Reklamı Kapat

“Doktorluk bir meslek değil yaşam biçimidir”

Doruktakiler 2019 değerlendirmelerinde “Yılın Sağlıkçısı” ödülüne layık görülen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu ve Öğretim Üyesi Op. Dr. Alper Gültekin, “Doktorluk bir meslek değil yaşam biçimidir” dedi

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

Gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2019 değerlendirmelerinde “Yılın Sağlıkçısı” ödülüne layık görülen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu ve Öğretim Üyesi Op. Dr. Alper Gültekinsağlık çalışmalarıyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Op. Dr. Gültekin,“2019’da bine yakın ameliyat yaptım ve 10bine yakın hastaya da poliklinik hizmeti sundum.Bizim yaptığımız aslında bir meslek değil yaşam biçimidir. İnsanların en zor zamanlarında aradığı kişiler olarak bu işi severek yapıyoruz ve bu insanlara 7/24 empati yaparak yaşamak zorundayız” dedi.

Doktor olma kararını nasıl aldınız?

Ben ilk reçetemi ilkokulda anneme yazmıştım. İlkokul döneminden beri hayalim doktor olmaktı. Başka hiçbir meslek de düşünmedim. Meslek seçimimde aile baskısı veya çevre baskısı yoktu. Çocukluk hayalimdeki mesleğime kavuştuğum için çok mutluyum. Branşım konusunda da yaptığım işlerin sonucunu somut olarak görebileceğim bir cerrahi branş olmasını istedim. Bu nedenle de kendime en yakın olan Ortopedi ve Travmatoloji’yi gördüm. Dünyaya bir daha gelsem yine doktor yine cerrah olmak isterim.

Mesleğinizin sizi en çok yoran kısmı nedir?

Doktorluk aslında meslekten ziyade bir yaşama biçimidir. Mesaisi olmayan 7 gün 24 saat telefonunuzun açık olmak zorunda olduğu bir görevdir. En zor olan kısmı ise bize en zor zamanında başvuran hastalara her zaman empati yaparak ve kendimizi her gün defalarca bir başkasının yerine koyarak yaşamak zorunda olmamız. Hastalanınca insan psikolojisi çok yıpranıyor ve biz doktorların hastalara karşı her zaman hassasiyet göstermesi gerekiyor. En güzel tarafı ise hayır dualarıyla yanımızdan ayrılan hastanın belli bir süre sonra sapasağlamgelerek teşekkür etmesi oluyor. Zor durumdaki hastalarımızın iyileştiğini görmek de bu işin en keyifli yanıdır, yaşanabilecek en güzel duygulardan biridir.

“ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANI YETİŞTİRİYORUZ”

Alanınızla ilgili yapmış olduğunuz ve üzerinde çalıştığınız bir proje var mı?

Biz Ortopedi ve Travmatoloji kliniği olarak hastanemizde 2011’den beri asistan eğitimi yapıyoruz. Burada 2011’den beri Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girip bize asistan olarak gelen 5 yıl sonra da uzmanlık sınavına girerek görev yapmaya başlayan 5 tane uzman doktorumuzu yetiştirdik ve şu an Türkiye’nin çeşitli illerinde uzman doktor olarak görev yapıyorlar. Bugüne kadar hastanemizde yetiştirdiğimiz ilk uzmanlar da benim asistanlarımdır. O günden sonra hastanemizde birçok bölümden de asistan uzman oldu.

“YAPAY KEMİK ÜRETİMİ PROJESİ”

Manchester Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz yapay kemik üretimi projesi var. Bunun maddi desteği de İngiltere’nin Bilimsel Araştırmalar Destekleme Kurumu tarafından gerçekleştiriliyor.

“KEMİK TÜMÖRLERİNDE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ”

Proje bazında ise Kocaeli Üniversitesi kök hücre laboratuvarıyla birlikte yürüttüğümüz biri tamamlanan biri de devam etmekte olan 2 tane TÜBİTAK destekli kök hücre çalışmamız var. Bunlar büyüme plağı ve kemik tümörlerinde kök hücre tedavisi etkinliği üzerine olan çalışmalardır.

Sizce Kocaeli ve Türkiye’nin ortopedik açıdan konumu nedir?

