- 07 Ağustos 2019

Büyükakın'dan TÜPRAŞ açıklaması "Hiçbir yere gidemezler"

AKP Derince İlçe Danışma Meclisinde konuşan Tahir Büyükakın, TÜPRAŞ Genel Müdürlüğünün İstanbul'a taşınması ile ilgili olarak "Hiçbir yere gidemezler" dedi.

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, AKP Derince 91. Genişletilmiş İlçe Danışma Meclisine katıldı. Yoğun bir katılımın yaşandığı danışma meclisinde, son günlerde TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasıyla vergi gelirlerinden mahrum kalacak gündemiyle alakalı cevap veren Başkan Büyükakın, “TÜPRAŞ konusunu gündeme düşer düşmez hemen Maliye Bakanlığımız ile temasa geçtim. Gereken görüşmeleri yaptım. Pazartesi günü TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü ile de temasa geçtim onlarla da gereken diyalogu gerçekleştirdik. Kendilerinin genel müdürlüğü götürme konusunda geçmişten gelen üç yıllık bir çalışmalarının olduğunu söylediler. Ancak vergi merkezini değiştirmede bir kararlarının olmadığını söylediler” dedi.

“HİÇBİR YERE GİDEMEZLER”

Konuşmasında bu konunun hassasiyetini TÜPRAŞ’ın yetkililerine ifade ettiklerini dile getiren Başkan Büyükakın, “Bu durumu ciddiyetle takip edeceğimizi ifade ettik. Bu konuda hassas olmalarını talep ettik. Umarım böyle bir hata yapıp vergi merkezini değiştirme eğilimi içinde olmazlar. Ama şunu bilin içiniz rahat olsun. Maliye Bakanlığının resen vergi dairesinin nerede olacağını yani verginin nereye yatacağını belirleme hakkı var. Bakanlığımızla her türlü tedbiri aldık. Hiçbir yere gidemezler” şeklinde konuştu.

“DUYARLILIKLA AÇIKLAMA YAPAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınması ve vergilerinin yine bu kente yatırılabileceği gündemiyle hareket edilmesini çok önemli bulan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Sivil toplum kuruluşlarımıza, konuyu hassasiyetle dile getiren basın mensuplarımıza, değerli milletvekillerimize ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyorum. Bir kez daha Kocaeli gösterdi ki kentin menfaatleri söz konusu olduğunda bir araya gelmeyi biliyor. Ben bu konuda hassasiyet gösteren duyarlılıkla açıklama yapan herkese teşekkür ediyorum” diyerek açıklamalarını tamamladı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

Hakan - Tüpraş'tan başka hangi fabrikanın vergi geliri Kocaeli de. Onları da getirin o zaman. Mukdedirsiniz nasıl olsa..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 20:08
08

İzmi̇tli̇ - NE OLDU SAYIN BAŞKAN KORKTUNUZMU BÜYÜK GELİR KAYBINA UĞRUYACANIZDAN.NASIL DİYEBİLİYORSUNUZ BİR YERE GİDEMEZ DİYE BU NASIL BİR ÖZGÜVENDİR.YANİ KANUNEN TAŞISA MALİYE BAKANLIĞINDAN ENGELLERİM Mİ DİYORSUN.İSTANBUL BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ SANA YEDİRİRMİ.TİPİK BİR AKP ZİHNİYETİ BEN YAPARIM OLDU BİTTİ.UNUTMA BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YER,HAM YAPAR.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 11 Ağustos 00:45
05

İzmitli - Gerekirse bağlarız bir yere gidemezler gibi cevap olmuş.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 08 Ağustos 11:12
04

Vatandaş - Kocaeli de faaliyet gösteren tüm firmalar vergisini bu ile mi ödüyor ... bu kadar çok verginin toplandığı ilimiz de neden hiç hizmet yok ... toplanan bu paralar nerede ... geçmiş dönemde belediyeyi yöneten kişilerden LÜTFEN hesap sorun sayın Tahir Bey kendi partiliniz de olsa ...

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 07 Ağustos 23:07
03

Kemal - Kocaelinde üretim yapıp vergisini İstanbul da yatıran pek çok şirket var onları neden engellemiyorsunuz? milletin gazını almak için edilen boş laflar genel müdürlük giderse ilerde hepsp gider kimse kimseyi kandırmasın...!

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 07 Ağustos 11:58
06

Mülayim Çoksert - @Kemal 03 nolu yoruma cevabı: Neden engellesin; 25 sene İstanbulu AKP Belediyesi yönetti....Şimdi hesap değişti,çare de var...Suyu tersine akıtmak bir kararnameyle mümkün...Mühür kimde ona bak!

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 08 Ağustos 12:59
02

Erkan tekin - SAYIN YETKILILER....REAL CAREFUR NEREYE VERGI ODUYORDU?????

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 07 Ağustos 11:10
01

Erk - Maliyenin belirleme yetkisi varsa Kocaeli'yi gerçekten seviyorsanız Türkiye'nin devlerinin İstanbul'a vergi vermesine mani olunuz.Neredeyse devlerin tamamı İstanbul Büyük mükellefler vergi dairesine bağlı olarak çalışıyor.Üretimin olduğu yerde vergi verilmeli.Vesselam...

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 07 Ağustos 10:20