- G:

Çocukların cinayetle biten kavgasında kan donduran detaylar

İzmit ilçesinde 16 yaşındaki lise öğrencisi Kıvanç Uman'ın kız meselesi sebebiyle çıkan kavgada 3 kişi tarafından feci şekilde darp edilerek öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede yer alan 18 yaşından küçük çocukların ifadeleri dehşete düşürürken, sanıkların olay anını tezahüratlarla video kaydına aldığı da ortaya çıktı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Çocukların cinayetle biten kavgasında kan donduran detaylar
Çocukların cinayetle biten kavgasında kan donduran detaylar
Büyütmek için resme tıklayın

Olay, 15 Mayıs'ta Kemalpaşa Mahallesi İnönü Caddesi'ndeki parkta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 16 yaşındaki lise öğrencisi Kıvanç Uman ile Y.K. (14) arasında kız meselesi sebebiyle kavga çıktı. Çıkan kavgaya 2 kişi daha müdahil oldu. Şahısların darbeleriyle yere yığılan Kıvanç ağır yaralandı. İlk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılan Kıvanç Uman, olaydan 4 gün sonra hayatını kaybetti.

Çocukların cinayetle biten kavgasında kan donduran detaylar

5 şüpheliden 3'ü tutuklu

Olaya ilişkin inceleme başlatan polis ekipleri; H.M.K. (16), Y.K. (14), Y.A. (16), Y.S.K. (15) ve A.B.K'yı (16) gözaltına aldı. İfadeleri sonrasında Y.S.K. ve A.B.K. adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, diğer 3 şüpheli ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

"Kıvanç yerde iken kafasına 7-8 yumruk vurdum"

Sanıklar Y.K., Y.A. ve H.M.K. hakkında "kasten öldürme", Y.S.K. ve A.B.K. hakkında ise "azmettirme" suçundan soruşturma başlatıldı. Olaya ilişkin hazırlanan iddianame 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede sanık ve tanık ifadeleri de yer aldı.

Y.K: "Bana 'Teke tek atalım' dedi.

İddianamedeki ifadesinde, Kıvanç Uman ile mahalle arkadaşı olduklarını ifade eden Y.K., "Kıvanç eski kız arkadaşım I. ile sevgili oldu. Kıvanç ile sevgilisi benim bulunduğum yerlere gelmeye başladı. Kıvanç'a olaydan 3-4 gün önce 'I. ile benim göreceğim yerlerde gezme' dedim. İkisiyle aynı yerde olunca rahatsızlık duyduğumu belirttim. Birkaç gün sonra Kıvanç ile karşılaştık. Bana 'Teke tek atalım' dedi. Ben de onay verdim" dedi.

"Kıvanç yerde iken kafasına 7-8 yumruk vurdum"

Olay gününü anlatan Y.K., "Kıvanç'ın arkadaşı N.G. İnstagram'dan, 'Kıvanç seninle teke tek atmak istiyor' diye yazdı. Ben de bunun üzerine Kıvanç’ı arayıp parka çağırdım. Kıvanç gelmeden 5 dakika önce tesadüfen diğer arkadaşlarım da oraya geldi. Kıvanç, arkadaşları K. ve A. ile geldik. A. ve K'da bıçak vardı. Kıvanç ile kavga etmeye başladık. Arkadaşlarım bizi ayırdı ancak Kıvanç onlara küfür etti. Küfür ettiği için Kıvanç'a yine vurdum. Kıvanç yerde iken kafasına 7-8 yumruk vurdum. Olay yerine S.C., Y. S.K., O.T., Ö., M.B. ile gittim. Sanıklardan H.M.K. ve Y.A. ise tesadüfen oraya geldi, onları ben çağırmadım. Kıvanç, sanıklardan Y.A. ile H.M.K'nın annesine küfür etti. Bunun üzerine bu iki sanık Kıvanç’a vurdu. Arkam dönük olması sebebiyle nasıl vurduklarını ve olayların nasıl gerçekleştiğini görmedim. Y.A'nın boksör olduğunu biliyorum" diye konuştu.

H.M.K.: "Kıvanç'ı yerde gördüm"

Sanıklardan H.M.K., olay günü Y.A. ile stüdyoya gittikleri sırada şahısları gördüklerini belirterek, "Y.A. arkadaşlarını gördü ve selam vermek için yanlarına gittik. Y.A. arkadaşlarıyla selamlaşırken tanımadığım çocuklar küfür ederek bize doğru gelmeye başladı. Bellerinden bıçak gösterdiler. Korkarak geriye doğru kaçtım. Çocuklar kavga etmeye başladı. Kavgayı ayırdım. Sanık Y.K.'nın ağzından kan geldi. Maktul, 'Sen niye karışıyorsun' diyerek tişörtümü çekerek yırttı. Kıvanç’ın arkadaşları bana bıçak çekerek, ‘Sen uzaklaş’ dediler. Daha sonra Kıvanç bana doğru saldırdı, onu karın kısmından ittirdim. Kıvanç’ı yerde gördüm. Boks geçmişim yoktur, sadece kendimi savunmak istedim, bana küfür etti. Pişmanım" şeklinde konuştu.

Y.A.: "Kıvanç'ın arkadaşlarının belinde bıçak vardı"

Olay günü sanık H.M.K. ve 2 arkadaşı ile buluştuğunu söyleyen Y.A. ise "Yoldan geçerken Y.K. ve O. ile denk geldik. Selam vermek için yanlarına gittik. 10-15 saniye sonra Kıvanç ve yanındaki arkadaşları küfür ederek geldi. Kıvanç’ın arkadaşlarının belinde bıçak vardı, bize gösterdiler. Y.K. ile Kıvanç birbirlerine küfür ederek kavga etmeye başladı. Defalarca ayırdık yine kavga ettiler. Y.K.'nın dudağı patlaması ve kanaması üzerine yüzünü yıkatmaya götürdüm. Giderken Kıvanç ve arkadaşlarının sanık H.M.K.'ya saldırdığını gördüm. Y.K.'nın yüzünü yıkadıktan sonra geri geldiğimizde Kıvanç yerdeydi ancak bilinci yerindeydi. Kıvanç’ı yere kimin düşürdüğünü bilmiyorum. Kıvanç’a vurmadım, kimseden de video çekmesini istemedim. Boks sporu ile ilgilenmiyorum, müzisyenim. Suçlamayı kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı.
İddianamede, Gençlik ve Spor Bakanlığı Sporcu Bilgi Formuna göre, sanık Y.A.'nın savunmasının aksine Türkiye Boks Federasyonunda lisansı olduğunun tespit edildiği bilgisi yer aldı.

Tanık A.A.: "Kıvanç ile Yağız arasında kız meselesi yüzünden tatsızlık varmış"

İddianamede, olay günü şahısların yanında bulunan tanık A.A.'nın ifadesine de yer verildi. Kıvanç Uman'ı tanımadığını ancak sanıklar Y.A. ve H.M.K. ile aynı okulda eğitim gördüklerini kaydeden A.A., "H.M.K. ve Y.A'yı gezmek için aradım. Y.A.'ya ulaşamayınca H.M.K. ve bir arkadaşımızla birlikte evine gittik. Y.A.'nın evinde kuzenleri A.B.K. ile Y.K.'da vardı. Y.A., kuzeni Y.K.'yı göstererek, 'Olay var, önce onu çözeceğiz' dedi. Ne olduğunu sorduğumda Kıvanç ile Y.K. arasında kız meselesi yüzünden tatsızlık çıktığını, teke tek atacakları söylendi. Birlikte Y.A.'nın evine gittiğim arkadaşım M. ile 'Biz gidelim' dememiz üzerine Y.A., ‘Biz karışmayacağız, izleyeceğiz’ dedi. Y.A., H.M.K., AB.K., Y.K. ve beraberimizdeki 2 arkadaşımızla olay yerine gittik. Y.A. Kıvanç'ı arayarak, 'Buraya gel, Y.K. ile teke tek atacaksınız' dedi. Kıvanç bir süre sonra yanında 2 arkadaşıyla geldi" diye konuştu.

"H.M.K., ringde boks yapar gibi boksör gardı aldı ve Kıvanç'ın üzerine yürüdü"

A.A.'nın ifadesi şöyle devam etti:

"Kıvanç ile Y.K. güreşir gibi kavga ettiler. Birbirlerine 15-20 dakika boyunca vurdular. Her ikisi de birbirini altına aldı. Daha sonra Y.K., Kıvanç'ı altına alarak 7-8 defa kafasına vurdu. Yorulunca ikisi de ayrıldılar. Biraz dinlenince tekrar kavga edip birbirlerine vurmaya devam ettiler. Tekrar yorulduklarında Y.K., bize doğru geldi ve kavga o anda bitti. Bu esnada H.M.K. üzerindeki tişörtünü çıkarttı. Ringde boks yapar gibi boksör gardı aldı ve Kıvanç'ın üzerine yürüdü. Kıvanç, H.M.K.'dan korkarak ‘Gelme’ dedi. H.M.K. durmayarak Kıvanç'ın göğsüne bir kere, suratına 2 kere yumruk attı.H.M.K.'nın darbeleriyle Kıvanç yere yığıldığı sırada Y.A. maktulün suratına yumruk attı. Y.A., Kıvanç yerde iken başına 2 kez yumruk ile vurdu. Daha sonra H.M.K. gidip tişörtünü giydi ve ‘Uzayın’ diye bağırdı. Olay yerinde kimse birbirine küfür etmedi. Kıvanç'ın arkadaşları olaya karışmadı. Y.A.'nın hem boks hem de vücut geliştirme sporu yapıyordu. H.M.K. ise vücut geliştirme sporu yapıyordu. Y.K.'nın ağzından kan geldiğini görmedim. Y.A.'nın da onu elini yüzünü yıkamak için götürdüğünü görmedim"
Sanık A.B.K., kavga sırasında olay yerinde olmadığını sonradan geldiğini söyleyerek, suçlamayı kabul etmedi. Sanık Y.S.K.'da suçlamayı kabul etmedi.

Anne Uman: "Kıvanç asla kavga ve küfür eden bir çocuk değildi"

Kıvanç Uman'ın annesi Derya Uman ise iddianamede yer verilen ifadesinde, kavga olayının tam olarak neden çıktığını bilmediğini söyledi. Uman, "Olaydan önceki hafta içinde Y.K. evimizin oralarda dolaşıyordu. Onun bizim evimize doğru baktığını gördüm. Y.A. ve Y.K.'yı aynı mahallede oturmamız dolayısıyla tanıyorum. Kıvanç asla kavga ve küfür eden bir çocuk değildi. Hatta okulda anket yapıldı ve Kıvanç en sakin ve küfür etmeyen öğrenci seçildi. Öğrendiğim kadarıyla Kıvanç, olaydan 2 gün önce kız arkadaşı I.'dan ayrıldı" dedi.

Kıvanç'ı döven Y.K.'ya tezahürat etmişler

Öte yandan iddianamede, olaya ilişkin video olduğu, bu videoda ise Y.A. ile H.M.K.'nın savunmalarının aksine, maktul Kıvanç'ın öldürücü vuruşlar ile darp edildiği anların yer aldığı kaydedildi. Ayrıca sanıkların olay sırasında Y.K.'ya tezahürat ettikleri belirtildi. Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinde yapılan otopsi bilgisinin de yer aldığı iddianamede, Kıvanç Uman'ın ölümünün 'künt kafa travmasına bağlı beyin kanaması ve gelişen komplikasyonlar sonucu' meydana geldiği bildirildi.

02 Ara 2023 - 08:41 - Asayiş

Mahreç  İhlas Haber Ajansı

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 4.037.387 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Akıl - İnsan kılığında aramızda dolaşacaksınız.Yavruya Allahtan rahmet ebeveyinlerine sabır dilerim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 11:30
08

Kuram - Çocuk muş ne çocuğu her biri bir canavar en ağır ceza verilmelidir

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 20:07
06

Salih4152 - Ne gerek vardı bir kız için kavga etmeye kıvanç kardeşimize çok üzülmüştüm allah bol bol rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 18:24
04

Adnan - Ülke giderek bir fosseptik cukuruna dönüştü

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 02 Aralık 13:22
03

Onur Kahraman - Abdestsiz ilişkiden doğan p..çlerini sokaklara salarak elalemin çocuklarına musallat ediyorlar. Türkiye'de adalet olmadığı için. Adaleti kendin ağlayacaksın. Benim çocuğumun başına aynı mevzu gelse. Katliam yaparım. Bu işi devlete bırakmam. O yüzdende bu uğursuz pislik ülkeden ailece gitme kararı aldık. ALLAH nasip ederse Şubat'tan sonra Kanada'ya göç ediyoruz.

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 02 Aralık 13:01
10

Hamdi Ceylan - @Onur Kahraman 03 nolu yoruma cevabı: Kanada da açmış kollarını sizi bekliyordu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 21:40
07

Onur Kahraman - @Onur Kahraman 03 nolu yoruma cevabı: Bundan yaklaşık 3,5-4 ay kadar önce birkikte çalıştığım Makina mühendisi arkadaşım. Ailece Kanada'ya yerleşti. Sürekli telefonda görüşürüz. Geçen hafta aradığında aynen şunu söyledi bana. O kadar huzurluyuz ki keşke çok daha önce gelseymişiz. Çocuğumun başına herhangi birşey gelmeden sokaklarda özgürce dolaşabiliyor olması beni çok mutlu ediyor. Ne Ay sonunu nasıl getireceğim endişesi. Nede güvenlik endişesi yaşamıyoruz dedi.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 18:50
05

Burçak - @Onur Kahraman 03 nolu yoruma cevabı: Hem sevindim ,hem üzüldüm. Bundan sonraki hayatınızda bütün güzellikler sizlerle olsun. Çocuklarınız en güzel yerlerde olsun. Bu milleti öz yurdunda sefil edenlerde keşke bir düşünse bunları.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 13:43
02

Hasan - Bir baba olarak evladımı kontrol ediyorum, tavsiyem sizde edin, okulda sokakta gençleri gören yokmu, bir çok kişi nedendir bilinmez yanlış yaptıklarına karşı uyarmıyor toplum örf gelenekleri unutmaya başladılar,yol ortasında öpü.mek sevi.mek cesaret mi oluyor

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 10:49
09

Takip Et! - @Hasan 02 nolu yoruma cevabı: Hasan bey, öpüşmek yok burada insan öldürmek var, farkında mısınız. Elbette sokak köpeklerinden biraz farklı yaşanmalı ancak mesele sadece öpüşmekle sınırlandırılmamalı. Örf ve gelenekleri öpüşmemek, sevişmemek (ki bu daha görülmedi, ruhsal sıkıntısı olanlar dışında) ile sınırlamak yeterli değil. Mesela, benim aldığım terbiyede, bir yerde yediğin yemek bir başka yerde anlatılmaz, (bunu daha 8 yaşında anneannemin kaşığın tersini ağzıma değdirmesiyle öğrendim)bugün tüm televizyonlardaki yemek programlarındaki konuşmaları bir duysan. Diğer programlardaki, sözde yarışmalardaki insanların birbirlerine nasıl davrandıklarını bir görsen..... Yani bırakın hiç olmazsa öpüşsünler, yeter ki birbirlerini öldürmesinler (bunu da 80 lerde, Uludağ üniversitesi bahçesinde görevli polis memurundan öğrenmiştim).Hay Allah kendimi gençliğimin çiçek çocukları gibi hissettim. "Savaşma Seviş"! Şaka şaka.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 02 Aralık 20:15
01

Bir Bilen - Yazık vallahi ülke ne hale geldi. Üzülüyorum umarım düzelir diyorum ama hiç düzelecek gibi değil.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 02 Aralık 09:17