"Seçimde kazanan mesleğimiz olacak"

19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası kongresi öncesinde Başkan adayı Mehmet Bostancı, gazetemizi ziyaret etti. Bostancı üyeleri, “Kazananın kişi değil mesleğimiz olduğunu göstermeye en derin saygılarımla davet ediyorum” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası’nın 13. Genel Kurulu 19-20 Eylül tarihlerinde Kocaeli Ticaret Odası’nda (KOTO) gerçekleştirilecek. 9 dönemdir oda başkanlığı görevini yürüten Orhan Altuntaş, tekrar aday olurken, Altuntaş’ın karşısında Mehmet Bostancı başkan adayı olacak. Bostancı, kongre öncesi gazetemizi ziyaret ederek sorularımızı yanıtladı. Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ''Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Bostancı, genç ve heyecanlı bir ekiple üyelerin karşısına çıkacağını belirtti.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1985 Bolu Seben doğumluyum. 2010 yılı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunuyum. Yüksek lisansımı Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ''Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları'' dalında tamamladım. 2014 yılından bu yana Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ''Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü'nde'' mesleğimi icra etmekteyim.  Evli ve 1 çocuk babasıyım.

Veteriner hekimleri ne gibi çalışmalar yapıyor?

Öncelikle belirtmek isterim ki tek sağlık konseptinin hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve küresel halk sağlığını tehdit eden zoonotik bulaşıcı hastalıkların kontrolünde, antibiyotik direnci ile mücadelede ve gıda güvenirliğinin sağlanmasında tıp doktorları, veteriner hekimler ve diğer sağlık personelinin bir arada çalışmasını gerektiren bir kavramdır. Veteriner hekimlik hizmetleri, “Tek Sağlık” konsepti gereğince temel sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Buna göre veteriner hekimler; hayvan sağlığı, gıda güvenliği, veteriner halk sağlığı, hayvansal üretim, hayvan ıslahı, hayvan hakları, biyogüvenlik ve çevre sağlığı konularında hizmet vermektedir.

İnsanlarda hayvansal hastalıkların görülme oranı nedir?

Dünya üzerinde her yıl 2.5 milyar vaka olduğu ve 2.7 milyon insanın zoonotik hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir. İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’i hayvansal kökenlidir. Sağlık Bakanlığı’nın tehlikeli görüp ihbarını mecbur kıldığı 50 hastalıktan 26’sı hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. Zoonoz hastalıklarla mücadelede meslektaşlarımız ilk sırada yer almaktadırlar. Bu bağlamda tek sağlık konseptinin ayrılmaz bir bütünü olarak rol oynamaktayız.

Kamu veteriner hekimi olmak engel mi?

Meslektaşlarımın yakından bildiği e-reçete ve ilaç takip sisteminin ilk çıktığı günden itibaren, her meslektaşımla bire bir çalışarak sistemin entegre edilmesi adına büyük emek sarf ettiğimizi düşünmekteyim. Aynı istek ve gayretle odayı yöneteceğimiz konusunda tüm hekim arkadaşlarımı temin ederim. Veteriner hekimliğin kamu ya da özel olarak ayrıştırılmaması gerekliliği ile beraber, Türkiye geneline baktığımızda mevcut 56 odamızın 18'i kamu veteriner hekimi tarafından yönetilmektedir. Veteriner Hekimler Birliği yönetim kadrosunda ilaveten Kocaeli mevcut oda yönetim kadromuzda da kamu veteriner hekimi meslektaşlarımın olduğunu belirtmek isterim. Bu da gösteriyor ki kamu veteriner hekimi olmak meslek odamıza katkı sağlamaya engel teşkil etmemektedir.

Kongre öncesi çalışmalarınız neler?

İlimiz genelinde 250 Veteriner Hekimi meslektaşımız mevcuttur. Seçim sürecinde 200 den fazla meslektaşımı yerinde ziyaret ederek meslek adına yapılması gereken konular üzerinde değerlendirmeler yaptık. Yapılan ziyaretlerin asıl amacı fikir birliği ile tüm sorunların ele alınarak mesleğimize en yüksek katkıyı sağlayacak yol haritasını birlikte çizmektir. Aynı il içerisinde 250 meslektaşımızı bir arada tutmak ve birlikteliği sağlamak zor olmasa gerek.

Yönetiminiz nasıl olacak?

Tamamen gençlerden oluşan ve mesleğimize farklı sektörlerde yadsınamaz katkıları bulunan bir kadro ile seçimlere hazırlık yapmaktayız. Biraz önce bahsettiğim gibi ilk hedefimiz meslektaşlarımın meslek odasına inancını artırarak aynı meslek çatısı altında yekvücut olması. Mevzuat kapsamında alt komisyonların oluşturulması (Ev ve Süs Hayvanları Veteriner Hekimliği Komisyonu, Çiftlik Hayvanları Veteriner Hekimliği Komisyonu, Gıda Veteriner Hekimliği Komisyonu vs). Oluşturulan bu komisyonlarda elde ki verilerin derlenmesi, raporların oluşturulması ve çözümlerinin araştırılması hedeflenmektedir.

Projeleriniz neler?

Meslektaşlarımız hizmet içi eğitimler ve buna bağlı eğitim belgelerini almak adına farklı bölgelerde yapılan eğitimlere katılmaktadır. Bunu daha kolay hale getirebilmek için ilimizde yılda yaklaşık en az 8 eğitim planlaması yapılmaktadır. Kazanmamız durumunda Kasım ayı içerisinde ilk eğitimi vermek üzere söz aldığımızı vesilenizle tüm meslektaşlarıma duyurmak isterim. Odamızın mevcutta bir web sitesi olmamakla beraber bilgi-belge akışını kolaylaştırmak adına ekip arkadaşlarımızca altyapı hazırlığı oluşturulmuştur.

STK ve belediyelerle birlikte çalışmalarınız olacak mı?

Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte sosyal sorumluluk projelerinin hazırlanması için gerekli adımlar atılacaktır. Gerek akademik gerekse sosyal ve kültürel etkinlikler oluşturularak meslektaşlarımızın daha çok bir araya gelmesi hedeflenmektedir. Odamız otoritesinde sistemin, kişi ve kuruluş ayırmaksızın mevcut mevzuatlara bağlı kalınarak işletileceği hususunda tüm meslektaşlarıma altını çizerek söz veriyorum. Seçim sonrası vakit kaybetmeden projelerimizi gerçekleştirme heyecanı içerisindeyiz. Son olarak tüm meslektaşlarımın oylarının çok kıymetli olduğunu ve mutlaka oylarını kullanarak kazananın kişi değil mesleğimiz olduğunu göstermeye en derin saygılarımla davet ediyorum.

17 Eyl 2020 - 16:35 -

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kocaeli'de ulaşımı pahalı buluyor musunuz?