaptım ve ardından ilçe yönetiminde tekrar görev aldım. Başkan yardımcılıkları, ilçe sekreterliği, teşkilat başkanlığı gibi görevlerde bulundum. Ardından meclis üyesi oldum. 2009’da hem Körfez hem Büyükşehir Belediye meclis üyesi oldum. 2011’de tekrar mecliste görev aldım. 1 yıl önce de teşkilatların teveccühü ve genel merkezin onaylarıyla ilçe başkanı olarak göreve başladım. 1 yılı aşkın süredir görev yaptım. En son geçtiğimiz hafta istifa ederek belediye başkan aday adayı oldum.

AK Parti Körfez Belediye Başkan aday adayı Şener Söğüt

ener-dekube-1544098151.jpg?

İlçe başkanlığından istifa ettikten sonra Körfez Belediye Başkanlığı’na aday adayı olan Şener Söğüt’ün açıklamasına büyük bir katılım olmuştu. Partililer Söğüt’ü bu özel günde yalnız bırakmamıştı.

kalabalik-1544098000.jpg?

Şener Söğüt’ün başvurusu ve ortaya çıkan tablo, “Teşkilatın adayı” yakıştırmasını da beraberinde getirdi.

basvuru-1544097989.jpg?

“Yerel yönetimde ihtiyaçlar hiç bitmez”

İlçe başkanlarının istifa süreci çok tartışıldı. Görevi bırakma ve belediye başkanlığına aday adayı olma kararını nasıl aldınız?

Bu tip kararlar, kişilerin tek başına alabileceği kararlar değil. Bu karar gerek teşkilatlarla, gerek siyasi büyüklerimizle yaptığımız istişareler sonucunda alındı. AK Parti bir hizmet partisidir. AK Parti’de hep bir bayrak yarışı olmuştur. Anı zamanda partimiz insan kaynağı anlamında da çok zengindir. Partimizde 15 tane aday adayı çıktı, ama ben inanıyorum ki bu işi fevkalade yapabilecek çok daha fazla arkadaşımız var. Ama çoğu kendince farklı nedenlerle bu iş için aday olmamıştır.

“25 GÜN BEKLEDİK”

İlçe başkanlarıyla alakalı olarak, teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcımız Erkan Kandemir beyin bir toplantıda yaptığı, “İlçe başkanlarımız, adaylıkla ilgili bir düşüncede iseler herhangi bir çalışma yapmasın, il başkanıyla durumu paylaşın. Eğer uygun görülüyor ve izin veriliyorsa öyle aday olsun’ dedi. Haliyle bu durumdan çok memnun olduk. Bizi önemsediklerini gösteren bu davranış bizi ziyadesiyle sevindirdi. Genel merkezin kararı başımızın gözümüzün üstüne dedik. Çıkacak olan kararı 25 gün bekledik.

“RAKİP YOK, BİZ YOL ARKADAŞIYIZ”

İlçe başkanlarıyla ilgili genel merkez kararı beklenirken ilçemize 14 kişi aday adaylığı ile ilgili başvuruda bulundu. Bunların 11 tanesinin başvurusunu ben aldım. Diğer arkadaşlarımızdan da haberim olsaydı onları da memnuniyetle alırdım. Onlar bizim yol ve dava arkadaşımız. Bizim partimizde rakiplik hiçbir zaman olmadı. Yol ve dava arkadaşlığı vardır, refiklik vardır… Ben inanıyorum ki genel merkez hangi birimize adaylığı verirse bu görevi sağlıklı şekilde yapabilir. Benim için aday olmak öncelik değil, benim önceliğim partimizin başarılı olması.

Nasıl bir belediye başkanı olacaksınız?

Körfez’e geldiğimiz yıllarda nüfus çok azdı, daha ilçe bile olmamıştı. Ama yoğun bir sanayisi vardı. Buranın sorunlarını gerçekten biliyoruz. Yaşayarak öğrendik. Yıllardır yerel yönetimlerin içinde olmam nedeniyle Körfez’in sıkıntılarına tam anlamıyla hakim olduğunu düşünüyorum. Belediye meclis üyeliği, imar komisyonu başkanlığı, grup başkan vekilliği, imar komisyonu başkanlığı gibi pek çok görev, beni Körfez’in sıkıntıları hakkında bilgi sahibi etti.

İlçe başkanlığı sürecinde tüm mahallelerimizi gezdik. Mahalle koordinasyon toplantıları yaptık. Her mahalle teşkilatımızdan 50’şer kişilik gruplarla hem mahalle hem ilçe sorunlarını konuştuk. Vatandaşların beklentilerini not aldık. Ciddi bir arşiv oluşturduk. Bu noktada en fazla öne çıkan şey, 3 dönemdir iktidarda olmamız, kentimize ve ilçemize çok şey kazandırdı.

