Reklamı Kapat

Durmuş: Şanbaz Yıldız’ın bazı eksiklikleri var

İYİ Parti’de GİK Üyesi seçilen Cumali Durmuş, İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ın partiyi toparladığını ancak kadrolaşma konusunda bazı eksikliklerinin olduğunu söyledi. İl ve ilçe kongrelerinde tavsiyelerde bulunacağını belirten Durmuş, “Arkadaşlarımın tavsiyelerime uyacaklarını biliyorum” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti 4’üncü Olağanüstü Tüzük Kurultayı’nda ilimizden Genel İdare Kurulu’na (GİK) seçilen eski milletvekili ve İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Cumali Durmuş ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Merak edilen sorulara dürüstlükle yanıt veren Durmuş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in memleketinin Kocaeli olması nedeniyle başarının şart olduğunu söyledi. Durmuş, İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ın partiyi toparladığını ancak bazı eksikliklerinin olduğunu ve bunları birlikte gidereceklerini belirtti. Ayrıca 2020 yılının ilk aylarında gerçekleştirilmesi planlanan il ve ilçe kongrelerinde partinin daha güçlü olması için tavsiyelerinin olacağını söyleyen Durmuş, “Hayatımda bireysel beklentiler ile siyaset yapmadığımı kent kamuoyu bilir. Arkadaşlarımın tavsiyelerime uyacaklarını biliyorum” dedi.

Kurultayda GİK üyesi seçildiniz ve bu kadar oy almayı beklemediğinizi söylediniz. Demek ki parti içinde etkili bir isimsiniz. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?

Siyaset süreklilik arz eden bir iştir. Siyasetin temeli sıcak bir merhaba, samimi bir dokunuştur. Demek ki ben bunu partililerime yansıtmışım ve teveccüh görmüşüm. Hepsine teşekkür ediyorum.

Uzun süredir sahalarda yoktunuz bunun nedeni ne? Partiye karşı bir kırgınlığınız mı vardı?

Biraz ticaret yapayım dedim. Siyaset, ticaret yapanların özel hayatında ciddi sıkıntılar yaşatır. Ticari olarak biraz kendimi toparlamak istedim. Partiye karşı bir kırgınlığım veya bir kızgınlığım yoktu.

 “LÜTFÜ BEY İLE ARAMIZDA REKABET MUTLAKA OLACAK”

Geçmişte Lütfü Türkkan ile MHP’deydiniz, şimdi de İYİ Parti de birlikte mücadele ediyorsunuz. Aranız nasıl, iyi anlaşabiliyor musunuz?

Çocukluğumdan beri siyaset yapıyorum. Bireylerle olan özel ilişkilerim, asla inandığım değerlerin önüne geçemez. Benim için temel kaygı ülkenin ve milletin geleceğidir. Bireysel sevgim, kavgam veya muhalefetim, memleketin önüne koyulmaz. Her siyasetçinin görüşü bu yönde olmalı. Lütfü Türkkan bey kendine göre siyaset yapan, değerli bir siyasetçi. Aramızda mutlaka bir rekabet olacaktır. Siyasette her zaman rekabet olur. Onun üslubu ve ilgi alanları farklı, benim üslubum ve ilgi alanlarım farklı. Lütfü bey de, ben de daha iyi bir Türkiye için mücadele veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.

“KONGRELERDE TAVSİYELERİM OLACAK”

İl ve ilçe kongrelerine müdahale edecek misiniz?

Tabii olacak. İYİ Parti’nin daha güçlü olması, kadrolarının genişlemesi için tavsiyelerim ve gayretlerim olacak. Arkadaşlarımın buna uyacaklarını biliyorum. Bugüne kadar siyasi hayatımda hiç bireysel beklentiler ile siyaset yapmadığımı kent kamuoyu çok iyi bilir. Partinin büyümesi için arkadaşlarımız bizim tavsiyelerimizi dikkate alır.

“ŞANBAZ YILDIZ’IN BİRAZ DAHA EKSİKLİKLERİ VAR”

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ı nasıl buluyorsunuz?

Parti kuruluşundan beri en başta il başkanı olmasını isteyen ve bunun için mesai harcayan bir siyasetçiyim. Benim tercih ettiğim ve parti için faydalı olur dediğim bir insanın, eksiği varsa da kalkar yüzüne söylerim. Asla eksiği, gediği kamuoyunun önünde paylaşmam. Gördüğüm kadarıyla Şanbaz başkan partiyi derleyip toplamış. Biraz daha eksiği var. O eksiklikleri de hep beraber halledeceğiz.

Eksiklikleri neler?

