Sertif Gökçe: Üreten bir Derince ortaya çıkaracağız

CHP Derince Belediye Başkan adayı Av. Sertif Gökçe, projeler konusunda oldukça iddialı. Gökçe, “Halk Et, Halk Süt ve Köylü Pazarı projelerimizle üreten, gelişen ve büyüyen bir Derince ortaya çıkaracağız” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Röportaj: Bülent EKİNCİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ilimizde en iddialı olduğu seçim bölgelerinden birisi Derince. Burada partinin her kademesinde var olan seçimlerin kazanılma ümidi, 31 Mart sürecinde görülüyor ki, artık parti binasının dışına taşmış durumda. Yani CHP’nin Derince’de seçimden zaferle çıkabilmesi, ilçenin hemen her mahallesinde, o mahallelerin sokaklarında tartışılmaya, konuşulmaya, dahası desteklenmeye başlamış… 

CHP, farklı bir aday profili ile sahada Derince’de. Adayları Av. Sertif Gökçe… İki dönem baro başkanlığının ardından siyasi mecrada bu kez çok daha etkin bir şekilde sahada çalışmaya başlamış. Kendinden emin, ancak örgütünün ondan beklentileri, yaşadığı bu eminliğin de ötesinde. Adaylığının ilan edilmesinin ardından canla başla bir mücadelenin içine girmiş. Elbette AKP gibi güçlü bir siyasi yapıya karşı mücadele verebilmek zor. Lakin Sertif bey, bugünkü tabloya göre bu sorunun da üstesinden gelmiş gibi…

Amaçları var… Fakat bu hedeflerini siyasete kurban vermek istemiyor. Yani sizin anlayacağınız Sertif Gökçe, Derince’nin yarını için var. İlçede yaşayan her bir vatandaşın, çocukların, gençlerin, kadınların haklarını savunmakta çok iddialı. Fakat sık karşılaştığı bir soru var: “Büyükşehir başka bir partiden olursa, CHP’li bir belediye olarak sağlıklı hizmet edebileceğinize inanıyor musunuz?” 

Gökçe’nin bu soruya yanıtı ise çok kısa: “Ben bir avukatım. İşim savunma. Derince halkının hakkını da en iyi ben savunurum…”

 

“Eserlerimle iz bırakmak istiyorum”

Yerel seçim rekabetini projeler daha yukarılara taşıyor. Bu anlamda Derince için neler yapacaksınız? 

Adaylığımın erken açıklanması projelerin hazırlanması anlamında bana büyük avantaj sağladı. Bu arada ilçeyi sokak sokak, cadde cadde gezme imkanım oldu. Böylece sorunları da yerinde görme şansı buldum. Bir kere şunu söyleyebilirim, en net projeleri olan aday benim. Benim amacım, ilçede belediye başkanı olmak değil. Ben bu şehre iz bırakmak, Derince’yi kalkındırmak. Eserlerimle hatırlanmak istiyorum. 

HALK GIDA PROJESİ

Derince tarımsal olarak gelişecek. Üreten bir ilçe ortaya çıkaracağız. Üzerinde en çok durduğumuz projelerimiz Halk-Et, Halk-Süt ve Köylü Pazarı projeleri. Halk Süt çalışmamızda kooperatiflerle iş birliği yaparak üreticiden sütleri satın alıp halka uygun fiyata satacağız.

Sonra Halk Et projesi ile kuracağımız et kombinesinde kendi hayvanlarımızı besleyip, uygun fiyata et satışı yapabileceğiz. Meyve ve sebzeleri de üreticiden satın alıp halkımıza direkt satacağız. Bu sayede hem üreticiyi, çiftçiyi koruyacak, hem de halkımızın güvenilir ve uygun besinler tüketmesini sağlayacağız. Derince’nin kalkınabilmesi için aynı zamanda üreten bir ilçe olacağız.

KÖY TURİZMİ

Köylerimizi, köy turizmine açacağız. Tek katlı bungalov evler yaparak, insanların taze süt, yumurta, domates gibi günlük doğal ürünleri tüketebilecekleri bir yer yapacağız. İstanbullular artık Sapanca'ya, Kırkpınar’a gitmeyecek. 

