Reklamı Kapat

“Paylaşmak yürek ister keşke herkes paylaşabilse”

Gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2019 organizasyonunda ‘Yılın Hayırseveri’ seçilen iş adamı Arif Kızılkaya; “Yardımın reklamı olmaz. Ben zamanında çok zorluk gördüm, geldiğim yeri de çok şükür unutmadığım için her zaman zorda olan insanlara elimden geldiğince yetişmeye çalışıyorum” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2019 yılı değerlendirmelerinde “Yılın Hayırseveri” kategorisinde ödüle layık görülen Arif Kızılkaya, yardımlar konusundaki hassasiyetlerini gazetemizle paylaştı. Yaptığı yardımları anlatmayı sevmediğini, yardımların gizli yapılması gerektiğini çok önemsediğini ifade eden sevilen iş adamı Kızılkaya; “Yüce Allah da bize paylaşın diye buyurmuştur. Yardım etmek yürekten gelen bir şey. Herkes yapmaz, yapamaz. Önemli olan o yüreği taşıyabilmek, yardımları da duyurmadan insanları incitmeden, minnet etmeden yapmaktır. Keşke herkes elinden geldiğince ihtiyaç sahiplerine yetişebilse” dedi.

Yardım edeceğiniz kişileri nasıl belirliyorsunuz?

Ben yardıma ihtiyacı olanları çevremizden duyuyorum, kızım ve oğlum da var. Onlar da bana haber veriyor. Ben de destek oluyorum. En çok üzücü olan ise şu; 160 bin nüfusu olan Körfez 140 bin nüfusa sahipken duydum ki burada1200 kimsesiz çocuk var. Aşırı üzüldüm, toplumda büyük bir infial var, boşanmalar çok fazla. Bu evlatlara yazık, günah. Ülkemiz adına Körfez adına son derece üzücü durumlar. Toplum olarak el birliğiyle bunlara yardım etmemiz gerek. Sadece bir kişi değil, elinden gelen herkes el atmalı bu işlere. Yüce Allah’ımızın bizden istediği de budur. Rızık paylaştıkça çoğalır, Allah’ın kapısı cömert insanlara sonuna kadar açıktır. Bunlar bizim görevimizdir, kazandığımızı paylaşmasak ne anlamı var bu kazancın? Kazandığını paylaşabilmek çok büyük bir erdem. Cömertlik çok büyük bir hazinedir. Bu yürek işidir, herkes de yapmaz, yapamaz ama dilerim ki herkes elinden geldiğince yapabilsin.

Burs verdiğiniz öğrencilerden iş sahibi olanlar oldu mu?

Ben başta kimsesiz çocuklara, zor durumlarda yaşam mücadelesi verenlere, öğrencilere, ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmayı, ekmeğimi bölüşmeyi çok seven bir insanım. Burs verdiğim çocuklarımla bir araya geliyorum, onlarla görüşüyorum. Bunların arasında halen okuyanlar var, görevinin başına gelenler var, evlendirdiklerimiz var, çocuklarını gördüklerimiz var. Onların çocukları da benim torunumdur. Bunlara şahit olmak beni çok mutlu ediyor. Ayrıca benden önce sayısız yardım yapan insanlar varken ben bunları konuşacak en son kişiyim. Yardımın reklamı da olmaz, bir insana bir faydam olduysa ne mutlu bana, bundan güzel ödül mü olur?

Yardımseverlik duygularınız arttıran ne oldu?

Kocaeli çok göç alan bir yer. Çok uzaklardan köyünden kalkıp iş için, eğitim için buraya gelen binlerce insanımız var. Ben de zamanında çok zorluklardan geçtim ve geldiğim yeri de unutmadım. Unutmadığım için de imkânsızlıklarla yaşayan insanlara el uzatmayı, paylaşmayı çok seviyorum. Bir insanın bir derdini aşmasına vesile olmak kadar güzel başka ne olabilir? Allah bize veriyorsa paylaşın da diyor, öyle emrediyor. Paylaşılmayan kazancın bereketi de yararı da olmaz. İnşallah yaşadığım her zaman Allah bana bu yardım etme duygusunu nasip eder. Öncelikle ülkemin vatandaşlarına el uzatmak benim görevim, iyiliğin reklamı olmaz.