Kadrolaşma açısından biraz eksiklik var. Siyaset dediğim gibi sıcak merhaba, samimi bir dokunuş. Bunu yoğunlaştırmak gerek. Genel başkan yoksa çıksın televizyonlarda konuşsun, taşra teşkilatı da otursun pastadan pay toplasın. Yok öyle bir şey. Siyasette özellikle 17 yıllık iktidar olan AK Parti karşısında genel başkanımızın televizyon programından vatandaşı kendimize çekemeyiz. Vatandaşa birebir dokunmak gerek. Bunu da yapacağız.

İYİ Parti’den yeni kurulacak partiye kopuş olur mu?

Şüphesiz beklentilerine cevap bulamayan cüzi bir sayı gidebilir. Bu siyasetin doğasında var. İYİ Parti hiç iktidar olmamış, belediye yönetmemiş ki bir beğenme veya beğenmeme söz konusu olsun. Yeni kurulmuş bir siyasi parti, 17 yıllık hoyratça yönetilen bir siyasi partinin parçası olan sözde yeni yapı İYİ Parti’den ne alabilir ki? Hele bir ortaya çıkıp kurulsunlar, biz gereğini yaparız.

GİK Üyesi oldunuz. Size Kocaeli’nin patronu diyebilir miyiz?

Öyle bir şey yok. Patron millet, patron partilimiz, patron seçmendir. Bizler sadece görev alıyoruz. Parti kimsenin babasının malı değil. Siyasi partilerde patronluk değil, emektarlık yapılır.

Olağanüstü kurultayda çarşaf liste adı altında anahtar liste iddiaları var bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?

Bu doğaldır. Çarşaf liste usulünün dayandığı yer anahtar listedir. Siyasi partiler ekipler halinde yönetilir. Kan uyuşmazlığı olan insanlarla yönetilirse doğru bir şey çıkmaz. Nihayetinde 240 kişilik bir aday listesi sunuluyor içinden seçiliyor. Delegeye haksızlık etmek doğru değil. Anahtar listede olduğu söylenen insanlar, partililer tarafından kabul görmüyorsa anahtar listede olsa ne olacak? Anahtar liste dışında olan insanlar da girdi. Teşkilat tarafından kabul görülmüş ki oy verilmiş. Blok liste yapıldığında, tercih şansı verilmeyen listelerde daha önce seslerini çıkarmadılar.

“BUZDOLABI GİBİ İNSAN SİYASET YAPAMAZ”

Arkadaşlarımız biraz çok çalışacak ve sabredecekler. Siyaset sabır işidir. Siyaset yapmak isteyen biri başka birisinin himmetini beklemesin. Himmet edenin miadı dolduğunda kenara çekilmek zorunda kalırlar. Kendi bireysel özellikleri ve çalışkanlıklarıyla siyaset yapılır. Öyle buzdolabı gibi insanların yapacağı iş değil siyaset. İnsanca, tebessümle yaklaşması gerek.

“BELEDİYELER PARTİLERE İŞ TEMİN EDEN MÜESSESESİ DEĞİL”

Belediyelerin hali ortada. Geçmiş yöneticileri yüzünden belediyeler batık durumda. Kendi yandaşlarına 1 liralık işi 10 liraya yaptırmışlar. Sorsanız şu yapıldı, bu yapıldı diyorlar. Tabi yapacaksın sen bostan korkuluğu musun? 6 katrilyonluk borç yapılmış illaki bir şey yapılacak. Kamu malını zimmete almak için bir şey yapmış olmak lazım ki bir menfaatin olsun. Belediyeler partilerine, yandaşlarına iş, ekmek temin eden müessesesi değildir.

“AK PARTİ’NİN SONU BU”

Anavatan Partisi’nin 8 yıllık dönemine baktığımızda kamu malıyla kendileri zenginleşmiştir. AK Parti’nin sonu da Anavatan gibi olacak. Aynı mantığı CHP, İYİ Parti veya MHP yaparsa onlar da uzun süreli olmaz. Siyaset yapanın amacı ekonomik refah elde etmek değil, adını tarihe yazdırmak olmalıdır. Kimsenin hesabı öbür tarafa kalmaz. Milletin hakkını gasp edip, zenginleşenlerin hepsi mutlaka bedelini ödemiş ve arkasından lanet edilerek anılırlar.

“BAŞKANLAR İYİ ŞEYLER YAPARSA PROPAGANDALARINI BEN YAPARIM”

Belediye başkanları itibar, onur, şeref arasınlar. Saygın kalmak lazım. Hepsini takip edeceğim. Yanlış iş yaptıklarında enselerinde boza pişiririm. Doğru iş yaptıklarında alkışlar takdir ederim. Partililerimin yapamadığını ben yaparım. Belki onlar vatandaşlara pranganda olur diye söyleyemezler ama iyi şeyler yaparlarsa propagandalarını ben yapacağım.