ÇENESUYU FESTİVALİ

Derince’nin su şehri olduğu bilinmiyor. Çenesuyu ile bilinen ilçemizde bu suyun bir festivali bile yapılmadı. Çenesuyu ve Derince’mizin tanıtımı için her yıl bir festival düzenleyeceğiz. Tek katlı ahşap taziye evleri hazırlayacağız. Küçük ve şirin kreşlerimiz olacak. Her mahallede yaşam merkezlerimiz olacak.

“Derince’deki STK’ların adayıyım”

Seçim çalışmaları nasıl gidiyor?

24 Ekim’den beri sahadayım. Bunun ciddi avantajlarını yaşadım. 15 bin kişiyle yüz yüze görüştüm, yaklaşık 40 bin kişiyle tokalaştım. Sürekli ev ve köy ziyaretlerindeyim. Binlerce yeni insan tanıdım.

Sabahları 07.30’da kalkıyorum, 08.00’de çocukları okula gönderip 08.30’da kahvaltı yapıyorum. 09.00’da ofisimdeki işleri halledip 1 saat içinde Derince’ye dönüyorum ve seçim çalışmalarına başlıyorum. Gece 12.00’de eve dönüyorum. Bu anda telefonuma gelen yüzlerce mesaja cevap veriyorum. Eşim ev toplantılarında bana eşlik ediyor. Ama çocuklar biraz sıkıntılı, özellikle büyük oğlum biz eve gidene kadar tepki olarak uyumuyor.

Seçim çalışmalarınızda parti rozeti takmadan yola çıktığınızı biliyoruz. Bu durumu bize anlatır mısınız?

Biliyorsunuz, adaylar genelde başkan seçildikten sonra rozet çıkarır. Ben bunu samimi bulmuyorum. Madem ki Derince Belediye Başkanı olmak istiyorum, o halde rozete ihtiyacım yok. Ben aday olmadan önce yapılan anketler sonucuna göre yola çıktım. Bu anketlerde sadece CHP’nin tabanına değil, ilçedeki tüm STK’lara adaylığımla ilgili görüşleri soruldu. Çıkan sonuç beni aday olmaya zorladı diyebiliriz.

“Derince5 yılda zirveye çıkacak”

Derince gençliği için nasıl bir çalışma içinde olacaksınız?

Gençlik bizim olmazsa olmazımız. Biz her şeyden önce sosyal bir belediye ortaya çıkaracağız. Ranta değil insana dayalı hizmetlerimizle öne çıkacağız. Adil olacağız. Betona değil, insana yatırım yapacağız. Gençler için de öncelikli olarak istihdam ve üretime yönelik politikalar üreteceğiz.

Tüm Derincelilerden olduğu gibi gençlerimizden de 31 Mart’ta projelere oy vermelerini istiyorum. Biz her şeyden önce sosyal belediyeciliğin olmadığı yılların telafisini yaparak yaşanabilir bir Derince ortaya çıkaracağız. 5 yıl içinde Derince en iyi ilçeler arasına girecek.

 Derince’de kentlilik bilinci ve kentin kimliği yok

 Yerel hizmet bazında gördüğünüz Derince’yi bize anlatır mısınız?

 Aslında bu sorunun yanıtı çok basit. Derince, bugünkü hali ile Türkiye’nin en az hizmet alan ve gelişmişlik seviyesinde en geri kalmış ilçesi. Devlet kurumları eksik. Ayrıca trafiği, yeşil alan ve imar durumu, işsiz sayısıyla, kısacası aklınıza gelebilecek her sorunu bünyesinde barındıran bir ilçe burası. Kısacası yapacak çok işimiz. Aslı işimiz hem zor hem de kolay. Zor; çünkü sıfırdan yapacağız. Kültür, sinema, sanat, spor, devlet daireleri, özel sektör yatırımları, hiçbir şey yok. Kentlilik bilinci ve kentin kimliği yok.

“İlçemin hakkını en iyi ben savunabilirim”

CHP’li bir belediye olarak Büyükşehir ve merkezi yönetimden gerekli desteği alabilecek misiniz?

Tabii ki alacağız, bir kere Büyükşehir her yere hizmet yapmak zorunda. Kaldı ki biz proje ürettikten sonra Büyükşehir’in ‘Ben uygulamıyorum’ deme hakkı yok. Yeter ki proje üretelim. İnsani gelişmişlik indeksine baktığımız zaman CHP ilçe belediyeleri öndeyken bu ilçelerin bağlı olduğu büyükşehirlerin tamamı AKP’de.

