“Biz Derince’nin markasıyız”

Ergün Gıda ismi olarak ilk marketini Derince’de hizmete sokan Ergün Gıda, bugün kentimizin en önemli market zincirlerinden biri ve toptancı haline geldi. Ergün Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Halil Özcan, “Biz Derince’nin markasıyız” dedi

Fiyat politikasıyla kentin en uygun marketlerinden biri olarak kabul edilenErgün Gıda, uzun ömürlü ender firmalarımızdan biri. 26 yıldır marketçilik sektöründe hizmet veren Ergün Gıda’nın, ilimizin farklı ilçelerinde marketler ve toptancıları bulunuyor. Kurulduğu günden beri, emin adımlarla sektöründe ilerleyen Ergün Gıda, gelecek dönem içinde planlamalarını yaptı ve yeni yatırım planlarını oluşturdu. Sizlere bu söyleşide kentimizin önemli markalarından biri haline gelen Ergün Gıda’dan bahsedeceğiz.

Bülent Ekinci: Ergün Gıda’nın ortaklık yapısını, kuruluş aşamasını, dünü ve bugününü anlatır mısınız?

Halil Özcan:Ergün Gıda 30 Aralık 1994 yılındakuruldu. Ağabeyim Necati Özcan, Ezelettin Özcan, ben Halil Özcan, akrabalarım Abdurahman Kaya ve Ragıp Özcan tarafından aile şirketi olarak kuruldu.

İLK, BAKKAL OLARAK KURULDUK

İlk olarak Kuruçeşme’de bir bakkalımız vardı. Biraz daha büyüdük, araç aldık ve toptan mal satmaya başladık. Ağabeyim Necati Özcan, 1978 yılında bu işe başladı. Ama o zamanlar Erzurum’da yapıyordu bu işi. 1982 yılında Kocaeli’ye geldik. Ardından İstanbul Pendik ve Rahmanlar’da orta ölçekli bakkallar açtık. 1985 yılında tekrar Kocaeli’ye geldik. Derince’debir bakkal açtık. Ağabeyim Necati Özcan çalıştırıyordu onu.

DERİNCE MARKASI

1994 yılında da ise Ergün Gıda olarak şirketimizi açmış olduk ve o günden bugüne devam ediyoruz. Ergün Gıda ilk olarak Derince’de hizmete girdi ve bir Derince markası olarak varlığını sürdürüyor. Ergün Gıda olarak Derince’de doğduk, Derince’de kazandık ve Derince’ye de harcamanın peşindeyiz.

7 MARKET 3 TOPTANCI

Şu andaDerince’nin dışında Derbent’te varız. Körfez’de Yeni Yalı Mahallesi’nde varız, Körfez Kent’te varız, Kullar’da toptancı merkezimiz bulunuyor. 7 market, bir tane toptan fiyatına perakende gros mağazamız ve iki tanede toptan satış merkezimiz bulunuyor.

BAKKALLAR BİZİM VELİNİMETİMİZ

Toptancı merkezlerinin en önemli müşterileri bakkallardır.Şu an toptanda 6-7 bin kalem ürünümüz var. Bizim toptancı olarak asıl müşterimiz kendi marketlerimiz değil, bakkallar, büfeler, orta ölçekli marketler. Kendi marketlerimiz buradan, ürünlerinin yüzde 10’unu alır. Yüzde 90’ını da distribütörlerden alır. Bizim burada ayakta durmamızı sağlayan bakkallar. Bakkallar bizim velinimetimiz.

B.E.: Uzun bir süre varlığını sürdürmek ve büyüyerek kendini geliştirmeyi nasıl başardınız?

H.Ö.:Benim babamın bir sözü vardır,“Namuslu zarar et, namussuz kar etme”diye… Bunun üç sac ayağı var: Kalite, hizmet, fiyat. Vatandaşın seni tercih etmesi için malın kaliteli olacak, ucuz olacak ve hizmetinde en üst seviyede olacak. Bunlardan ödün vermediğin sürece vatandaş zaten seni tercih eder. Dürüst, ilkeli durmak ve cesur olmak, ticarette çok önemli. İlkeli olduğunda mantıklı cesur oluyorsun, dürüst olduğunda yanlış bir şey yapıp arkanı kontrol etmek zorunda kalmıyorsun.

FİYATLARIMIZA GÜVENİYORUZ

Biz Ergün Gıda olarak fiyatlarımıza güveniyoruz. Şuanda Derince’de bulunan Merkez Camii’nin altındaki mağazamızdaki fiyatlar, İzmit’te hiçbir yerde yok. Öyle bir mağazada yok.

