“Hedefim bayrağımızı daha fazla ülkelerde dalgalandırmak”

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler organizasyonunun 2019 yılı değerlendirmelerinde “Yılın İş İnsanı” ödülüne layık görülen MAPSİS Havacılık ve Savunma Sanayi Firması’nın Genel Müdürü Filiz Akkaş, “Hedefim bayrağımızı daha büyük coğrafyalarda dalgalandırmaktır” dedi

Gazetemizin Doruktakiler 2019 organizasyonunda “Yılın İş İnsanı” seçilen MAPSİS Havacılık ve Savunma Sanayi Firması’nın Genel Müdürü Filiz Akkaş gazetemize özel açıklamalarda bulundu. 2011’de KOSGEB desteğiyle başlayan yolculuğunda toplam 4 kişilik bir ekiple kurduğu şirketin, bugün İsviçre merkezli uzay firmasına CERN’e ürün tedarik ettiğini ifade eden Akkaş, “Bugün bu noktadaysam bu, benimle çalışan güçlü ekibimin de sayesindedir. Sabretmeden hiçbir işin karşılığı alınmaz. Hedefim bayrağımızı daha büyük coğrafyalarda dalgalandırmaktır” dedi.

Bu sektöre atılmaya nasıl karar verildiniz, kuruluş hikayenizi anlatır mısınız?

Benim girişimcilik ruhum hep vardı. Bugün burada nasıl girişimci olarak farkındalık yarattığımın hikayesini ve CERN’e tedarik sağlayan girişimci olarak buradayım. 1992 yılında dönemin önde gelen bir inşaat firmasında işe başladım. 16 yıl bu firmanın çeşitli bölümlerinde çalışarak kariyer hayatıma devam ettim. Orada büyüdüm desem yanlış olmaz sanırım. Yazılı basından KOSGEB’in Kadın Girişimcilere ücretsiz eğitim verdiğini, eğitimin sonunda hem hibe hem de faizsiz ve 1 yıl ödemesiz kredi verdiğini okumuştum. Şirket kurma fikrini bu eğitimleri aldığım zaman düşünmüştüm, benim kararım sonucu oluştu. Eğitimcilerle birlikte birkaç fabrikada iş gezisi yaparken talaşlı imalat da katma değerli üretim yapmanın eksik olduğunu gördüm, dedim ki acaba bu işe eğilebilir miyiz? Kafama yatan, tamamen bana ait olan bu fikri hayat geçirerek şirketi kurdum.

“YOLCULUĞUM KOSGEB’LE BAŞLADI”

2011 yılında KOSGEB’in Kadın Girişimcilik Programlarına katılarak sertifika aldım. Bu eğitimler yaklaşık 4 ay, haftada birkaç tam gün sürmüştü. Eğitimler esnasında Pazar araştırmaları yaptım. Pazarda bulunan bu açığı eğitmenlerimizin desteği ile de yakalayıp, veriler topladım, analizler yaptım en önemlisi görüşmeler yaparak proje haline getirdim.Projem KOSGEB’in kurullarında görüşülerek kabul edildi. Akabinde KOSGEB desteği ile bir CNC Router aldım.  2011 yılı Kasım ayında da MAPSİS Metal’i kurdum. Bugün MAPSİS Havacılık ve Savunma Sanayi Firması olarak yolumuza devam ediyoruz.

“İŞLERDE CİNSİYET AYRIMCILIĞI OLMAMALI”

Kadın girişimci olarak bu sektörde çalışmakta zorlandınız mı?

Bence hiçbir işte cinsiyet ayrımcılığını düşünmemek gerek. İnsan istedikten sonra her işi yapabilir. Önemli olan aklını ve yeteneğini doğru kullanabilmek. Ben erkek egemen bir sektör olmasına rağmen bir zorluk yaşamadım. Eko sistemimdeki herkes olumlu yaklaşım gösterdi, destek oldu.Kuruluşunda işletme sermayesiz kurulan şirketimiz, KOSGEB’in destek ve hibesi ile başlarken alüminyum üreticilerinin de aradığı nitelikli bir yer olmak için her geçen gün işinde tecrübe eden firmamızda alüminyumun kullanıldığı her sektörde (inşaat, endüstriyel üretim, enerji, otomotiv gibi) üretimler yapmaya başladık. Bir hayaliniz varsa ona giden yolda çalışarak, inanarak ilerliyorsanız, hayatta size altın tepsilerde güzel fırsatlar sunuyor.

