Reklamı Kapat

“Bir gün herkes Çenesuyu içmiş olacak”

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2019 organizasyonunda “Yılın Markası” seçilen Çenesuyu A.Ş.’nin Genel Müdürü Cumhur Seferoğlu, “Çevre illerimizin yanı sıra Çenesuyu İngiltere, Bahreyn, Suudi Arabistan gibi pek çok ülkede de satılıyor. ‘Bir gün herkes Çenesuyu içmiş olacak’ sloganımızla hareket ederek halkımızın da teveccühü ile her geçen gün büyümeye devam etmekteyiz” dedi

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2019 değerlendirmelerinde “Yılın Markası” ödülüne layık görülen ve tarihi Osmanlı’ya uzanan Çenesuyu markasının Genel Müdürü Cumhur Seferoğlu markanın kuruluş hikayesini ve çalışmalarını gazetemizle paylaştı.Çenesuyu A.Ş. Genel Müdürü Cumhur Seferoğlu, “Çevre illerimizin yanı sıra Çenesuyu İngiltere, Bahreyn, Suudi Arabistangibi pek çok ülkede de satılıyor.Yabancı sermayenin ülkemizdeki su kaynaklarına göz diktiği bir ortamda sektörün yerli ve milli bir üreticisi olan Çenesuyu A.Ş.’ de çalışmak çok keyifli. ‘Bir gün herkes Çenesuyu içmiş olacak’ sloganımızla hareket ederek, halkımızın da teveccühü ile her geçen gün büyümeye devam etmekteyiz.” dedi.

Çenesuyu firmasının kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Çenesuyu hakkında yapılan tarihi araştırmalarda, Çenesuyu’nun Devlet-i Ali Osman’ın İstanbul Saraylarında tüketildiğini, tadı ve lezzetiyle çeşitli kaynaklarda kendini gösterdiğini görebilmekteyiz.İzmit’te bulunan Tarihi Av Köşkü Kasr-ı Hümayun’un kapı üstünde bulunan levhada, “Aceb mi sözlerim olsa Çenesuyu gibi ahla, olur mu bu sözlerim Çenesuyu gibi tatlı ve şirin” (Hicri 1279 – Miladi 1862)mısralarıyla Çenesuyu’nun tadından ve lezzetinden övgü ile bahsettiği görülmektedir.

“TARİHİ OSMANLI’YA DAYANIYOR”

1836 yılında tahtta olan II.Mahmut Han yurtiçi gezilerinden birinde şehzadeleri, Şehzade Abdülmecit ve Şehzade Abdülaziz Efendi ile birlikte 2-3 Aralık tarihlerinde Çenesuyu kaynağına Sultan seviyesinde ilk resmi ziyareti gerçekleştirmiştir.Çenesuyu’nun resmi kaynaklarda ilk olarak Miladi 16 Mart 1912 tarihinde demir borularla doğal kaynağı olan Çenedağ’dan İzmit’e taşınması düşünülmüş ve bu düşünce krokilerle hazırlık aşamasına kadar gelmiştir. Ancak ilk boru hattının döşenmesi ve kaynaktan halka hizmet sunulmaya başlanması 1933 senesinde dönemin İzmit Belediyesi tarafından olmuştur.

“ATATÜRK ÇENESUYU’NU ÇOK BEĞENMİŞ”

O dönemde eski tarihi gar binasına yaptırılan çeşmeden Çenesuyu akmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Paşa bir ziyaretinde Çenesuyu’nu bu çeşmeden içmiş, beğenmiş ve lezzetinden etkilenmiştir. Günümüzde Çenesuyu, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün önderliğinde mevcut yüksek üretim kapasitesi, ileri teknoloji makine parkuru ve geniş distribütör ağıyla, yurtiçi ve yurtdışı yeni pazarlara açılarak üretim ve satışını iki katına çıkarma hedefi ile ilerlemektedir.Fatih Sultan Mahallesi, Ertuğrul Gazi Bulvarı No: 168 Derince adresinde bulunan üretim alanımızda hizmete devam ediyoruz.