ALIŞVERİŞ YAPANIN OTOPARK ÜCRETİNİ ÖDÜYORUZ

Hatta, Derince Merkez Camii’nin altında bulunan marketimize, alışveriş gelen müşterilerimizin otopark ücretini de biz ödüyoruz. 100 TL üzeri alışveriş yapanların 1 saatlik otopark ücretini biz karşılıyoruz.

YEMEK KARTLARI FAHİŞ YÜZDELERLE ÇALIŞIYOR

Farklı isimlerle bildiğimiz yemek kartları genelde alışverişler için kullanılıyor. Bunlar şu anda yüzde 10 pay alıyor. Zaten marketteki karmarjı belli. Bu tarzı kartlarla yapılan alışverişler ortada kar filan bırakmıyor. O yüzden bizim en ucuz marketimiz olan Derince merkez mağazamızda bu tür kartlar geçmiyor. Sadece kredi kartı ve nakit para geçiyor. O yüzden de kar marjımızı düşürdük ve o kartların patronlarına kazandıracağına halka kazandırıyoruz.

TİCARET ODALARI BU KONUYA EL ATMALI

Bu kartı ticaret odaları yerelleştirsin, yüzde 10 değil de yüzde 4 kessin. Kendi giderlerini karşılasın. Hem esnaf kar eder hem vatandaş yemek kartlarıyla her yerde alışveriş yapabilir. Hem de ticaret odalarının bir prestiji olur.

PARA YURT DIŞINA ÇIKIYOR

Çok değişik bir sistemle çalışıyor. Yemek kartlarıyla müşteriye satış yapıyoruz, parasını hemen ve nakit olarak alamıyoruz. Belli bir bölümüyle yönlendirdiği yerlerden alışveriş yapmanı istiyor. Birde oralarla anlaşıyor, yüzde 2.5 düzeyinde de oradan kar ediyor. Hiçbir şey yapmadan para yurt dışına çıkıyor. Çünkü bu yemek kartları yabancı menşeli firmalar.

EL ATARLARSA MİLYARLARCA LİRA TÜRKİYE’DE KALIR

Bu firmaların hiçbiri Türk değil. Totale vurduğumuzda her ay milyarlarca lira para Türkiye’den yurt dışına gidiyor. Bu çok önemli bir konu. Türkiye’deki bütün ticaret odaları bu duruma el atsa, bu para Türkiye’de kalır, hem de esnaf kazanır. Bir ara devlet el attı, kesintiyi yüzde 6’ya düşürdü ama kimse uymadı buna.

BU SÜREÇTE PERSONEL ALDIK

Bünyemizde 150’ye yakın çalışanımız var. Bu dönem çok yoğun bir dönem geçiriyoruz. Bu dönem işlerimiz arttığı için yaklaşık 10 kişi daha istihdam etmeye başladık. Yüzde 10 daha fazla iş yapıyoruz. Covid-19 nedeniyle alınan önlemler kapsamında yaşanan kısıtlama günlerindeki yoğunluk da diğer günlere kaydığı için iş kaybı yaşamadık. Bu yüzden istihdamımızı artırdık.

B.E.: Market fiyatlarında zam yaşandı mı?

H.Ö.:Bazı ürünlerde zam var. Otomatik zamlanan ürünler olabiliyor. Arz talep dengesine göre zam yaşanabiliyor. Kısıtlı çalışma durumu nedeniyle firmalar zam yapmak durumunda kalabiliyor. Yüzde 5-10 seviyelerinde bir zam olduğunu düşünüyoruz. Ama dediğim gibi her üründe zam var denilemez. Tabi bu saydıklarımıza eldivenler, dezenfektanlar gibi ürünler dahil değil. Onlara yüzde 100’e yakın zam geldi. Temel gıda maddelerinde aşırı fiyat artışı yok.

45 GÜNDE 1 YILLIK UN SATTIK

B.E.: Bu dönemde en çok ne sattınız?

H.Ö.:Bu dönemde sattığımız ürünlere baktığımızda en çok un, bakliyat, yağ ve su satışı olduğunu görüyoruz. Bir yılda satılan unu bu dönemde 45 gün içerisinde sattık. İnsanlar inanılmaz un tüketir oldu.

B.E.: Yeni yatırımlarınız ve büyümeleriniz var mı?

H.Ö.:İl dışında bir şube düşünmüyoruz. Kontrolü zor oluyor. Kontrolsüz güç güç değildir, kontrol edemediğin yer de senin değildir. Bu bilinen bir gerçektir. Ben buraya gelmesem de iş yürür ama geldiğimde daha farklı yürüyor.