Dünyada hangi ortopedik ameliyatlar yapılıyorsa ülkemizde de dünya standartlarında yapılıyor. Çok başarılı cerrahlarımız ve donanımlı teknik ekipmanlarımızla ortopedi alanında çok iyi bir noktadayız. Ortopedi ve spor cerrahisi alanında Türkiye’den başka ülkeye artık hasta gitmesine gerek yok diye düşünüyorum. Dövizimiz boşuna yurt dışına gitmesin. Biz başka ülkelerden Türkiye’ye hasta kabul edecek düzeydeyiz ve ediyoruz.Bakanlığımızın da destekleriyle beraber Sağlık turizminin önümüzdeki 5 yıllık süreçte Türkiye’nin önemli ihracat kalemleri arasında yer tutacağını düşünüyorum. Yurtdışından Türkiye’ye ciddi anlamda sağlık konusunda bir talep var.

“BİN AMELİYAT 10 BİN HASTA TEDAVİSİ”

Kocaeli olarak da cerrahlarımız ve ekipmanlarımız olarak gayet iyi noktadayız. Hastanemiz özelinde de hemen hemen tüm operasyonlar ve tedaviler başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ben geçen yıl bin ameliyat yaptım, 10 bine yakın hastaya da  poliklinik hizmeti verdim. Hastanemiz genel anlamda Kocaeli’nin sağlık yükünü büyük ölçüde çeken, hemen hemen tüm branşlarda alanında oldukça başarılı uzman hekimlerin olduğu bir hastanedir. Sağlık hizmeti fedakar bir ekip çalışmasıdır.Biz doktor olarak bu işlemleri tek başımıza yapmıyoruz. İyi yetiştirilmiş hemşireler ve sağlık personellerimizle beraber bu başarıyı elde edebiliyoruz. Bu başarı tüm sağlık çalışanlarına ait. Sağlık işi bir ekip işidir. Başarımızı ciddi anlamda bu yükü çeken birlikte çalıştığım ekibime borçluyum.Hepsine buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Tecrübeli bir doktor olarak doktor olmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Ben tam 19 yıldır bu mesleği icra ediyorum ve severek isteyerek yapıyorum. Doktor olmak isteyenlere tavsiyem kesinlikle başta bu mesleği yapmak istemelerinden emin olmalarıdır. En önemlisi içinden gelerek yapmaktır. Severek yapılmayan hiçbir işten başarının da mutluluğun da gelmeyeceğini düşünüyorum.

Görevlendirmeyle Şanlıurfa’ya gittiğinizi ve yeni döndüğünüzü duyduk. Oradaki göreviniz ne kadar sürdü, bize o süreçten biraz bahseder misiniz?

“ASKERLERİMİZ İÇİN ŞANLIURFA’YA GİTTİM”

Geçtiğimiz ay Şanlıurfa’ya gittim. Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin görevlendirmesiyle Barış Pınarı Harekatı’nda yaralanan askerlerimizin tedavisi için Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptım. Oradan döneli iki gün oluyor. Askerlerimize, elimizden geldiği kadar sağlık konusunda destek olduk her zaman da olmaya devam edeceğiz. Şanlıurfa’da tam bir ay görev yaptım. Orada, bize gurbette olduğumuzu hissettirmeyen misafirperver Şanlıurfa halkına, edindiğim güzel dostlarıma buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2019 değerlendirmelerinde “Yılın Sağlıkçısı” ödülüne layık görüldünüz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Ben aday gösterildiğimi ve seçildiğimi Şanlıurfa’da görevdeyken öğrendim, bana sürpriz oldu. Kocaeli Gazetesi’nin kentin nabzını tutan önemli bir gazete olduğunu düşünüyorum. Yıllardır da düzenli bir şekilde yaptıkları bu güzel organizasyon Kocaeli adına benceçok önemli. Bu organizasyonda emeği geçen başta Kocaeli Gazetesi’nin tüm çalışanlarına, beni önerenlere, aday gösterenlere, değerli oylarıyla ödüle layık gören jüri üyelerine buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Kocaeli Gazetesi’ne de daha nice Doruktakiler ödül töreni yapmalarını diliyorum. Röportaj: Yasemin KAYA

ALPER GÜLTEKİN KİMDİR?

Ben 1978 Erzincan doğumluyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kocaeli’de tamamladım. 2001’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Uzmanlık eğitimimi Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladım. Mecburi hizmetimi Sivas Devlet Hastanesi’nde yaptım. 2010 yılından beri Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mesleğimi icra ediyorum. 19 yıllık hekimim.

21 Ocak 2020 -

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Kemal - Sizin hastanenizde sorun var ama once oraya mudahale edin mesala acil deki dr ve triaj kontrolu yapan saglık personel lerin psikolojileri bozulmuş hasta yakınlarını tarik ediyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 01:23
01

İzmitli - Takdir edilecek bir değer mütevazi kimliğiyle herkesin örnek alması gereken insan allah yolunu bahtını açık etsin hocam

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 21 Ocak 18:09


Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?