“4 ÇALIŞANLA BAŞLADIK, DÜNYAYA AÇILDIK”

MAPSİS olarak 2011 yılında benle beraber toplam 4 kişilik çalışanla, 350 metrekarelik alanda başlangıçta 1 işleme makinası ve konusunda deneyimli olmayan personel ile metal işleme sektörüne giriş yaptık. Devamında iç kalite eğitimleri ile titiz düzenli ve iş disiplinine verdiğimiz önem ile kısa sürede üretimde önemli artış sağladık. 2013 yılında eş zamanlı olarak Havacılık ve Savunma Sanayi sektörüne de üretim sağlayan firmamız AS9100 ve ISO9001 sertifikalarına hak kazanarak TÜRK Hava Yolları kuruluşu olan TurkishCabinInterior– TurkishSeatsfirmasının da resmi tedarikçisi olarak yoluna devam etmektedir. 2015 yılında Fransa ZodiacAeorspace ve Amerika BE Aerospace, 2016 yılında TurkishSeats, 2017 yılında Kale Havacılık, Makine kimya Kurumu, 2018 yılında Roketsan ve TAİ 2019 yılında Aselsan ile havacılık ve savunma sanayinin önder firmaları ile gizlilik anlaşmaları imzalamış olup tedarikçisi olmuştur.Şimdi CERN’e ihracat yapan bir firma olmanın gururunu yaşıyoruz.

İşlerin büyümesi sizi zorladı mı?

İşlerin ilerlemesi tabi ki çok güzel ama zorluk yaşadığım noktalar oldu. Zorluklar yaşadığım esnada (2014) ortağım ve şirketimizin Teknik Müdürü aynı zamanda Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Sevgili Pelin Özkal ile yollarımız kesişti. Yaptığımız güç birliği neticesinde MAPSİS Havacılığın stratejik ürün ve teknolojisi Sevgili Pelin Özkal sayesinde önemli bir ölçüde firmamıza güç kattı.  Kadın dayanışması içerisinde güç birliği yaparak sağlam adımlarla yolumuza devam ediyoruz.

“İŞYERİNDE UYUM ÇOK ÖNEMLİ”

Bir de söylemek istediğim şu var; başarımız arttıkça işler de büyümeye başladı ama ben bunları tek başıma yapmadım. Bu işler, bu başarı hepimizin emeği, hepimizin eseri. Ben ticari ve mali alana bakıyorum, diğer arkadaşlarımız da üretimde, kontrolde farklı birimlerde görev alıyor. Onlar olmasa ben bunları tek başıma yapamazdım. Şu an itibarı ile 2500 metrekare alanda 40 çalışan ile 3 vardiya, teknolojik üretim yapan CNC makinaları ve mühendislik bölümleri ile katma değer yaratmaya devam ediyoruz.Bize inanan takım arkadaşlarımız var. Harekette birlik olmazsa, fikirde birlik faydasızdır. Takım arkadaşlarımız olmasa idi bu anlattıklarımın hiçbiri olmazdı. Tüm çalışma arkadaşlarıma buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Yurtdışı çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ciromuzun yüzde 40’ını ihracat oluşturmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, İsviçreve Belçika pazarlarına ihracat gerçekleştiriyoruz. Sektörümüz ile ilgili yurtdışında gerçekleşen fuarlara da katılıyoruz.

“BU İŞTE HATAYA YER YOK”

Bu sektörün en zor yanı nedir?

Bu sektörün en zor yanı, hata kabul etmemesidir. Sabır gerektirir. Müşteri önce kalitenize, ürününüze bakar ve o üründe asla hata istemez. Ürettiğimiz ürünler tarafımızdan yüzde 100 kontrolle, hem de müşterilerimizin kontrolüyle denetimlerden geçer. İzlenebilirliği olan kalite sistemiyle her yıl denetimlerden geçeriz.  Bu işte hataya yer yok, buna göre çalışmak zorundayız. Müşterilerimiz bizim referansımızdır. Çalışmak istediğiniz müşteriler doğrudan sertifikanız ile ilgilenir.

İşiniz dışında aktif olduğunuz alanlar var mı?

