Reklamı Kapat

İl Başkanı Başaran: Sokağa çıkma yasağı yanlış uygulanıyor

“Tele Röportaj” yazı dizimizin konuğu, 17 Nisan’da Covid-19 teşhisi konulan ve tedavi süreci dün tamamlanan Gelecek Partisi İl Başkanı Ömer Faruk Başaran oldu. Hastalık sürecini anlatan Başaran, “Sokağa çıkma yasaklarının yanlış uygulandığını düşünüyorum. Dün ilk kez dışarı çıktım, normal hayat var gibiydi. 14 gün olmak kaydıyla en başta yapılması lazımdı” dedi

Pınar Gül Tarhan
Pınar Gül Tarhan Tüm Haberleri

“Tele Röportaj” yazı dizimizin bugünkü konuğu, 17 Nisan Cuma günü yapılan test sonucu koronavirüs (Covid-19) teşhisi konulan ve dün tedavi süreci tamamlanan Gelecek Partisi İl Başkanı Ömer Faruk Başaran oldu. Kendini gayet iyi hissettiğini ifade eden İl Başkanı Başaran, tedavi sürecinde yaşadıklarını, karantina günlerini anlattı. Sokağa çıkma yasağında geç kalındığını belirten Başaran, sadece haftasonları uygulanmasının da yanlış olduğunu dile getirdi. Öte yandan yaklaşık 5 ay önce kurulan ve 9 ilçe başkanının atamasını gerçekleştiren partisinin çalışmalarına da değindi.

“SITMA İLACI VE ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ”

Öncelikle geçmiş olsun. Koronavirüse yakalandığınızda kendinizde ne gibi semptomlar fark ettiniz?

Teşekkür ederim. Sürekli doktora gidiyordum zaten. İstanbul Atlas Üniversitesi Medicine Hastanesi’nde takviye olarak serum alıyordum. Sonuncusunu hastalığın farkında olmadan almıştım. O gün doktorum şüphelendi. Tomografi sırasında tanı konuldu. Hiçbir belirti hissetmedim. Sıtma ilacı ve antibiyotik tedavisi gördüm. Şu an gayet iyiyim.

“BAŞA GELEN ÇEKİLİR DEDİK”

Testinizin pozitif çıktığını duyduğunuzda neler hissettiniz?

Gayet normal karşıladım. Herkesin karşılaşacağı bir durumdu. Başa gelen çekilir dedik. Aileme bulaştırdım mı acaba diye bir korkuya kapılmadım. Onlarda da çıkmadı neyse ki. Çok fazla etkilemedi bu hastalık beni.

Hastanede yattınız mı? Nelerle karşılaştınız?

Çok ağır atlatmadım, o yüzden hastanede de yatmadım. Evde tedavi gördüm. Doktorumla sürekli irtibat halindeydik. Kendisine ve tüm sağlık çalışanlarımıza emeklerinden dolayı sonsuz teşekkür ederiz. Onlara minnettarız.

Evde karantinada kalmak nasıl bir duygu?

Evde tek değildim. Ailemle birlikteydim. Ancak ayrı odalarda kendimizi izole ettik. Tabi onlarla vakit geçiremiyorsunuz. Odanızda tek başınızasınız. Ama yine de evinizdesiniz. Allah hastanede yatanlara sabır ve sağlık versin.

“EVDE NASIL YAŞANIRI ÖĞRENDİK”

Bu hastalığın size öğrettikleri neler oldu?

Hepimiz evde yaşamayı öğrendik. Önceden evde canımız sıkıldığında hemen kendimizi sokağa atıyorduk. Bu süreç bize evde nasıl yaşanırı öğretti.

Türkiye’de koronadan en çok etkilenen illerden biri Kocaeli. Kocaeli’nin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kocaeli’nin durumu gayet normal. Yoğun bir iş hayatı var. Toplu taşımanın yoğun olduğu bir il. Küçük İstanbul diyoruz biz Kocaeli için. Hareketli bir yaşam olduğu için hızla yayılması çok normal.

“DÜN NORMAL HAYAT VAR GİBİYDİ”

Hükümetin aldığı tedbirler sizce yeterli mi?

