Ünlü Sanatçı Ferhat Göçer’den Müjde: Kocaeli’nin turistik bölgelerini bir kliple tanıtabiliriz

Tüm çocukluğunun geçtiği Kocaeli’yi hafızasından silemeyen ünlü sanatçı Ferhat Göçer, İstanbul Beykoz’daki evinin kapılarını gazetemize açtı. Göçer, “Kocaeli’yi tanıtan bir klip hazırlanabilir, bunu on milyonlarca kişiye de izletebiliriz ”diyerek çok güzel bir müjde verdi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Ünlü sanatçı Ferhat Göçer, İzmit’te büyüdü… İzmit Lisesi mezunudur… Asıl mesleği doktorluktur… Ama daha çok sanatçı kimliğiyle tanınıyor. Göçer, gazetemizin düzenlediği DORUKTAKİLER 2017 organizasyonunda “Yılın sanatçısı” seçildi… Kocaeli’de olduğu gibi Türkiye’de de çok seviliyor. Kendisini her zaman İzmitli olarak tanıtan Göçer’i, gazetemizin 45’inci yılına konuk etmek istedik… Kendisiyle İstanbul Beykoz’daki evinde buluştuk. Hoşça bir sohbet ettik. Bize İzmit ile ilgili anılarını anlattı, başarısının sırrını açıkladı, projelerinden bahsetti…

MÜZİK OKULU PROJESİ

Göçer, “İzmit benim memleket olarak bellediğim bir yer. İzmit’i ve Kocaeli’yi çok seviyorum. İlk aşkım, ilk dostluklarım hep o şehirde. Kocaeli’ye faydalı bir şeyler yapmak istiyorum. Bir gün müzik okulu kurmaya karar verirsem, bunu mutlaka Kocaeli’de yaparım” dedi. “Bir klipinizi de Kocaeli’de çekmeyi düşünür müsünüz” sorusunu da yanıtlayan Göçer, “ Bu harika bir fikir olur. Aklımda hep bir Kartepe vardı zaten, daha zengin bir lokasyonla tüm kenti klip içerisine alabiliriz” dedi

YENİDOĞAN’DA GEÇEN YILLAR

Çocukluğunuz Kocaeli’de geçti… Bize Kocaeli’de geçen çocukluğunuzdan biraz bahseder misiniz?

İzmit’te Ziya Gökalp İlkokulu’na yakın bir bölgede oturuyorduk. Yenidoğan’ın yeri farklıdır benim hayatımda. Tüm arkadaşlarım oradaydı. Çocukluğumuzun ve gençliğimizin izleri orada. Benim için çok özel bir mahalle orası.

TUHAFİYEMİZ VARDI

Bizim Yenidoğan’da bir de tuhafiyemiz vardı. Aslında annem ve babam öğretmendi. Biri sabahçı, diğeri öğlenci olduğu için sırayla dükkana bakarlardı. İş yerimizin adı Dilber Tuhafiye idi. Zamanla iki hatta, son dönemde üç tuhafiyeci yan yana oldu. Ben de zaman zaman tuhafiyede dururdum.

BERBER AHMET

Berber Ahmet’te tıraş olurdum. Hatta üniversite yıllarında da İstanbul’da değil de İzmit’e döndüğümde yine Ahmet Berber’e tıraş olurdum. Hoş sohbet biriydi. Yanlış hatırlamıyorsam bıyıklı, yakışıklı bir ağabeyimizdi.

SEKA’YA MAÇA İNERDİK

Sürekli SEKA’ya inerdik, halı saha maçlarımızı orada yapardık. Atatürk Spor Salonu’nun arkasında küçük bir stat vardı. Orada çift kale maç yapardık. Ben genelde kaleciydim. Haftanın 2-3 günü oradaydık.

İLK AŞKI KÖRFEZ’DE OTURUYORDU

Körfez 95 Evler’e çok sık giderdim. Orada da arkadaşlarım vardı. İlk kız arkadaşım 95 Evler’de oturuyordu. İki günde bir giderdim. Mavi minibüslere biniyordum sürekli ve kız arkadaşımı görmeye gidiyordum.

