Reklamı Kapat

“Yeni bir enerji için yola çıktık”

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nde olağan genel kurul heyecanı her geçen gün artıyor. 22-23 Şubat’ta iki gün sürecek kongrede “Değişim Zamanı!”sloganıyla yönetime aday olduğunu açıklayan Halil Ardıç, hedeflerini gazetemize anlattı

-Sizi tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 20 yıldır meslek hayatı içerisindeyim. 1999’ da meydana gelen Marmara depreminin ardından Kocaeli’de çalıştık. 1999 yılından itibaren yapı denetim alanında faaliyet gösteriyoruz. Yapı denetim sektöründen hiç kopmadık. Aynı zamanda Kocaeli Ticaret Odası 3. Komite başkanıyım. Üyelerimize hizmet edebilmek için bir yola girdik.

-Adaylık sürecinizden biraz bahsedermisiniz?

“ORTAK AKILLA YOLA ÇIKTIK”

Mevcut yönetimin 3 dönem yani 6 yıldır görevde olmaları nedeniyle yorulduklarını düşünerek yola çıktık. Amacımız odamıza yeni bir heyecan getirerek, üyelerimize ve kentimize faydalı olabilmek. Bunun yanında odamızın kuruluşundan buyana görev yapan tüm yönetim kurulu üyelerine ve başkanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyoruz, odamıza ciddi katkıları oldu. Bizim de hedefimiz arkadaşlarımızın bugüne kadar yaptıkları çalışmaların üstüne bir tuğla koymaktır. Beraber hareket ettiğimiz meslektaşlarımızla yeni bir enerji ile değişim için yola çıktık. Umarım başarılı oluruz.

-İMO yönetiminde eksik gördüğünüz, başarısız bulduğunuz konular neler acaba?

“MEVCUT YÖNETİM YORULDU”

Tabii mevcut yönetimin bazı eksikleri ve heyecan kaybı olduğunu gözlemledik, kısaca yoruldular.Yaklaşık 2 bin 850 civarında üyemiz sandığa gidecek. Bizim sloganımız değişim. Üç dönem altı yıldır arkadaşlar yönetimdeler. Biz ilk heyecanlarını yitirdiklerini düşünüyoruz. İlk dönem ile bu dönem arasında farklılıklar görüyoruz. Bakın deprem yönetmeliğimiz var. Çelik yapı yönetmeliği 2016 yılında Resmi Gazete’de yayınlanmış, 2019 yılında yürürlüğe girmiş. Bu yönetmelikle ilgili hiçbir çalışma yapılmamış. Çelik ile alakalı hiçbir çalışma yapılmamış. 2018’de resmi gazetede yayınlanan yapı denetimle ilgili 2019’un Ocak ayında çalışma yapılmış. Yönetim yönetmeliklere hep hazırlıksız yakalanmış. Eksik kaldılar.

-Sektörünüzün en önemli sorunları nelerdir?

“EN ÖNEMLİ SORUN YENİ MEZUNLARIN ADAPTASYONU”

Özellikle yeni mezun olan meslektaşlarımızla ilgili ciddi sorunlar yaşıyoruz. Yeni mezun arkadaşların iş bulmalarıyla ilgili özel sektör ve kamu kuruluşları ile ortak projeleri hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Firmalarımızın gereksinimlerine yönelik, genç meslektaşlarımıza oryantasyon eğitimleri verilecektir. Şunu da belirtmek isterim, biz yönlendirme konusundaki eğitim eksikliğini dile getirdikten sonra mevcut yönetim bu konudaki eğitimlere ağırlık verdi. Bu konuda kendilerine teşekkür ederim. 

-Seçilirseniz ilk olarak ne vaat ediyorsunuz?

“HİÇ KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ”

Odanın birliğini ve beraberliğini sağlamak çok önemli. Hiçbir ayrım gözetmeden, hiç bir grubun devamı niteliğinde olmayan bir anlayışla, inşaat mühendisi diplomasına sahip olan, şehrimizde çalışıp üreten tüm üyelerimizin birliğini ve beraberliğini sağlamak hedefimdir. Hiç kimseyi, ötekileştirmeyeceğimizi özellikle vurgulamak isterim.

HALİL ARDIÇ KİMDİR?

1975 yılında Trabzon’da doğdu. 1999 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2002 yılında bu yana yapı denetim sektöründe faaliyet göstermektedir. Kartepe Yapı Denetim Şirketi’nin ortaklarından. KOTO 3. Komite Başkanı. Evli ve 3 çocuk babası.

10 Şubat 2020 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?