Bu sektörün en zor yanı nedir?

Su sektörü hayatın temel taşı olan su üzerinden hizmet sunan çok büyük ve gelişmeye açık bir sektördür. Her sektörün güzel ve zor yanı olduğu gibi tabi ki bu sektörün de zor yanları var. Öncelikle sektördeki pazar durumuna değinmek isterim. Türkiye’deki ambalajlı su pazarının büyüklüğü 6-6,5 milyar lira civarında ve 100’den fazla firma bulunmakta.11,7 milyar litreye ulaşan su pazarının 6,4 milyar litresini damacana, 5,3 milyar litresini ise pet satışları oluşturuyor. Türkiye’de kişi başına ortalama yıllık tüketimi 68 litre pet-cam, 81 litre de damacana olmak üzere toplam 149 litre civarında bulunuyor. Sektörü geniş olan bu pazara hakîm olmak tabi ki zor ama karşılığında insanların memnuniyetini görmek de keyif verici.

“ÇENESUYU YURTDIŞINDA DA SATILIYOR”

Toplam yıllık ihracat verileri ise yaklaşık 62,3 milyon dolar civarında.Yıllık yaklaşık yüzde 3 büyüme kaydeden ambalajlı su sektörü mevcut endüstriyel kapasitenin 40’ını kullanıyor.Bu kadar büyük ve yabancı sermayenin ülkemizdeki su kaynaklarına göz diktiği bir ortamda sektörün yerli ve milli bir üreticisi olan Çenesuyu A.Ş.’de çalışmak zaten başlı başına zor ve bir o kadar keyifli.

“YILLIK ÜRETİMİMİZ 100 MİLYON ŞİŞENİN ÜZERİNDE”

Çenesuyu Kocaeli’de her yere ulaştırılıyor mu, nerelere ulaştırılıyor? Bir yılda toplamda ne kadar su satışı yapılıyor?

Çenesuyu ürünlerimiz, Kocaeli başta olmak üzere, İstanbul, Ankara, Balıkesir, Eskişehir, Edirne, Bursa gibi büyük illerimize ulaştırılıyor. Bunun yanında İngiltere, Bahreyn, Suudi Arabistan gibi pek çok ülkede ürünlerimizin satışı mevcut. Ayrıca ihracat anlamında Malezya, Katar, Dubai gibi ülkelere ulaşması yönünde çalışmalarımız mevcut. Yıllık üretimimiz yaklaşık 100 milyon şişeyi geçmektedir. Böylesine büyük rakamlarda üretim yapmış ve kapasitesi her geçen gün yaptığı yatırımlarla büyüyen fabrikamızda “Bir gün herkes Çenesuyu içmiş olacak” sloganı doğrultusunda durmadan ve yorulmadan çalışmaktayız.

“BAŞKANIMIZ AYGÜN’ÜN BÜYÜK DESTEĞİ VAR”

Çevre illere de ulaştırılıyor mu?

Bahsettiğim gibi çevre illerde, özelliklede havaleli ve nakliye sorunu olan bir ürün olması hasebiyle yakın bölgelerde bayiliklerimiz aracılığıyla satışımız mevcut birçok ilde bayiliğimiz var ve her geçen gün bayi ağımızı genişletiyoruz. Sayın Başkanımız Zeki Aygün’ün destekleriyle Ankara’da pek çok kamu kurumunda Çenesuyu ürünlerimiz yerini almaya başladı. Son olarak 10 ildeki cezaevleri ve birçok kamu kurumu ile yaptığımız anlaşmalar sonucu mevcut bayiliğimiz olan iller dışında Çankırı, Bolu ve Kırıkkale illerimizde de yerimizi almaya başladık.

Çenesuyu’na halkın yaklaşımı nasıl?

Çenesuyu Osmanlı'dan Cumhuriyet'e bu günümüze kadar gelmiş mirası ve köklü tarihi ile halkın nazarında her zaman müspet yerini lezzetini aynen korumuş bir su. Markalaşma sürecini çok öncelerde tamamlamış, hatta bizlerin markasının peşinden koştuğu ve adının önde gittiği bir su. Bu anlamda halkımızın teveccühü ile her geçen gün büyümeye devam ediyoruz.