19 YAŞINA KADAR İZMİT’TEYDİM

Ben 3,5-4 yaşlarında Kocaeli’ye geldim. Üniversiteyi bitirene kadar Kocaeli’de kaldım. Üniversiteyi İstanbul’da okudum. Üniversite 4. sınıf yani konservatuara başlayana kadar hafta sonu evime, yani İzmit’e dönüyordum. 19 yaşına kadar bir fiil hayatım İzmit’te geçti. İnkılap Ortaokulu ve İzmit Lisesi mezunuyum.

BABAM BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTI

Şuan ailem Şanlıurfa’da bulunuyor. Onlarda uzun bir süredir oradalar. Hata babam 3 dönem belediye başkanlığı yaptı. Bozova Yaylak’ta. O da emekli oldu artık. 80 yaşına bastı neredeyse. 2014 yılında siyaseti de bıraktı. Orada bir çiftliğimiz var, orayla ilgileniyorlar.

İzmit ile bağlarınız koptu mu?

İzmit’te bizim halen evlerimiz bulunuyor. Kirada olan evlerimiz var. Dayımlar İzmit’teler. Biliyorsunuz biz bir süre sonra Yenidoğan’dan Yahya Kaptan’a geçmiştik. SDKM’nin karşısında evimiz var. Akrabalarım ve dayım var. Arada onlara uğruyorum.

İLK BAHÇECİK’E YERLEŞMİŞTİK

Küçüklüğüm Bahçecik Düzlük’te geçti. Çok güzel bir yer. Şuanda tamamen yazlık olarak kullanılıyor. Ben eğitim hayatıma Namık Kemal’de başladım, Mimar Sinan’da okudum, sonra İnkılap Ortaokulu’na geçtim. Oradan da İzmit Lisesine gittim. Neden bu kadar çok okul gezdim? Sebebi de şu; Bahçecik’te bir Almancı aile vardı. Biraz tembellerdi…  Sonra bir vosvos minibüsleri vardı. Beni de onlarla birlikte okula gönderirlerdi. Onlar okul değiştirdikçe,  ben de onlarla birlikte okul değiştiriyordum.

İZMİT LİSESİ

İzmit Lisesi’nin kapandığını duydum. Arkadaşlarım vasıtasıyla sürekli oralardan haber alabiliyorum. Gerçekten bu gerekli miydi bilemiyorum. Trafiği mi bozuyordu, yoksa kapasitesi mi azdı bilemiyorum…

Lise arkadaşlarınız ile görüşebiliyor musunuz? 

Tabii ki, Güldenler… Cemler… Esra Kaytan hemen hepsiyle görüşüyorum. Hatta o dönem İzmit Lisesi’nde pek çok arkadaşımızla birlikte sizin gazetenizde haber olmuştuk, üniversiteyi kazananlarla ilgili “Gururumuz”  başlığıyla o dönem çok iyi yerler kazanılmıştı.

4 DERSHANEDE BİRDEN OKUDUK

O sene ilginç bir seneydi. 1985-86 dönemi… 3-4’tane kurs arka arkaya açılmıştı. İzmit’te üniversite hazırlık kurslarının açıldığı senedir o dönem. Merkez Dershanesi, İSFEN ve bir dershanede daha açıldı. Not ortalaması yüksek olan çocuklara burs veriyoruz diyerek başarılı öğrencileri topluyorlardı. Bizde 25-30 kişilik bir ekip, 4 kursa birden yazıldık. Her kursun bazı dallarında başarılı hocaları vardı.

ÇOK ÖNEMLİ BÖLÜMLERİ KAZANDIK

Mesela Merkez Dershanesinin matematik öğretmeni müthişti. İSFEN’in fizik hocası çok iyi idi. Bizde böyle bu hocaların dersine girerdik. 4 kurstan birden mezun olduk. O dönem bir sürü arkadaş biranda çok önemli bölümlere yerleştik. Esra Kaytan, Semra, ben, Sedat, Necati, Yüksel biz hep o dönemin çocuklarıyız. Hepimiz alanında iyi birer doktor olduk. 25 yıl hekimlik yaptım ve emekli oldum. 1986 mezunları meşhurdu…

Kocaeli’de Müzik Okulu kurmayı düşünüyor musunuz?