“YA ADAM GİBİ SİYASET YAPIN YA DA BIRAKIN”

Sizin son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Siyasetçi sırtında yumurta küfesi taşımayacak. Kendi ticari, ailevi, sosyal geleceği endişesi yüzünden inandığı şeylerden imtina etmeyecek. Dümdüz söyleyecek. Şehrin problemi bu. Bunu iktidara söylemiyorum. Muhalefete söylüyorum. AK Parti yanlış yapıyor adam muhalefetin il başkanı, ilçe başkanı milletvekili veya şu bu ama çıkıp yanlış yaptınız demiyor. Yarın ticaretime zarar gelir mantığı ile susarsa o siyaseti burada bıraksınlar. Kocaeli’de buna fırsat vermeyeceğim, milleti meşgul etmesinler. Ya adam gibi siyaset yapsınlar ya da gidip ticaret yapsınlar. Biz bu zamana kadar haksızlık karşısında susmadık, susmayacağız.

“Daha çok gayret göstermeliyiz”

Genel Başkanımız Meral Akşener’in doğup büyüdüğü yer Kocaeli. Bu kentte siyaset yapmak ayrı bir sorumluluk ister. Yerel siyaset yapanlar için o yüzden burada başarı şartı var. Genel başkanın Türkiye’deki temsili ile ilgili desteği önemli ama yaşadığı kentin önemi çok ayrı. O yüzden İYİ Parti Kocaeli Teşkilatı’nın, yerel siyaset anlamında daha çok gayret gösterme mecburiyeti var.

“FATMA HANIM, DESTEĞİMİZLE BAŞKAN OLDU”

Türkiye, bana çok uygun olmayan başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Sitem gereği 50+1’e ulaşmak için ittifak mecburiyeti oluştu. İYİ Parti, Türkiye’deki gidişattan memnun olmayan, Cumhuriyet ile milletin milli ve manevi değerleriyle kavgası olmayan bir yapı oluşturma durumunda kaldı. CHP ile birlikte Millet İttifakı adı altında seçime girdi. İttifak için gereken de yapıldı. Kocaeli genelinde mutlaka daha başarılı olunabilirdi. Siyasette kazanırsanız, kıymetli olursunuz. Başaramazsanız bir başka başarıya fırsat vermiş olursunuz. O yüzden İYİ Parti’nin başarma mecburiyeti var. İYİ Parti’nin desteği ile İzmit’te Fatma Hanım belediye başkanı oldu.

“Ünlü’nün üslubu yanlış”

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün, Ülkücüleri kadroya aldırmak istemesi gayet doğal anca üslubu bu olmamalı. Siyaset, parti kadrolarına gelecek temin etme yeri değildir. Bu tüm partiler için geçerlidir. Türkiye’nin temel problemi zaten budur. Siyasi partiler bu anlayışla hareket ettikleri için, seçmen dalkavukluğu yaptığı için, maalesef alışılmış bir durum oldu. Siyasetteki temel amaç kolektif büyüme, ülke sınırları içinde her vatandaşın kamu hizmetlerinden eşit faydalanması gerek. Siyasette olması gereken budur. İYİ Parti olarak biz, İzmit Belediyesi’nden İzmit’te yaşayan her vatandaşın günlük hayatını kolaylaştırması ve huzurlu yaşatmasını talep ediyoruz.

“AK PARTİ’NİN SON DURAĞI”

Bir ülkede her alanda adalet olgusu diri ve canlı değilse, o ülkede vatandaşların birbirine bakışı farklı olur. Siyasi partilerin birbirine bakışı bugünkü gibi düşmanca olur. Bu da milletin faydasına değildir. Kamu adına bir şey yapacaksanız, tüm millet adına yetki alınmalı, belli bir kesime değil. Bugün AK Parti gerileme sürecindeyse sebebi budur. Kamu malını savaş ganimeti gibi kendi yandaşlarına dağıtma anlayışı ve kendilerini zengin etme anlayışı AK Parti’nin sondan önceki durağa gelmesine neden olmuştur.

“Kocaeli’nin yönetim sorunu var”

Kocaeli’nin en büyük problemi, yönetim sorunu. AK Parti’ye bir fırsat tanıyacağız. Kocaeli AK Parti siyasetiyle yönetiliyor ve maalesef bir arpa boyu yol gidemiyor. Fırsatı açık olmasına rağmen Kocaeli marka kent yapılamıyor. Ufuksuz ve misyonsuz yöneticileri yönünden pozitif hale getirilemedi. İşleri güçleri kendi ailelerini zengin etmek. Bu mantığın Kocaeli’ye bir şey vermesini ben beklemiyordum. Cumhurbaşkanı da metal yorgunluğunu gördü ve seçimde mevcut belediye başkanları değişti. Yeni gelen başkanlar umarım metal yorgunluğuna çabuk düşmez. Umarım şaşalı hayat onları etkilemez ve bedavadan zengin olma hayatı başkanları esir almaz. Şimdilik bir şey görünmüyor. Röportaj: Selin BECER