Sektörünüzle ilgili yapmış olduğunuz projeler var mı?

Sektörün sorunlarını çok iyi tespit etmiş ve çok iyi bilen bir ekiple çalıştığımız için su sektöründe yaşanan sıkıntılar ve yerel su markalarının büyümesine yönelik ciddi projelerimiz var. Özellikle yabancı sermaye karşısında yerli ve milli bölgesel su markalarımızın birlikte hareket ederek böyle mühim bir alanda sektörde söz sahibi olması adına güç birlikleri kurulmasını amaçlamaktayız. Ayrıca yerli ve milli bölgesel su markaları ile birlikte hareket ederek devletimizin sektöre olan desteğinin artması yönünde çalışmalarımız mevcut.

Yapmak istediğiniz yeni projeleriniz var mı?

Sektörümüzün genel sıkıntılarına yönelik ulusal çapta projelerimize ilave olarak kendi bünyemizde yürüttüğümüz ciddi atılımlarımız elbette ki var. Öncelikle Çenesuyu markamızı bir üst segmente taşıyacak 2020 yılını ihracat yılı ilan ederek satışlarımızın yarısını yurtdışına özellikle yurtdışında yaşayan Çenesuyu'nun lezzetini bilen vatandaşlarımıza ulaştırmak yabancıların da Çenesuyu içmesini sağlamaktır. "Birgün dünyada Çenesuyu içmeyen hiç kimse kalmayacak" hedefi doğrultusunda ilerleyeceğiz.

“SIRADA CAM ŞİŞE PROJEMİZ VAR”

Cam Şişe projemiz 2020 yılı ilk yarısında nasipse gerçekleşecek. Bu doğrultuda cam şişe makine yatırımımız için gerekli tüm çalışmalar tamamlandı. İnşallah nisan, mayıs ayları gibi Çenesuyu kalitesini cam şişe ile raflarda halkımızın tüketimine sunmuş olacağız. Mevcut yatırımlarımıza ek olarak fabrika içinde ciddi bir yatırım olacak olan yaklaşık iki dönümlük bir depolama ve idari hizmet binası çalışmalarımız son aşamada planları tamamlandı, yapım aşamasına geçeceğiz. Yine ürün skalamızı genişletmek maksadıyla yapmış olduğumuz çalışmalar arasında olan “KullanAt Damacana – 19 LT” ürünümüz için gerekli makine ekipmanlarını 2020 yılı sonu yada 2021 yılı başında hizmete almayı planlıyoruz.

2020 hedeflerinizden bahseder misiniz?

Bahsettiğimgibi birkaç ay içinde Cam Şişe ile Çenesuyu kalitesini sofralarınıza sunmak için tüm çalışmaları tamamladık. Çenesuyu için prestij bir proje olan cam şişe üretimi nisan ayı içinde başlayacak ve sahada yerini alacaktır. Depolama ve idari hizmet binası yatırımımız ile de bayilerimize dolayısıyla da halkımıza eksiksiz ve düzenli hizmet verme yolunda büyük bir adım daha atmış olacağız. “Kullan At Damacana – 19 LT” ürün skalasını tamamlamış olacak. 2020 yılı sonunda bir önceki yıla yaklaşık yüzde 15-20 arasında büyüme hedefimizle seneyi kapamayı planlamaktayız. Yeni yıl planımız daha çok insana bu lezzeti ulaştırmak, yeni illerde bayilikler vermek, -artış var zaten- yurtdışınada üretimimizin yarısını satmak olacak.

Su tüketimiyle ilgili halkımıza neler söylemek istersiniz?