Ben uzlaşmacı bir insanım. 15 yıldır Büyükşehir’in Derince’ye eksik uyguladığı durumları tespit edeceğiz. Projelerin bir kısmını kendi imkanlarımızla yapabiliriz. Ben avukatım ve hakkımızın nasıl korunması ve alınması gerektiğini iyi bilirim. Ben millete de Derince’nin mevcut durumunu anlatıyorum. Ben siyasetimi projeler üzerinden yapıyorum. Yapılmamışları değil, yapılacakları paylaşıyorum. Her gittiğimiz yerde ilgiyle karşılanıyoruz.

“İşçilerin avukatı benim”

Hemen her seçimde olası belediye personelinin iş durumu gündeme gelir. Bu konuda bir mesaj vermek ister misiniz

Biz emekten, işçiden yana bir partiyiz. Aynı zamanda ben bir avukatım, adaletten yanayım, Derince Belediyesi’nde çalışan işçilerin de sendika avukatlarıyım. İşçilerimiz benim nasıl biri olduğumu biliyor. Derince’deki işçilerin içinin rahat olmasını istiyorum. Ekmeğini kazanan kimsenin hayatıyla oynamak bize yakışmaz. Bizim yandaşımız, müteahhidimiz yok. Zeki Aygün seçimi kazanabilirse daha fazla değişiklik yapacaktır. AKP kendi içinde değişiklik yaptığında neler olduğunu gördük. Biz kimsenin ekmeği ile oynamayız.

Sertif Gökçe kimdir? 

1972’de Ardahan’da doğdu. 30 yıldır Derince’de ikamet ediyor. Hayatı boyunca çok sayıda sivil toplum örgütünde, spor kulüplerinde yöneticilik yaptı. Kentin en tanınmış avukatlarından biri olarak gösteriliyor. Meslek örgütü olan Kocaeli Barosu’nda uzun yıllar yaptığı yöneticiliğin ardından iki dönem başkanlık görevini yürüttü. Siyasi olarak da CHP’de gençlik kollarında, ilçe ve il yönetimlerinde görev yaptı. 31 Mart yerel seçimleri sürecinde partisinden Derince Belediye Başkan adayı gösterildi. Derince Birlikspor’un kulüp başkanlığını yaptı… Evli ve 2 çocuk babasıdır.

17 Şubat 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Bayram - Halk et ve halk süt gerçekten çok güzel fikir.

Derince yıllardır unutmuş .

Üniversite gitti .

Emniyet gidiyor.

Hakkımızda hayırlısı olsun.

Bir hemseriniz olarak sizi tebrik ediyorum.

Yanıtla . 2Beğen 18 Şubat 18:07
03

Ozgur - Karaosmanoğlu zamanında Büyükşehir Belediyesi Derince ye gerekli olan yatırımı ve özeni göstermedi bu bir gerçek. Şu an başta 60 Evler üst geçidinin hali içler acısı. Defalarca bu köprünün çok eskidigini, yaşlıların çıkmakta zorlandigini yenilenmesi gerektiğini yazdık soyledik. İzmit merkezine ve Gebze ya sayısız asansörlü köprü yaptılar. Biz talepte bulununca orası bize ait değil. Karayollari bakıyor dediler kestirip attılar. Keza Cuma pazarının kuruldugu yolun çamurlu hali ve Derince nin diğer yollarının halide ortada çamur, toz toprak ve pislik içinde. Yani kısaca Derince Büyükşehir'in üvey evladı yapıldı. Yazıklar olsun!

Yanıtla . 6Beğen 18 Şubat 09:53
02

Muharrem - Derincedeki otopark sorununa çözüm varmı? Otopark mafyasını lav edicekmisiniz?

Yanıtla . 2Beğen 18 Şubat 00:48
01

Kamil Yilmaz - Sn.başkan su fiyatlarında indirim yapmayı dusunuyormusunuz buna gücünüz yetmiyorsa 1.kademe ücretini 10 tondan 20 tona çıkarıp vatandaşın bütçesine az da olsa katkı sağlayabilirsiniz, korfez ilçesinde Belediye halk ekmek fabrikası var derince ye halk ekmek fabrikası acacakmisiniz bu soruların cevabını merak ediyoruz

Yanıtla . 5Beğen 17 Şubat 18:51

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?