Sokağa çıkma yasaklarının yanlış uygulandığını düşünüyorum. Sadece haftasonları yeterli değil. 3 güne, 4 güne çıkarmanın bir faydası yok. Dün ilk kez dışarı çıktım. Normal hayat var gibiydi. Bu daha da zarar veriyor. 14 gün olmak kaydıyla en başta yapılması lazımdı. Biz de parti olarak bunu dile getirdik. Ancak gelinen nokta bu. İnsanlar bankalara, marketlere yığılıyor. Bu şekilde virüsün yayılması daha çabuk oluyor.

Koronavirüsle ilgili topluma mesajınız nedir?

İnsanlar kendilerini iyi korusunlar. Bütün insanların yüzde 80’i geçirecek deniliyor. Çok dikkatli olunmalı. Özellikle temastan kaçınılmalı.

“3 İLÇE BAŞKANIMIZI DA BİR AY İÇİNDE ATAYACAĞIZ”

Biraz da parti çalışmalarınızdan bahsedelim. Partiniz kurulalı 5 ay oldu ve Kocaeli Teşkilatı olarak bu zor süreçte de hiç durmadınız. 9 ilçe başkanınızı, il kadın ve gençlik kolu başkanlarınızı atadınız. Çalışmalar nasıl gidiyor?

Tabi partimizi kurduk. Salgından önce biz çalışmalarımıza hemen başlamıştık. Koronavirüs tüm Türkiye’ye yayılınca da çalışmalarımızı alınan tedbirleri de gözeterek gerçekleştiriyorduk. Nisan ayı başında 50 kişilik kurucu il yönetimimizi, 5’er kişilik disiplin ve etik kurullarımızı tamamladık. Bu süreçte arkadaşlarımızın da yoğun çabasıyla teşkilatlanma çalışmalarımız kapsamında 9 ilçe başkanımızın atamasını yaptık. İl kadın ve il gençlik kolları başkanlarımızı belirledik. Gebze İlçe binamız da tutuldu. Geri kalan 3 ilçe başkanımızı da en geç bir ay içinde belirleyeceğiz. Gayet güzel gidiyor. Çalışmalarımızı gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Başarılı olup olmadığımızı inşallah seçimlerden sonra göreceğiz. Takdir halkımızın. Üye çalışmalarımızı yapıp kongreye gideceğiz.

“BENİ YALNIZ BIRAKMAYAN HERKESE TEŞEKKÜRLER”

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Tedavim sürecinde telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten, beni yalnız bırakmayan başta Genel Başkanım Sayın Ahmet Davutoğlu’na, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Doğan Demir ve kurucu il yönetimimize, partimizin il başkanlarına ve diğer partilerin il başkanlarına, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, eş dost akrabalarımıza, iş insanı arkadaşlarıma ve hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar.

ÖMER FARUK BAŞARAN KİMDİR?

1965 yılında İstanbul’da doğdu. Ömer Faruk Başaran ilk, orta ve lise tahsilini Gebze’de tamamladı. Yükseköğrenimini Londra’da USIU EUROPA – CAMPUS’da “İş İdaresi” dalında bitirdi. (1983 – 1987). Vatani görevini Marmaris Aksaz Karaağaç’ta kısa dönem deniz kuvvetlerinde tamamladı. 1987 yılında atıldığı iş hayatına, halen inşaat başta olmak üzere ticaret ve sanayi konularında yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren Başaran Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir. 2002 yılında Merhum Turgut Özal’ın kurduğu Anavatan Partisi’nden (ANAP) Kocaeli Milletvekili adayı olmuştur. 13 Aralık 2019'da Gelecek Partisi Kurucular Kurulu’nda yer alan Ömer Faruk Başaran, 30 Ocak 2020 tarihinden bu yana Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanlığı görevini yürütmektedir. İngilizce bilen Ömer Faruk Başaran, evli ve 5 çocuk babasıdır.

28 Nisan 2020 -

Muhabir Pınar Gül Tarhan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ado - Ah başkanım geçmiş olsun dikkat et kendine iyi görmüyoruz seni bu aralar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 05:46Anket Hafta sonları sokağa çıkma yasağı kalksın mı? Kalkmasın mı?