07 Ağu 2019 - 17:15 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Gebzeli - Bakıyorum MHP iken patron benim diyenler, azıcık kendine gelmiş gibi gözüküyor

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 08 Ağustos 12:48
05

Fahrettin Eryaman - Sayın vekilim kocaelide iyi partinin adı gibi iyi olmasını istiyorsanız ve bunuda gücünüz varsa ilk önce kendi adamlarınız Ş.Yıldız P.Filiz K.Dilmen İ.Kayabay A.M.Metin İ.Demirtaş D.Demirtaş Cenk Erbil K.Biçer C.Özbay Y.Kardaş (S400 Uzmanı) D.Duygun bunkarı yönetiminizden uzaklaştıırıp yerine adam gibi birilerini bulursanız parti türkiyeye örnek bir parti olur yok görmezlikten gelirseniz ilerki zamanlarda sizde listeye dahil olursunuz ve ilk seçimlerdede millet sizin fişinizi çeker

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 08 Ağustos 11:01
04

Niğmet Arkap - sayın cumali durmuş iyi partinin kocaeli deki eksiklikleri iyi düşünmüşünüz fakat lülfikara fazla dokunmamışınız asıl problen pelin coştur ve şanbaz yıldızdır hele şanbaza buzdolabı demek az kalır madem mesele soğukluk derin dondurucu demek daha uygun pelin coşturada mikser demek daha uygun olur madem kocaeli iyi partiyi canlandırmak istiyorsunuz bu ikilinin fişlerini çekip rafa kaldırın tüm iyi partilileri kucaklayacak iki kişi bulun

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 08 Ağustos 10:34
03

Dobra Kamil - sayın vekilim sizi çok seviyor ve size güveniyoruz ama lakin pelin coştur filiz ile şanbaz yıldız kendi egolarını tatmin etmek için partiyi yedi bitirdiler milleti birbirine düşürdüler sizin tavsiyelerinizle bu iş düzelmez dediğinizgibi bunlar buzdolabı gibi en iyisi fişini çekin yeni insanları kucaklayacak yöneticiler bulun sonra nedir bu şanbazın mafya seviciliği tüm yardımcıları sedat peker hayranı kefil olduğu meclis üyelerinin biri mafyacılıktan cezaevinde biri de s400 lere montaj peşinde siz tavsiye değil partyi baştan aşağı süpürüp yıkatın size güveniyoruz

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 08 Ağustos 10:23
02

Musa Sert - Senin çok fazlan var, onun biraz eksiği var, ortalama yine senin sayende çok yukarıda olur. Hadi tamamla eksikleri. Mutfakta aşure tenceresi eksikmiş, bi el at Cumali...

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 08 Ağustos 08:36
01

İzmit Li - Gitmiyorlar bir türlü koltuk ne kadar rahatmış. bir düşün şu Türkiye'min yakasından...

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 08 Ağustos 00:45

ELEMAN ARANIYOR

Köseköy'de Knauf Fabrikası’nda çalışacak ağır vasıta şoförü aranıyor.

0536 386 21 97

ELEMAN ARANIYOR

PVC - ALÜMİNYUM atölyesinde çalışacak, ehliyetli ve araç kullanma deneyimi olan Tecrübeli eleman aranıyor. Müracaatlar telefonla arayarak, şahsen y...

02623355003

USTA ARANIYOR

TESLA İNŞAAT'ta çalıştırılmak üzere Mesleki yeterlilik belgesine sahip, İnşaat Projesi okuyabilen KALIPÇI ustalar aranmaktadır. Maaş + Sigorta + Y...

0537 456 47 05

Hurda gazete satılır

Hurda gazete satılır

0532 643 01 81

KÖZDEN CAFE UNLU MAMÜLLERİ

İZMİT’TE İKAMET EDEN BAY - BAYAN, TECRÜBELİ GARSONLAR ARANMAKTADIR. Başvurular şahsen yapılacaktır.

0541 255 41 41

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA

ÜRETİM İŞÇİSİ ARANIYOR

Kocaeli/Kartepe’de Plastik Hammadde ve Geri Kazanım faaliyetlerinde bulunan Garantiplast Fabrikamızda görevlendirmek üzere "Üretim işçisi" arayışımız...

GARANTİPLAST

KİRALIK OFİS

İzmit Belediye İşhanı 7. kat, eşyalı Deniz manzaralı, 28 m2 kiralık ofis

0 532 344 19 97

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN KİRALIK ve SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63


Anket Muharrem İnce parti kursun mu?