- 22 Eylül 2019

Sanayi esnafı o projeden şikayetçi

Mart ayında köprüsü trafiğe açılan İzmit Sanayi Sitesi Köprülü kavşağı hakkında esnaf birçok olumsuzluktan şikayetçi olurken ihaleyi alan firmanın proje müdürü gazetemize açıklama yaparak “Ekim sonunda herhangi bir olumsuzluk çıkmazsa proje bitmiş olacak” dedi.

İzmit Sanayi Sitesi mevkiinde Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından 35 milyon TL’ye ihale edilen köprülü kavşak çalışmasında,  Mart ayından itibaren işlemleri tamamlanan köprü üstünde trafik iki yönlü olarak verilmeye başlandı. Çalışmalar, ödenek yetersizliği ve işi alan firmanın işi yarım bırakması nedeniyle bir süre aksasa da daha sonra hız kazanmıştı

ESNAF TEPKİLİ

Sanayi Sitesi Doğu Kapısı çıkışı D-130 Karayolu bağlantı noktası ile Vezirçiftliği Mahallesi D-130 çıkışındaki rampaların kot seviyeleri ile projenin halen bitmemiş olmasına Sanayi Sitesi Doğu Kapısı tarafı esnafı tepki gösterdi. 6 aylık süre geçmesine rağmen yan yolların halen tamamlanmamış olmasına, kot farkına ve sonbahar aylarında artan yağışın olumsuzluk yaratmasına tepki gösteren esnaf ile ihaleyi alan şirketin proje müdürü gazetemize konu hakkında açıklamalarda bulundu. 

“EKİM SONUNDA PROJE BİTECEK” 

Projenin son hali hakkında bilgiler veren proje yüklenicisi olan Erk İnşaat’ın Proje Müdürü Özgür Öztaş, “Ekim sonunda herhangi bir olumsuzluk çıkmazsa proje bitmiş olacak. Zaten konu hakkında KGM yetkilileri, esnaf ve Büyükşehir yetkilileri ile toplantı yapıldı. Yolda kot farkı oluştu ancak sinyalizasyon sistemi kurulacağı için risk yok diyebiliriz. Sinyalizasyon sistemi kurmasaydık büyük risk oluşabilirdi. Trafik güvenliği konusunda herhangi bir sorun olmayacak” dedi.

“15-20 ESNAF YANIMIZA GELDİ”

“Biz esnafın talepleri konusunda hareket ettik” diyen Öztaş,”Geçen hafta bir toplantı yapıldı. Esnaftan yetkililer vardı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Bey ve KGM yetkilileri vardı. Toplantıda, esnaftan gelen yetkililer karşı taraftakiler (Sanayi Sitesi Doğu Kapısı çıkışı) ile görüştüklerini, kotun mevcut durumda kalmasını istediklerini söylediklerini ilettiler. Aşağıdaki esnaf da karşı esnafın kendilerine engel olduklarını söyledi. Bu konu genel sekretere iletildi. Birkaç gün sonra duyan 15-20 esnaf “Burası böyle kalacakmış” diye bizim yanımıza geldi. 50-60 santimetre kadar düşeceğini söyledik, teşekkür edip gittiler” ifadelerinde bulundu.

“ESNAF ZOR DURUMDA”

İş merkezi hissedarlarından esnaf Ali Osman Okur, “İlk şikayetim kot seviyesi. Kot seviyesinin düşürülmesi lazım. Köprüden sol tarafta kalan bölümle sağ tarafta kalan bölüm ayrışmış durumda. Kot seviyesi düştüğü zaman karşı ile daha görünümlü bir irtibat sağlanacak. Kot seviyesinin yüksek oluşu burada trafiği olumsuz etkileyecek. Kot seviyesinin düşmesi görünüm ve çevre düzenlemesi açısından daha güzel olacak. Esnaf zor durumda. Ayrıca yağmur suyu şebekesi  yok. Bu şebekenin olmaması nedeniyle işyerlerini su basmakta. Kot seviyesinin yüksek olması, kanalizasyon seviyesinin de yüksek olmasına neden oldu. Bir an önce bitmesini istiyoruz” dedi.

“TOPLANTIYI KİM DÜZENLEDİ BİLGİMİZ YOK”

Okur sözlerinin devamında, “Burada KGM’nin çizdiği bir proje var. O projenin dışına birilerinin müdahalesiyle çıkıldığı zaman burada herhangi bir kayırma mı var? Birisi menfaat mi sağlıyor? gibi sorular insanın aklına geliyor.  Ayrıca bir toplantı yapılmış, kimlerle yapılmış bizim bilgisi yok. Bir proje çizildi, o projeden çıkılma sebebi neydi? Toplantıyı kim düzenledi bilgimiz yok.  Buradaki yola cephesi olan insanlara neden danışılmadı? Yarın bir gün bir şey çıkar “Pardon’u” yoktur bu işin. Ben burayı yapıyorum diye ş yapılmaz” şeklinde konuştu

“BİR BUÇUK SENEDİR MAĞDURİYET YAŞIYORUZ”

Demir işiyle uğraşan esnaf Ergün Ayaz, “Etraf toz duman, bu çalışmalar kaç senedir aksayarak devam ediyor. Esnaf zaten zor durumda. Böyle olunca esnaf bir senedir, iki senedir mağdur. Buradaki esnaf ile daha ilerideki esnafın şikayeti ayrı ancak genel şikayet işin çok uzadığı. Firma bir ara bıraktı sonra geri geldi. Dolayısıyla bir senede bitecek iş bu seneye de sarktı. Esnaf üç-beş ay işinden mağduriyet yaşayacakken şimdi bir buçuk senedir mağduriyet yaşıyoruz. Zaten ekonomik olarak ticarette sıkıntı var bir de böyle bir çalışmanın uzaması esnafın durumunu daha da sıkıntıya soktu. Bir an önce bitsin diye bekliyoruz. Buradaki büyük market cirosunun yüzde 70 düştüğünü söylüyor, kimse alışveriş yapamıyor. Neden? Yol çalışması var çünkü” ifadelerinde bulundu.

“KOT FARKINDAN DOLAYI SU BASIYOR”

Otomobil yedek parça işi yapan esnaf Mustafa Alsar, “Bir an önce projenin bitmesini istiyoruz, başka bir talebimiz yok. Zaten ticaret sıkıntılı insanlar bir an önce işine gücüne baksın. Yağmur yağdığı zaman buralar çamur oluyor. ” dedi. Berber dükkanı bulunan esnaf Zeki Turanoğlu ise yağmurda dükkanın su bastığını belirterek, “Yağmur yağdığı zaman kot farkından dolayı burayı su basıyor. Çalışmaların bir an önce bitmesini istiyoruz. Buradaki sıkıntı 6-7 esnafta var. Bu durumla ilgili ekstra çalışma yapılmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Tarihçi - @Ersoy Kandemir 01 nolu yoruma cevabı: Erol nasıl bir düşünce yapısınına sahipsin, türünün son örneğisin galiba, bunu akplisi chplisimi var

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 23 Eylül 08:40