İş hayatının dışında nelerle uğraşıyorsunuz?

Ben sivil toplum örgütlerinde ve birçok dernekte aktif oldum. Yaşadığım bir sağlık problemi sonucu gözlerimi kaybettim, ondan sonra eskisi kadar aktif olamadım. İş konusundaysa başka işlerimiz de var ama şu anda piyasaların durumuna bağlı olarak beklemedeyiz.

İş hayatına atılmak isteyenlere söylemek istedikleriniz var mı?

Benim herkese önerdiğim iki tane konu var. İlki toplum olarak yalan söylemekten vazgeçmeli dürüst olmalıyız, ikincisi de güvenilir insanlar olmalıyız. Bunlardan kimseye zarar gelmez. Bunların sayesinde her şeyin üstesinden gelebiliriz. Ben yardım etmişim ama bunları anlatmayı inanın sevmiyorum çünkü bunlar zaten yapılması gerekenler. Yardımlaşmanın reklamı olmaz. Benden daha değerli yardımlar yapan insanlar var bu dünyada. İmkânı olan herkes yardımlaşsa bu dünyadaki sorunlar en aza iner. Gençlerimize ise şunları tavsiye etmek istiyorum; gençlerimiz elinden geldiğince okusun, dil öğrensin, çalışsın, boş durmasın, üretsin. Yeni nesil kendini tembelliğe alıştırıyor, işlerde tecrübe kazanmak çok önemli. Sağlığı elveren herkesin gücünün yettiğince çalışmasını ve hayata dört elle sarılmasını öneriyorum.

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2019 organizasyonunda “Yılın Hayırseveri” seçildiniz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Ben bu güzel organizasyon için Tanzer Bey’e ve emeği geçen tüm Kocaeli Gazetesi çalışanlarına çok teşekkür ederim. Duyunca duygulandım, beni kimler önerdi, kimler seçti bilmiyorum. Beni öneren insanlara, bana bu ödülü layık görenlere de buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Benim yaptığım olması gereken, bir yerde bir insanın imkânsızlığı varsa benim de destek olacak durumum varsa nasıl yardım etmem, buna vicdanım el vermez. Kimsesiz çocukları, öğrencileri, yardıma ihtiyacı olan hiçbir insanı es geçmemeliyiz. Ayrıca tekrar söylemek istiyorum; benden evvel yardım eden insanlar var, onları da unutmamak gerek. Keşke herkes çevresine elinden geldiği kadar maddi manevi yardım edebilse. Yardım etmeme vesile olanların da bu iyilikte payı büyüktür. Onlardan duymasam bu yardımlar yerine ulaşmazdı, bu yardımlara asıl vesile olanlar onlardır. Onlara da teşekkür ediyorum.

ARİF KIZILKAYA KİMDİR?

1956 Rize doğumluyum, 1969 yılından beri Kocaeli’de yaşıyorum, evliyim. Tüccarım, gıda sektöründe faaliyet gösteriyorum. Depremi de burada Körfez’de yaşadım, her şeyimizi kaybettik, büyük acılar yaşamama rağmen Körfez’den ayrılmak istemedim. Bunun sebebi Körfez’i çok seviyor olmamdır. 4 çocuğum var, onlar da benimle beraber çalışıyorlar. Röportaj: Yasemin KAYA

13 Ocak 2020 -

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Derinceli - arif ağbi ben seni 20 sene önce körfezde bir firmada yemek verirken tanıyorum insanlığını yardım severliğini insanı dinlemeni oradan biliyorum allah yardımlarını kabul etsin sağlıkl ıve hayırlı ömürler versin

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 12:36
02

Izmitli - fahri diye yazan adam sende bir fakir sevindirde senide alkışlayalım

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 11:07


Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?