Suyun, hayatın temel kaynağı ve özü olduğu unutulmamalıdır. Su sıralarında bekleyen özellikle 40 yaş üstü vatandaşlarımız bu günleri çok iyi hatırlarlar. Pet su arzının olmadığı hatta musluklardan sularımızın akmadığı yılları birlikte yaşadık. Bu nedenle özellikle gerek evde kullandığımız çeşme sularımız olsun gerekse pet şişe içme sularımız olsun suyun tüketiminde en mühim hususun israf etmeden ve yerinde kullanımı olduğunu düşünüyorum. Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V. efendimizin de buyurduğu gibi ‘Yiyiniz, içiniz israf etmeyiniz’ düsturundan hareketle kıt kaynakların en iyi şekilde kullanılması gerektiği gibi suyumuzu da en doğru şekilde kullanmalıyız.

“ÇENESUYU İÇEN KOCAELİ’DE KALIR”

Çenesuyu ürünlerimiz özelinde halkımızın teveccühü bellidir. Özellikle Kocaeli halkı Çenesuyu'nu damak tadı doğallığı şifası sebebiyle tercih etmektedir başka sulara rağbet etmemektedir. Çenesuyu içen kişi Kocaeli'de kalır, başka ile zorunlu giderse de başka bir su içemeyeceği için arar bulur markamızı. İl dışından Kaşık fabrika satış yeri olan tesislerimize yabancı plakalı çokça araç gelmekte ve su almaktadır. Diğer illerde de bayiler ve marketler aracılığıyla suyumuzu temin etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği Standartları parametre değerlerinin tam orta değerlerinde yer alan pH, en az tuz oranı ve içerdiği diğer mineral özellikleri ile Çenesuyu gönül rahatlığıyla içebileceğiniz şifa kaynağı bir değerimizdir.

Gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2019’da “Yılın Markası” seçildiniz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Değerli seçkin jüri üyelerinizin Çenesuyu'na olan tutkunluğu ve onay vermesi bizi Çenesuyu camiası olarak ziyadesiyle memnun etmiştir. Halkın ilgisi sevgisi Çenesuyu’na yüz yıllardır eksilmeden artarak devam etmektedirler. Bizlere düşen de bu ilgiye layık olmak ve değeri hak ettiği zirve noktaya taşımak için gece gündüz çalışmaktır. Geleneksel olan bu organizasyona emek vermiş olan başta Kocaeli Gazetemizin tüm çalışanlarına, bizleri aday gösterenlere, bu ödüle layık gören jüri üyelerine sonsuz teşekkürü bir borç biliriz.Röportaj: Yasemin KAYA

CUMHUR SEFEROĞLU KİMDİR?

Ben 1970 Kars doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Kocaeli’de tamamladım. Lisansımı İktisat bölümünde, yüksek lisansımı Okan Üniversitesi’nde İşletme alanında tamamladım. Doktora eğitimime devam ediyorum. Gebze Belediyesi ve Derince Belediyesi’nde çeşitli birimlerde müdürlük ve başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulundum. Hala Derince Belediyesi iştiraki Çenesuyu A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım.

23 Ocak 2020 -

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10

41o41 - "Kötü eleştiri gizli bir hayranlıktır." derler.Buradan kötü eleştiri yapanlara sesleniyorum.Çenesuyu doğal kaynak suyudur.Kaynaktan şişeye, şişeden sofralarınıza el değmeden, yoğun emek harcayarak gelmektedir.Gerek lezzet, gerekse kalite olarak halkın beğenisini kazanmış ve kendini ispatlamıştır.O yüzdendir ki doğanın size sunduğu bu nadide lezzeti gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.Adıyla, tadıyla Türkiye'nin suyu, "ÇENESUYU".Afiyet olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 10:34
08

Izmitli - Çenesuyu markadır bizlerinde yapması gereken değerlerimize sahip çıkmaktır

Yeni yönetime şimdiden yapacağı hizmetlerden dolayı kolaylıklar diliyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 09:36
06

Çenesuyulu - Çenesuyu A.Ş çalışanı olarak yeni yönetime ve genel müdürümüz Cumhur Seferoğluna yaptığı ver harcadığı emeklerden dolayı teşekkür ederiz..Çenesuyunu yıllar üstüne koydukça marka değerini herkezlere göstereceğiz inşallah..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 09:17
04

