Kozluk Muhtarı Metin Karabıyık: Kozluk Mahallesi’ne İLKOKUL LAZIM

Eşi ile birlikte farklı dönemlerde İzmit Kozluk Mahallesi’nin mevcut muhtarı Metin Karabıyık, bölgesinde bir ilkokul olmamasından dertli. Karabıyık bu eksikliğin giderilmesi için gerekli tüm çabayı göstereceğini belirtiyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Kozluk Mahallesi’nde 1994’ten bu yana muhtarlık görevini farklı dönemlerde yürüten Metin ve Aysel Karabıyık çifti, bölge halkı tarafından “mahallenin anne-babası” olarak görülüyor… Mahallede ilkokul olmamasından şikayetçi olan ve her fırsatta bu taleplerini dile getiren mevcut muhtar Metin Karabıyık, mahallesine bir ilkokul kazandırmakta kararlı.

“MAHALLEDE İLKOKUL YOK!”

İzmit’in hem merkezi, hem de en eski yerleşim yerlerinden biri Kozluk Mahallesi. Sizin mahalleye yapılması için öncelikli bulduğunuz sorun nedir?

METİN KARABIYIK: Mahallemizde ilkokul yok. Burada ilkokul çağındaki çocuklar Ulugazi İlkokulu’na gitmek zorunda. Küçük çocuklarımızın buradan oraya tek başına yürümeleri imkansız. Hem veliler hem öğrenciler sefil oluyor. Servis fiyatları zaten ateş pahası. Servisle yollayamayan veliler de okula bırakıp çıkışı beklerken otoparklarda uyuduklarını ya da çarşıda dolanarak vakit öldürdüklerini söylüyor. Tam bir ceza sistemi…

Kozluk’ta ne zamandır ilkokul yok?

AYSEL KARABIYIK: 7 yıla yakın bir süredir ilkokulumuz yok. Eskiden İstiklal İlköğretim Okulu vardı, orayı rehabilitasyon merkezi yaptılar. Nuh Çimento İmam Hatip Ortaokulu’nun olduğu yer eskiden Seka İlköğretim Okulu idi.

METİN KARABIYIK: Bizim mahallemizin imam hatiplere bu kadar ihtiyacı yok. Gitsinler Çayırova’ya, Başiskele’ye yapsınlar. Bizler dinsiz değiliz, ama laik eğitim isteyen daha çok aile var. Nuh Çimento Ortaokulu’nun bulunduğu bina için Vali’ye, “Türkiye’nin en iyi okulu bizde. Çocuklarımızın okumasına niye engel oluyorsunuz” dedim. O da buna karşılık, “Bizim çocuklarımız iyi okulda okumasınlar mı” dedi. Bu sözü duyunca çok rahatsız oldum ve “Sizin çocuklarınız kim, bu kelimenizi hiç beğenmedim sayın Vali’m, bütün çocuklar bizim” diye cevap verdim.

Mahallemizin en büyük ihtiyacı olan ilkokul konusunda birçok seçenek de sunuyorum. Dilerlerse 50. Yıl Ortaokulu’nu taşıyacakları binayla birlikte ilkokul da getirsinler. İkinci seçenek olarak taşınacak binanın bahçesine bir prefabrik konulmasına da razıyız. Bir diğer çözüm ise Eğitim Kampüsü’ne taşınan Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi binasının karşısındaki atölyeyi ilkokula açsınlar. O alan için bahçe olmadığını söyleme ihtimallerine karşı şu anda rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan binayı ilkokul yapıp, bu merkezi de atölye binasına taşıyabilirler.

“YENİCE BİZİ KANDIRDI”

Daha önce belediye başkanlarıyla aranız nasıldı?

Seka’nın orada karşıya geçiş için üst geçit yapılmalıydı. Camiye, okula ve Sekapark’a gidenler düşünülmedi. Nevzat Doğan’dan önceki belediye başkanı Halil Vehbi Yenice bizi kandırdı. Yenidoğan’daki köprü gibi yapacağını söyledi. Yayalar yürüyerek geçecek, araçlar da köprüyü kullanacaktı. Biz de projeyi çok beğendik ve teşekkür ettik. Battı çıktı müteahhitleri zamanında dolandırdığı için belki Yenice’yi de kandırmışlardır.

ÜST GEÇİT İSTİYORLAR

İlkokul sorunumuzun yanı sıra bir de üst geçit ihtiyacımız var. Seka’nın oraya yapılacak denip yapılmayan köprüyü en hızlı şekilde istiyoruz. Bizim çocuklarımız, yaşlılarımız burayı kullanıyor. Uysal Taksi’nin olduğu yerden öğretmenevine bir üst geçide elzem olarak ihtiyacımız var. Nevzat Doğan zamanında fen işlerine bir yazı yolladık. Bize, “İnsanlarımız yürümeyi sevmez, gerek yok” yanıtı geldi. Yeni yapılanmayla gelenler şaşkınlık içinde. 15 yıldır görmedikleri göreve geldiler. Bunun şaşkınlığını yaşamamaları zaten mümkün değildi. Kadroların tam oturmasını ve belediyemizin ekonomik olarak düzelmesini bekliyoruz.

“MUHTAR OLMAMI SİRMEN İSTEDİ”

Muhtarlıkta 3. döneminiz ve eşinizle birlikte toplamda 6 dönemdir muhtarlık yapıyorsunuz. Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?