B.E.: Yeni market açma düşünceniz var mı?

H.Ö.:Evet, Kocaeli’de yeni şubeler açabiliriz önümüzdeki süreçte. Şuan planladığımız bir yatırım var. Körfez Kent’te mülkü kendimize ait olan bir yer var. Toptan perakende şeklinde bir mağaza açacağız.

HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMALI

B.E.: Farklı iş kollarına girmeyi düşündünüz mü?

H.Ö.: Şu ana kadar 4-5 tane inşaat yaptık ama başarılı olamadık. Yani buradan şunu anlıyoruz, herkes bildiği işi yapmalı. Para bile kazanamadık. Samimi konuşuyorum, benim malım defoluysa onu kalkıp reyona koyup satmam. İnşaatta da öyle oldu. Ben anlamıyorum inşaat işinden, bir ustamız var ona diyorum ki, “Bu işin hakkı neyse ona göre yapın.” Onlarda öyle yaptı. İşin maliyeti yükseldi. Sonra satışa baktım, bir şey yok. Yetkimiz var ama inşaat işi yapmıyoruz. Çünkü başarılı olamadık.

B.E.: Son olarak girişimcilere ne mesaj vermek istersiniz?

H.Ö.: Biz sermayesiz geldik bu duruma, bu işin sırrı dediğim gibi kendine güven, dürüstlük, ilkeli ve kaliteden vazgeçmemek gerekiyor. Bunlar olduktan sonra müşteri sizi bulur. İşin hakkını versinler yeter. Nerede hangi iş yapılır bilmen gerekir. Başarılı olmamak gibi bir durum yok.

NECATİ ÖZCAN’IN BAŞARISI

Halil Özcan, bugünlere gelebilmenin en önemli mimarının ağabeyi Necati Özcan olduğunun altını çiziyor. Başarılı kararlar alan ve süreçleri iyi yöneten Necati Bey, Ergün Gıda’nın bu günkü konumuna gelmesindeki baş aktör. Kendisine sonsuz teşekkürlerini sunan Halil Özcan, ağabeyinin sağ duyusu ve kararlarına çok güvendiğini belirtiyor.

16 May 2020 - 00:30 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

erol demirbek - hayırlı bol kazançlar dilerim iyi arkadaşlara benziyorsunuz .

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 16 Mayıs 16:54
01

Muratt - İlginçtir ki Cami'nin altına verdiğiniz kirada izmit'te hiç bir markette yok.

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 16 Mayıs 09:09

HİDROS GRUP BÜNYEMİZDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE ARKADAŞLAR ARIYORUZ

Yurtiçi Satış bölümüne; * Teknik okul veya Ön lisans mezunu * Askerlik vazifesini yerine getirmiş 28 yaşını geçmemiş * Ehliyetli ,araç kullanabil...

0262 335 63 66 /67/68/69

SEVKİYAT ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

- 20- 40 Yaş aralığında - İstanbul ilinde tüm semtleri bilen - B Sınıfı Sürücü ehliyetine ve SRC belgesine sahip - İzmit-Başiskele-Kullar çevresin...

0 262 349 50 81-83-84

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

ELEMAN ARANIYOR

- İş yerimizde - İmalatçı, mekanik bakımcı ve montaj yapacak, - 20 ila 45 yaş arası, - Askerliğini yapmış, - MYK belgeleri ve eğitim sertifikal...

0262 335 51 15 OLCAY ÇELİK YAPI VE MAKİNE İMALAT BAKIM ONARIM A.Ş.

ACİL ELEMAN ARANIYOR

İddAa bayiine ­­­- İzmit merkezde ikamet eden, ­­­- Haftada 4/5 gün ve ­­­- Saat 14:00-22/23:00 arasında çalışacak - Emekli bay eleman aranıyo...

SATILIK DUBLEX DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde dış cepheleriyle toplam 500 m2, iç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63 NİHAT BAKLACI

İKİZLER KURBANLIK

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satım ve kesimi yapılır. Büyükbaş hayvanda hisse verilir.

0533 214 85 04 İKİZLER KURBANLIK

Gayrimenkul Danışmanı ALINACAKTIR

İNALTAY Gayrimenkul Hizmetleri firması bünyesinde çalışmak üzere “Gayrİmenkul Danışmanı” aranıyor. Başvurular bizzat yönetim ofisine yapılacaktır.

0262 322 99 17 İNALTAY GAYRİMENKUL, DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

SAHİBİNDEN KİRALIK ve SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63


Anket Fethiye Caddesi için hangi projeyi beğendiniz?