Zamanımın büyük çoğunluğu burada geçiyor. TOBB’daki görevlerim nedeniyle Ankara’ya gidiyorum. TOBB AB Uyum Komisyonunda Raportör olarak görev yapmaktayım. Kocaeli Sanayi Odası Meclis üyesi ve TOBB Genel Kurul Delegesiyim. Aynı zamanda TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurulu’nda görev yapmaktayım. Sivas İş İnsanları Yönetim Kurulu üyesiyim. Birçok üniversitelerde davetler alıp gençlerle girişimcilik üzerine söyleşilerde bir araya geliyorum. Üniversitelerin Girişimcilik Kulüpleri ve atölyeleri ile fabrikamıza iş gezisi düzenliyoruz.

“ARGE ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Bundan sonra, bayrağımızı daha geniş coğrafyalarda dalgalandırmak en büyük arzumuz. Yerli ve milli olmak suretiyle stratejik ürünler üretmek ve markamı yaratmak istiyorum. Bunun için Arge çalışmalarımıza başladık.

Sizce ülkemizde kadın girişimcilerin sayısının artması için neler yapılmalı, başarılı bir iş insanı olarak girişimcilere neler önerirsiniz?

Kadın girişimciliğini, özendiren, destekleyen kurum ve kuruluşlar daha etkin bir politikaoluşturmalı. Kadınları koruyucu ve destekleyici yasaların, uygulamaların artması, eğitimin arttırılması, kadınların çalışmasına yönelik tutumların değişmesi ve yeterli finansmana ulaşabilmesi gerekir. Kadınların çalışma yaşamında aktif rol alması için uygulamada ve takip edilmesinde kurum ve kuruluşların proaktif rol alması gerekiyor diye düşünüyorum.

“SABRETMEDEN KARŞILIĞI GELMEZ”

Girişimci olmak isteyenlere önerim başta sabretmeleridir. Ben de başladığım zaman bu noktada değildim. Olduğumuz yeri iyi değerlendirmeli ve geldiğimiz yeri de unutmamalıyız. Girişimci olmak isteyenler işin eğitimini alsınlar, yeteneklerine uygun iş yapsınlar, ticareti öğrendikten sonra işe başlasınlar, piyasayı araştırsınlar, dürüst olsunlar, kendilerini geliştirsinler, sabırlı, girişimci ve özgüven sahibi olsunlar. Azmetmeden ve sabretmeden hiçbir şey olmaz. Ben bu işe başladığımda 3 kişilik bir ekibim vardı kendim de dahil 4 kişiydik. Şimdiyse 40 kişilik bir şirketin; Almanya, Amerika, İsviçre ve Fransa gibi ülkelere ihracat gerçekleştiren, ülkemizin havacılık ve savunma sanayinde öncü kurum kuruluşlarıyla çalışan bir firmanın sahibiyim.

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2019 organizasyonundan “Yılın İş insanı” seçildiniz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Benim haberim yoktu ama seçildiğimiduyunca tabi ki ben de sevindim, hak ettiğimiz düşünülmüşse seçilmişsek ne mutlu bize. Bu güzel organizasyonda emeği geçen başta Kocaeli Gazetesi’nin tüm çalışanlarına, beni bu kategoriye önerenlere, bana bu ödülü layık gören herkese çok teşekkür ediyorum.

FİLİZ AKKAŞ KİMDİR?

Ben Sivas doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Sırasıyla Metal Teknolojisi Kaynak bölümünden sonra Okan Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünden mezun oldum. Bir kızım var. 2011 yılında kurmuş olduğum MAPSİS Havacılık ve Savunma Sanayi Firması’nın Genel Müdürü olarak devam etmekteyim. KOSGEB Kobi Girişimcilik ödüllerinde 2013 yılında Kocaeli’nde en iyi Kadın Girişimci, aynı yıl Türkiye’de Yılın Başarılı Kadın Girişimci finalisti seçildim. 2015 yılında ise Lüksemburg’da düzenlenen bir törende tüm Benelüx devletlerinin Ekonomi Bakanı tarafından Firmamız Yılın İhracatçısı Ödülüne layık görüldüm. Röportaj: Yasemin KAYA

15 Oca 2020 - 21:00 -

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.053.696 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Jeom Behzat Gönül - Deprem tahmin ve tespit sektörü de hata kabul etmiyor. Sağdece güven kaybı değil, sanayi nitelikli iş gücünü ve üretim kaynaklarını da kaybediyor. Belirsizlik stresi artırır ve iş verimini azaltır. Depremi önceden bilmek zararları azaltır, nitelikli iş gücünü korur. Depremi önceden bilmek isteyenler güvende olurlar. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 01:05


Anket Asgari ücrete yapılan zammı yeterli buluyor musunuz?