Yahya Kaptan Koleji geliyor!

Bütün İzmitlilerin özellikle Yahya Kaptanlıların çok seveceği bir okul geliyor. 2019-2020  Eğitim Öğretim yılında  hayata geçmesi planlanan Yahya Kaptan Koleji ilimizin yarattığı bir değer. Eğitim sektörünün öncülerinden okul kurucu müdürü Adem Katanalp, tüm sorularımızı samimiyetle yanıtladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Adem bey, İzmit’in çok sevilen bir isminden yepyeni bir marka yarattınız. Yahya Kaptan Koleji.  Bize bu kolejin kuruluş aşamasını anlatır mısınız?

Level Akademi Eğitim Kurumları olarak 2010 yılından bu yana MEB e bağlı Dil Kursu ve Özel Öğretim Kurslarımızda sınırlı kapasitede ve referans usulü hizmet veriyorduk. Bu süreçte tanıştığımız aile ve öğrenci sayısı arttıkça okul açma talepleri gelmeye ve artmaya başladı. Gerek talep, gerek devlet politikası gereği son iki yıldır üstünde çalıştığımız Yahya Kaptan Koleji projemize start verdik. Yahya Kaptan ismini patentledik.

Yahya Kaptan Koleji’nde hedef nedir. Son yıllarda Kocaeli’de o kadar çok özel okul açıldı ki veli sizi niye seçsin?

Evet. Özel okul sayısı fazla ve giderek artıyor. Fakat biz bir özel okul açmak için açmıyoruz Yahya Kaptan Kolejini. Biz ihtiyaçları karşılayacak bir okul açıyoruz. Sınıf mevcutları az, öğrencilerine ilham kaynağı olabilen kadroya sahip, şımarık öğrencilerin olmadığı, sosyal ve sportif faaliyetlerin geri planda bırakılmadığı bir özel okul açıyoruz. Hedefimiz öğrencilerin aidiyet hissettikleri mezun olduktan sonra dahi aradıkları, ruhu olan bir okul olmak.

Özellikle fen lisesi konusunda iddialı olduğunuzu belirtiyorsunuz bu konuda geçmiş başarılarınıza güveniyorsunuz sanırım…

Evet. Zor oldu ama başardık. Formülümüz; güçlü bir kadro, hedefi olan öğrenciler ve duruşunu bozmayan bir yönetim. Yahya Kaptan bölgesinde nokta adresiz. Geçmiş dönemlerde kurslarımızda her üç öğrencisinden birini Fen Liselerine yerleştiren kadromuz ile okulumuzda her iki öğrenciden birini Nitelikli Okullara yerleştirmeyi hedeflemekteyiz.

Kuruma başvuran her öğrenciyi kayıt almıyormuşsunuz öyle midir? Öğrenci seçerken kıstasınız nedir?

Bizimle çalışan aileler bize güvenmelidirler. Biz öğrenci ve aileleri dinleriz, isteklerine hızlı dönüş sağlarız ve takip ederiz fakat uygun görmediğimiz hiçbir çalışmayı yapmayız. İkna yöntemi ile çalışmayız, önce uygularız ve memnuniyet usulü velilerin bizleri talep etmesini bekleriz. Çalışmayacağımız öğrenciyi almayız uygun bir formasyon dili ile iade ederiz.

Her öğrencinin bize gelmesini beklemeyiz. Öğrenci ve velisinin ne aradığını dinliyoruz, bizim ile örtüşüyor ise değerlendiriyoruz, örtüşmüyor ise uygun kurumlara yönlendiriyoruz.

Liseyi de okula katma planınız var mı?

Yahya Kaptan Koleji markası için lise düşünmüyorum fakat Eğitimde 2023 Vizyonu hedefine ulaşır ise ona göre farklı formatta farklı bir marka düşünülebilir. Belki üstün zekalılar okulu olabilir.

Sizden mezun olan çocuklar en az bir lisan öğrenmiş ve dünya vatandaşı olacak diyorsunuz. Türkiye’de lisan hep büyük problem olmuştur. Siz bunun nasıl garanti ediyorsunuz.

Bence birçok okul iyi imkanlar ve öğretmenlere sahip. Ayrıca artık durum o kadar da kötü değil. Özellikle özel okullar öğretiyor diye düşünüyorum. Fakat her kafadan bir ses çıkıyor. Her öğrenci aynı hızda öğrenemez. Dilbilgisi ve yazı ağırlıklı gitmek ilerlemek demek değildir. Bu konuda veliler bilinçlendirilmelidir. Bizim tabi bazı sürprizlerimiz olacak onlardan bahsetmeyeceğim ama bizler bazı farklılıklar getireceğiz. En önemlisi de uygulanabilir farklılıklar olacak. IB Akreditasyonu önemli aynı zamanda geçmişte IB Diploma Programı öğretmeni olmam sebebi ile ayrıca önemsiyorum.

Neden bursluluk sınavı yapmadınız diye soranlar oluyor? Neden sınav yapmadınız?

Bursluluk sınavı yapmadık, yapmayı düşünmüyoruz. Şehir çok ısrar ederse tekrar değerlendirebiliriz ama şimdilik böyle bir düşüncemiz yok. Belki sonraki, yıllarda bir kabul sınavı uygulanabilir. Özellikle ilkokul yaş grubunda sınav kelimesini kullanmıyoruz.

Adem Katanalp kimdir?

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuyum. Fulbright Bursu ile ABD’de öğretmenlik stajı yaptım. AB Projelerinden biri olan Erasmus ile Avrupa’da öğretmenlik yaptım. 9 yıldır Kocaeli’de eğitim hizmetleri sunuyorum.

29 Nisan 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ahmet Samet Aksoy - Adem hoca vadettiklerinden daha fazlasını yapmak için üstün gayret gösterip daha fazla çalışacaktır.kendisi bu işin ustatısıdır başarılar adem hocam

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 02 Mayıs 12:56
01

Erol Demirbek - İYİ BİR HİZMET GİBİ GÖRÜNÜYOR BAŞARILAR DİLERİM

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 29 Nisan 14:58Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz