Reklamı Kapat

 “Biz sadece iyilikte yarışıyoruz”

Gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2019 organizasyonunda “Yılın Sivil Toplum Örgütü” seçilen Gönül Elçilerim Derneği Başkanı Veysel Oti, yeni kurulan derneğin bir yılda elde ettiği başarısının sırrını anlattı

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

Gönül Elçilerim Derneği, gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2019 değerlendirmelerinde “Yılın Sivil Toplum Örgütü” kategorisinde ödüle layık görüldü. Gönül Elçilerim Derneği Başkanı Veysel Oti derneğin kuruluş hikâyesini ve çalışmalarını anlatarak; “Bir yılda 3 bin 700 kişiye yardım ulaştırdık. Gelen yardımlar kesinlikle bu derneğe girmiyor, biz bağışçılarımızla ihtiyaç sahiplerini buluşturan bir derneğiz. Aracılık yaparak ihtiyaç sahiplerinin iyilik elçiliği görevini üstleniyoruz” dedi.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben 24 yaşındayım, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yönetimi bölümünü okudum.  İzmit merkez halk eğitimde sağlık alanında öğretmenlik yapıyorum. Adanalıyım, İzmit’e yerleşeli dört yıl oldu. Burayı çok sevdim. Benim için bu kent o kent fark etmez, sonuçta aynı toprağın, aynı ülkenin, aynı bayrağın vatandaşıyız. İster Hakkâri’de ister İzmit’te ister Adana’da çalışayım sonuçta aynı millete, vatanımıza hizmet ediyoruz.

Derneğinizin kuruluşundan bahseder misiniz?

Biz dernek olarak yoksulluğu ortadan kaldıracak bir düzen için uğraşıyoruz. Yardıma ihtiyacı olan insanlara el uzatma çabası bende çocukluktan beri var. Yapımda var olan bir özellik bugün beni bu derneği kurmaya itti. Ağustos 2018 yılında dernek kurma kararını ben yakınlarımla paylaştım. Daha sonra Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Bekir Serim ile istişarelerimiz oldu. Bu teşvikler sayesinde cesaretlenerek 11 kişi bir araya gelerek 23 Kasım 2018’de derneğimizi kurduk.

Kocaeli’de sayısız dernek var. Bunca dernek arasında bu kararı almak zor olmadı mı?

Evet Kocaeli’de çok fazla dernek var. Bizim amacımız dernekler arası rekabete girmek değil iyilikte yarışmaktır. Altını çizmek istediğim bir konu bu dernekte, dini, siyasi, ideolojik konulara yer yok. Bu dernek sadece yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek için kuruldu. Biz sadece ihtiyacı olanlar için varız.

Dernek bünyesinde ne tür yardımlara ağırlık veriyorsunuz?

Özellikle giysi ve kuru gıdaya ağırlık veriyoruz. Mahalleleri tanıyan temsilcilerimiz sayesinde yardıma ihtiyacı olanları tespit ediyoruz. Altını çizerek söylüyorum yapılan yardımları biz almıyoruz, doğrudan yerine ulaştırıyoruz. İstiyoruz ki yardım eden hayırseverlerimiz gönül rahatlığıyla yardım etsin. Hatta yardımı ulaştırırken o anları video ve fotoğraflar aracılığıyla yardım eden kişilere mutlaka ulaştırıyoruz ya da hayırseverin orada olmasını sağlıyoruz. Derneğimizin adından da belli olduğu gibi biz sadece elçiyiz.

Bir yıl içerisinde kaç kişiye yardım ulaştırdınız?

Biz resmen kurulmadan önce bile yardım ulaştırıyorduk. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda 30 civarı aileye kurban eti ulaştırdık. 23 Kasım 2018’de kurulduğumuzdan beri yaklaşık 3 bin 700 kişiye, gıda, eğitim, sağlık konusunda yardımlar ulaştırdık. Eğitim dönemlerinin başında öğrencilere kırtasiye yardımı yaptık. Amacımız bunu gelenekselleştirerek her yıl eğitim döneminde ihtiyacı olan öğrencilere yetişebilmek. Okullara giderek okullara kütüphane açtık. Kandıra Yunus Emre Köy Okulu, İzmit Hakkaniye Köy Okulu’na kitap yardımında bulunarak kütüphane açtık.

Kocaeli Üniversitesi’yle beraber yaptığınız çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Günde binlerce öğrencinin gidip geldiği köklü bir üniversitenin birkaç farklı kulübüyle, bizim de yeni kurduğumuz “Kocaeli Üniversitesi Gönül Elçilerim Kulübü” ile ortak hareket etmeye başladık. Burada da temel hedefimiz yardımlarımızı yine siyaset dışı yaparak üniversite öğrencilerini kente entegre etmektir. Ayrıca başka illerden gelip de büyü zorluklarla okuyan öğrenciler de var. Şu an bizim burs verecek gücümüz yok. İstiyoruz ki burs vermek isteyen olursa öğrencimizle bağışçımızı buluşturalım. Biz yine araya girmeyerek sadece vesile olacağız. Burs verenlerin de öğrencilere ders başarı ortalama kriterini bursu vermeden

Bağışçılarınızla aranızdaki ilişki nasıl?

Bizim derneğimizde herkes bağışçı olabilir ama bağış yaptı diye bağış yaptığı kişiyi de ipotek altın alamaz. Mesela diyelim ki bağışçımız bir öğrenciye burs verdi, bu öğrencimizin burs verdiği dönemlerde okul başarısını kontrol edebilir. Daha burs vermeden ders başarısı düşük burs vermiyorum derse zaten onu bağışçı olarak biz kabul etmeyiz çünkü zaten o öğrenci ekonomik durumu iyi olsa ders başarısı düşük olmayabilirdi. Önemli olan iyiliği koşulsuz yapmaktır. Bizim önceliğimiz iyiliği koşulsuz yapmaktır.

Yeni yılda yeni projeleriniz olacak mı?

Dezavantajları avantaja çevirmek için kentimizdeki Avrupa Birliği’nin sivil proje fonlarını hazırlayanlarla birkaç aydır temas halindeyiz. Bu ortak proje çalışması olacak. Ar-Ge ekibimizle beraber çalışarak, Avrupa Birliği’nin projelerini ülkemizde uygulamak istiyoruz. Bunun içerisinde başta kadınlar olmak üzere engelliler, yaşlılar, genç kesimden dezavantajlı durumda olanlara bu projelerle destek vermek hedefimiz.

“Belediyelerimizden destek bekliyoruz”

Bu kentin yöneticilerinden, iş insanlarından, belediye başkanlarımızdan bir isteğimiz var. Bize bu yardımları ulaştırma konusunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın ve İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet bize yardımları yerine ulaştırmamız için lojistik konularda destek gördük, buradan kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu desteklerin derneğimizin ayakta kalabilmesi için devamlılığı çok önemli.

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2019 organizasyonunda “Yılın Derneği” seçildiniz bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Biz yeni kurulan bir dernek olduğumuz için çok umutlu değildik. Duyunca şok olduk, çok sevindik. Demek ki yaptıklarımız duyulmuş ve takdir görmüş diye düşündük, çalışmalarımız duyulmuş ki seçilmişiz dedik, en büyük ödül de budur aslında. Bu organizasyonu düzenleyen başta Kocaeli Gazetesi’nin tüm çalışanlarına bizim yaptığımız çalışmaları görüp de bizi önerenlere ve bizi bu ödüle layık gören herkes çok teşekkür ediyoruz. Röportaj: Yasemin KAYA

12 Ocak 2020 -

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Suleymanhocaoglu - Başkanım başarılarınızın devamını dilerim Allah yolunuzu bahtınızı acık etsin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Ocak 17:07
01

Fatma ergin - Sayın başkanım öncelikle başarılarınızın devamını dilerim. Gerçekten dernek olarak farklı ve girişimci çok aktif bir dernek ve tam istediğim gibi bir dernek sadecw iyilikte yarışıyoruz evet bu çok önemli ve istikrarlı olmak karşılık ve çıkar gözetmemek çok önemlidir. Dernek başkanı Sayın Veysel Oti yaptığınız tüm güzellikler için çok teşekkür ederim. Bu yolda yolunuz açık olsun Rabbim yardımcınız olsun.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Ocak 13:45


Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?