Derinceli - Tarihi ve tadi ile kocaeli Derincemizin gururu her gecen gun büyümeye ve bu tarihi su yumuzu tanitmaya devam edecegiz Cenesuyu nun gelismesi buyumesi Derincemize katacagi deger ve ilcemizin tanitimi icinde cok önemli bizler bu degere sahip cikmaliyiz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 23 Ocak 21:28
03

Ayhan Kayan - YALAN .YALAN.YALAN.FABRİKADADA YALAN.SUYUN YARISI KUYU SUYU.ATATÜRK DE BU SUYUYU SEVMİŞTİ ODA YALAN.ATAÜRK DÖNEMİNDE BURALARDA OLAN BÜTÜN SULAR,TERTEMİZ PAM PAKTI.ŞİMDİKİ SULAR ELLİ TANE ARITMADAN GEÇTİKTEN SONRA SATILIYOR.SONRA BU SUYUN KAPASİTESİ İL SINIRLARI İÇİNDE ANCA YETER.ERİKLİ .SIRMA BİLE BURDA DAHA ÇOK SATIYOR.GELELİM MÜDÜRÜNE,DERİNCEDE İKİ DÜKKAN BATIRDI.İFLAS ETTİ.ATTI KENDİNİ SYASETE.AZİZ İN TEZGAHINDAN GEÇİP .UYDURUK MEMUR STATÜSÜNDEN MEMUR OLDU.YASLARA AYKIRI OLMASINA RAĞMEN 10 SENEYİ DOLDURMADAN MÜDÜR OLDU.AZİZ VE HAYDAR DÖNEMİNDE FEN İŞLERİNDE YATARAK 10 SENE PARA ALDI.ŞİMDİDE ZEKİ BEYE KENDİNİ İSPATLAMAYA ÇALIŞIYOR AMA FİYASKO

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 23 Ocak 18:21
09

Hadi Şahin - @Ayhan Kayan 03 nolu yoruma cevabı: Ayhan Kayhan diye sahte isim kullanan sahtekâr yalancı iftiracı müfteri zat. Öyle bağırarak büyük harflerle yazı yazmak zorunda kaldığına göre siyasetin pisliğine bulaşmış birisin bayağı zoruna gitmiş. Bir markayı karalamak orada çalışanlara yetkililere hakaret etmek öyle kolay olmasa gerek ben yazdığın kişilerin kurumun yerinde olsam bu iftira ve yalanlarını mahkemede de anlatman için seni şikayet ederdim muhatap alırlar mı akıl hastası muamelesi yaparda es mi geçerler bilmem ama alırlarsa bayağı örttürürler seni haberin olsun öyle yazdım kaçtım nereden bulacaklar deme IP numarandan bilişim suçları polisi anında bulur gelir alır. Öyle mabadından uydurup yazanı pek affetmezler gazetenin hakaret içeren yazıları da yayınlaması ayrıca fecaat hem yılın markası seçiyor hem de böyle saçma sapan yazı yazanları yayınlıyor yüzlerce olumlu yazan kişiyi de yayınlamıyor hayret.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 08:27
07

Derinceli - @Ayhan Kayan 03 nolu yoruma cevabı: Eminim ki bu suyu bizdeb daha fazla kullaniyorsunuzdur sırf muhalefet olsun die biseler yaziyorsun Ataturk doneminde ki insanlar da temiz samimi ve degerlerine sahip cikan insanlardi eger kusur aramak hata aramak istersen önce kendimize bakip sonra birseyleri yorumlaya biliriz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 09:32
02

Hakan - Sefa başkandan allah razı olsun türkiyenin en iyi muslukdan içme suyunu bizlere kazandırdı

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 23 Ocak 11:47
01

Tekin 41 - BIRAKIN BU HIKAYELERI.BU KADAR ANLATIM BU KADAR REKLAM.KESIN SATIP OZELLESTIRECEKSINIZ!!!!YEMEZ BU MILLET ARTIK.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 23 Ocak 10:34
05

Derinceli - @Tekin 41 01 nolu yoruma cevabı: Derincemizin olan bu deger halkindir ve ölede kalicaktir özelleştirme die bir şey yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ocak 21:35


Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?