Körfez’in geçmişine baktığımızda, sahillerine gidilemeyen, kültür merkezleri ve düğün salonları, yüzme havuzları, kapalı pazarları, prestij caddeleri bulunmayan bir ilçeydi. Bu örnekleri artırmak mümkün…

“İHTİYAÇLAR ASLA BİTMEZ”

İhtiyaçlar sınırsız, ancak kaynaklar sınırlı. Dolayısıyla belli önceliklerinizin olması gerekir. Acil ihtiyaçları iyi sıralamak gerekir. Finans kaynaklarını iyi yönetiyor olmanız lazım. En sonda yapılacak işi en başta yapmamak lazım. Dolayısıyla bütün bu projelerin ışığında Cumhurbaşkanımız ve genel başkanımızın en fazla üzerinde durduğu şey, gönül belediyeciliğidir. Bu ne demek, daha fazla sosyal faaliyet demek, daha fazla insana dokunan projeler demek. Bunların ışığında partimiz adayını belirledikten sonra projelerin detayları anlatılacaktır.

“ALT YAPI VE ÜST YAPI RUTİN BELEDİYECİLİKTİR”

Cumhurbaşkanımızın da sık sık gündeme getirdiği ‘Gönül Belediyeciliği’ni nasıl yorumluyorsunuz?

Gönül belediyeciliği demek, kentin alt yapı ve üst yapısıyla ilgilenilmeyeceği anlamına gelmesin. Onlar belediyeciğin asli görevlerindendir. Bu anlamda kentin estetiğine de değer katacak projeler yapmak gerek. Bugünden projelere adayın belirlenmesinin ardından kamuoyuna deklere edilir.

Körfezlilere ve AK Parti seçmenine mesajınız ne olacak?

Körfez seçmeninden AK Parti’ye güvenmelerini, liderimiz, Cumhurbaşkanımız, genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvenmelerini, yaparsa yine AK Parti’nin yapacağını, en güzelini, en kalitelisini, en doğrusunu yapacak partinin AK Parti olduğunu bilmelerini istiyorum.

Ben inanıyorum ki 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin yine Körfez halkı AK Parti’yi tercih edecektir. Bu tercihin böyle olacağını görebiliyoruz. Vatandaş bizim potansiyelimizi biliyor. Vatandaş, ‘Evet yaptınız, ama daha fazlasını istiyoruz. Sizde bu potansiyel var’ diyor.

ikili-1544097995.jpg?

AK PARTİ SEÇMENİNE…

AK Partili seçmenlerimize de, bize olan güvenlerinin devam etmesini, gece gündüz çalışıp koşturmalarını istiyorum. Özellikle liderimizin bu 17 yılda koyduğu vizyonu korumalarını arzu ediyoruz. Bize bazı değerlerimizi hatırlattığını unutmamalarını istiyoruz. Biz Osmanlı olduğumuzu unutmuştuk, biz bu coğrafyada, bizden kat kat güçlü olan devletleri yerle bir ettiğimizi unutmuştuk. İşte bütün bunları ve onurlu duruşu, Cumhurbaşkanımız bize hatırlattı. Bizi tekrar o güce kavuşturmak için; 2023, 2053 ve 2073 hedeflerine ulaştırarak tekrar o geçmişteki güce, dünyanın tekrar süper gücü olacağımıza inandırdı, umutlandırdı. Bize düşen Cumhurbaşkanımızın yol arkadaşı, bir neferi olarak çalışmalarına katkı sunarak, yükünü bir nebze olsa da azaltmak için çalmadık kapı, sıkmadık el bırakmamaktır. Bu seçim şehrimiz için hayırlı olsun...

06 Aralık 2018 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Ali Bulut - Şener bey milli görüş geleneginden gelen akparti ilk kuruldugunda zor zamanlarda taşin altina elini koyan genclik başkanligindan caliskanlik dürüstlük ve hizmetleri ile buralara hakederek gelen halkla icice dürüst bir siyasetcidir.Körfezimize cok iyi hizmetler yapacagindan hic süphem yok basarilar diliyorum

Yanıtla . 0Beğen 08 Aralık 23:10
02

Kocasinan - Sayın Söğüt ; Başkan adayı seçilip, KÖrfez e Başkan olursanız ilk icraatiniz ne olacak.Bir planınız var mı ?

Yanıtla . 1Beğen 06 Aralık 18:16
01

Kocayürek - Şener Bey, Ne kadar güzel mesleğiniz var neden Belediye Başkanlığına aday oluyorsunuz.....

Yanıtla . 4Beğen 06 Aralık 15:50

Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?