1994’te başladım bu işe. Aslında ben istemiyordum muhtarlığı. Buranın o dönemki muhtarı Veli Çam bırakacağını söylemiş. Gittiğim lokalde, “Ya kaptan muhtar ol sen” dediler. Ne muhtarlıktan anlarım ne de akrabam yaşar burada. Ben muhtar olmam dedim. Gazetede adaylığım hakkında haber yaptılar. Benim hiçbir şeyden haberim yoktu. İş şakadan ciddiyete bindi ve aday oldum, ama hiç çalışmadım. Eşim benden çok çalıştı.

1999 yılında Sefa Sirmen beni çağırdı, “İlçe meclisine gireceksin” dedi. Meclis üyesi adaylığımda hep eşim çalıştı ve ben aday olmaktan vazgeçtim. Çocuklarıma vakit ayırmak için bu kararı aldım.

Aysel Hanım, siz nasıl muhtarlık görevine karar verdiniz?

AYSEL KARABIYIK: Metin Bey, benim kararlı duruşuma karşı gelemedi. Kendi çocuğumuzdan önce okuttuğumuz çocuklar için yaptıklarımı görünce çok duygulandı ve “Oyum sana” dedi. Kadından muhtar mı olur diyerek Metin Bey’e destek verenler bana karşı oldu. “Kadının arkasında durulur mu” diyerek eleştirdiler. Bunlara rağmen 1999’dan 2014’e kadar muhtarlık yaptım. Sonrasında çocuklarımızın büyüdüğü dönemde anne olarak yanlarında olamadığım ve en azından büyüdüklerinde yanlarında durabileyim diye bıraktım.

“SİRMEN’CİYİM DİYE KARALADILAR”

Muhtarlığı bırakmak istediğim zamanlarda kendisi de aday olan Sefa Sirmen, İzmir’e taşınma kararıma rağmen benim adaylığımı istedi. Mecbur kalıp aday çıktım. 20 gün kala girdiğim seçimde yine kazandım. Normalde kazanmamam lazımdı, bir varım, bir yokum dedim ama demek ki mahallemiz bizi seviyormuş. Seçimden sonra Sefa Sirmen kaybedince ben de muhtarlıktan istifa etme kararı aldım. Bu haber Sirmen’in kulağına gittiğinde bir telefonla dilekçemi yırttım. Ekrem İmamoğlu’na hazırlanan tuzaklar gibi benim hakkımda da dedikodu yürüttüler. Beni ve ailemi karalamaya çalıştılar. Kızımı iş görüşmesine gittiğinde 1 saat içinde, anne babası muhtar ve Sefa Sirmen’in sağ kolu diyerek işten attılar. Kızım bu olaydan sonra durmadı, İstanbul’a gitti.

“MUHTARLIK MAHALLEYE GERİ DÖNDÜ”

Muhtarlık binası yaklaşık bir sene öncesine kadar Belsa’da idi. Bunun sebebi nedir?

Bu muhtarlık binasını 1996 yılında Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya ile birlikte yaptık. Nevzat Doğan, 2009 yılında Aysel Hanım’ın muhtarlık döneminde “Bu bina bayan muhtara yakışmıyor. Çevresini, içini düzenleyerek bir bayana yakışır hale getirelim” dedi. Biz de bunları duyunca, “Vay be başkana bak, ağzından bal damlıyor. Biz yanlış ata mı oynadık zamanında, bir de AKP’ye laf söyleriz” diye düşündük. 6 aylık bir süreç için Belsa’daki muhtarlık yerine geçtik.  Fakat süreç o kadar uzadı ki ancak geçen sene haziran ayında bu binaya geri geldik. Şimdi mahallemize geri döndük.

“MAHALLENİN ANNE BABASIYIZ”

Son olarak mahalle sakinlerine ve okuyucularımıza söylemek istedikleriniz neler?

AYSEL KARABIYIK: Burası bir aile gibidir. Biz ailemiz gibi bakıyor, böyle sahipleniyoruz mahallemizi. Biz sünnet çocuklarımızı hastaneye götürürken bile muhtar kimliğimizi kullanmadık. Bu yüzden mahallemiz bizi seviyor biz de onları çok seviyoruz.

METİN KARABIYIK: Mahallemiz her noktaya yakın. Pazarımız, okulumuz, camimiz, işçi duraklarımız, alışveriş noktalarımız gibi pek çok fırsatımız var. Biz Roman Mahallesi diyerek dışlanıyoruz. Mahallemiz için kötülemeye çalışılıyor. Adımız Çingene mahallesine çıkartılmış. Burada oturan hiç kimsenin kimseye zararı yok. Herkes kendi hayatını istediği şekilde yaşıyor. Dışarıda yansıtılan algı mahallemizin içinde yaşananları yansıtmadığı gibi biz bir aile gibi huzur içinde yaşıyoruz.

METİN KARABIYIK KİMDİR?

Metin Karabıyık, 1955 Taraklı doğumlu. Lise öğrenimini İzmit Lisesi’nde, lisans eğitimini ise Galatasaray Ünivesitesi’nde yapmıştır. İşletme bölümü son sınıftayken üniversiteyi bırakan Karabıyık, Kocaelispor Genç Takımı’na girerek hem futbol oynamış hem de antrenörlük yapmış. Aynı zamanda Kozluk Kule Spor’un kurucularından olan Karabıyık, Aysel hanım ile evli ve iki kız babası.

AZALAR...

METİN KARABIYIK’IN AZALARI

Kenan YILDIRIM

Hüseyin ŞEKEROĞLU

Kamil ATIL

Metin AKAR

Hatıra YEL

Can Cem ÖNCÜ

Behçet ÖZTÜRK

Bayram GÖNÜL

23 Haziran 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

İzmit Li - Devir değişiyor sanki, cesur muhtar kendinden büyük laflar etmiş. Valiye gider yapmış, belediyeyi suçlamış..

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 24 Haziran 06:28


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?