Ben bir işi yaptığım zaman sağlam yapan bir adamım. Yarım yamalak bir şeye başlamak istemem. Yaparsam böyle bir şeyi İzmit’te yaparım.

Kocael’de konsere geldiğinizde izleyiciler arasında tanıdık görüyor musunuz?

Hep var, sürekli konserlerimde dostlarım, arkadaşlarım, mahalle ya da okul arkadaşlarım denk geliyor. Konserimi duyan dostlarım da geliyor. Ben zaten oraya konsere değil, arkadaşlarımla buluşmaya gelir gibi oluyorum. Her konser’de 10-15’tane tanıdığım çıkıyor. Konser sonrası da İzmit Yahya Kaptan’daki dayıma geçiyorum.

Sizi etkisi altına alan bir anınız oldu mu?

Evet ya unutamadığım bir anımdır 12 Eylül günü. 12 Eylül 1980’i İzmit Devlet Hastanesi’nde geçirdim.  Kedilerle köpeklerle oynarken bir tane köpek ısırmıştı beni. O dönem köyde oturuyorduk. İzmit Devlet Hastanesi’ne götürdüler beni. Kuduz aşısı yapılırken hastanenin penceresinden bakıyordum ve tanklar geçiyordu hastanenin önünden. O gün çok net şekilde kalmış hafızamda.

AT ÇİFTLİĞİ KURMA PROJESİ  

Bir ara İzmit’te bir at çiftliği kurmak istedim. Ancak aileden kimse kalmayınca orada yani annem ve babam da Kocaeli’de olmayınca vazgeçtim. Bir de çok pahalı ve masraflı bir iş... Onu finanse etme konusunda cesaretli olamadım. Babam Urfa’ya yerleşince de bütün yatırımımı oraya yaptım. 300 dönümlük bir yer aldım orada.

HAYVANLARI ÇOK SEVİYORUZ

Kedi, köpek sevgim ezelden beri vardır. Evimizde bu denli kedi ve köpeğin bulunmasının nedeni de eşim Ömür.  Eşim hayvanları çok seviyor, derneklerde de aktif biri.

MEMLEKET BELLEDİĞİM YER İZMİT’TİR

Urfa’da doğdum ama İzmitliyim diyorum. İzmit benim büyüdüğüm şehir. Orada okudum, arkadaşlarım orada okudur. Benim Urfa’da hiç arkadaşım yoktur mesela… Benim memleket bellediğim yer İzmit’tir…

Ünlü sanatçı Ferhat Göçer’e pişmaniye götürdük. Pişmaniyeyi afiyetle yiyen Göçer, “özlemişim” dedi.

KOCAELİ'DE KLİP ÇEKME FİKRİ

Ünlü sanatçı Ferhat Göçer, büyüdüğü kentin tanıtımına katkı sunabilmek için bir klip hazırlama fikrine sıcak bakıyor.

Bir klipinizi İzmit’te çekmeyi düşünür müsünüz?

Olabilir tabi, Kartepe’de zaten böyle bir niyetim vardı. İzmit için de olabilir değdiniz gibi.

Kocaeli’nin doğal güzelliklerini klipiniz de gösterecek bir çalışma teklifine sıcak bakar mısınız? Böylelikle Kentin tanıtımı noktasında önemli bir misyon üstlenmiş olursunuz?

Bunun için ciddi bir çalışma gerekiyor. Hazırladığımız klipi milyonlarca kişiye ulaştırabiliyoruz… Şöyle bir kovalamaca hikayesi gibi bir şey yapıp oradan bütün Kocaeli’yi gezdirebiliriz. Aynı bu Türk Hava Yollarının çekimi gibi bir şey yapabiliriz. Hereke’den, Karamürsel’e, Kerpe kayalıklardan, Kartepe Kayak Pisti’ne, ne gerekiyorsa yapılabilir.  Müthişte bir klip olur. Şehrin gezilecek görülecek yerlerini gösteririz. Bu işi ekibimle de konuşayım, güzel bir klip çekmek için elimizden geleni yaparız. Bu projeye Kocaeli’nin de sahip çıkması gerekiyor. Röportaj: Bülent EKİNCİ

16 Mayıs 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz