- 31 Mayıs 2019

330 milyon TL'lik "tuzak"

Mecliste Torba Yasa görüşmelerinde söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, her seçim dönemi köprü cezalarının affedildiğini belirterek “Milletin aklı ile alay ediyorsunuz, getirdiğiniz aflar sadece günü kurtarmaktan ibaret, kalıcı bir çözüm değil. Ancak zaten amacınız kalıcı bir çözüm bulmakta değil” dedi.

275 BİN CEZA TUTANAĞI

Aralık ayında Mecliste yine Yavuz Sultan Selim Köprüsü cezalarına ilişkin düzenlemenin yapıldığına dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 2017-2018 yıllarında köprülerden 5 Milyon aracın geçtiğini söyledi. Akar, 31 Mart seçimleri sonrası Boğaziçi Köprüsü için İstanbul Ukome’nin panelvan araçların geçişine yasaklandığını ancak bunun araç sahiplerine yeterince bildirilmeyerek cezaların kesildiğini söyledi. Nisan ayı ile birlikte araç sahiplerine tebliğlerin yapılmaya başlandığının altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar yaklaşık 270 bin ceza tutanağının hem gecikmeli hem cezalı araç sahiplerine tebliğ edildiğini söyledi. Akar, ceza tutarlarının yaklaşık 330 Milyon TL olduğunu belirterek bu şekilde yapılanın vatandaşa tuzak kurmak olduğunu söyledi.

AKP GRUBUNA TEKLİFTE BULUNDU

Yapılan düzenlemelerin vatandaşın mağduriyetinin önüne geçemeyeceğine dikkat çeken Akar, AKP grubuna teklifte bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Benim AKP grubuna Teklifim şuydu: Bir kez uyaralım, tebligat eline ulaştığında ‘alındı’ belgesini aldıktan sonra tekrar kullanıyorsa köprüyü cezai uygulamaya girsin, kabul. ‘Bunu başka şekilde halledeceğiz, UKOME'den bu kararı değiştireceğiz, birinci köprüden de ikinci köprüde olduğu gibi bu araçlar yararlanabilecek’ deniyor. Umarım en kısa zamanda yapılır ki bu vatandaşlar hemen seçimden sonra da bir daha mağdur edilmesin. Çünkü seçimden sonra, dediğim gibi 270 bin kişiye 330 milyon TL'lik bir ceza tebliğ edildi”

YİNE ŞİRKETLERE HAZİNE KAPISI

Yap- İşlet- Devret projeleri olarak hayata geçirilen köprülere ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü işletmecisinin Bakanlığa sözleşme şartlarının değişmesi için başvurduğunu bunun Bakanlık tarafından olumlu karşılandığını söyledi. Akar, köprüler için geçiş ücretlerinin 2 Ocak 2019 tarihli döviz kuruna göre belirlendiğini ve Hazinenin garanti nedeni ile ödemelerini Nisan ayında yaptığını söyledi. İşletmeci firmanın döviz kurundaki oynamalar ve Hazine ödemelerinin Nisan ayında olması sebebiyle değişiklik önerdiğini ve Hazinenin yapacağı ödemeleri hem Ocak hem Temmuz ayında talep ettiğini söyledi.

MİLLETİN SIRTINA 200 MİLYON DAHA YÜKLENDİ

2018 yılından örnek veren Akar şunları söyledi: “2018 rakamlarıyla, devletin vermiş olduğu garanti geçiş rakamlarıyla devlet buna ne kadar daha ödeyecek ekstradan dedim, böyle bir uyarlama yaptım bu talep edilen hatta uygun bulunan sözleşmeyle ilgili. Osmangazi Köprüsü 2018 rakamlarına göre 1 milyar 600 milyon devlet garanti geçişler için TL ödedi ve üzerine bir 200 milyon daha ödemesi gerekecek o zaman. Bakın arkadaşlar, hep bu kürsüden şunu söylüyorum. 5'li çete veya 10 taneyi geçmeyen müteahhitler Türkiye'nin tüm birikimlerini sömürüyor. Yap-işlet-devret modelleriyle insanların cebinde ne varsa, devletin hazinesinde ne varsa sömürüyor.” 2019 yılının faturasının ağır olacağını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AKP Milletvekillerine seslenerek “Biraz vicdan sahibiyseniz bu devleti, bu çeteye teslim etmeyin” dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Şener saygılı - Soyguna çanak tutanda soygunu yapanda hangi millet hangi devlet olursa olsun haindir hırsızdır bizdekilerin allah belalarını versin mezarlarında nasıl rahat edeceklerini zannediyorlar hala bunlara oy verenler sizinde bu çorbada tuzunuz var sakın unutmayın vebali büyüktür ödeyemezsiniz hakkımı helal etmiyorum

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Haziran 09:24
01

Ersoy Kandemir - Konuşun sayın vekiller konuşun da halkımız kimin ne mal olduğunu daha iyi görsünler,evlerde niye tencerelerin az piştiğini,halkın gün geçtikçe neden eridiğini anlasınlar anlasınlar da dilsiz şeytanlığın ne demek olduğunu şu mübarek Kadir gecesinde birkere daha ne olduğunu öğrenip iyice hissetsinler!

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 31 Mayıs 11:27